AZ ERDÉLYI MAGYAR KEZDEMÉNYEZÉS
RMDSZ-PLATFORM ELNÖKSÉGE

Embertol emberig, lélektol lélekig!

Az Erdélyi Magyar Kezdeményezés, az RMDSZ keresztény-nemzeti platformja jóérzéssel ad hírt arról a cselekvokészségrol és együttmuködésrol, amely a székelyföldi árvíz idején általánosan jellemzi nemcsak a szörnyuséges megpróbáltatásokat szenvedetteket, hanem szukebb közösségeiket is. A rettenetes bajban föltámadt a szolidaritás, a hajdani, és olykor-olykor már kiveszettnek vélt kaláka-tudat népünkben. Sot, a nyomorúságunkban a kölcsönös segítségvállalás mellett örvendhetünk a másik keresztény erény föltámadásának: a karitász, az emberszeretet, a jótékonyság erényének.
Az ország, a kormányzat és az anyaországunk kormányzata anyagi segítséget ígért, amely természetszeruleg foként a társadalmi tulajdonban lévo, tönkrement vagy károsodott infrastruktúra: az amúgy is, eddig is elképesztoen silány közút- meg vasút-hálózat, a villany- és földgázvezetékek, valamint a középületek javítását, jó esetben helyreállítását jelenti. Viszont a mindennél fontosabb emberáldozatok mellett mindezeknél nagyságrendekkel nagyobb kárt a magánemberek szenvedték, a Székelyudvarhelyen meg a környékbeli falvakban élok; annak a vidéknek népe, mely az évszázaddal ezelotti népszámlálás tanúsága szerint a történelmi Magyarország legtisztább magyar térségét lakta és lakja.
Korunk hírközlése révén a természeti katasztrófát, több ezer embertársunk tragédiáját közlo híradások meg képsorok százakban és ezrekben, magyarokban és nem magyarokban szították föl a keresztényi emberszeretet érzését, és akárcsak 1989/1990. telén, segélyszállítmányok indultak és indulnak a Székelyföldnek ezekre az árvíz sújtotta településeire.
Kötelességünknek érezzük figyelnünk és figyelmeztetnünk egy, az árvíz melletti igen szomorú jelenségre, ami már 1989 decembere után is, sajnos, sok helyen és sokszor jelentkezett: az adományok szétosztásában megmutatkozó méltánytalanságokra, sot visszaélésekre és harácsolásokra, társadalmunk erkölcsi válságának talán legszomorúbb tüneteire. Tény, hogy országunk éppen legjobban rászoruló néprétegeinek – az öregeknek, a betegeknek, a kisnyugdíjasoknak – egyáltalán nincs érdekképviselete, sot a munkavállalóké is többnyire erotlen vagy névleges, így széles teret nyerhettek, nyerhetnek a lehetoségeikkel visszaélo harácsolók.
Ezért kérjük a karitász erényét most gyakorló embertársainkat az országhatáron belül és kívül, hogy ha tehetik, személyesen gondoskodjanak adományaik eljuttatásáról a rászorulókhoz: „embertol emberig, lélektol lélekig!”
Közeledik a tél, és a saját hibájukon kívül ezrével maradtak fedél vagy megfelelo hajlék nélkül olyan dolgos székely emberek, akiknek esetenként odavesztek még a háziállataik vagy az idei mezogazdasági termésük is.
Ne feledjük a régi mondás igazságát: „Kétszer ad, ki gyorsan ad!”

Katona Ádám
az EMK elnöke
535 600 – EMK Székelyudvarhely, Tamási Áron út 15.
[email protected] , tel/fax: 00-40-266-211 697, 00-40-722-790 924

Hosted by www.Geocities.ws

1