Petkom
Sa mora
dolazi nam leden vjetar, koji pozdravlja sumrak i sunce na zalasku, zbog
čijih se zlatnih zraka brda ljubičasto presijavaju. Gledamo u ta
brda, stojeći na obali, uz sam rub, ispod nas je more, mirno, tiho, jedva
malo valovito: šumi tajanstvenim plavetnilom koje polako prelazi u crnilo, dok
nijemo njiše sjenke brodova. Noć se spušta, raširila je krila i za
čas će sve umotati u crno.
- Hoćemo
li na piće? - pita Boris. - Postaje hladno i prijati će nam.
- Naravno - odgovorim.
- Sunce zalazi, vidiš? To je vrijeme kad piiće najviše prija.
- Meni uvijek
prija - promrmlja on keseći se, dok krupnim koracima žurimo prema lokalu
udaljenom dvadesetak metara i iz kojeg dopire glasan smijeh.
- Bučno
je unutra - primjećujem. - Kao da nešto slave.
- Vjerojatno
grupa pomoraca ispija piće prije isplovljivanja - kaže Boris.
U pravu je,
shvaćam istog trena kad ulazimo u zadimljenu gostionicu
"Mornar". Svi prisutni su razdragani, ima ih desetak i svi stoje sa
čašama u rukama, a lica im zažarena što od pića, a što zbog
uzbuđenja skorog odlaska. Pristojno klimajući na sve strane, Boris i
ja prođemo pored njih na suprotni i udaljeni kraj šanka: tu ćemo
moći nesmetano razgovarati.
"Petak
je", pomislim u hipu i tjeram misao, tjeram je što dalje, ali se ona ne
da. Petkom bih je dočekivao na autobusnoj stanici i bio uzbuđen poput
školarca i jedva bih dočekao onaj čarobni trenutak kad bih ugledao
njenu čupu divlje i crne kose i veseli osmjeh na sitnom licu. "Petak
je", mislim potišteno, jedva čekajući da naručeno piće
stigne.
- Imaš li
koji plan za vikend? - pita me Boris, baš kao da mi čita misao.
- Imam -
lažem ga bezočno i ne mogu se sjetiti, da sam ga ikada do sada slagao, a
sad to činim mirno gledajući ga u oči: da ne posumnja. - Pozvan
sam na nekakvu gozbu, uobičajeno prežderavanje.
- Zorica i ja
slavimo godišnjicu - reče on nemarno, kao da ništa nisam rekao - i bilo bi
nam drago da dođeš. Neće biti ništa naročito: samo nas troje i
brdo hrane.
- To zam -smijući se kažem. - Tvoja Zorica kuha kao da joj
čitava posada broda dolazi na klopu. Ali ne mogu: zbilja sam pozvan i
već sam prihvatio poziv.
- Možda se
možeš izvući - navaljuje Boris i na taj mi način odaje kako nije
povjerovao u moju laž.
- Ne mogu,
zbilja ne mogu - odbijam blago, pa u neprilici zabadam nos u čašu.
- Pa dobro -
popušta on. - Ako ne ide ...
Petkom bi
dolazio na autobusnu stanicu petnaest minuta ranije, prije dolaska autobusa
koji mi je donosio nju i tih bi nekoliko minuta šetao gore-dole i izvirivao u
pravcu dolaska njenog autobusa. Drhtavo
iščekivanje. Koje je trajalo i trajalo i nikako da mu dođe kraj.
A onda bi se
autobus pojavio u daljini i ja bih brzo kidao papir sa ruže, koju bih uvijek u
takvoj prilici kupovao: papir bi odbacio u kantu za smeće i sa svježom
ružom, poput krvi crvenom, čekao nju i sjaj njenih očiju. U utrobi bi
mi se plamen pojačao i nadirao prema licu.
U takvom sam
jednom trenutku shvatio da sam zaljubljen i kad mi se ta misao prosula se
ispred mene, začuđeno sam zastao sa zgužvanim papirom u jednoj i
krvavo-crvenoj ruži u drugoj ruci. Zaljubljen? Zar može to biti istina?
Autobus se
zaustavio ispred mene, vrata se njegova uz uzdah otvorila i gotovo odmah
pojavila se ona, a osmijeh joj obasjavao lice i sva su moja pitanja odlepršala
u večernji sumrak: ništa više nije bilo važno. Ona je tu. Došla je. Još
jednom. Jer nekako, u dubini svoje uzburkane utrobe, kao da sam uvijek
očekivao njen nedolazak. Zašto? Ne znam.
- Hoćemo
li još po jedno? -upita Boris i vraća me u stvarnost.
- Ne hvala -
odbijam ga. - Žao mi je, ali nemam vremena. Dogovori ...
Grabim uz
stepenice i mislim na nju. Prijatelj mi je otišao i ostajem sam, nikog više
nema pored mene, kao što nema već poduži period. Polako se navikavam.
Samoća, ponekad usamljenost, a najčešće sjeta.
Podsjetnici.
Gdje god se okreneš podsjetnici. Eto, u ovoj cvjećarni kupovao sam
najčešće ruže za nju. Zastajem ispred male trgovine cvijećem i
gledam u osvijetljen izlog. Izlazi prodavačica, koja je ujedno i vlasnica
i koja me prijateljski pozdravlja.
- Dobra
večer - kaže i prijazno se smiješi. - Kao i obično: jednu crvenu
ružu?
- Dobra
večer - odgovaram uz smiješak. - Kao i obično, molim.
Hodam sa
umotanom ružom u ruci. Još samo dvije ulice i kući sam. Gledam u ružu i
pitam se ... ali onda odlučujem: ne, neću je baciti! Donijeti ću
crvenu ružu kući i staviti je u čašu vode, a čašu sa ružom u
njoj pored radija, točno na ono isto mjesto, gdje bi je i ona stavila, da
je došla ovaj petak, kao što je radila svaki onaj petak, kad bi doputovala
unoseći u moj život ...
Copyright © 2007. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.