VÍZKERESZT…
PRÓBADIALÓGUSOK
(Eszter rengeteg
improvizációt feljegyzett. És mivel a honlapon külön Vízkereszt-blokkot
szeretnék nyitni — sőt fogok is —, kézenfekvő, hogy ezeket is olvashassa, akit
érdekel.)
-
Pál
Kata Péter jó reggelt, már odakint a nap fölkelt!szol a kakasunk, az a nagy
tarajú, menj a kurvaanyádba te hülye állat!
-
Mi
van?
-
Én
most bekrémezem a tarajomat!
-
Milyen
puha az orrod!
-
Igen,
mert babapopival kenem.
*
-
Józan paraszti ésszel leül a józan paraszti seggére.
-
Van üveged?
-
Nem, nincs.
-
Van kólád?
-
Nem, nincs.
-
Akkor dögölj meg.
*
-
Te
mit csinálsz?
-
Én
vagyok a hold.
-
Baszd
meg, ez nem kisstílű?
-
Ez
tiszta Szentivánéji!
-
De
ott nem volt olyan szép a hold!
-
Baszd
meg, te hold! Itt akarok fuldokolni, menjé má oda hátra!
-
Most
mit csináljak?
-
Legyé
csillag, világítsá, menjé hátra.
-
Csukódj,
hajó!
-
Adjá
rumot!
-
Kér
rumot.
-
Egyszer
te küldöd erre, egyszer én arra.
-
Ez
egy ilyen új meditációs gyakorlat.
-
Elsüllyedt
a hajó!Megdöglött a sellő alatta.
-
Most
adtatok neki rumot?
-
Igen,
ő mind a hárman adott neki rumot.
-
Figyelj,
milyen vízilovam van.
-
Ez
túl gyors szerintem.
-
Ez
egy viharos tenger!
-
De
úgy hullámozzatok már, hogy jó legyen!
-
Direkt
raktam alá a kezemet.
-
Csináljuk
fordítva: legyél te az aranyhal, és sirasd Oliviát.
*
-
Orsino belebuggyant a távolkeleti konyhába és harcművészetbe.
-
Igen, csak nem tudja különválasztani a kettőt.
*
-
Biztos
van olyan hajó, ami szart szállít.
-
Dehogyis!
Szart?
-
Emelkedett
társalgásra érkeztünk vissza!
-
Igazábol
„sarj”-ról beszéltek!
-
Mi
bajod, Peti? Csak kakozofálunk!
*
- Nevess, Bogi,
nevess!
-
Parancsra
soha!
*
(Bogi):
-Fáziskéséssel röhögök.
(Ricsi,
fáziskéséssel): -Micsoda?
*
-
A
Misinek támadt egy víziója.
-
A
Misinek feltámadt a vízilova!
*
-Peti,
légyszi, instruáld az Ákost, hogy mit csináljon!
-Mit
csináljak? Menstruáljak?
-Igen,
Ákos, légyszi, menstruálj!
-Várom a
menstruációkat!
-Ne,
gyerekek, ne, ezen fogunk elvérezni!
*
-Jaj,
mit hallok! Hívnak a kötelességeim!
*
-És ki
vágja le a Berci lábát?
-Nem
tudom, bárki levághatja!
-Bercinek
levágják a lábát.
-Mi van,
segítsek?
-És
ki nyert a végén?
-Antonio,
mert elhajozott a királyi szarral!
*
-Bogi
belógatja a mellét a patakba, és a Rózsapetinek eszébe jut róla egy ihlet.
*
-Meteorológiai
tényezők Mészöly Dezső versfordításában, tessék, írják!
*
-Először
essünk túl Andráson és Tóbiáson.
-Igen,
feküdjünk le a földre, és essetek el bennünk.
-Nekem
először magamon kell túlesnem!
-Mész
innen Mallorcára azonnal! Ne mondjam még egyszer!
*
-Megijesztett?
Em? Szépek a kacsói. Szeretném megkérni az ön szíves kacsóit.
-Én
nem megyek férjhez – soha!
-Mért?
-Most
temettem az apám és a bátyám. És az aranyhalat. És a cicám.
-Akkor
maga özvegy? Tóbiás úr azt mondta, hogy maga özvegyen született!
*
(a
kiömlött málnaszörpre)-Andráskám! Sikerült pár csepp vért kipréselni magadból?
*
-Én
vagyok a te. Egy másik fallosz.
*
-Hivatott,
felség?
-Nem,
de maradhatsz.
-Akkor
megyek is.
*
(Herceg):
-Azt hiszem, én vagyok az egyetlen, aki Maalvoliót megérti. Olivia gyere, menjünk
el a képzeletembe, hagyjuk itt ezeket a népeket!
*
-Pap,
kérlek. Mi történt az előbb a susnyásban?
*
-Né
má, kettő van, de jó!
*
-Olyan
sötét van itt bent, hogy nem látok imádkozni! Imádkozni fogok reggel, délben,
este, meg reggel, délben, este!
*
-Itt
a szent víz!
-Nem
vagyok szomjas.
*
(András
lánykérése - improvizáció)
Tóbi:
-Jobb lábbal kezdjük a letérdelést. Nagyonn jo, nagyon ügyes. Na. Most te. Én
nem leszek akkor ott!
András:
-Nem leszel ott?
T:
-Nem hát. Most mit csinálsz?
A:
-Azt mondtad, álljak a létrára!
T:
-Valljuk be, ez nem fog menni.Akkor ülj a nyakamba inkább!
A:
-Nem vagyunk egy kicsit távol? Jaj, azt hiiszem, meglátott minket!
T:
-Na, üljé a nyakamba!(Lehajtja a fejét)Mosst mi van?
A:
-Nagyon magasan vagy!
T:
-Na, akkor a szekrényről.Ő fönt van, hát fföl kell menni!
A:
-De én tériszonyos vagyok! Nem lehetnél tee fönt?
T:
-Nem!
(András
fölmászik rá)
T:-
Mi mindent meg nem teszek ezért a kurváért…Na?
A:
-Azt hiszem, begörcsölt a lábam.
T:
-Azt hiszem, nekem is. Na várj.
(András
Tóbi nyakában ül, Olivia megjelenik az erkélyen)
T(suttog):
-Én most nem vagyok itt! Mutasd meg, amit tanultunk!
A
hallgat
T
(suttog): -„Drága úrnő…”
A
(suttog): -Drága úrnő…
Olivia
(nem hallja): -Micsoda?
T:
-Nem azt mondtad, hogy meg akarod kérni a kezét?
O:
-Mért zavar e kései órán, András úr?
T
(suttog): -Naa! Mondjad! ”Maga szép és szellemes…”
A:
-Maga szép és szellemes!
T
(suttog): -És okos. És én szeretem magát.
A:
-És okos. És Tóbiás úr szereti magát.
T:
-Én nem szeretem!
A:
-Én nem szeretem!
O:
-Akkor mért van itt?
T
(suttog): -Mert szeretem magát!
A:
-Mert szeretem magát!
T
(nyög, Andráshoz): -Felszedtél néhány kilót!
A:
-Felszedtél néhány kilót!
T:
-Nem ő, hanem te! Mondd neki, hogy szép!
A:
-Maga szép.
O:
-Igen, tudom.
A.
Tóbinak, suttog: -Tudja.
T:
-Akkor mondd neki, hogy még okos is, hogy tudja!
A:
-Még okos is, hogy tudja!
O:
-Igen, tudom.
A.Tóbinak,
suttog: -Ezt is tudja.
T:
-Ne dülöngélj, te állat! Fuuu, mikor mosdoottál utoljára?
A:
-Mikor mosdottál utoljára?
T:
-És a lábad is büdös!
A:
-És a lábad is büdös!
O:
-Tessék?
T:
-Nem az övé, hanem a tied! Elgémberedett aa nyakam. Gyere le!
A:
-Gyere le!
O:
-Micsoda?!
T:
-Gyere már le a francba!
A:
-Gyere már le a francba!
T
(dühösen): -Mit lengeted a segged?! Milyen egy dagadt disznó vagy!
A:
-Mit lengeted a segged? Milyen egy dagadt disznó vagy!
O:
-Na ebből elég. Mária! A tányérkészletet!
*
-Szívesen
lennék pannóniai trolibusz, hogy ennek a frígiainak Ikaruszt keressek!
*
-Helyes!
Akkor ki kell hívnod a Herceg párbaját egy fickóra!
*
-Van
hetijegy…
-Az
mennyi?
-Nekem
megfizethetetlen.
-Akkor
mi a faszt ajánlgatod itt?
-Épp
ez az, hogy nem ajánlgatom a faszt!
-Akkor
menjünk horgászni. Még csak egyszer kapott el a halőr.
-A
halőr? Micsoda malőr ez a halőr.
*
-Egyetértek,
úrnőm. Éljen a halotti tor! Éljen a meghalt Levente!
*
-Szép
a tavasz, az ember szerelmes, és nincs kinek elmondania. Hű, de beborult.
*
-Mért
akartál velem beszélni?
-Gondoltam,
talán ön ért a szerelemhez.
-Hát
a legjobbhoz fordultál. Tudod, hány szerelmem volt már nekem az életben? Hahá!
Egy se. De elméleti síkon rengeteg. Te még fiatal vagy, de nekem már sajnos
elmúlt az alkonyom.
Csak
nem vagy te is szerelmes?
-De
igen.
-És
kibe?
-„O”
betűvel kezdődik a neve. A többit elfelejtettem.
-Tudod,
a szerelem egyesek szerint öl, butít és nyomorba dönt, de ezt én még nem
tapasztaltam.
*
-Van
erőm megmászni a ranglétrát.
*
-Ha
Olivia ennyit szarakodik a bátyja halálával, az…az…az a bánat az élet
ellensége.
*
-Mi
volt a neve annak a szigetecskének?
-Elfelejtettem.
-Az
uralkodóját jól ismerem!
*
-Úgy
látom, köztetek valami konfliktus van!
-Szerintem
nem a szolgája akar lenni felségednek, hanem…az ágyasa.
-Ööö…ezt
hogy értsem? Hiszen láttam, amint a múltkor ott az egyik konyhatündérkével
prütyögött!
*
-Bebizonyítsam
neked, hogy Curio férfi? Ööö…nézd itt ezt a kis szakállkát. Na jó, ettől még
lehet egy kedves, szép, fiatal…ember. Ezt a hibát kompenzálandó, felveszlek a
szolgálatomba!
*
-Te
meg ki vagy?
-Hülye
állat!
-A
tiedét!
-Jó,
jó, nyugodt vagyok, relaxálok…Fogjá le, fogjá le! Engedj el, engedj el!
*
-Orsino
úgy szerelmes, de úgy! Nincsenek se éjjelei, se nappalai.
-Hiszen
sose látott!
-Igen,
maga egy álomkép a számára.
*
-Mögötted
áll egy ház. És figyel. És közelít.
*
-A
nőknél nincs jobb hír, mint a vitézi.
*
-Öööö…a
szövegem első részét nem tudom elmondani, pedig tényleg nagyon megtanultam!
*
-Itt
a parasztkönyv.
*
-Felveszem
a szenvedőköpenyemet.
-„Dús
hajába tép a szél, két szemében ott a szenvedély…”! Hogy van, felség?
-Most
már szarul. A napi négyórás szenvedésemben vagyok, ne zavarj.
*
-András,
itt a levél.
-Igen?
Ki írta?
-Shakespeare.
-Tényleg?
És nekem küldi? De kedves.
*
-Csak
nem akarsz lepatkálni az ördöggel?
*
-Misi!
Itt a hónaljtáska.
-Ez
Sebasatiané. Én fontam neki karácsonyra a hónaljszőrömből.
*
-Volt
egy öccse. Illetve van egy öccse. Akinek volt egy lába. Amit úgy hívtak, hogy
Titus.
*
-Most
már nagyon kéne orcám lyukait üríteni…Máson szólva…Zsebkendőbe prucsázni.
*
-Ne
nyavirgálj!
*
-Az
én farkamon, András úr, maga ne röhögjön, mint a fába szorult féreg. Én hajnali
kettőkor is makulátlan vagyok.
-Te
egy nagy kula vagy.
*
-Ez
olyan régen volt már, mint ágtól a levél.
*
-„…Csak
az imádott légy iránti vágy állandó benne.”
-Olivia
egy légy.
-És
a vágyállandó? Mennyi a vágyállandó?
-Egy
Orsino.
*
-A
könyöködet mutatod nékem? Miféle sértés ez?!
-Azt
is! De még a combomat is! Te impala!
-Rádkacsintok!
A kisujjaddal megpöccintelek!!!
*
-Az
Istvánnak nem látszott ki a melle?
-Nem,
csak a melltartoja.
-Az
csak a kosár.
-Kosár?
Michael Jordan.
-Mi
van a Michael Jordan mellével?
*
-Cesario,
mennyi ideje is dolgozol már itt? Még csak egy napja? Akkor mégiscsak mesélek
neked a szerelemről. Én tudod, szerelmes vagyok, mint általában…
*
-Marika,
kontrollálja már magát!
*
-András,
töltsd meg a cubiculumomat!
-Kurrikulum?
*
-Hölderlin
ist Ihnen ungetank?
-Ki
volt az?
-Egy
tank.
-Ja,
ismerem.
*
-Láttad
a Herceg új fogsorát?
*
-Három
napja vagy itt, aztán máris a király seggét nyalod?
*
-Én
vagyok a közigazgatás!
*
-De
nagy fasz vagy te, Herceg!
-Én?
Te akarsz mindig főszerepkedni!
*
-Ím
ez itt Antonio, aki megcsáklyázta a Tigrist…és az Eufráteszt.
*
-Jól
van. Még mindig gyászol. Olivia gyakran gyászol.
*
-Visszaadná
a kezemet?
-Nálam
nincs!
-Hova
lett a szövegem?
-Rajta
ülök.
-Rajta
ül.
-A
Herceg varázsfeneke eltüntette.
-A
Herceg szent valaga.
-Mi
az a varázsfenék?
-Amire
ráül, az nincs.
-Végtelen
segge beszippantja!
*
-Lóra!
Fuss!
*
-Éppen
azon gondolkodtam, persze nem túl sokat, mert tudjátok, hogy én milyen művelt
ember vagyok, hogy…hogyan képes hét évet gyászba borulni a fivéréért? Akkor mit
csinálna értem, aki még élek is?
*
-A
húgomat te ostromlod, Máriát én ostromlom. Páros tánc.Valami páros táncot kéne.
Az angolok kurrantani szoktak.
*
-Én
megmenekültem? És a hajó?...Ja, a bátyám?
*
-Orsino
herceg parancsára az Ön szépségét a természet szépségéből ihlettem!
*
-S
te mit csinálnál?
-Hívnám,
hogy jöjjön ki velem az én kis fűzfakunyhómba, aztán együtt elutaznánk külföldre.
*
-A
húgom szerelmes volt egy férfiban.
*
-Az
ön arca, mint a vörös cseresznye!
*
-Hogy
hívnak, Cesario?
*
-Az
ön szíve Orsinóé kell hogy kegyen!Ó, lángoló Olivia!
-Az
én szívem már a tied.
-Köszönöm,
nekem nem kell.
-Nagyon
belédszerettem.
-A
helyzet nem lesz más, de jövök máskor.
-Na
jó, akkor megyek virágot szedni, hátha az lenyugtat.
*
(tortaevés
közben):-Úúú, nekem gyászolnom kéne.
*
-Szerbusz!
-Dieu
vous garde!
-Én
is!
*
-Laza
vagyok, király vagyok, bírom magam.
*
-A
szerelem olyasmi, ami majdnem én vagyok. Mint egy manifesztáció. Vagy vegyük az
aranymetszést. Vagy a napsugarakat. Látod ezt a napsugarat azon a kis
szőlőszemen? Nem ott, képzeletben! Curio, ezek költői utalások!
*
-Úrnőm,
gyere, valaki nagyon dorombol a kapun, és nagyon veri!
*
-Malvolio
egy zugolvasó!
*
-Sebastian,
én szeretlek. Itt kell maradnod. Vigyáznod kell a házra, hátha ellopnak
valamit.
*
-Ön
olyan szép, mint egy őzgida! És csodálatosan fénylik az arcbőre!
*
-Én
elég nagy vagyok már!
-Sebastian,
fiam…vigyáznod kell, mert jön az illír maffia, és levágják a töködet.
-Vágom.
-És
már eléggé bealkonyodott…
-Dehogyis,
tök világos van!
-Gyere,
foglalok magunknak egy motelt…
-Három
szobát foglalj! Te alszol az egyikben, én meg a másik kettőben!
*
-Nézzünk
körül a városban…Nézd, ott egy motelszoba!
*
-Torzíno
herceg és Bolivia úrnő!
-Porsino
és Porszívó.
*
-A
kardja, az már éleződik, és nagyon fölhúzta az idegeit!
*
-Valóban
én vagyok Antonio. És - te - a fiam - vagy.
*
-Takarítsátok
ki őket!
*
-Azt
mondtad, aranyos vagyok! Most meg…!
*
-Vakondtorta
és posztméh.
*
-Te
a férfit is nőnek nézed.
-De
én tényleg nő vagyok!
-Tényleg
gyönyörű lány!
-Ha
férfi lenne, hasonlítana rám!
-De
mivel nő, így rád hasonlít.
*
-Most
nézd meg, Hercegem, ez tiszta bolondokháza! Ebbe akartál belecsöppenni?
-Én
beléd akartam belecsöppenni!
-Feleségül
akarja venni talán a kezemet?
-Nemcsak
a kezét, hanem az egész testét!
*
-Kukkolom
magácskát és fixírozom magácskát!
*
-Na,
akkor írsz neki egy levelet, amikor már nem élsz! Saját vérrel teszed, az
nagyon ott lesz!
*
-Pap,
gyere! Áldj meg!
-Gyerünk
a susnyásba.
-Nem
kell a sok szent duma, csak érjünk ahhoz a részhez, hogy „igen”, és csók!
-Eriggyetek
a susnyásba!
*
-A
Herceg mindig szerelmes. Tudod, hogy van ez! Mindig kiszemel valakit, az szépen
lassan elsorvad, meghal…aztán jön a következő.
*
-Ez
rossz hír. Nincs egy cigid?
*
-Mi
a válaszod?
-A
szokásos. Ja, te még új vagy! Úúú, akkor el kell mondanom az egész monológomat!
*
-Magával
gyűlik meg a bajom?
-Magával.
*
-Az
ebéd a nap kilencedik legfontosabb étkezése.
*
-Nem
te ölted meg… Titus lábát?
-Ne
ugasson bele darabont, mert visszavonom a fokozását.
-Titus?
Nem emlékszem rá. Tífusz?
-Minden
évben megrendezzük a Titus Jobb Lába körmenetet.
-Ez
az ember megmentette az életemet!
-Igen?
Jó. Akkor ezentúl te fogod hordozni Titus lábát.
*
-Titus
hogy van?
-Lábadozik
szegény.