Stupica
Žamor.
Glazba. Buka. Dim. Smijeh.
Svi su tako
prokleto raspoloženi i svi mi idu na živce, što naravno, ne pokazujem.
Naučio sam ne odavati emocije, naučio sam poslušno klimati kad se to
od mene očekujem i od trenutka kad sam to naučio, sam sebi više ne
djelujem čovječno: uvjeren sam, da sam se pretvorio u lutku. Bolje
reći u pajaca. Sa nepunih dvadeset i tri, odričem se samog sebe. Sve
u meni protestira protiv toga, a osjećaj nemoći težak milijun tona
pritišće mi uzburkane misli.
- Što je sa
tobom? - pita me stari prijatelj Lisac.
- Ništa -
mirno odgovaram. - Sve je u najboljem redu.
- Objesi to
mačku o rep! - kaže Lisac. - Znaš li sa kime razgovaraš? Znaš li zbog
čega ste mi prišili nadimak "Lisac"? I zbog toga me ne laži,
nego istresi istinu. Ja sam ti najbolji i najstariji prijatelj, sjećaš se?
- Sjećam
se - odgovaram sa smiješkom. - Ne daš mi zaboraviti.
- Hajde, ne
izmotavaj se - uporan je Lisac. - Jesi li se posvađao sa Mirnom?
- Nisam.
- Pa onda?
Prijem je
organiziran u našu čast, za nas, ( kako mi samo čudno i sasvim strano
zvuči to "za nas" ) za Mirnu i mene. Organizirali su ga Mirnini
roditelji u svojoj kući, ogromnoj kućerini na tri kata. Prijem se
održava na prvom katu u velikoj i svijetloj dnevnoj sobi, najvećoj dnevnoj
sobi, koju sam ikada vidio. Sve mi se ovdje čini grandiozno i suviše
blistavo.
Gledam u
Mirnu koja blista. To joj moram priznati: izgleda fantastično, a tako se
očigledno i osjeća. Sa mnom nije tako: ne osjećam se
fantastično. U stvari, ne osjećam se nikako. Gledam je kako se
kikoće u suprotnom uglu sa svojim prijateljicama i baca kose i lukave i
pobjedničke poglede prema meni. Povremeno mi veselo, naglašeno veselo,
mahne visoko podigavši ruku, a pritom joj se crna kosa zatrese, valovi zaplešu
u njoj. Nekad me to bacalo u ekstazu: sad promatram ravnodušno.
- Ne znam što
očekuješ čuti - odgovaram polako prijatelju. - Konačno, ovo nije
ni mjesto za ozbiljan razgovor.
-
Očekujem čuti istinu - reče Lisac. - Eto što očekujem. Samo
istinu od svog najboljeg prijatelja.
- Pa dobro -
kažem mu popuštajući. - Uzmi čašu, ili još bolje bocu, pa da
izađemo na balkon. Tamo nas neće nitko smetati.
Noseći
bocu viskija "Ballantines" otvoreno i svakog drsko gledajući u
oči, kad bi se netko sa čuđenjem zagledao u njega, Lisac
pođe ispred mene preko ogromne i glasne dnevne sobe, pa pomakne velika i
staklena klizna vrata. Netko me potapša po ramenu i okrenem se.
- Što
izvodite, vas dvojica? - pita me Mirna, koja je primijetila što namjeravamo i
prišla nam.
- Samo mali
privatni razgovor - umirujem je. - Ništa više. I za čas smo nazad.
- Što imate
razgovarati? - pita ona, a crne joj oči bljesnu: ljubomora joj vrišti iz
plamtećih očiju. - Ovo je naša večer.
- Znam da je
naša večer, zlato - umirujem je tiho. - Ali Lisac mi je najstariji i
najbolji prijatelji i želi sa mnom razgovarati.
- A ja želim
da razgovaraš sa mnom - reče Mirna i hvata me za mišicu. - Da budeš sa
mnom. Da me ne ostavljaš.
- Ne
ostavljam te, zlato - strpljivo joj tepam. - Za čas ćemo se vratiti i
opet ću biti samo tvoj.
- A ono? -
pita ona i pokazuje na bocu "Ballantines"-a. - Hoćete li sve to
popiti? Napiti se?
- Ma daj! -
kažem joj i grlim je, a najradije bih je pljusnuo. - Večer je svježa i to
nam je samo da nas drži zagrijane.
- Dosta
sranja! - zareži Lisac. - Pusti ga pola sata. Imati ćeš ga ostatak života.
Napućivši usne, Mirna mu dobaci prezrivi pogled, ali ništa mu ne
odgovori: poštuje naše prijateljstvo, iako ga ne odobrava.
- Petnaest
minuta - šapne mi i njen me dah opali po obrazu. - Ni sekundu duže!
Na
balkonu, sa koga inače puca pogled na more, a koje se sad zbog tamne
jesenje oblačne noći ni ne vidi, već samo naslućuje, Lisac
natoči izdašno čaše i obojica dobro potegnemo.
- A sad
govori - reče on. - I nemoj okolišati.
- Neću
okolišati, ali kako sve objasniti, kad je sve tako čudno, meni
neshvatljivo.
- Čini
mi se da si nesretan - primijeti Lisac. - A morao bi biti sretan, zar ne?
Uskoro se ženiš sa krasnom djevojkom, dobio si krasan posao kod njenog starog,
a vjerojatno će vam i stan kupiti. Rekao bih: pravi srećković.
Srećković kaže on, moj najstariji i najbolji prijatelj.
Srećković. Sve sam prije nego srećković, mislim i potežem
iz čaše: viski mi pali grlo, reže utrobu, ali pijem dalje.
Srećković. Tako se čini. Ali ja mislim sasvim suprotno.
Osjećam se nemoćno, osjećam se ulovljen, u stupici.
- Trudna sam
- ispalila je Mirna prije mjesec dana, nakonn što smo se dobro izvaljali na mom
starom kauču.
- I? - upitao
sam je. - Kako to? Zar nisi ništa poduzela? Tvrdila si da jesi ...
- Zaboravila
sam.
Tada sam je
prvi put poželio pljusnuti. Ali nisam. Možda sam trebao. Zaslužila je, to je
neosporno. Namjerno je ostala trudna: upecala me! Namjestila mi stupicu, a ja
sam poput posljednje budale uletio u nju.
- Ti si lud!
- odvratila je na moj prijedlog da se riješii trudnoće: još je bilo
vremena, mislio sam, ali pogrešno sam mislio. - Prošla su tri mjeseca.
- Pa
zašto...?
- Željela sam
...
I od tog
trenutka u mene se uselio pakao. Nisam se osjećao spremnim za brak, za
obiteljski život, a najmanje sam bio spreman na očinstvo. Ali je Mirna na
sve moje argumente odmahivala rukom i oslikavala mi zajedničku
budućnost u najsvjetlijim bojama. Njen će nam stari pomoći u
startu, govorila bi i to je bio njen najjači argument: u njenim je
očima njen otac bio svemoguć, poput boga.
Popustio sam.
Predao sam se. Nekako su se stvari i događaji počeli odvijati kao
sami od sebe, bez mog učešća, sve više me gurajući u pravcu sa
koga sam sve više želio skrenuti. Ali nisam imao snage. Struja, koja me
zahvatila, nesmetano me nosila dalje, sve dalje.
Jedne me
nedjelje odvela na svečani objed kod svojih, gdje je njen stari, poznati
poduzetnik, još jasnije objasnio mi moju budućnost uz njegovu kćerku.
Nitko me nije pitao volim je, želim je uzeti za ženu, pristajem li na njihove
planove. Nitko me ništa nije pitao. Valjda su smatrali kako imam biti sretan
što mi, kako su oni to sigurno doživljavali, izlaze u susret i omogućuju
mi dobar start na početku bračnog života.
- Imate sve
predispozicije da budete sretni! – grmio je njen stari, udobno zavaljen u
fotelju i sa čašom plemenitog crnjaka u ruci. – I biti će te! Ja
ću se za to pobrinuti, ništa ne brini. Budi dobar prema mojoj maloj i
imati ćeš sve! Sve!
Ježio sam se
u sebi slušajući njihove slatke riječi i gledajući nasmijana
lica, ali ništa nisam rekao. Šutio sam i mislio, kako sam mogao proći i
gore. Mnogo gore. Ali me crv izjedao: nije to bio život kakvog sam želio, o
kome sam sanjao. To je bio njihov život nije bio moj. Ja nisam želio dijete, ne
sada, ne ovako rano. Nikako ne u svojoj dvadeset i trećoj godini. Pa još
nisam ni počeo živjeti. Još nisam ni otputovao u Kinu, što mi je
najveća želja. U stvari, ni jednu svoju želju još nisam ni ostvario. I
naposljetku, ne vidim ljepotu roditeljstva, ne mogu je vidjeti i nisam kriv
zbog toga, kao što mi je nabila pod nos Mirna u jeku naše prepirke, jedne od
mnogih. Umjesto toga vidim kako to dijete neće imati sunce mog
djetinjstva, ni more, ni zrak. Možda će, kad ono odraste, morati nositi
gas-masku svaki put kad bude napuštao stan i izlazio na ulicu. Već je sad
nesnosno živjeti, a kakva li tek budućnost stiže! Klati ćemo se
međusobno za kapljicu vode, kao što se sad koljemo za naftu. Zar da svoje
dijete odgojim za takav svijet?
I najvažnije:
sigurno će imati vječno nezadovoljnog oca, koji je propustio živjeti
svoj život i koji je potrošio svoj život, jer ne živjeti kako želiš, kako
misliš da bi trebalo ... ima li to uopće smisla? Iz jutra u jutro buditi
se uz ženu koja te primorala da je uzmeš za ženu, odlaziti na posao koji ne
voliš raditi ...
Naravno, ni
riječi nisam rekao. Kome? Njima? Njima koji sve imaju što se može kupiti
novcem i zbog toga misle da mi mogu određivati način života, jer ja
nemam novaca, siromašan sam po njihovim kriterijima. Sa prezirom sam slušao
njihove planove o mom bračnom životu i sve mi se više sve to skupa gadilo.
Ali šutio sam i dalje. Jesam li postupao kukavički?
- Nisi
kukavički - reče Lisac. - Ali glupo jesi. To sigurno!
- Ponio sam
se bijedno - kažem i otpijem još jedan veliki gutljaj. - Znam to. Trebao sam
ustati i glasno im reći kako se ne želim oženiti njihovom princezom, ne
želim raditi za njih, ne želim...
- Smiri se -
reče Lisac i stisne mi mišicu umirujući. - Još se možeš izvući
iz stupice.
- Misliš? -
pitam ga sa nadom u glasu: možda on, moj prijatelj, ima čarobnu formulu
koja će mi vratiti oteti život?
- Vratimo se
- reče Lisac umjesto očekivane ࣝarobne formule: morati ću
je sam pronaći i pronaći ću je! - Već smo dugo ovdje.
- Da
pobjegnem? -pitam ga.
- Gdje? -
pita Lisac i odmahuje glavom. - Ma daj, čovječe! Samo te panika
uhvatila. Ništa više, samo panika! Kažu da svakog uhvati panika pred
vjenčanjem. Proći će.
Ali ja znam
da nije u pravu, nije samo panika, uopće ne osjećam paniku, već
se osjećam mirno, blago, opuštajuće, dok donosim u sebi konačnu odluku:
pobjeći ću! Da, pobjeći ću! Tamo gdje me ne mogu uloviti.
Copyright © 2007. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.