BINE AȚI VENIT LA
BISERICĂ!

Având în față această listă de păcate, ne putem face un amănunțit examen de conștiință. Astfel putem descoperi mai ales păcatele ascunse, pe care le-am făcut și nu știam că sunt păcate sau nu ne-am dat seama că păcătuim.
Cel mai simplu și mai sigur este să luați ceva de scris și o hârtie și, pe
măsură ce citiți păcatele, notați pe hârtie pe cele pe care le-ați făcut.
Notați-le nu exact cum sunt în listă, ci cum s-au întâmplat în viața
dumneavoastră. Să nu credeți că le veți ține minte pe toate. Veți avea
neplăcuta surpriză să constatați că la Spovedanie, sub epitrahilul preotului
duhovnic, nu vă veți mai aminti mare lucru. Dacă veți avea hârtia cu
dumneavoastră la Spovedanie, veți fi sigur că astfel nu rămâne nimic
nemărturisit din cauza uitării. Totuși nu trebuie prezentate preotului
păcatele pe larg cum sunt scrise aici, ci cât mai pe
scurt. La acestea folosește lista de pacate.
Atenție! La Spovedanie se
mărturisesc păcatele care
s-au mai întâmplat de când v-ați mărturisit ultima dată și cele care au rămas nemărturisite (fie le-ați uitat, fie nu ați știut că sunt păcate și între timp ați aflat). Păcatele deja mărturisite nu se mai repetă. De asemenea nu se povestesc împrejurările în care s-au petrecut păcatele. Nu au decât foarte rar importanță și aceste povești nu vor face decât să
consume din timpul de mărturisire al altor creștini și să împovăreze pe preotul duhovnic. Eventualele explicații vă vor fi cerute de duhovnic.
De asemenea, dacă nu sunteți hotărât (hotărâtă) să spuneți tot din diferite motive, mai bine nu vă mărturisiți, pentru că nicidecum nu vi se vor ierta cele mărturisite, ci se zice chiar că se vor dubla. De ce ne
este rușine de preot să mărturisim păcatele? Oare nu este și el om ca și noi? De ce oare n-am avut această rușine atunci când am făcut păcatul?
Cele mai importante în privința Spovedaniei sunt condițiile iertării pacatelor mărturisite:
n părerea de rău pentru aceste păcate;
n hotărârea de a nu le mai repeta;
n mărturisirea să fie sinceră și completă;
n preotul duhovnic să dea dezlegarea păcatelor;
n împlinirea canonului (epitimiei) primit de la duhovnic.
Preotul
duhovnic la care ne mărturisim se alege. Așa cum căutăm pentru bolile noastre cel mai iscusit doctor, tot așa trebuie și pentru păcatele noastre să căutăm
cel mai iscusit duhovnic. Nu trebuie să schimbăm duhovnicul decât pentru motive întemeiate (ne-am mutat noi sau s-a mutat preotul, a murit preotul, este stăpânit de păcate mari etc.). Cu cât el ne cunoaște mai bine, cu atât ne poate sfătui mai bine.
Trebuie
să spunem preotului:
·
când
ne-am spovedit ultima dată;
·
dacă
atunci am spus toate păcatele;
·
dacă
am primit vreun canon;
·
dacă
am primit dezlegare la Sfânta Împărtășanie.
ÎNDREPTAR PENTRU SPOVEDANIE (
LISTĂ DE PĂCATE )
1. Am deznădăjduit în
ajutorul și mila lui Dumnezeu.
2. Am zis că nu mă mai
iartă Dumnezeu, că sunt prea păcătos(păcătoasă) și tot în iad voi
merge.
3. Am zis: dacă vrea
Dumnezeu mă mântuiește, dacă nu, nu.
4. Am zis că nu-mi
ajută Dumnezeu, că m-a uitat Dumnezeu.
5. Am crezut sau am
zis că nu există Dumnezeu, rai, iad. Am îndoială că există Dumnezeu, rai, iad
etc., pentru că nu le-am văzut.
6. Am socotit Sf.
Scriptură mincinoasă. Nu cred în anumite minuni, întâmplări povestite în Sf.
Scriptură.
7. Nu suport să se
vorbească despre Dumnezeu.
8. Am avut prea mare
încredere în mila lui Dumnezeu zicând: oricât aș păcătui, mă iartă Dumnezeu, că
El e bun.
9. Am avut gând de
sinucidere.
10.
Am
fumat. M-am drogat (fumatul și drogurile sunt sinucidere). Am vândut țigări
și/sau droguri.
11.
Am
înjurat. Și de cele sfinte am zis (Grijanie, Biserică, icoană, candelă,
Dumnezeu, Hristos, tămâie, morți etc.)
12.
N-am
plătit lucrătorii. Nu le-am dat cât trebuia, cât m-am împăcat cu ei. Nu i-am
plătit la timp. Am cumpărat ceva și n-am plătit.
13.
Am
asuprit pe slugi, pe săraci, pe orfani, pe văduve, pe neputincioși. I-am
batjocorit.
14.
Mi-am
dorit moartea la necaz.
15.
Am
ucis oameni, cu voie sau fără voie. Poate din și din cauza mea, a murit
cineva.
16.
Am
cârtit la Dumnezeu la necazuri că prea mi-e greu, că de ce am pierdut tocmai eu,
că de ce sunt prigonit eu și păcătoșii trăiesc bine, că nu-i bine, sau că e prea
e frig, cald, prea plouă etc., în loc să am răbdare.
17.
Am zis
zău, să mor eu, să n-am parte de, să chiorăsc, etc.
18.
Am
fost nemulțumit(ă) cu starea mea (mai bine era așa decât așa).
19.
Am
jurat strâmb. Am jurat că voi face ceva rău.
20.
Am
blestemat. Și pe mine însumi (însămi) m-am blestemat.
21.
Am
fost fățarnic(ă), prefăcut(ă), lingușitor(oare), viclean(ă).
22.
Am
vorbit cu mai multe înțelesuri.
23.
Am
purtat vorba de colo-colo.
24.
Am
păgubit sufletește și trupește pe aproapele meu.
25.
Am
împiedicat pe aproapele meu să dobândească ceva bun, din invidie și răutate.
26.
Am
clevetit, discutat, bârfit, ținut contul altuia. Am clevetit pe părinți, pe
preoți.
27.
Am
stricat numele bun al cuiva, bârfindu-l și discutându-l.
28.
N-am
înlăturat răul pe care l-am văzut venind peste aproapele meu pe cât mi-a stat în
putință.
29.
Am
împrumutat cu camătă (dobândă) la persoane fizice.
30.
Fiind
scumpaci, am vândut cu preț prea mare.
31.
Am
fost la vrăjitoare, ghicitoare, spiritism. Am făcut farmece cuiva.
32.
Știu
să descânt de rău. Știu să fac farmece.
33.
Am
trecut pe cei vii pe pomelnic la morți, ca să le fie rău. Am întors lumânările
pentru răul dușmanilor.
34.
Am
purtat ață roșie să nu mă deochi, am uns toate cu usturoi la Sf. Andrei, am
purtat pelin la Rusalii, am purtat diferite obiecte de la vrăjitoare date ca să
nu se mai prindă farmecele de mine, am făcut focuri și am sărit peste ele și
alte obiceiuri drăcești. Mi-am căutat norocul în zodii, cu
papagalul.
35.
Am
crezut că sufletul, după ce iese din om, trece în diferite animale
(reincarnare).
36.
Am
batjocorit, lovit, bătut pe cineva. Pe părinți, pe preoți.
37.
Am
judecat pe alții ce fac, ce zic, de ce sunt așa și nu altfel etc.
38.
Am
presupus, bănuit pe alții.
39.
Am
fost iscoditor (iscoditoare).
40.
Am
luat ceea ce se cuvenea altuia.
41.
Am
păcălit, înșelat pe cineva. Am vândut marfa rea ca marfă bună.
42.
Am
nedreptățit pe cineva.
43.
Am
împrumutat ceva și n-am dat înapoi.
44.
Am
ascuns în casa mea lucruri străine.
45.
Am
găsit lucruri străine și, știind ale cui sunt, nu le-am dat înapoi.
46.
Am
furat ceva. De la stat (averea publică), sau de la om? De la biserică? De la
străini sau de la părinți, de la rude? Păcatul acesta nu se iartă până nu
înapoiem lucrurile. Dacă nu mai putem să facem milostenie.
47.
Am
mutat hotarul ca să iau din terenul vecinului.
48.
Am
ascuns furtișagul altuia. Am în casă vreun lucru de furat.
49.
Am
vândut sau am cumpărat lucruri despre care bănuiam sau știam că sunt de
furat.
50.
Am
adunat bani cu acte false și cu vicleșug.
51.
N-am
întors paguba făcută aproapelui, chiar și fără voie.
52.
Din
răutate, am stricat avere străină (semănături, pomi, mașină etc.).
53.
Am
înșelat statul, depunând declarații de venit false.
54.
Am
moștenit cu bună știință avere agonisită prin păcate. N-am făcut milostenie
multă din ea.
55.
Am dat
sau am luat șpagă (mită).
56.
Am
câștigat bani prin metode necinstite.
57.
M-am
lăcomit la avere, zgârcindu-mă la milostenie.
58.
Sunt
necumpătat(ă) în cheltuieli. Dau bani pe lucruri de lux, care nu sunt strict
necesare.
59.
N-am
ajutat biserica și pe săraci după putere.
60.
Dacă
mi-au venit în gând păcate, m-am îndulcit gândindu-mă la ele, în loc să le alung
imediat.
61.
Am
căutat momentul potrivit pentru a face un păcat (exemplu: hoțul care caută să
fure, curvarul care caută femeie, etc.).
62.
Am
pârât pe cineva cu scopul de a-i face rău.
63.
Am
mințit împotriva cuiva cu scopul de a-i face rău (mărturie mincinoasă împotriva
aproapelui).
64.
Am
mâniat sau am scârbit pe cineva cu vorbe sau fapte urâte. L-am făcut să mă
urască.
65.
Port
ură pe cineva. Țin minte răul. Aș vrea să mă răzbun. M-am bucurat de răul
altuia.
66.
Doresc
răul cuiva. Doresc altora boală, necazuri, moarte, etc.
67.
În
timpul rugăciunii m-am gândit la altceva.
68.
Am
vorbit în timpul slujbei. M-am foit, m-am mișcat de colo-colo prin
biserică.
69.
Nu
mi-a fost gândul la slujbă. M-am uitat ce fac alții, cu ce sunt
îmbrăcați.
70.
Am
mâncat, am băut ceva pe ascuns.
71.
M-am
lăcomit la mâncare. Am mâncat cu nesaț.
72.
M-am
amețit la cap cu băuturi alcoolice. M-am îmbătat. Am și vărsat după
aceea.
73.
Am
vrut să fiu deasupra tuturor cu ceva anume dacă nu cu totul.
74.
Am
făcut din sărăcia sau din bogăția mea un motiv de laudă.
75.
M-am
mândrit, m-am fălit, m-am trufit, m-am dat mare, m-am
îngâmfat, m-am înfumurat. M-am mândrit cu copiii mei.
76.
M-am
lăudat. Am o părere bună despre mine. Mă cred a fi cineva în comparație cu
alții. Nu mai e nimeni ca mine.
77.
Îmi
place să mă laude alții. Când fac o faptă bună, aștept laude de la alții și nu
plată de la Dumnezeu.
78.
Am
încredere mare în mine, în loc să am în Dumnezeu.
79.
M-am
crezut mai bun(ă), mai credincios(oasă) ca alții,
socotindu-i pe ei mai răi, proști, necredincioși, etc.
80.
Am râs
de păcatele și defectele altora. Și de faptele lor bune am râs.
81.
Am
lăudat păcatele altora.
82.
M-am
lenevit a face rugăciune în fiecare dimineață, seară, la fiecare
masă.
83.
Am
mâncat de dulce în vreo zi de miercuri sau vineri.
84.
N-am
ținut cele 4 posturi de peste an.
85.
Am
ținut post negru sâmbăta și duminica.
86.
Am
zis: mai păcat este să poftești mâncarea de dulce, decât să o mănânci.
87.
Am
postit când Biserica dezlega, exemplu miercuri și vineri când era harți sau
sâmbătă și duminică când se mânca pește, socotind că nu sunt bune aceste
rânduieli.
88.
N-am
păstrat curăție cu soțul (soția): miercuri, vineri, sâmbătă, duminică, luni; în
cele 4 posturi de peste an; în timpul sarcinii și al ciclului lunar; 40 de zile
după naștere.
89.
N-am
păstrat curăție cu soțul (soția) cu acordul lui (ei), ci fără, încât putea să
cadă în păcatul preacurviei.
90.
Am
luat pastile anticoncepționale, am folosit spermicide,
ca să nu fac copii.
91.
Am
făcut păcatul onaniei ca să nu fac copii, adică: am folosit prezervativ sau am
vărsat sămânța afară ca bărbat, iar ca femeie am folosit diafragmă.
92.
Am
făcut avort. Ca bărbat, am dat voie soției să facă avort.
93.
Am
folosit sterilet ca să nu fac copii (steriletul provoacă avort).
94.
M-am
împreunat cu soțul (soția) de mai multe ori în 24 de ore.
95.
M-am
împreunat cu soțul (soția) în diferite poziții,ca animalele.
96.
M-am
împreunat cu soțul (soția) în văzul sau auzul copiilor mei, crezând că sunt mici
și nu știu.
97.
Am
curvit. Am preacurvit.
98.
Am
gânduri de desfrânare cu persoane de sex opus sau de același sex. Când îmi vin
aceste gânduri, nu le depărtez, ci mă îndulcesc cu ele, deși n-aș vrea să fac
păcatul.
99.
Am
preacurvit cu rudă, fin, naș, văr, frate, fiu, fiică,
nepot.
100. Am gândit să preacurvesc sau chiar am preacurvit cu preot, preoteasă, călugăr,
călugăriță.
101. Am pipăit alt trup
pentru a simți și provoca plăceri de desfrâu.
102. Am trăit necununat(ă), adică în concubinaj.
103. M-am căsătorit cu
altă femeie, nefiind divorțat de prima.
104. M-am culcat cu
femeia mea după ce am divorțat de ea.
105. M-am căsătorit cu
rudenie de sânge, de cuscrie (nu se poate decât de la gradul al 8-lea în sus,
altfel e păcatul amestecării de sânge).
106. Ca naș (nașă), m-am
căsătorit cu fina (finul) sau am dat voie copiilor mei să se căsătorească cu
copiii finilor mei.
107. Mi s-au făcut mai
mult de trei cununii în biserică( cununia a 4-a este păcat).
108. Am făcut păcatul
malahiei singur(ă) (adică atunci când o persoană își
provoacă plăcere singură, masturbare). Acest păcat se numește curvia cu
diavolul.
109. Am făcut păcatul
malahiei cu altă persoană, unul la altul. Eu cu altul,
altul cu mine, cu femeie, bărbat cu bărbat, femeie cu femeie, cu
copii.
110. Am făcut păcatul
sodomiei (bărbat cu bărbat, femeie cu femeie).
111. Am făcut păcatul
gomoriei (prostii cu gura, sex oral).
112. Am preacurvit cu animale, păsări (zoofilie), cu copii
(pedofilie)
113. Am privit filme,
poze cu prostii. Am în casă poze, statui cu prostii.
114. Am vorbit
prostii.
115. Am privit cu
plăcere cum se împreunau animalele.
116. Am fost invidios
(invidioasă). Mi-a părut rău de binele altuia. Îmi pare rău că altul are și eu
nu. Invidia este aceeași cu zavistia și pizma.
117. M-am lăcomit la
muncă. Am muncit peste puteri, încât poate chiar m-am și îmbolnăvit.
118. Am mințit. Am
obiceiul să mint mereu.
119. Îmi place să
înfloresc lucrurile și poveștile.
120. Am drăcuit. Am dat
naibii. Și pe mine însumi m-am dat dracului. Am zis: să fiu al naibii, să mă
ia.
121. Am muncit în
duminici și sărbători.
122. Am lipsit de la
biserică în duminici și sărbători. În timpul slujbei nu m-am rugat, ci am dormit
ori m-am ocupat cu lucruri deșarte, am fost la târg etc.
123. Dacă am fost la
biserică, n-am dat pomelnic și n-am aprins lumânări.
124. Am stat în
fața la toți în biserică. I-am dat la o parte pe alții, zicându-le că stau pe
locul meu.
125. Am adus daruri,
jertfe și donații la biserică din ce era mai rău.
126. Am ucis animal,
pasăre. Le-am chinuit, batjocorit, le-am împovărat peste puteri, le-am lăsat să
moară deși puteam să le salvez.
127. Am mâncat eu sau am
pus altora în mâncare spurcăciune (animal netăiat, carne de om, jertfe
satanicești, necurăție etc.)
128. Am sfătuit și
învățat pe alții să facă păcate.
129. Am fost la
petreceri destrăbălate. În posturi, miercurea, vinerea, în duminici și
sărbători.
130. Cred în
superstiții: căldare goală, să nu mă întorc că-mi merge rău, dacă întâlnesc
preot îmi merge rău etc.
131. N-am mulțumit lui
Dumnezeu pentru binefaceri.
132. Am făcut glume,
bancuri cu și despre cele sfinte.
133. M-am machiat,
rujat, vopsit la păr, am dat unghiile cu ojă etc. Am purtat cercei, mărgele,
inele, coliere, brățări, pantofi cu toc. Mi-am făcut părul.
134. Ca femeie, am
purtat pantaloni sau fustă scurtă, n-am purtat capul acoperit, am mers sau am
vorbit, ca să atrag bărbații.
135. Am scuipat sau am
vomitat în ziua în care m-am împărtășit.
136. M-am mâniat și nu
mi-a trecut îndată, ci am ținut mânie.
137. Am ambiție,
încăpățânare, obrăznicie, nerușinare, iubire de sine.
138. Am făgăduit ceva și
n-am împlinit. N-am ținut învoiala, promisiunea.
139. N-am tămâiat și
stropit casa cu agheasmă cel puțin o dată pe lună.
140. N-am iertat pe cei
ce mi-au cerut iertare.
141. Nu mi-am cerut
iertare pentru a depărta orice vrajbă, chiar dacă n-am fost
vinovat(ă).
142. N-am aprins candela
la rugăciune, în duminici și sărbători.
143. N-am făcut semnul
crucii cum trebuie, drept.
144. N-am făcut cruce
când am trecut pe lângă biserică.
145. Am mers la mai
mulți preoți și am zis la unul unele păcate, la altul altele.
146. Din pricina rușinii
sau a altor motive, am ascuns cu bună știință la Spovedanie unele păcate. M-am
și împărtășit după aceea.
147. M-am împărtășit la
un preot, fiind legat de altul.
148. Ca femeie, m-am
atins de lucruri sfinte din biserică, atunci când am avut ciclu.
149. Am venit târziu la
biserică. Am plecat înainte de sfârșitul slujbei fără motive întemeiate. Am
făcut din acestea o regulă.
150. N-am crescut copiii
și finii în frica de Dumnezeu. Nu i-am învățat poruncile lui Dumnezeu. I-am
învățat la rău, contribuind la uciderea lor sufletească.
151. Nu mi-am pedepsit
copiii când i-am văzut că persistă în greșeli.
152. Nu am ascultat de
părinți atunci când m-au învățat de bine.
153. Nu mi-am iubit la
fel toți copiii. Am fost părtinitor (părtinitoare) cu unul sau mai mulți din
copiii mei.
154. Am amânat
Spovedania. Am zis să păcătuiesc, că mai e timp să fac pocăință și să mă
spovedesc.
155. N-am făcut canonul
pe care l-am primit după Spovedanie.
156. M-am împărtășit
după ce am avut necurăție în vis.
157. Ca femeie, m-am
împărtășit când aveam ciclu.
158. Ca femeie, n-am
făcut molitfele la o zi, 8 zile și 40 de zile după
naștere. Am intrat în biserică înainte de a trece 40 zile. Am citit molitfa înainte de a trece cele 40 de zile.
159. Am pierdut sarcina
fără voia mea. Dacă mi s-a întâmplat așa, n-am venit la preot să-mi citească
rugăciunea specială.
160. Am înăbușit copilul
lângă mine, botezat sau nebotezat.
161. Din neglijența mea,
mi-au murit copiii.
162. Am lăsat să-mi
moară copilul nebotezat.
163. Am abandonat copiii
vii pe drumuri, în orfelinate.
164. Am mustrat prea
aspru. Am cicălit. Am stat cu gura și am fost prea băgăcios (băgăcioasă) pe
altcineva.
165. Am lăsat nefăcută
sfeștanie în casă mai mult de un an de zile.
166. Am făcut
jocuri și râsete la priveghiurile de morți.
167. Nu mi-am făcut
datoria față de rudele moarte. Nu le-am făcut tot ce trebuia.
168. N-am îngrijit
mormintele. M-am zgârcit să plătesc sărindare, slujbe pentru sufletele celor
adormiți.
169. Am jelit morții. Am
pus bani pe crucea lor de pe piept sau în mână. Am dat lucruri peste groapa lor.
Am spart ceva când a fost scos mortul din casă.
170. Am în casă, am
citit cărți sectare. Am fost la adunări de sectanți, i-am primit în
casă.
171. Am ucis oameni, cu
voie sau fără voie. Poate din și din cauza mea, a murit cineva.
172. M-am căsătorit cu
evreu, turc, catolic, sectant etc.
173. Am dat anaforă pe
jos.
174. Cred în vise. Ceea
ce fac a doua zi este în funcție de cele ce visez.
175. Am cântat și am
ascultat cântece lumești și sectare.
176. Am jucat și am mers
la discoteci și alte petreceri anormale.
177. Am făcut nunți și
petreceri cu mâncare de dulce și cu muzică în post.
178. Am smintit și l-am
făcut să păcătuiască pe aproapele meu când a auzit ce zic și a văzut ce fac
(astfel sunt răspunzător în fața lui Dumnezeu pentru păcatul aproapelui
meu).
179. M-am
mascat.
180. N-am plătit
contribuția la Sfânta Biserică.
181. Am ascultat
discuțiile altora, deși nu-mi folosea și îi deranjam
182. Am intrat în
Sfântul Altar.
183. Am moștenire și
n-am îngrijit pe cei care mi-au dat-o.
184. Nu mi-am căutat
sănătatea după datorie.
185. Am luat anaforă și
agheasmă, deși mâncasem sau băusem apă după miezul nopții.
186. Am râvnă
nesocotită, habotnicie( post mult încât poate m-am și îmbolnăvit, milostenie
fără socoteală încât suferă cei din casă etc.).
187. Nu m-am rugat
totdeauna cu fața către răsărit.
188. Am dat importanță
mai mare celor trupești decât celor sufletești.
189. În loc de a mă
împăca cu aproapele, l-am tras la judecată.
190. Nu mi-am iubit
soțul(soția) ca pe mine însumi. Din pricina mea a făcut păcate.
191. Am făcut diferite
pariuri diavolești, prin care mulți și-au pierdut sănătatea și
viața.
192. N-am sfătuit pe cel
care avea nevoie de sfat. N-am învățat pe cel nepriceput.
193. Am dat de pomană
mâncare de dulce în zile de post.