Hiperica
Dao sam joj
nadimak "Hiperica", onako, samo za moju dušu, za moju upotrebu, da se
tako neknjiževno izrazim. Imala je svoj nadimak pod kojim je objavljivala
priče i pjesme na svom blogu, ali nikad je nisam zvao njenim nadimkom,
već uvijek svojim. Volio sam doći na njen blog, obojen plavetnilom,
podsjećalo me na more, pa bi krstario između njenih umotvorina kao
što sam nekada, u svojim mladim i neobuzdanim danima krstario morem.
Dirale su me
njene pjesme i Hipericu sam posjećivao sve češće,
pronalazeći u noj duh buntovništva, kojeg sam i sam u tim godinama imao
napretek. I volio sam taj Hiperičin neobuzdani duh i divio mu se, jer
priznajmo, na stranu feminizam i sve ostalo, rijetke su žene koje su takve. Da
je živjela prije petsto godina, sigurno bi se pridružila gusarima.
A ja volim
rijetkosti, uvijek sam ih volio. Takozvani "normalni" ljudi, u meni
bude netrpeljivost, dosadu i vrlo brzo im nastojim umaknuti, a da ih ne
uvrijedim. Jer slušati neku glupaču kako toroče o tome koje cipele
obuti i koju majicu kupiti, nije moj san dobre i poželjne konverzacije. Volim
neobične teme, neobične i nesvakidašnje ideje, a Hiperica ih je imala
napretek. I prosipala ih je bezbrižno u našim razgovorima, koji su postajali
sve učestaliji.
Naravno, i
Hiperica je posjećivala moj blog i izražavala se pohvalno, često kroz
prijateljsko zadirkivanje, o mojim umotvorinama. Uživao sam u njenim reskim
komentarima punim neobuzdane mladosti i u svojoj sam je mašti vidio kako stoji
iznad provalije, bez straha, a ispod nje dubok ponor, vjetar joj fijuče
oko ušiju i mrsi joj kosu, dok Hiperica potpuno predana svojoj unutrašnjoj
razdraganosti, recitira svoje lude pjesme. Kome? Pa zraku, stijeni, šumi, jer
ljudi ...
Osjećao
sam kako ne vjeruje previše ljudima i pitao sam se, tko li ju je povrijedio. I
zašto? Tko može imati snage i povrijediti taj nježni pjesnički duh?
Sprijateljili
smo se Hiperica i ja. Iako nas je dijelio ponor godina, imali smo i nešto
zajedničko: buntovan duh i ljubav prema riječima. Malo pomalo,
počeli smo izmjenjivati e-mail poruke, zatim prešli na chat. Uživao sam.
Razgovarali bi tako i po nekoliko sati, dok je vrijeme nestajalo. Nekoliko sati
provedenih u izmjenjivanju poruka sa Hipericom, pretvarali mi se u minute. Mislio
sam o njoj kao o golubici, a sebe vidi u galebu i već sam pisao u glavi
priču o prijateljstvu golubice i galeba. Otkačena priča, baš kao
što je i Hiperica otkačena. Uživao sam, istinski uživao. A uživala je i
ona, Hiperica. Nije to krila. Uvijek je gromoglasno, poput kanonade pucala
veseljem, ali primijetio sam, kako se ponekad povlači u tugu, šuti, ne
odgovara onako živahno, poletno, puna duha, kako je inače odgovarala.
"Ljepotice", pisao sam joj. "Je li ljubav u pitanju, pa
si potištena?"
Naravno da
nije bila ljubav, suviše je bila lijepa, da bi joj ljubav zagorčavala
život: nešto ju je drugo mučilo, nešto o čemu nije željela govoriti.
Neka joj je boljka, o kojoj nije željela govoriti, mijenjala raspoloženje.
I onda,
jednog dana, dok je ledeni vjetar fijukao gradom, nisam više mogao izdržati i
upitao sam je, birajući riječi pažljivo, bojeći se da je ne povrijedim,
kako bi možda trebala konzultirati se sa nekim ...
Hiperica je
prasnula. Poput supernove izlio se njen prasak, naglo, bljesnuvši mi u lice sa
monitora. Tako mi se učinilo.
"Ne
želim nikakve konzultacije ni sa kim! Ne želim više razgovarati",
bljesnula je njena poruka na monitoru i čas kasnije prekinula je vezu.
U redu,
mislio sam potišteno, povrijeđena je malo, sad se duri, ali proći
će je. Već za nekoliko sati, kad se noć spusti nad gradom, kad
ljudi traže društvo, vratiti će se i mi ćemo ponovo bezbrižno
čavrljati i izmjenjivati ludo-neobične ideje.
Ali nije se
vratila, Hiperica. Nikad više nije željela čavrljati sa mnom. Pitam se:
što li joj je, pa tako burno reagira? Zar sam dotakao nešto što nikako nisam
smio dotaknuti?
U svoje
opravdanje mogu reći samo ovo: mislio sam da smo prijatelji, a prijatelju
se sve može reći, ne postoji tabu-tema, između prijatelja. Pravih,
naravno.
Jesmo li
prijatelji, Hiperico?
Copyright © 2008. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.