Na stanici
U Inki se
sudaraju dva suprotna osjećaja: želi da vlak što prije krene i želi vječno
ostati ovdje, na stanici, gledajući u Dorianovu izblijedjelu od sunca kosu, zelene
oči, širok osmjeh. Nervoznim pokretom pomiče crni pramen s čela. Čelo joj je
orošeno sitnim kapljicama znoja: vrućina pritiska svom snagom, iako se ljeto
sasvim primaklo kraju. Još jedno ljeto na moru, ali sasvim drugačije ljeto.
Ljeto s Dorianom.
- Trebaš li
nešto? - upita je Dorian nagnuvši se nad nju i pitanje postavljajući Inkinoj
kosi. - Vode? Čokoladu?
- Sve imam -
tiho odgovori ona: oboje govore jako tiho, kao da se boje prisluškivanja. -
Ništa mi ne treba.
- A
oproštajni poljubac?
- Oh,
Doriane!
Dorian se
naginje i ovlaš joj ljubi vlažne usne. Jezici im se samo na čas dodiruju
prenoseći želju, strast. Gledaju se u oči i oboje misle na proteklu noć,
njihovu posljednju noć, kako je zovu u svojim intimnim razgovorima.
"Kad bi bar
rekao da me voli", razmišlja Inka obarajući pogled: ne može podnijeti
gledati Dorianovo lice, potamnjelo od sunca i svijetlih očiju. "Da mi
barem kaže da me čeka iduće ljeto. Ili ..."
Dorian
prebacuje težinu tijela s jedne noge na drugu. Osjeća što Inka želi čuti od
njega, osjeća to svim svojim bićem i neugodno mu je zbog toga. U svom životu, a
ima već dvadeset i osam, još ni jednoj ženi nije rekao da je voli. Ni jednoj.
- To je bar
lako - bezbrižno mu je rekao prijatelj Veljko prije neku noć, dok su na
njegovom balkonu, pod mjesečinom, uz šum valova, ispijali ledene boce piva,
čekajući jutro. - Ja to svakoj kažem.
- A niti
jednu nisi volio?
- Svaku sam
volio! - Prijatelj ga je pogledao nastojeći fokusirati pogled: smiješno je
onako polupijan izgledao. - Tog trenutka, naravno. A onda dođe druga, ljepša,
poželjnija ...
- Ja to ne
mogu - promrmljao je Dorian. - Nekako mi se čini da nije pošteno.
- Pošteno? -
zaprepastio se Veljko. - Ma koji ti je
klinac? Pa ljeto je! Kontinentalke dolaze ovdje sa već usađenom željom u sebi
da dožive morsku avanturu. Ja im to pružam. I svi smo sretni i zadovoljni.
- Jesi li
siguran? - upitao je Dorian, dokrajčivši još jednu bocu i odmah uzimajući
slijedeću: ledeno je pivo divno prijalo u vrućoj noći. - Možda one ne misle
tako.
- Zašto ne bi
mislile tako?
- Pa ... -
Dorian je oklijevao trenutak. - Možda se neka istinski zaljubi. Što onda?
- Ništa! -
Veljko je bezbrižno odmahnuo rukom. - Baš ništa. Proći će je to. Jedno ti
vrijeme pišu strastvena pisma, zatim ta pisma postanu rjeđa. I na kraju sasvim
prestanu. Zaboravila je!
- Zaboravila
- promrmljao je Dorian, odjednom silno požželjevši da Inka njega ne zaboravi.
Barem ne tako brzo.
Poznaje Inku
tek dvadeset dana, a čini mu se kako je poznaje čitav život. Ponekad je čak i
pomišljao, kako je upravo nju čekao. Bila je sve ono što voli kod žena. Uživao
je promatrati Inkino usnulo lice i čudio se kako mu nikad taj prizor ne dosadi.
Uživao je sa njom. Bezgranično. I želio da potraje ...
Zvižduk vlaka
sve ih trgne: uskoro će kompozicija krenuti odvozeći Inku u daljinu, u sumrak.
Odvozeći je iz njegovog života. Jedan će se dio njegovog života završiti,
privesti kraju, a Dorian osjeća kako je to najbolji dio njegovog života. Kratak
period nabijen osjećajima. Kad je živio punom snagom. I beskrajno uživao u
životu i grabio sve što mu je život tako darežljivo nudio.
- Moram ući -
reče Inka. – Svaki će čas krenuti!
Dorian se
nagne i poljubi je, osjećajući njene ruke oko vrata, male grudi zaštićene od
radoznalih pogleda sasvim tankom crvenom majicom. I poželi ih još jednom
poljubiti.
Ali se Ina
istrgne iz njegovog zagrljaja i uskoči u vlak, koji blago trgne i uz škripu
sasvim se lagano počne kretati.
- Ne zaboravi
me! - dovikne Dorianu naglo mu okrećući leđa, ne želeći da Dorian ugleda njene
suze, pa se, gledajući svijet kao kroz vodenu zavjesu nekako uvuče u kupe i
sjedne. Više ga nikad neće vidjeti ... nikad ... nikad ... odjekuje u njoj
tupo. Bolno.
- Idemo! - reče
Veljko Dorianu: do sad je uviđavno stajao malo po strani, ne želeći im smetati.
- Otišla je.
- Samo ti idi
- odgovori Dorian odsutno.
- Što
namjeravaš? - upita ga Veljko, hodajući uz Doriana, koji sve brže hoda prateći
čeličnu zmiju. - Jesi li poludio?
Ali ga Dorian
ne sluša. Iznenada potrči, otvori vrata vlaka i držeći se za rukohvat, trčeći
brzo, sve brže, odjednom se snažno odrazi i uskoči kroz širom otvorena vrata,
pod strogim pogledom konduktera. Dorian mu se nasmiješi i raširi ruke u znak
ispričavanja. Na prvoj će stanici sići, ali mora Inki reći, reći joj sve što
osjeća prema njoj, ne može je samo tako pustiti otići. Jednostavno ne može.
- Poludio si,
manijače! - viče i trči uz kompoziciju Veljko, ali mu širokim licem lebdi
osmjeh.
Copyright © 2009. by misko - zabranjeno korištenje
objavljenih radova bez pristanka autora.