| Istoria Dogilor
germani din Romania este scurta si fara evenimente notabile.
Chiar daca lipsa importurilor si montele facute fara discernamant (indeosebi pana la "Revolutie" si chiar dupa) au dus la aparitia unor Dogi "romanesti" (fara babine, cu urechi "trandafir", cu un stop slab marcat si cu o structura fina) nu se poate sa nu amintaesc eforturile unor crescatori precum dl. Dinu Plopsoreanu din Bistrita care a importat din Germania Democrata, in anii '80, masculul arlechin, foarte valoros pentru acea vreme, Wotan Condor v.d. Seewiesen, mascul care se regaseste in pedigree-ul multor Dogi din Romania). Lipsa Dogilor de import precum si lipsa de cultura chinologica, au dus la aparitia unor caini "negrii" care imperecheati cu parteneri de sex opus arlechini dadeau nastere si unor pui arlechini iar imperecheati cu parteneri de sex opus albastrii puteau naste pui negrii si albastrii. In lume exista crescatori care dezavueaza acest lucru, dar exista si crescatori care accepta asemenea monte. Pot spune ca am trait pe propria-mi piele acest lucru. Prima mea femela de Dog, Anette, avea ca singur stra-stra-strabunic arlechin pe Wotan Condor v.d. Seewiesen. Prin monta cu Athos (mascul albastru) am obtinut 6 pui negrii care au avut ca urmasi si pui albastrii. Prin a doua monta, cu masculul arlechin RCh Tuzfenyu-Hera Pumukli (un regenerator al sangelui Dogilor din Romania, importat din Ungaria de catre dl. Szentkiraly Carol din Zalau) am obtinut un cuib format din doua femele arlechine, un mascul arlechin, o femela neagra si o femela gri-arlechina, in conditiile in care acest mascul montat cu femele negre dadea rar pui arlechin. Chiar daca varietatea arlechin este cea mai apreciata de catre admiratori, multi crescatori celebrii afirma ca, pentru a creste Dogi arlechini, trebuie sa fi milionar (in dolari). Este extrem de dificila cresterea si selectia unor caini care pot avea ambii ochi albastrii, care rar au pete negre uniforme si neregulat distribuite pe corp si la care este de dorit sa aiba un nas si buze negre. Din fericire mai sunt si crescatori "nebuni" care incearca sa faca ceva pentru cresterea arlechinilor si implicit a negrilor: Dan Liviu Vasilescu (Bucuresti), Vasile Stanga (Constanta), Szentkiraly Carol (Zalau), subsemnatul, si din pacate cam atat. Dan Liviu Vasilescu importa dupa '89 din Ungaria masculul arlechin "Pamir" Agria Amarillo (descendent Sancho vd Nurburg) si mai apoi femela arlechina Hidegveru Friderica - Bety (nepoata WCh Primus v Schloss Laupheim). Primul devine Campion Romania si monteaza multe femele, din pacate fara rezultate (datorita calitatii slabe a acestora si a lipsei actelor de origine). Sub afixul "X-TREME DOG" apare primul cuib scos de Dan "100% strain", din pacate fara produsi confirmati in expozitii. Domnul Vasile Stanga importa din Ungaria o pereche de arlechini: masculul - Agria Falco (RCh, RPJ, 4CAC, RCACIB, 4BOB, BOG), a fost descendendent din Campionul European Elatus Imperial iar femela (RPJ, 2CAC - Galbacs Diana) fiica din Campionul Germaniei Sancho vd Nurburg. Din pacate, masculul nu a montat decat perechea lui, iar din fericire, a rezultat un produs Campion Romania - Nero de Euxin care a montat multe femele (majoritatea fara pedigree). Domnul Szentkiraly Carol din Zalau este, poate, cel mai "atestat" crescator de Dogi din Romania (parere personala). Sub afixul "von Kellberg-Ro" a scos numerosi pui care chiar daca nu au devenit campioni, si-au confirmat valoarea in expozitii. Dogii care s-au remarcat in canisa "von Kellberg-Ro" au fost: RCh, Ch 94-95, 4RPJ, 24CAC, 9CACIB, 10BOB Tuzfenyu-Hera Pumukli "Votan"; CAC, CACIB, RCh Brigite von Kellberg-Ro. Prin importurile (Tuzfenyu-Hera Pumukli "Votan" - Ungaria, Helmlake Xemplary - Anglia) precum si montele facute in Ungaria (EuCh Elatus Imperial, VDHCh Sancho vd Nurburg, DtCh Harlekin von Schlesieng, HCh Hagymas-Varosi Yago), domnul Szentkiraly este deocamdata cel mai titrat crescator de Dogi din Romania. In ceea ce ma priveste, am preferat metoda mai grea dar si cea mai durabila: monte facute cu masculi buni din Ungaria (pentru ca, din pacate, ne este greu, ca romani, sa aspiram la monte in tarile cu Dogi "tari" - Italia, Franta, Olanda, Germania), iar din cuiburile rezultate sa pastrez cea mai buna femela. Mai trebuie amintite aici eforturile unor pasionati ai rasei - Uwe Kindling din Timisoara (care a importat o femela albastra din canisa Brillians, Ungaria), Csiki Aurel din Miercurea Ciuc (care a importat masculul negru din Ungaria Patakparty-Kiraly Bendeguz), Takacsi Zoltan din Targu-Mures (prin importul femelei negre Agria Fanta, fiica de campion european, din pacate fara urmasi), Cosmin Coltea din Brasov (prin importul masculului arlechin Falco von Gravital, tot din Ungaria, care a ramas prea putin in tara, fiind vandut ulterior in Italia). Marile noastre probleme (ca si crescatori) sunt existenta femelelor fara pedigree, situatia economica din Romania, lipsa de cultura chinologica (am urmasi -canini- care mananca mult mai bine decat un om, dar nu au notiuni elementare despre disciplina sau bun simt), ------------ in constructie
------------
|