Zrínyi Miklóshoz
Mit
csináljak Sziget várával én,
mit
mond nekem Drégely vagy Eger?
A
méltó zászlófelvonásra engem
nem
hívnak el.
Mit
csináljak ős Budavárral én,
jatagánt
őrizzek vagy lakatot?
Mikor
a kulcsot átvette a szultán,
nem
voltam ott.
Mit
csináljak Moháccsal én,
ahol
üresen folyik a patak?
Álltam
az osztrák haláltáborokban
néma
zuhanyrózsák alatt.
Mit
csináljak azzal a mondattal én,
hogy
„Ne bántsd a magyart”?
Akibe
beleszerettem,
még
mindig belehalt.