|
(Dogului nu ii este impusa proba de munca) Despre importanta expozitiilor chinologice s-a scris si, sper, se va mai scrie. Poate s-a scris prea putin, mult prea putin, deoarece la noi in tara exista prea putina cultura chinologica. Din fericire, cei care sunt "abonati" la expozitiile chinologice (puternic documentati din expozitiile straine) ridica nivelul acestora, dand exemplu novicilor. Din pacate, mai sunt destui "cainari" care confunda locul expozitiei cu un stadion de fotbal unde se poate fluiera, huidui, injura sau chiar bate vreun arbitru daca rezultatul nu este convenabil. ------- regulamentul expozitional ----- in constructie ----- Prezentarea Dogului german in ringul unei expozitii presupune examinarea dentitiei, a miscarii cainelui, precum si a pozitiei statice. Desigur, in cazul masculilor, se impune palparea testiculelor pentru verificarea "veridicitatii" acestora. La orice refuz in a-si arata "calitatile", cainele poate fi scos din ring si deci descalificat.Prezentatorul (handler) cainelui trebuie sa fie decent imbracat (am vazut prezentatori in pantaloni scurti, tricou si slapi - totusi nu suntem la piata!) in caz contrar, multi arbitrii, chiar daca cainele este foarte bun, nu ii acorda titlu. In Occident nici nu se pune problema: cel care prezinta cainele este obligatoriu imbracat cu costum si cravata sau papion. Sa le luam pe rand: 1. Dentitia Dogului german trebuie sa fie conform standardului "cu muscatura in foarfeca" (adica incisivii de sus sa cada peste cei de jos), iar dintii trebuie sa fie "aproape" toti, adica este admisa lipsa premolarilor P1. Pentru ca arbitrul sa poata examina dintii cainelui este necesara o obisnuire a cainelui cu acest lucru (si sunt arbitrii care vor sa deschida ei insisi gura cainelui). Eu incep sa obisnuiesc cainii cand sunt pui, fara sa-i bruschez (lucru valabil pentru toti crescatorii de Dogi si nu numai). Prin insasi natura lui, Dogul nu este un caine recalcitrant si nu va reactiona niciodata violent atunci cand stapanul ii impune ceva cu blandete. In principiu, arbitrul trebuie sa vada toti dintii, dar de regula se uita doar la incisivi si premolari. Acest control este obligatoriu, iar daca cainele refuza poate fi scos din ring. Din lipsa de cultura chinologica (nu se cer informatii macar de la Asociatia Chinologica judeteana), multi proprietari de caini se inscriu degeaba la o expozitie canina, in cazul in care cainele nu are dentitia corecta nu se acorda calificativ si nici drept de reproductie. 2. Miscarea Dogului este examinata "la pas" si "la trap". Cainele va fi tinut intotdeauna in partea stanga si e de preferat ca prezentatorul acestuia sa il urmareasca tot timpul pentru a mentine "tempo-ul" miscarii. Desi Dogul nu este alergat in ring ca un Ciobanesc german, are un pas care acopera mult teren si sunt arbitrii care solicita destule ture de ring, deci prezentatorul trebuie sa aiba ceva conditie fizica. Dupa parerea mea, miscarea contribuie foarte mult la prestanta unui Dog, dar exista multi arbitrii care accepta "coate de vaca" (jareti intorsi spre interior) pe motiv ca este un caine greu. Am vazut Dog care in pozitie statica era superb dar miscarea o avea catastrofala. Cu toate acestea a iesit Campion Mondial si European de juniori, dar un arbitru corect, obiectiv, la o alta expozitie nu a ezitat sa il claseze cu "Excelent 5". Am avut si in Romania cazuri de acest gen: o femela de Dog albastru Campioana a Ungariei care a luat la noi "Bine" tocmai pentru ca avea o miscare necorespunzatoare. Sau sa nu mai vorbim de cazul in care un Dog Campion European nu a luat titlul de "Cel mai bun al rasei" la noi pentru ca in ring sarea pe stapan si topaia tot timpul (un caine care ar trebui sa apara maiestuos), deci avea o slaba prezentare de ring. Tot respectul pentru deciziile acestor arbitrii!
Pozitia
statica -------- in constructie --------
|