Teški blagdani
Pozdrav tebi,
stari prijatelju!
Konačno sam
se malo primirio, ne lutam ulicama po kojima caruje kiša i odlučio ti
odgovoriti na tvoj upit. Pripremi se: biti će ovo dugačak e-mail, jer stari
moj, ne mogu odgovoriti kratko i jednostavno. Želio bih da mogu, ali ne mogu iz
jednostavnog razloga ( pazi ovo! ) što kod mene ništa nije jednostavno. Komplicirana sam životinja, zar ne?
Pozivaš me u
goste i ujedno pitaš radujem li se predstojećim blagdanima, koji nam hrle u
susret. Ne želim te uvrijediti, ali moram odbiti tvoj poziv: dani koji se
pružaju pred nama, za mene su najteži dani u godini. Ti znaš zašto, pred tobom
nemam tajni i sve znaš o Njoj i meni. Prihvatim li tvoj poziv, postoji opasnost
koju svakako želim izbjeći: mogao bih ti zagorčati blagdansko raspoloženje
svojom bezvoljnošću, velikom sjetom, koja me već zahvatila, a da blagdani ( za vas sve ostale sretnike, ne za mene! )
još nisu ni počeli.
Ne mogu, a da
ne mislim na one blagdane od prije nekoliko godina, koje sam proveo sa Njom i
priznajem ti, a najviše priznajem to samom sebi, kako su ti dani, provedeni u
Njenom društvu, u Njenom naručju, slušajući Njen smijeh, bili za mene jedini
pravi istinski blagi dani u mom burnom životu. Dani prepuni moje nježnosti, a
za koju nisam ni slutio da je spavala u meni čekajući Nju da je probudi. Jer ni
jedna druga žena, a bilo ih je, ti to dobro znaš, nije uspjela u meni probuditi
nježnost. Samo strast, trenutačnu, naravno. Uživao sam u istinskom trenutku u
tim danima, upamtio sam svaki detalj vezan uz njih. Moji blagi dani, tako ih
zovem. Kad me iznenađivala moja nježnost prema Njoj, a i Njena kojom mi je
uzvraćala.
Znaš li,
stari moj, da od onih blagdana svake godine kupujem onu istu hranu koju sam
dijelio sa njom u vrijeme mojih jedinih blagih dana, kako ih volim u sebi
zvati? Misliš li da sam postao cmizdravac? Koji sažalijeva samog sebe? Ili još
gore, koji uživa u sjećanju mučeći samog sebe? Priznajem, uspjela je rastopiti
moju tvrdoću, ali nije me valjda, pretvorila u cmizdravca?
Ništa nije
moglo uzdrmati moju blagost, tihi mir, sreću, koja me preplavila ispunivši me
sasvim. Ništa nije bilo važno, osim toga što je Ona tu, sa mnom i što ćemo
zajedno uploviti u iduću godinu.
Jesam li bio
sebičan? Jer nisam izgubio mir čak ni zbog toga, što je moja stara strpljivo
čekala gajeći ljubomoru u duši koja ju je izjedala izabrala upravo Staru
godinu, da mi reče kako mora u bolnicu i da pozovem Hitnu. Plakala je, kao i
uvijek kad bi se razboljela, jer boji se smrti, a to ne želi priznati čak ni
samoj sebi. Još to isto jutro, kad sam joj rekao kako ne izgleda baš lijepo i
upitao je treba li joj što, izderala se na mene i odbrusila kako joj ništa ne
treba i kako je sa njom sve u redu. Uostalom, kao i svakog jutra.
Stara u
bolnici, a Ona i ja sami u stanu. Uživao sam i ne stidim se to priznati. I bilo
je to moje posljednje uživanje u blagdanima. Svi ostali blagdani postali su za
mene teški dani. Zbog toga, u nadi kako shvaćaš moje osjećaje, moram odbiti
tvoj poziv. Lijepo se provedi, a ja ću u glavi vrtjeti slike naše, čudne li
riječi, Njene i moje zajedničke prošlosti, još jednom u sjećanju koje ne
blijedi vidjeti Nju kako mi se smije, smije, smije ...
Copyright © 2008. by misko - zabranjeno korištenje
objavljenih radova bez pristanka autora.