NEŠTO MOŽEŠ SAM, SVE MOGU LJUDI
Za naš list razgovarali smo sa gospođom Irenom Rozić, ravnateljicom Škole. Evo što nam je gospođa Rozić rekla o svom radu, školi, učenicima, suradnicima, roditeljima i još ponečem.
|
Minja: Ravnateljica:
Minja:
Ravnateljica:
Minja: Ravnateljica:
Minja:
Ravnateljica:
Minja: Ravnateljica:
Minja: Ravnateljica: |
Od kada rukovodite ovom školom? Početak rada bio mi je upravo u ovoj školi 1970. do ’73. Ponovo se u istu vraćam s početkom školske ’93./’94.
Svi znamo da je rat napravio velike štete na našoj školi. Kako ste uspjeli od onako uništene škole napraviti jednu od najljepših i najboljih škola u gradu? Zahvalna sam svojoj upornosti, ali i to bi bilo uzalud da nije bilo razumijevanja kod ljudi dobre volje. “Nešto možeš sam, sve mogu ljudi!”
Što bi trebali još uraditi u školi i na školi da bi nastava bila uspješnija, a rezultati bolji? Najveći problem u školi bio nam je, do prošle godine, nedostatak učionica. Problem smo riješili adaptacijom manjih prostorija te napravili i opremili dvije nove učionice. Tako smo riješili problem za 6 odjela. U ovom poslu nismo imali nikakve materijalne potpore pretpostavljenih, a do sredstava došli smo domaćinskim radom svih, od učenika do djelatnika. I dalje se radi u 3 smjene s 4 termina početka nastave, ali sa pr imjerenijim brojem učenika u odjelu. Sad nam je glavni cilj opremanje škole učilima, a posebice knjižnice naslovima obvezatne lektire. Koristim se prigodom da se zahvalim donatoru – HDZ BiH koji nas je obogatio sa 717 novih knjiga obvezne lektire.Uz sve o ve elemente, a da bi rezultati bili bolji, bitan je interes i želja roditelja za kvalitetom znanja jer obitelj je temelj na koji mi vršimo nadgradnju, kako u odgojnom tako i obrazovnom smislu.
Jeste li zadovoljni radom vaših suradnika i rezultatima koje š kola postiže?Osobnim uspjehom smatram prikupljanje sredstava za nabavu informatičkog kabineta, osiguravanje stručnih nastavnika te uvođenje informatike kao izbornog predmeta (već 4 godine) i informatičko opismenjavanje mladih. Imamo 78 uposlenika i svi vo dimo računa o redu, radu i odgovornosti svakog pojedinca. Da nije suradnje, to bi se brzo osjetilo u organizaciji rada.“Teče, teče jedan slap što u njemu znači moja mala kap? Taj san o slapu da bi mogao sjati i moja kaplja pomaže ga tkati!” Slap je škola, učenici, djelatnici, roditelji, suradnici... A koliko će biti lijep, bogat, pun duginih boja ovisi o svakoj kapi... Svjesna sam da uvijek može biti bolji, ljepši i to je cilj svih koji žive i rade pod ovim krovom.
Što nam možete reći o suradnji škole i r oditelja?Suradnja sa roditeljima je preduvjet dobrih rezultata rada i svaka njihova sugestija je dobrodošla. Koristim se prigodom zahvaliti se brojnim roditeljima na svim vidovima pomoći školi i nadam se da su zadovoljni našim radom, a oni i najbolje mogu procijeniti rad svakog nastavnika.
Na kraju imati li kakvu poruku za naše čitatelje? Poslije rada u školi ostatak slobodnog veremena koristite baveći se sportom, brinući se o okolišu, druženju s prijateljima, računalima, učeći strane jezike, samo daleko od poroka koji vrebaju.
Razgovor obavila: Minja Vrdoljak, VIII. 3 |