isječak
iz zapisnika o saslušanju svjedoka Ki.br.215/01
"Dana 06.08. ove godine nešto poslije 14 časova kretao sam se od pravca Cetinja prema Podgorici upravljajući teretnim motornim vozilom marke "Iveko". Radilo se o turističkoj sezoni i bila je povećana gužva u saobraćaju.
Upravo nakon prolaska Cetinja prema Podgorici sustigao sam dva šlepera od kojih je ovaj ispred mene bio Hrvatskih reg. oznaka. Iza nas je bila kolona vozila. Sjećam se da je na putu bila patrola saobraćajne policije koja je povremeno isključivala iz saobraćaja teretna vozila koja bi pravila zastoj da bi došlo do smanjenja gužve.
Upravo je tako ovaj prvi šleper na prvom proširenju od strane policije isključen nakon čega put prema Podgorici nastavlja ovo teretno vozilo, odnosno šleper Hrvatskih reg. oznaka koje sam već pomenu i ja za njim sa svojim vozilom. Postepeno gužva iz nas se smanjuje odnosno dio vozila je uspio da izvrši preticanje i nastavi put prema Podgorici. Radilo se o šleperu velikih gabarita i prvo što sam mogao primjetiti to je da se vozilo za mene kao profesionalnog vozača kreće dosta čudno, odnosno da taj vozač vozilo spušta dosta brzo, a ovo sve imajući u vidu veličinu tog vozila i stanje puta. Vidio sam da stalno radi tzv. "štop svjetlo" odnosno da vozač koči. U jednom trenutku osjetio sam miris kočnica tog vozila koje nastaju usljed preopterećenosti, odnosno stalne upotrebe. Prvo što sam pomislio zaista da taj vozač sa takvim načinom kretanja neće daleko stići pa sam jednostavno i ja smanjio brzinu kretanja svog vozila, napravio jedno rastojanje između nas dvojice od oko 8 metara, a ovo iz razloga što sam imao neki instinkt da taj vozač gubi kočnice i da će negdje biti primoran prinudno zaustaviti svoje vozilo kao udarom o stijenu i tome sl. Tako dolazimo do mjesta Meterizi odnosno do jedne nizbrdice sa desnom krivinom za naš smjer kretanja. Mislim da smo se kretali prethodno prije ovog mog usporenja brzinom od oko 65 km/h. Sad odjedanput na ovoj nizbrdici u desnoj krivini primjećujem da ovaj šleper ispred mene sustiže takođe šlepera ispred sebe koji se po meni kretao tu oko 30 km/h, jer sam mogao da ih pratim sa svog odstojanja i predpostavljam kao vozač da je šleper ispred mene odnosno njegov vozač kad je sustigao vozilo ispred sebe instiktivno reagovao da bi izbjegao udar u zadnji dio tog vozila naglim skretanjem u lijevo. Vidio sam taj trenutak samo kad je kabinom vozila skrenuo u lijevo, odnosno na suprotnu kolovoznu traku dok mu je prikolica bila još na našoj kolovoznoj traci i samo sam u tom momentu začuo jak prasak, a potom je nastao oblak prašine i primjećujem da šleper cijelom svojom dužinom silazi s puta, odnosno slijeće u provaliju. Stao sam sa svojim vozilom, izašao sam, približio sam se samom mjestu gdje je šleper sletio i tada vidim da je dolje u provaliju sa šleperom neki kombi plave boje kojeg nijesam vidio od pravca Podgorice i čujem zapomaganje ljudi. Prišao sam sa ostalima i počeo da pružam pomoć izvlačeći povrijeđene, a potom sam mob. telefonom pozvao policiju Cetinje tražeći da se što prije dođe na lice mjesta i sa što više med. osoblja.
Ostao sam i kasnije na samom mjestu nezgode. Kasnije sam čuo od lica koja su učestvovala u vršenju uviđaja da se šleper ispred mene u času nezgode kretao brzinom od 80 km/h što ja ne isključujem.
šleper takvog tipa kakav je bio ovaj koji se kretao ispred mene, a obzirom da je sigurno bio utovaren jer se kretao iz Hrvatske po mojoj procjeni tim dijelom puta mogao bi se bezbjedno spustiti brzinom od 40 do 45 km/h.
Nemam više što da izjavim zapisnik priznajem za svoj i svojeručno potpisujem."
u
potpisu stoji svojeručni
potpis svjedoka