Dobričina
Kao gotovo
svake večeri, Obrad, visok i malo pogrbljen četrdesetogodišnjak, pažljivo ugura
ključ u bravu, nastojeći proizvesti što manje buke: njegova Ela sigurno spava, već
se bliži ponoć i nikako je ne želi probuditi. Nije prvi put da se tako poput
lopova tiho uvlači u vlastiti stan, već je to postala rutina, pa se sad silno
iznenadi kad otvori tiho, najtiše što je mogao vrata stana i ugleda svjetlost u
kuhinji i dnevnoj sobi.
Prvo pomisli,
kako se nešto neugodno dogodilo: Ela je budna, a ona obično odlazi u krevet oko
deset. Hladni mu žmarci protresu tijelo, ali tada začuje šum koraka i prepozna
korak svoje Ele, pa odahne i zakorači u hodnik.
- Ela! -
vikne prolazeći hodnikom, koji mu se zbog osvjetljenja čini neobičan: navikao
je zateći polutamu. - Kako to da si još budna? Pa bliži se ponoć!
- Znam koliko
je sati! - odgovori Ela, njen je glas oštar i Obrad se iznenadi.
- Zašto nisi
u krevetu? - upita je, ulazeći u dnevnu sobu: u kutu je TV prijemnik tiho
mrmljao, zavjesa se blago zanjihala. - Je li ti dobro?
- Sasvim mi
je dobro, hvala - odreže Ela.
Obrad se
začuđeno zagleda u nju. Sitnog rasta, nježne građe i velikih smeđih očiju koje
su ga gledale sa srcolikog lica okruženog smeđom kosom, Ela je oličenje
blagosti. Upravo zbog te je blagosti i zavolio Elu i oženio se njome. Prije
nje, prije svoje Ele, uvijek je imao nesreću naletjeti na žene koje ga nisu
mogle razumjeti, prihvatiti onakvog kakav uistinu jest. Uvijek su zahtijevale
da se promijeni, samo Ela nije to tražila od njega.
- Volim te -
rekla mu je onog dvanaest godina dalekog ljeta, kad su se voljeli na plaži:
bila je vruća ljetna noć, a njihova ih strast dodatno zagrijavala. - Volim
tvoju blagost. Volim tvoju spremnost da uvijek pomogneš. Svakome i u svakoj
prilici. Toliko si nesebičan, da sam u početku pomišljala da se možda i
pretvaraš.
- Zar ja? -
upitao je on sretan, dok mu je topli val oplakivao stopala.
- Svi su oko
nas toliko grubi - nastavila je Ela u njegovom zagrljaju, povremeno mu ljubeći
rame. - Samo si ti blag i uvijek nježan.
- Zaslužuješ
svu nježnost ovog svijeta - rekao je Obrad. - I želim te vječno imati. Što
kažeš na to da počnemo zajedničkim životom?
- Kažem ovo!
- odgovorila je ona i strastveno ga poljubilla, pa su u toj skrivenoj uvali, dok
je more tiho šumjelo, a zvijezde sa nebeskog svoda odobravajući žmirkale, po
drugi put te noći vodili ljubav, osjećajući zadovoljstvo i sreću u kojoj su se
kupali.
- Voljela bih
da smo noćas napravili dijete – rekla je ona mnogo kasnije.
Obrad žmirne,
nastojeći otjerati umor, a sa time je odagnao i daleku i prijatnu
uspomenu. Nisu postali roditelji i
osjećao je žalost zbog toga, znajući da je i Ela osjeća. Život …
Čitavo je
poslijepodne popravljao i krpao onaj krš od susjedovog automobila i sad je
želio samo dobar tuš i leći u krevet. Ali zna da ne može to učiniti. Ne dok je
Ela tako raspoložena. Mora je smiriti.
- Ljuta si
zbog nečeg - reče joj tiho, pomirljivo. - Hajde da sjednemo, pa mi sve
ispričaj.
- Nema se što
pričati - reče ona isto tako tiho, ali Obrad osjeti odlučnost u njenom glasu. -
Napuštam te.
-
Napuštaš...? - Obrad se zagrcne.
- Dobro si
čuo.
- Ali zašto?
- Zašto? -
upita Ela i zavrti glavom, sažalijevajući njegovo neshvaćanje. - Zar ne vidiš u
što nam se brak pretvorio?
- Mislio sam
da si sretna. I da imamo dobar brak.
- Brak je kad
su dvoje zajedno - reče Ela. - A kad smo mi zajedno?
- Pa radim i
...
- Svi radimo -
prekine ga Ela i zagladi kosu. - Svi. Ali samo ti si uvijek svakom na
raspolaganju. Nikad te nema u kući! Uvijek nekome nešto pomažeš. Uvijek!
- Ali, Ela
...
- I meni je
toga dosta - nastavi ona. - Ne mogu više ovako. Udata sam, a nemam muža.
- Nemoj, Ela
- molećivo reče Obrad. - Nemoj tako.
- Zašto ne? -
upita ona gledajući ga u oči i Obrad u njenim očima pročita žalost: žalost za
onim što je moglo biti. - Zar nije istina to što govorim?
- Ma istina
je ...
- Neprekidno
nekom nešto pomažeš - ponovo ga prekine Ela, ni ne primijetivši Obradove
riječi. - A mene zanemaruješ. Nas zanemaruješ.
- Nekad si
voljela moju spremnost da pomažem ljudima - reče Obrad: umor ga je sasvim
savladao i više se ne može suzdržavati, biti pokorno blag.
- Jesam! -
umalo vikne Ela. - Ali što je previše, previše je! Nikad te nema! Nikad! Nećeš
ni primijetiti da sam otišla. Nikad nisi
u kući, dolaziš samo prespavati. Kad si posljednji put ...
- Završi samo
- reče Obrad umorno, kad Ela naglo zastane ppoloživši dlan na usta. - Kad sam
posljednji put: što?
- Ne! -
odsječe odlučno Ela. - Nećeš me uloviti u stupicu. Neću raspravljati. Uzaludno
je. Odlazim, Obrade. Ima još nade za mene. Trideset i tri su mi godine, još
uvijek mogu početi život iznova. Ne želim provesti život u braku sa mužem kojeg
nikad ne viđam, ne razgovaram sa njim. Da nešto drugo ni ne spominjem. Dosta mi
je. Odlazim!
Obrad osjeća
kako mu se san prikrada. Kad je Ela otišla, izašla iz stana u ruci noseći
veliku i nabijenu njenom odjećom torbu, Obrad se požurio pod tuš i kratko se
tuširao, priželjkujući skinuti barem malo umora čiju je težinu osjećao na
ramenima. Ali ga umor pritišće sve više i ne dozvoljava mu misliti. Jutro će za
čas biti tu i morati će na posao, a poslije posla obećao je svratiti kod Ranka
pogledati zašto mu se motor često gasi...
Copyright © 2009.
by misko - zabranjeno korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.