Kavez i sloboda
Dok hodam
Korzom brzim koracima, ne zbog toga što mi se žuri negdje, već zbog hladnoće
koja prodire kroz odjeću, ne obraćam previše pažnje na okolinu, na prolaznike.
Pa se iznenađujem kad me nečija ruka zgrabi za mišicu i prijateljski je stegne.
- Zar me ne
prepoznaješ? - pita me žena, a lice joj obasjano zubatim suncem i širokim
smiješkom.
Ne
prepoznajem je. Velike crne naočale sakrile joj pola lica uokvirenog crnom
kosom i uzalud nastojim odagnati koprenu zaborava.
- Žao mi je
... - počinjem, ali se i prekidam: žena uz smiješak koji joj ne silazi s lica
skida naočale i ja sa nevjericom zurim u nju.
- A sad? -
pita ona i mangupski nakrivi glavu.
- Klaudija? -
mucam nesigurno.
- Baš ja! -
reče ona nasmijano. - Koliko je prošlo? Deset? Petnaest godina?
- Meni se
čini dvjesto - kažem grleći i ljubeći je u hladan obraz. - Ni u snu ne bih
pomislio da ću te sresti.
- Eto, počela
sam izlaziti malo češće.
- Idemo na
kavu - kažem joj. - Ispričati ćemo se za sve ove godine. Znaš li, da i dan
danas često mislim na onaj daleki Prvi maj, kad smo nas četvoro ...
- Ni ja ga
nisam zaboravila - odgovori ona. - Svega se sjećam.
Ulazimo u
lokal i dim pušača nas sivilom dočekuje. Klaudiji ne smeta, ostala je pušač, za
razliku od mene.
- Koliko ima
- pitam je, dok se smještamo na visoke barskke stolice: svi su stolovi zauzeti,
subota je - da je Miro umro? Deset godina?
- Dvanaest -
kaže ona. - Već dvanaest.
- Sinovi?
- Obojica
plove - reče ona sa sjetom. - Ugledali se na oca. Oženjeni. Godine jure ...
- To si
prokleto u pravu - odgovorim. - Što ćeš popiti?
- Duplu kavu,
molim - reče paleći cigaretu: primjećujem kako su joj prsti žuti. - Sve sam ostalo
odbacila od dana kad je umro Miro. Kako ste samo vas dvojica znali piti!
- Bili smo
mladi. Neobuzdani.
- Jučer sam
srela tvoju ljubav - reče Klaudija i pogladi mi nadlanicu. – Sjećaš li je se
nje još?
- Lovorke? -
nepotrebno pitam, ali zbog nečeg moram izgovoriti njeno ime. - Sjećam tu i
tamo.
- Sad je u
već u trećem braku.
- Opa! -
uzviknem. – Znači, nije bila samo za mene fatalna žena. Jesi li znala, da je
upravo Miro bio taj, koji mi je rekao što mi Lovorka čini?
- Znala sam -
prizna Klaudija. - Razgovarali smo o tome.
- Kako to
misliš?
- Miro se
kolebao reći ti ili ne - odgovori Klaudija. - Znao je koliko si je volio i bilo
ga pomalo strah.
- Strah?
- Da ne
strada vaše prijateljstvo.
- Nije
stradalo, zar ne? - tiho je pitam, a misli odlutaju ...
... mnogo
godina unazad, ponovo sam mlad, dvadeset i tri su mi tek. Sjećam se tog ljeta,
urezalo se u moje pamćenje, baš kao što se urezalo i prekrasno lice Lovorke.
Kako li sam bio ponosan na nju, na njenu ljepotu, lepršavost. Sve sam volio na
svojoj Lovorki, činila mi se savršenom.
Jednog smo
dana dogovorili izlet nas četvoro, Lovorka, Klaudija, njen Miro i ja. Izlet u
prirodu za Prvi maj, datum koji se nekada slavio. Od toga smo dana postali
nerazdvojni: odlazili smo gledati filmove, svi smo to jako voljeli, dok su
nedjelje bile rezervirane za prirodu u kojoj bi vodili ljubav i pili i smijali
se. Sve je izgledalo divno i prekrasno i udisali smo bezbrižno mirise života
punim plućima.
- Idemo na
piće - rekao mi je Miro tog vrućeg ljetnog dana, nabasavši na mene na Korzu.
- U dva radim
- rekao sam.
- Možeš li
jedan dan izostati?
Pomislio sam
na vražje brodogradilište u kojem sam radio kao elektrozavarivač i kojeg nikad
nisam uspio zavoljeti. More je bila moja prva i istinska ljubav. Dok nisam sreo
nju, Lovorku.
- Ne želim
dečka koji će biti daleko od mene - rekla mi je već na drugom sastanku, a već
sam bio zaljubljen u nju.
- Prestati ću
ploviti - obećao sam joj: sve sam bio spreman učiniti za nju.
- Ozbiljno?
-
Najozbiljnije - odgovorio sam joj. - Volim te.
- Moji te
roditelje žele upoznati - rekla je Lovorka ljubeći me. - Očekuju te u nedjelju.
Kažu, kako ništa ozbiljno ne misliš, ako ne želiš njih upoznati.
- Doći ću -
odgovorio sam ne oklijevajući.
Došao sam i
samo nekoliko dana kasnije, već sam prestao biti pomorac i radio sam težak i
prljav posao elektrozavarivača.
- Briga me za
jedan dan - odgovorio sam. - Svakako neću dobiti otkaz. Što mi imaš reći?
- Nije lijepo
i nije dobro – odgovorio je Miro.
Otpio sam
gutljaj ruma i upitno se zagledao u njega. Mrštio je lice.
- Lovorka te
vara - rekao je, malo se nagnuvši prema meni.
Otpio sam još
malo ruma i zapalio cigaretu, dok mi je u glavi brujalo. Je li to istina? Je li
to moguće? Da li Miro laže i stavlja na kocku naše prijateljstvo?
- Siguran si?
- upitao sam i ispio rum.
- Siguran sam
- odgovorio je. - Pretprošlu nedjelju ...
- Bili smo na
Učki - prekinuo sam ga.- Čitav dan.
- A ona je
nakon toga otišla sa tim klipanom.
- Jesi li
siguran?
- Siguran
sam.
- Uh, kučka
jedna - procijedio sam tiho. - Pa na Učki smo se čitav dan ševili. Što je ona?
Nimfomanka?
- Pitaj je.
Pitao sam je.
Kad je sutradan došla na sastanak mirno sam je odveo u kino kako smo bili
dogovorili, otpratio je u blizinu njene kuće i sakriveni od radoznalih pogleda
na obližnjoj livadi posljednji sam je put volio mrzeći je.
- Zašto si to
učinila?
- Ne znam -
odgovorila je oblačeći se, a kroz tamu sam mogao vidjeti kako joj suza klizi
niz lice: nije poricala, uopće.
- Zar ti nije
bilo dovoljno dobro sa mnom?
- Bilo je.
- Pa što je
onda?
- Ne znam, ne
znam! - uzviknula je Lovorka. - Ne mogu objasniti!
- Žao mi je,
ali ja ovo ne mogu progutati - rekao sam joj. - Odlazim od tebe i od
brodogradilišta i vraćam se na more.
Dok sam se
vozio u autobusu prema centru grada, nisam znao što točno osjećam. U meni je
kliktalo kako sam slobodan, ponovo slobodan. Ne moram ustajati prije zore i
žuriti u prokleto brodogradilište koje je opasano žicom baš poput konc-logora.
Spašen sam iz kaveza. Mogu se vratiti na more! Mogu ...
A onda bi mi
se u sjećanju ukazalo Lovorkino prekrasno srcoliko lice, čuo bih njene uzdahe
zadovoljstva i jedva sam zadržavao suze. Jedva.
- Eh, sve si
ponovo proživio - reče Klaudija stežući mi šaku položenu na sjajni šank. -
Oprosti što sam ti ponovo probudila daleko sjećanje.
- Sve je u
redu.
- Je li ti
žao što je tako završilo?
- Što da ti
odgovorim? - uzvratim joj. - Besmislena su takva pitanja. Ne, ne žalim. Ali
ponekad osjećam tugu. Za svim tim promašajima koje smo činili i kojima smo
povrjeđivali jedni druge. Djelić je tuge uvijek prisutan, mislim. Možda je to
jednostavno tuga za mladošću, za njenom prolaznošću ...
- Miro se
bojao da ćeš …
- Znam –
prekinem je i sad ja pomilujem njenu ruku. – Bez razloga se bojao. Naše je
prijateljstvo postalo zbog toga još jače. Jedini se usudio reći mi istinu.
Jedini. Zbog toga sam ga još više volio.
Copyright © 2009.
by misko - zabranjeno korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.