Pretvaranje
Kao i uvijek
i ovog sam jutra ustao prije nje. Vratio sam se sa šalicom vrele kave u ruci u
spavaću sobu, sjeo i promatrao je kako spava, pijući kavu malenim toplim
gutljajima zadovoljstva.
Želim da
otiđe.
Prija mi ova
usamljenička kava, bez njenog pričanja, koje ispijanje kave inače prati. Ne
samo kavu, već svaku našu zajedničku aktivnost, Aleksa umata u hrpu prozirnih
riječi.
Zašto ne
odlazi?
Aleksa
uzdahne u snu i prevrne se na lijevi bok, okrenuvši mi leđa i otkrivši ih
pritom sve do male i čvrste stražnjice. Pogled mi se zaustavi na nju, a u
sjećanju bljesne nedavni trenutak, kad mi je okrenula svoju malu i lijepu
stražnjicu, nudeći mi se, a ja joj prišao, jer uvijek sam joj udovoljavao.
Zašto? Zašto
se uvijek ševimo na način koji Aleksi trenutno odgovara? Zašto joj uvijek
udovoljavam? Nekada sam uživao udovoljavati joj na sve moguće načine. Ali je to
bilo nekad, prošlo je, nestalo neprimjetno negdje. Izgubilo se.
- Ti si
najnježniji muškarac na svijetu - rekla mi je prilikom jedne šetnje uz obalu,
dok smo promatrali brodove, namjeravajući popiti kavu na otvorenom, jer zimsko sunce
je raskošno obasjavalo sve oko nas.
- Ozbiljno to
misliš? - upitao sam je.
-
Najozbiljnije! - Aleksa je klimnula, a kratka i plava joj se kosa zatresla: kao
da se klasje žita zaljuljalo u nježnim rukama vjetra. - Čvrst si, ali i
neobično mekan. To mi se strašno dopada kod tebe.
- Pa -
razvukao sam polako - raduje me što ti se bar nešto dopada kod mene, osim ...
- Ne budi
prasac! - rekla je uz osmjeh. - Znaš da nije tako.
Ali nisam
znao. Ni onda ni sada. Imao sam dojam da me proždire, jer njeni su apetiti bili
golemi u svemu. Nikad nije bila zadovoljna malim, običnim, uvijek je željela
više, još više. Priznajem, volio sam tu njenu crtu u početku i prihvaćao njenu
težnju za velikim uživanjem, ali mi pomalo išlo to i na živce. Može se uživati
i u malim dozama uživanja, mislio sam, ali Aleksa očito nije. Nikad joj nije
bilo previše uživanja! Igrao sam njenu igru, nastojeći joj udovoljiti, jer
volio sam je, ali trošio sam se previše. Znam da je riječ "trošio"
neprimjerna, ali je savršeno točna. Dojam da se trošim, polako nestajem u tom
trošenju, gubim se, gubim samog sebe, uvukao se u moju nutrinu i izjedao me
poput malignog tumora. Više nisam mogao otjerati te misli, uvukle su se u svaku
moju unutrašnju poru i postale Ja. Raširile su se mojim bićem poput metastaza i
trovale me.
- Promijenio
si se - rekla je prije dva mjeseca Aleksa.
- Promijenio?
- upitao sam je. - Kako to misliš?
- Ne znam baš
... - zamucala je Aleksa i oborila zeleni pogled, izbjegavajući moj
znatiželjni. - Imam neki ludi dojam ...
- Što ludi? -
pitao sam je: odlučio sam stvar istjerati na vidjelo, jer i prečesto je znala
nešto natuknuti, pa više nikad ne progovoriti o tome, što mi je strašno išlo na
živce i u meni budilo želju da je zgrabim za ramena i dobro protresem, ne bi li
sve zatomljene riječi u njoj istresao iz nje.
- Ne znam
kako se izraziti - odgovorila je Aleksa, kad nisam popuštao u navaljivanju i
kad je shvatila kako ovog puta neću popustiti, ali i dalje se nadajući.
- Pokušaj -
nagovarao sam je. - Pronaći ćeš riječi. Kad god nekad nešto želiš, uvijek
pronađeš riječi.
- Eto! -
uzviknula je. - I na to sam mislila! I to je jedan primjer.
- Ma o čemu
govoriš?
- Osjećam
neke druge vibracije. Možda glupo zvuči, ali osjećam da me ševiš sa mržnjom. Ne
sjećam se kad smo posljednji put vodili ljubav. Samo se ševimo.
Oborio sam
glavu. Nisam želio da Aleksa vidi moj pogled i u njemu pročita poštovanje. I
iznenađenost. Znao sam da je pametna, da ima dobro zapažanje, ali me svejedno
iznenadila.
- Govoriš
gluposti - promrmljao sam, jer morao sam nešto reći, ona je očekivala to.
- Misliš? -
upitala je i zapiljila se zelenim pogledom u moj, naprosto me bušeći. - Eto,
noćas, baš noćas si se zabijao u mene, baš zabijao, nisi prodirao! Kad da
zabijaš koplje!
- Čekaj malo!
- protestirao sam. - Želiš li reći ... ma doo vraga, pa čuješ li ti samo sebe?
Imaš li pojma o čemu govoriš?
- Imam! -
čvrsto je odgovorila Aleksa. - Prestao si voditi ljubav sa mnom.
- Ma ti si
luda! - bunio sam se, ali u svojoj najskrivenijoj i najdubljoj dubini osjetio
sam neko pokretanje i znao sam da povratka nema. - Govoriš besmislice i to
znaš!
Zašto ne
odlazi? Zašto?
Gledam je
kako spava u mom krevetu, jer za mene je taj krevet usprkos svemu ostao moj,
nikad nije postao naš, Aleksin i moj, iako smo ga često dijelili i jutros to
prvi put svjesno primjećujem.
Kad je jučer
poslijepodne stigla, nenajavljena, kako je uobičajila u posljednje vrijeme,
nisam izdržao, a da joj to ne predbacim.
- Mogla si se
najaviti - rekao sam ljutito, ni ne pokušavajući sakriti ljutnju.
- Imaš li
drugu? - upitala je odmah, a zelene joj oči bljesnule.
- Zašto moram
imati drugu? Prije si uvijek najavila dolazak. Sad samo baneš. Znaš, ponekad
nisam raspoložen i volim biti sam.
- Ja ću ti
pomoći otarasiti se neraspoloženja - mazno je rekla Aleksa i prišla mi. - Ako
dozvoliš...
U dubini
njenih prelijepih zelenih očiju vidio sam obećavajući nasladu i nisam mogao
odbiti. Računala je na to, Aleksa, siguran sam. Igrala je na sigurnu kartu.
Požudu.
- Dođi! - zapovjedila
je, primila me za ruku i povela u spavaću sobu. - Nastupa vrijeme uživanja. Sve
prepusti meni!
Oslobodila me
je odjeće, ne dajući mi ništa činiti. Morao sam ostati miran i na svaki bi moj
pokret zasiktala poput zmije. Zatim je svukla sve sa sebe i legla na mene,
pokrivši me poput pokrivača, gušeći me. Proždirala me je zelenim očima, bušila
mi tijelo pogledom i poigravala se mojom strašću kao da joj oduvijek i zauvijek
pripada. Znala je sve trikove i nije ih se ustručavala upotrijebiti, a naslada
je rasla i rasla, ispunila je sobu, da bi konačno prasnula na samom vrhuncu,
dok sam ležao na leđima, a Aleksa čučala iznad mene i zabijala se na mene. U
čitavoj toj ludoj i beskrajnoj strasti, pomislio sam u jednom trenutku, dok sam
je pridržavao za oblu stražnjicu, kako ovog puta ne može mene optužiti da se
zabijam u nju. Jer Aleksa se nabijala na mene, gutajući me pohlepno i sasvim
zaboravivši da sam i ja prisutan, da sam učesnik u ovoj pomami od koje je topao
zrak podrhtavao oko naših znojnih tijela. Odozdo sam joj gledao u lice kojim se
razlio grč velikog uživanja i osjetio sam ubod nelagodnosti. Nije bilo ljepote,
pretvorila se u ružnoću. Ličila mi je na neku pomamnu zvijer, kojoj je
najvažnije, jedino važno, zasititi se do kraja.
I dok smo
poslije ležali jedno pored drugog, boreći se povratiti dah, osjetio sam
prazninu, prazninu nad prazninama. Dah me praznine hladio i smrzavao mi osjećaje,
smrzavao mi i strast, sve se gasilo u meni, baš kao da je neka nevidljiva i
moćna sila okrenula prekidač i isključila me. Prestao sam biti ljudsko biće i
postao samo hrpa mesa i kostiju. Drhtava.
- Ovo je bilo
moćno - promrmljala je Aleksa u moje lijevo rame, okrećući se prema meni i
prebacujući dugu nogu preko mojih nogu: kao da debela zmija puže uz mene.
Hoće li ikad
otići?
Kavu sam
popio, Aleksa i dalje spava, ne namjerava se probuditi, ustati i otići,
puštajući me samog. I odjednom shvaćam kako Aleksa nikad ne namjerava otići iz
mog života. Zašto bi? Zar ovdje ne dobiva sve? Ono što joj treba? Ono po što
dolazi. Kad hoće. Bez najave.
Ustajem i
prilazim u dva koraka krevetu, pa izvlačim jastuk ispod Aleksine glave. Nešto
mrmlja u snu i okreće se ovog puta na desni bok i dok se još namješta,
gnijezdi, polažem joj jastuk na glavu i pritišćem ga.
Ravnodušno
gledam kako se ispod deke odjednom pojavljuju duge i gole Aleksine noge, koje
su se znale obavijati oko mene, a koje sada udaraju mahnito, trzaju se
nekontrolirano, a ruke joj grabe moje i stišću me. Osjećam u tom stisku krik
molbe i naglo se odmičem, držeći jastuk u rukama poput štita na svojim grudima.
Aleksa se bori za dah, oči joj širom otvorene, nisu zelene, sive su i trese se,
trese...
- Jesi li
poludio? - pita me uplašeno. - Zašto si to učinio?
Ne odgovaram.
Gledam je hladno i sjećam se njenog jahanja na meni prošle noći. Neću joj više
služiti. Neću!
- Odlazim! -
reče Aleksa, iskače iz kreveta i prvi me put njena golotinja ostavlja
ravnodušnog. - Idem! Ti si lud! Idem!
Nisam lud,
mislim i gledam je dok se panično oblači, ne ispuštajući me iz vida ni za tren,
bojeći se, a ja uživam u njenom strahu. Nisam lud, samo se ljubav ili strast,
ma što da je to bilo, pretvorilo u nešto drugo.
To je sve.
Ništa više.
Copyright ©
2008. by misko-nearh - zabranjeno korištenje
objavljenih radova bez
pristanka autora.