Dijagnoza
Još su samo
dva pacijenta ispred njega, pa je on na redu. Srećom, muškarci su, što znači da
se neće previše zadržavati na razgovoru. Žene se uvijek mnogo duže zadrže u
ordinaciji, primijetio je to Leonard na samom početku svog posjećivanja
liječnika. Točnije, liječnice. Već šest godina stalni je gost bolničkih
hodnika, a svoju liječnicu poznaje tako dobro, da mu je već gotovo
prijateljica. Na neki čudan način, osjeća naklonost prema njoj: popustila je
ona početna kočnica koja ga je nagonila na šutnju. Sad više toga nema,
višegodišnje poznanstvo uklonilo je prepreku koja je naravno štetila u odnosu
pacijent - liječnik.
- Primjećujem
kako se suzdržavate - rekla mu liječnica još na samom početku njihovog
poznanstva, prije šest godina. - Morate prevladati neugodnost i otvoreno
razgovarati sa mnom.
- Ah! -
uzdahnuo je Leonard i promeškoljio se u velikoj i smeđoj kožnoj fotelji, koja
je zaškripala pod njegovom težinom. - Lako je vama govoriti. Priznajem, čudno
se osjećam.
- Zbog čega?
- Pa - otegao
je Leonard - kao prvo, do sad nisam posjećivao liječnike.
- A drugo?
- Pa mogu vam
po godinama biti otac.
- To ništa ne
znači.
- Meni znači
- rekao je on.
- Uskoro vam
neće značiti ništa - obećala je liječnica ohrabrujuće se smiješeći. - Obećavam
vam.
Njeno se
obećanje ispunilo: nelagodnosti je nestalo i Leonard joj je bez ustručavanja
povjeravao i najintimnije misli, osjećajući ogromno olakšanje zbog toga. Jer
bilo je teško biti sasvim sam u tome, u čudno-podmukloj bolesti. Sasvim sam
boriti se protiv podmukle bolesti koja se vraćala, a koju je on želio i
nastojao svom svojom snagom zaustaviti.
Zvonce na
vratima ordinacije zazvoni i vrati Leonarda u stvarnost. Zanesen mislima,
sasvim je zaboravio gdje se nalazi, otresao se onog nelagodnog stiska kojeg je
osjećao u stomaku. Još malo ...
- Gotovi smo
do pet sati - reče muškarac koji sjedi do njega: Leonardovih je godina, obojica
su tek prešli šezdesetu.
- Žurite
negdje? - razgovora radi upita Leonard.
- Imam neki dogovor
- odgovori mu supatnik i namigne. - Sastanaak sa dečkima na piću.
Sa dečkima!
Leonard se osmjehne. Doduše i on o samom sebi tako misli, ali ... Leonard
ustane, jer iznenadni poriv za kretanjem, nije mu dozvoljavao mirovanje.
Laganim i dugim koracima, koji su govorili o njegovom bavljenju sportom, počne
šetati ambulantnim hodnikom, pod radoznalim pogledima bolesnika.
"Starci", pomisli Leonard, sakrivajući pogled, ne želeći da
naslute o čemu razmišlja. "Sve su to starci. I uplašeni. Ja nisam starac.
I ne bojim se! Nekoliko sam puta u životu bio blizu nasilne smrti i ne bojim se
umrijeti. Ne bojim se nestati. I što znači to nestati? Vraćamo se tamo odakle
smo i izronili. Ništa strašno. Čemu strah? Jer budućnost kakva se pruža ispred
mene, a bogami i ispred ovih plačljivaca, nije ružičasta. Čekaju nas bolovi,
sve manje uživanja, sve više patnje. Smrt ti dođe kao neki prijatelj, koji te
sklanja na mirno mjesto dok oko tebe sve trešti. Još samo prije nekoliko godina
ravnopravno sam jurio rame uz rame sa mladićima koji su imali svega trideset
godina, a onda, bez upozorenja ...puf! Sve je odjednom nestalo! Kao da nikad
nije bilo one snage u meni! Puf! Jebeš smrt! Smrt je spavanje, odmor. Jer u što
mi se život pretvara? U bol! Bol do bola! I zašto se onda bojati prestanka
bola?"
Zvonce se
ponovo oglasi, jedan jadnik izađe iz ordinacije, a drugi uđe. Leonard sa
osmjehom gleda u vrata iza kojih će čuti presudu. Presuda? Nasmije se toj
riječi, neprikladnom naravno, ali je on tako doživljava.
Kad je prvi
put primijetio i osjetio ove iste simptome koji ga i sada muče, nije se ni malo
uplašio. Slabost njegovog tijela natjerala ga na preziranje vlastitog tijela,
života. Što će ti život, ako ujutro ne ustaješ pun elana? Nego poput izmoždenog
starca na kojeg su legle godine bez zadovoljstva?
A on je imao
zadovoljstva u životu. O, i te kako ih je imao, grabio ih je pohlepno i silno
uživao u svemu i možda je sad stigla naplata? Jer sve se mora platiti, zar ne?
I sve ima svoju suprotnost, isto tako. Stare su to mudrosti. Toliko stare, da
su postale banalne. Prije je imao zdravlje i veliko zadovoljstvo, a sad je
nastupilo vrijeme bolesti i ...
I baš u tom
trenutku, kad na takvog što nije ni pomišljao, Ela se ušuljala u njegov život i
sve se preko noći za Leonarda promijenilo. Volja za životom nadimala mu je
grudi i uživao je u svakom poklonjenom trenutku uživanja, koje mu je život
pružao. Uživao je dvostruko, pa i trostruko, znajući kako uživanje neće dugo
potrajati. Znajući da proživljava rijetkost, znajući da ima sreću što to
proživljava, ma koliko bolno bilo. Znajući da će Ela otići, a on ...
Otišla je
naravno, ponovo je sam i sasvim je uvjeren da se i podmukla bolest, koja mu
otima životnu tekućinu vratila upravo zbog toga. Točnije, zbog njegovog nezadovoljstva.
Jer nezadovoljstvo je ponovo zavladalo Leonardovim životom, jutra su se pružala
prazna i besmislena ispred njega i budeći se, uzalud je rukom tražio njenu,
Elinu toplinu. Više je nikad neće osjetiti. Nema više za njega te toliko drage
topline. Samo nezadovoljstvo je ostalo. Koje je bujalo. I silno je žalio zbog
toga. Ali nikome nije to odao, to je bila njegova dijagnoza njegove bolesti,
samo njegova i ne treba je nitko više znati. Pa ni liječnica koja ga liječi i
sa kojom se sprijateljio. Jer on zna, uvjeren je, kako je njegova dijagnoza
točna. Ah, Ela …
- Vi kao da
se zabavljate - reče mu gospođa koja sjedi preko puta Leonarda: noge je
prekrižila sakrivši ih kaputom.
- Zašto to
kažete? - upita Leonard.
- Pa osmjehujete
se - odgovori žena, pa se i sama osmjehne.
- Prisjetio
sam se nečeg smiješnog - reče joj Leonard: uvijek ti netko nastoji zaviriti u
glavu. - I konačno, zašto se ne bi smijali? Pa ništa se strašnog ne događa.
- Zar bolest
nije strašna?
- Strašna je - reče Leonard, zabavljen
razgovorom. - Ali ne toliko da se sasvim prepustimo očajanju. Svojim mislima
utječemo na bolest.
Žena se
nasmije, ne skrivajući nevjerovanje u smijehu, a koje joj se čitalo na licu.
I upravo kad
je otvorila usta u namjeri postaviti slijedeće pitanje, zvonce se oglasi i
Leonard žustro zakorači prema vratima sretan što je tom razgovoru došao kraj.
- Dobra večer
- pozdravi ga liječnica listajući papire zaa koje Leonard zna da su njegovi
nalazi. – Sjednite, sjednite.
- Hvala -
odgovori on sjedajući. - Kakva je presuda?
- Presuda? -
Liječnica ga pogleda preko papira, a lijepe joj oči boje lješnjaka potamne. -
Zanimljiv izbor riječi.
- Ta mi je
misao preletjela umom tamo vani - reče Leonard i mahne rukom. - Dok sam čekao.
- Pa, ne bih
je nazvala presudom.
- Nego kako?
- Opomenom -
odgovori liječnica i odloži papire koji su govorili o Leonardovom zdravstvenom
stanju.
- Ah! - reče
Leonard. – Nisam se prevario. Ponovo se događa.
- Jest - potvrdi
liječnica. - Ponovo se događa. Gubite željezo iz krvi. Zbog toga i te nesnosne
glavobolje zbog kojih ste došli k meni.
- Opet sve iz
početka? - upita Leonard, a u sjećanju mu munjevitom brzinom bljesnu svi oni
brojni pregledi, neki čak i bolni, a svi vrlo neugodni.
- Nije baš
tako - odgovori liječnica, nastojeći mu uliti samopouzdanja. - Sad vrlo dobro
znamo protiv čega se moramo boriti.
- Ali i dalje
ne znate zbog čega mi se to događa - promrmlja Leonard. - Ne znate zbog čega mi
se krv, da tako kažem, razvodnjava i zbog čega je gubim.
- Do sad
nismo otkrili točan uzrok - prizna liječnica. - Ali ovog puta ...
- Oprostite -
reče Leonard ustajući - ali neće biti ovog puta.
- Kako to
mislite? - upita liječnica iznenađeno, pa i ona ustane i sa nevjericom se
zagleda u Leonarda.
- Dosta mi je
svega, gospođo doktor - odgovori Leonard. - Baš svega! Izbušili ste me bezbroj
puta. Nema otvora na mom tijelu u koji niste svojim instrumentima zavirili. Sve
sam mirno podnio, ali više ne želim. Dosta je bilo.
- Ali možete
...
- Umrijeti? -
upita Leonard i osmjehne se. - Zar nećemo svi?
Copyright © 2009. by misko - zabranjeno korištenje
objavljenih radova bez pristanka autora.