Pravovjerni
Večeras
je sastanak "Mladih novih snaga" kojima naravno i Ina pripada. Raduje
se sastanku, jer sresti će svoje prijateljice, koje gotovo da jedino i tom
prilikom viđa, čuti će što se sve događa u zemlji i svijetu
iz usta pametnog i mudrog Voditelja, koji će im pokazati pravi put, jedini
ispravni put kojim treba koračati. Ali ... To "ali" krije u sebi
tajnu i zagorčava radost Ine, koju osjeća radi sastanka. I njena joj
tajna pritišće mladu jedanaestogodišnju dušu, postaje joj preteško breme.
Prije dva
dana, u utorak, zbog bolesti nastavnice, nije imala posljednja dva školska sata
i tako se dogodilo ono što se nikad prije nije dogodilo: došla je kući
već u tri poslije podne, umjesto u pet i trideset. Dok ju je pritajena
radost zbog tih poklonjenih sati grijala, brzala je kući, radujući se
slobodnom vremenu, kojeg je inače imala vrlo malo.
Ispred zgrade
u kojoj je stanovala, Ina zastane i zadivljeno pogleda u vis, zabacivši
plavokosu glavu i škiljeći svijetlim plavim očima prema nebu, prema
kojem kao da je stremio njen voljeni prvi pametni neboder u gradu,
uzdižući se sa svojih pedeset i pet katova visoko i ponosno iznad ostalih
zgrada. Bila je ponosna što su njeni roditelji uspjeli kupiti stan u ovom biseru,
koji se vidio iz bilo kojeg dijela grada i pozdravljao oči svojom
staklenom i čeličnom ljepotom. Nije svatko mogao dobiti ni dozvolu za
kupnju stana u ovom elitnom neboderu, znala je to Ina, iako je bila samo
nedorasla djevojčica.
- Vidiš,
Loptice - objasnio joj je njen tata, vrhunski informatičar, programer,
koji je radio nešto veliko i tajno za Vladu - mi smo počašćeni što
stanujemo ovdje, u ovom staklenom ljepotanu. Ovdje se nikada neće dogoditi
nestanak struje ili vode. Ili bilo čega, kad već govorim o životnim
neugodnostima. Neboder je programiran da se brine sam o sebi.
- Pa onda je
to planet Zemlja u malom - rekla je Ina.
- Nešto
slično - rekao je njen pametni tata i nasmijao se, pa joj dugim prstima
prošao kroz plavokosu glavicu. - Iako se ne okreće ni za kakvim suncem.
"Neboder
ima baš sve", pomislila je Ina, dok je tipkala brojke šifre, bez koje nije
ni mogla ući u zaštićenu zgradu. Dok su se vrata ispred nje otvarala,
a na podu u hodniku zatreperio crvenom bojom datum, vrijeme, prognoza sa slikom
malog kišobrana, podsjećajuće zaboravne na kišu koja je neumorno
sipila već nekoliko dana. "26.03.2018. - 14.58 - kišovito",
titralo joj je pred očima, a slika malog kišobrana žarke crvene boje
natjerao osmijeh na lice: pa tko još može zaboraviti kišobran, kad danima
lijeva? Mora da ljudi sa godinama postaju jako zaboravni: ona, Ina, nije nikad
ništa zaboravljala.
- Morate
pažljivo i pronicljivo promatrati događaje oko sebe - rekao je Voditelj na
jednom od sastanaka, koji su se održavali dva puta tjedno. - Često ono,
što nam izgleda nerazumljivo, kad se bolje pogleda, dobije svoj smisao.
Vježbajte svoj um i o svemu izvijestite ovdje, na sastanku "Mladih novih
snaga", jer mi smo ti, bolje rečeno vi, na kojima počiva budućnost
našeg pokreta, naše zemlje. Nikad to nemojte zaboravljati, ni u jednom
trenutku.
Ina nije
zaboravila. I zato je odmah, istog časa kad je položila dlan na ulazna
vrata stana dozvoljavajući njegovo skeniranje, umjesto da vrata na staromodni način
otključava, osjetila je nešto novo, nešto neobično, nesvakidašnje,
bolje reći toliko rijetko, da u početku nije ni mogla shvatiti, što
je to što joj draži nosnice. Kakav je to neugodni miris, koji joj je od nekud
poznat, ali ne može mu odrediti porijeklo?
Pomalo
smetena, Ina je krenula hodnikom pravo prema očevom kabinetu, iz kojeg je
dopirao nepoznato-poznati miris i ne mareći za nepisana kućna
pravila, otvori vrata širom, ne pokucavši, ni ne shvativši kako time narušava
očevu privatnost, što do ovog časa nije nikad učinila.
Istog trena,
kad je ugledala smetenog oca, koji je naglo poskočio u fotelji i koji je
zamahao u rukom ispred svog lica, Ina shvati kako njen tata puši i zgrozi se.
Zar njen tata? Ma vidi samo taj plavičasti oblak dima kako se lijeno
podiže prema stropu, gdje ga usisavaju crpke osvježivača zraka. Pa tata
radi na nekom projektu za Vladu! I puši! Krši zakon! Ina se prisjeti svih onih
filmova, koje su im u školi prikazivali o štetnosti pušenja, svih onih
predavanja na sastancima "Mladih
novih snaga", svih onih panoa koje je viđala u gradu, na zgradama, na
autobusima, posvuda, baš posvuda, a iz kojih je iskakala zastrašujuća
cigareta, u kojoj se raspadao ljudski kostur, zorno prikazujući što se to
događa u plućima pušača. Sjeti se i riječi Voditelja.
- Pušači
su ubojice! - grmio je Voditelj na sastanku "Mladih novih snaga"
prije samo tri tjedna. - Mislite da nisu? Jesu! Odgovorno tvrdim da jesu! Na
stranu to što uništavaju sami sebe, ali pušači vam kradu svjež zrak,
primoravaju vas na takozvano "pasivno pušenje". Razmislite malo o
tome. Imaju li oni na to pravo? Nemaju! Krše i "Zakon o zabrani
pušenja", a sve pod lažnim moraliziranjem, kako je to njihovo pravo. Nije!
Zdravlje građana pripada Državi! I zbog toga je pušenje i zabranjeno. Radi
brige za zdravlje svih građana. Na žalost, još ih ima koji se tome opiru,
osnivaju tajna udruženja na kojima puše, a neki, usprkos ugrađenim
alarmima, puše u svom stambenom prostoru, kvareći alarmne uređaju,
ili ih znaju privremeno isključiti.
I kad tako nešto vidite, što morate učiniti, vi, mlade i nove snage?
- Prijaviti!
- kliknula su djeca u glas. - Prijaviti!
Prijaviti?
Zar oca? Zar svog voljenog taticu? Ali kako to da on ... pitanja na koja nije
bilo odgovora, rojila su se u Ininoj zbunjenoj glavici.
- Sad znaš -
rekao joj je otac mirno. - Da, pušim. Potajno, kao i svi ostali. I nikad ne bi
doznala, da nisi ranije stigla kući. Što se dogodilo pa si došla u
neuobičajeno vrijeme?
- Otkazali su
nam u posljednji čas dva posljednja sata - automatski je odgovorila.
- A zamjena?
- pitao je njen tata. - Zar nisu imali nikoog?
- Ništa nam
nisu objasnili.
-
Tipično - promrmlja otac. - Mogli su bar roditelje obavijestiti: da možemo
doći po vas. I ne bi se ovo dogodilo.
- A ti bi i
dalje pušio - nadoveže se Ina optužujući.
- Vjerojatno
- napola prizna njen tata. - I što sad?
I što sad?
Pitanje se
ukopalo u Inu poput zločeste krtice i ne napušta je. Neugodno joj je zbog
tog pitanja, koje joj kvari bezbrižno djetinjstvo, uništava raspoloženje. Što
sad? Od kad zna za sebe, sluša o tome, kako se prekršitelje Zakona mora
prijaviti. Ali, zaboga, u pitanju je njen tata ...
Voditelj,
stojeći na povišenoj platformi grmi o zdravom životu, o brizi za vlastito
tijelo, a u Ininim zbunjenom umu sve se komeša. Njen joj je tata pokazao i
drugu stranu, stranu za koju nije ni znala da postoji. Tata joj je govorio o
ljudskim pravima, o ljudskoj slobodi biranja, ali je Inu to još više zbunilo,
jer, ne govori li Voditelj o istome? A koje kao da nije isto ... ma sve je to
ludo-zbunjujuće, skroz naskroz nerazumljivo joj. Zašto se život, do sada
tako lijep i bezbrižan, odjednom ovako zakomplicirao?
- A sada,
drage moje snage, sad ste vi na redu! - završi Voditelj svoju tiradu i široko
se osmjehne mladoj i pažljivoj publici. - Na redu su vaše prijave. Ima li tko
prijaviti nešto ili nekoga?
- Imam ja! -
vikne Tara, Inina vršnjakinja i njena dobra prijateljica sa kojom je često
učila, a koja je sjedila dva reda ispred Ine i koja je sad naglo ustala. -
Prijavljujem pušenje!
- Dođi
ovdje gore - pozove je sa osmjehom Voditelj. - Neka svi dobro vide onu, koja se
brine za svih nas, za naše zdravlje, za ono što je najdragocjenije.
Žamor
dječjih glasova isprati sitnu Taru, koja se uspravila u čitavoj
svojoj visini, nastojeći izgledati što viša, dok joj na licu titra ponosni
osmjeh. Ovo je njenih pet minuta! Sad će, po prvi puta u njenom mladom
životu, svi gledati u nju, pažljivo pratiti njene riječi, a kad završi ...
Pljesak se
prolomi, kad Tara prestane govoriti, nakon što je prijavila svoju stariju
sestru zbog pušenja u stanu.
- Bravo! -
vikne Voditelj, priđe joj i podigne Tarinu lijevu ruku visoko gore, baš
kao pri proglašavanju pobjednika u boksu. - Tako govori istinski osviješten i
odan član "Mladih novih snaga", kojemu je uvijek na umu
opće dobro. Molim, još jedan pljesak za našu Taru: zaslužuje to!
Pljesak još
jači uz buku i ciku mladih glasova odjekuje dvoranom, dok zarumenjela Tara
vraća se svojoj stolici, a pogled joj plamti srećom i ponosom:
izvršila je svoju časnu dužnost. Ina ne može skinuti pogled sa blistavog
Tarinog lica.
- Ima li još
tko neku prijavu?
- Imam ja! -
začuje Ina svoj uzbuđeni glas i u nevjerici ustanovi kako je i ne
znajući, protiv svoje volje,
poskočila sa stolice i stoji uspravno, dok joj se grudi
uzbuđeno dižu i spuštaju u brzom ritmu, a ruka joj visoko podignuta u
zraku, dok svi sad gledaju u nju.
Copyright © 2008. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.