Groznica
Primijetivši
kako su se svi pogledi upiljili u mene, podignem glavu i sa nerazumijevanjem se
zagledam u sestru, koja se u svom staklenom kavezu osmjehuje mojoj pospanosti.
- Jeste
čuli? - pita me, pa odmah dodaje: - Naravno da niste. Rekla sam, da
će vas liječnik primiti. Predala sam mu sve vaše nalaze. Ali morate
malo pričekati.
Pričekati. Stalno nešto čekam posljednjih dana. Pogledom
potražim slobodno mjesto u čekaonici, pa se tromo spuštam na
plastičnu stolicu. Osjećam veliki umor, najteži umor. Posljednji su
mi dani izuzetno naporni i rezultat tih napora je ova groznica. Valjda nije
ništa strašno?
Počelo
je prije dva tjedna, bila je subota i sa Bernardom sam sjedio u našem ...
... omiljenom
kafiću, ispred nas se pušile vruće kave na koje nismo obraćali
pažnju.
- Što si
rekla? - upitao sam je u nevjerici, iako sam vrlo dobro razumio Bernardine
riječi.
- Trudna sam
- ponovi ona tiho, obori smeđi pogled, a kosa boja meda sakrije joj lice:
nije željela da joj vidim izraz lica, bio sam siguran u to.
- Ali
Bernarda - zamucao sam ne snalazeći se u novonastaloj situaciji. - Kako je
to moguće?
- Pa znaš,
valjda! - odgovori mi ona svojim humorom, kojeg sam do sada uvijek cijenio. -
Bio si prisutan.
- Znaš što
sam htio reći - odbijam njenu zafrkanciju: suviše je ovo ozbiljno. - Klela
si mi se da uzimaš pilule redovito, da strogo vodiš brigu o tome.
- E, pa, ovaj
sam put očigledno zaboravila - prkosno odgovori Bernarda. - Događa
se, znaš.
- Znam -
kažem joj i nervozno trljam lice. - Svijet je pun devetnaestogodišnjakinja koje
postaju mamice. I tatica koji imaju samo dvadeset i tri. Ali ja im ne želim
pripadati.
- Ne voliš
me! - optuži me ona i to me naljuti: nema pravo tako govoriti.
- Znaš da
nije tako! - oštro uzvraćam. - Ali imam samo dvadeset i tri godine,
Bernarda! Biti ću iskren: strah me je! Jesam li spreman na to što nas
očekuje. Mislim da nisam.
- Ja sam
spremna!
- Nisi smjela
dozvoliti da dođe do toga - kažem joj nervozno je pogledavajući,
primjećujući njenu ljepotu, ali i tugu joj u pogledu. Još jedno
razočaranje.
-
Dogodilo se i što sad?- odgovori
Bernarda ustajući. - Odlazim. Očito ne želiš biti sa mnom.
- Nemoj tako
...
Uzalud. Naglim
mi pokretom okreće leđa i napušta naš stol, dok je bespomoćno
gledam kako odlazi. Osjećam olakšanje. Osjećam strah. Subota bez
Bernarde i nije subota. Što sad?
- Vi ste na
redu - kaže mi čovjek koji sjedi do mene i kašlje u maramicu.
Ustajem i ulazim
u liječničku ordinaciju, prostoriju prepunu bjeline i sunca. Sve je
blistavo i boli me glava od tolike blistavosti.
- Sjedni,
sjedni - kaže mi nemarno liječnik, proučavajući moje nalaze,
koje sam nepun sat ranije predao sestri u njenom staklenom kavezu.
Teško se
spuštam u mekanu fotelju presvučenu smeđom i škripavom kožom.
- Ah,
dečko moj - reče liječnik vrteći glavom. - Obolio si od
upale pluća. Idućih nekoliko tjedana nema jurnjave: strogo mirovanje,
a ovdje ćeš dolaziti na tretman.
- Tretman? -
glupo pitam: ništa ne shvaćam. - Kakav tretman?
- Penicilin -
odgovori liječnik. - Ali ne brini: na vrijeme se otkrilo odakle ta slabost
i znojenje na koje se tužiš. Kako se osjećaš?
- Slabo -
iskreno odgovorim. - Nemoćno.
-
Drugačije se ni ne možeš osjećati - reče on meko. - Pravac
kući i u krevet. Moraš mirovati. Nešto te potreslo i organizam ti je
oslabio. Prije si uvijek bio čvrst momak. Što ti se dogodilo?
- Ništa -
kratko odgovaram.
Dok se polako
vučem ulicama grada, čudim se svojoj malaksalosti. Od one
večeri, kad mi je Bernarda rekla ono što je rekla, sve kao da je pošlo niz
brdo. Neki se nemir uvukao u mene i nigdje i u ničemu nisam nalazio
zadovoljstvo. Nedostajala mi je Bernarda, ali svaki put, baš svaki put, kad bih
je nazvao, prekidala bi vezu. I to me ljutilo! Zašto se tako ponaša? Zar ne zna
da ni meni nije baš ugodno? Zar misli da sam sasvim bezosjećajan? Da
uživam? Pa naravno da je volim, ali dijete ... ne, nisam spreman za
očinstvo. A onda se i u meni probudio prkos, ponos i prestao sam je
nazivati. I žalim zbog svega …
Priznajem to
samom sebi, dok otključavam vrata stana i odlazim u svoju sobu,
izbjegavajući roditelje. Oni ništa ne znaju o tome što se događa. I
bolje je tako. Pomoći ne mogu, pa onda ... a ono što ne znaju, ne može ih
boljeti.
- O, bože!
Znala sam! - kuka stara. - Vidjela sam tvoje bljedilo i znoj na čelu. U
krevet! I ne ustaj bez razloga!
- Mogu li bar
u kupaonicu?
- Ne zbijaj
šale! - viče ona uplašeno. - Lezi i čitaj. Oduvijek si volio
čitati. Eto ti sad prilike da se načitaš u miru. Evo ti ova debela
knjižurina!
Gura mi
knjigu u ruke i nevoljko je uzimam: "Američka tragedija" od Theodore Dreiser-a. Na moje iznenađenje,
knjiga me zaintrigirala i čitam je sa nestrpljivom znatiželjom, sasvim se
uživjevši u radnju. Muke Clyda, glavnog junaka, kao da su postale moje.
Mučno mi je čitati debelu i opširnu knjigu, ali privlači me
poput magneta i ne mogu joj odoljeti. Strašno. U tri dana savladam knjigu i
buljeći u strop razmišljam o njoj. Znojim se, ali svakodnevno bockanje
pomalo me liječi i misli mi nisu više zbrkane.
Nanosim li
nepravdu Bernardi? Zar se zbog toga ne javlja? Ne želi razgovarati sa mnom, jer
je ljuta na mene... što je odlučila? Učinila? Jer vrijeme otkucava,
postajem odjednom svjestan i osjećam paniku koja me zahvaća svojim
plamenom.
Sjedam u
krevetu i pogledom tražim mobitel. Poslati ću joj poruku sa kojom
pristajem na sve što ona želi. Što mi drugo preostaje? Da uzmem veslo i mlatnem
je po glavi kao što je uradio Clyde? Ne mogu to. Nije to za mene. A ni
Bernarda, takav drastični postupak, sasvim sigurno ne zaslužuje.
I dok
grozničavo tipkam poruku, vrata se moje sobe otvaraju i ulazi Bernarda.
- Imaš
posjetu! - veselo kaže mama iza nje i značajno se osmjehuje.
- Čula
sam da si ozbiljno bolestan - reče Bernarda zatvara vrata sobe i sjeda
pored mene na krevet: ruka joj traži moju i stišće je. - Žao mi je zbog
svega što sam rekla. Ne trebaš više brinuti.
- Kako to
misliš?
- Nema
trudnoće više - tiho odgovori ona i ljubi me u obraz, a kosa joj boje meda
pada niz lice, sakriva njen pogled, baš kao i onu večer.
- Jesi li...?
- Jesam -
šapuće mi uho. - Nećeš postati tatica.
Što
osjećam? Ne znam točno. Prvo, osjećam ushit, jer i opet sam
slobodan, ma što to značilo. Zatim
osjećam stid radi tog ushita. Odmah zatim osjećam žalost, duboku
žalost što smo to morali proživjeti jer znam, više ništa neće biti kao
prije. Ni mi nećemo biti ono što smo bili. Ne možemo biti. Ne poslije
takvog iskustva.
Jesmo li pali
na ispitu Života?
Copyright ©
2008. by misko-nearh - zabranjeno korištenje objavljenih radova bez pristanka
autora.