Fáradt, esteli himnusz
Ambroise de Saumur szekvenciája kompletóriumra
Bevégzem... Mindenem ropog,
Fáj, gémberedt az ujjam
—
Uram, lehelni lelket adj,
Hogy fényemet kifújjam!
Elkészülök már... Zsibbadok,
Bizsergek én meredten —
Miféle boldog bú kereng,
Zsibong a vérerekben?
Miféle gőg, öröm, közöny,
Kín, szenvedés? Nem
értem —
Könnyebben mért hajlik
szívem,
Mint szentmisén a
térdem?
Miért e szikkadt, rossz derék,
Gerincem, görbe hátam?
Miért, mióta írok itt,
S milyen csodára vártam?
Szemem csipázó vaksi lett,
Csak orromig ha látok,
Hunyorgok, mint a
gyertyacsonk —
Kicsúfolnak barátok.
Sajog, csikordul mindenem,
Hűlt csontjaim
ropognak,
Miként az angyal karja közt
A megfeszült Jákóbnak.
Csípőm kimarjult, földagadt
Csuklóm se bírja,
vézna,
Kopott az íz, az ízület
—
S a könyvem mégse kész ma.
Egész valómban reszketek,
Nem üdvözít sivár
tan —
Neked kódexként, Istenem,
Magam hányszor
kitártam!
Másoltam, írtam ezt meg azt,
Teremtő, hány világot!...
Már nem tudom: mit
körmölök?
Mily áldás köt, mily átok?
Mindjárt bevégzem... Éjszakám
Kegyelmes leple rejt tán —
Uram, ha elfelejteném,
Leheld el renyhe gyertyám!