Govoriti
Evo je, u
svojoj lijepo uređenoj sobi, koja se nalazi u roditeljskoj kući, a u
koju je ponovo ušla nakon više od deset mjeseci. Mnogo se toga dogodilo u proteklih
deset mjeseci. Zrinka se ogleda oko sebe i nasmiješi uspomenama, koje su se
probudile u njoj: svaki joj je poznati predmet u njenoj sobi, u kojoj je
odrastala, govorio nešto o njenom životu. Bezbrižnom životu, morala je
priznati. Oduvijek mažena i pažena od strane roditelja i sad je dotrčala
kući osjetivši bol u duši. Možda će u roditeljskoj kući, ovdje u
ovoj maloj sredini, daleko od bučnog grada, lakše zacijeliti svoje rane?
Nadala se tome.
- Umorna si -
rekla joj majka, gotovo istog trenutka, kad je iskočila iz autobusa nakon
višesatne dosadne vožnje, grleći je, ljubeći, ali i pažljivo
zagledajući Zrinkino duguljasto lice, uokvireno crnom kosom, ispod koje su
je gledale plave i umorne oči. - Ovdje ćeš se lijepo odmoriti,
spavati dugo, šetati uz more, dobro jesti. Premršava si, to znaš i sama.
Oduvijek je
bilo tako, sjeća se Zrinka: mama je željela malo je ugojiti, a Zrinka
pošto poto održati vitku liniju i uvijek su se prijateljski natezale oko toga.
- Da, mama -
poslušno je rekla: nije imala snage, a ni volje, početi se prepirati
već ovdje, na samoj autobusnoj stanici.
- Spremila
sam ti krasnu večeru: biti ćemo sami, nitko nas neće smetati -
nastavila je majka, dok su zagrljene hodale prema kući, udaljene svega
nekoliko minuta hoda. - Poslije večere, sve ćeš nam ispričati.
- Nema se što
ispričati - - branila se Zrinka.
- Ma hajde! -
uzviknula je njena majka i nestašno, poput nekog mangupa, bocnula je u rebra. -
Tako mlada i lijepa djevojka, pa da joj se ništa ne događa. Ne vjerujem u
to. Ne mogu vjerovati, ali oduvijek si bila tajanstvena i nisi previše govorila
o svom privatnom životu. Pa nisi samo tako bez razloga odlučila doći.
- Potreban mi
je mir - rekla je Zrinka. - Ništa više.
- Toga
ćeš ovdje imati napretek.
Zrinka ništa
nije odgovorila. Šutke je hodala uz majku, strepeći od idućeg
neminovnog susreta: susreta sa ocem. Otac je nije dočekao na autobusnoj
stanici i Zrinka je znala, kako se i dalje ljuti na nju, na svoju jedinicu,
koja je, usprkos njegovoj želji, napustila kuću i otišla živjeti sama. To
što je Zrinka, kad je odlazila iz roditeljskog doma imala već dvadeset i
jednu, njemu ništa nije značilo: i dalje je ona za njega bila samo mala
djevojčica kojoj je uvijek potrebna njegova zaštita.
- Evo je! -
zagrmio je istog trena kad je sa majkom ušla u kuću. - I opet sama! Kad
ćeš već jednom dovesti nekog momka? Nije dobro da žena bude sama.
Hvala bogu,
sad je to iza nje. Prvi susret je uvijek najteži, dok se ne probije led. Nekako
je izdržala večeru odgovarajući na znatiželjna pitanja i
nastojeći ništa ne reći. Kako im objasniti da pati? Da nastoji
preboljeti neuspješnu ljubavnu vezu? Da osjeća i dalje miris kože, miris
kose u nozdrvama i da je sve podsjeća na izgubljenu ljubav. Svaki joj
zvuk, miris, probudi uspavano sjećanje. I boli je. Silno je boli biti
sama, jer mislila je, nadala se, kako je konačno srela srodnu dušu, kako
će život od sada biti lijep, nekako lakši, jer eto, sad ima nečije
rame za plakanje, ruke koje će je grliti u svakom trenutku i pružati
utjehu i uživanje. Ono što joj je tog trenutka potrebno.
I onda kraj.
Paf! Sve je nestalo poput mjehura od sapunice. Jednog je trenutka bila
zaljubljena i sretna zbog te činjenice, a već slijedećeg
zaljubljena doduše i dalje, ali sad duboko nesretna zbog toga. A suze ...
Noćima
je plakala i nije mogla tugu isplakati. Na poslu je počela zakazivati i
shvatila je, kako mora pobjeći od te sredine, sredine koja ju je uvijek i
svagdje podsjećala na izgubljenu ljubav. Otići će kući,
roditeljskoj kući i tu pokušati ponovo zalijepiti razbijene komadiće
svoje duše. Možda u roditeljskoj kući to postane moguće.
Vrata se
njene djevojačke sobe uz škripu otvore i pomoli se nasmiješena joj majka,
tražeći osmjehom oproštaj.
- Nisam mogla
izdržati - reče joj - i skuhala sam ti čokoladu, kao nekada, kad si
bila mala djevojčica.
- Hvala,
mama.
- Pij dok je
vruća - reče joj majka i sjedne na njen krevet. - I pričaj.
- Nema se što
pričati, mama.
- Nemoj tako.
Zar misliš kako ne primjećujem da te nešto muči? Je li dečko u
pitanju?
- Nije, mama.
- Je li,
možda, cura u pitanju?
Čitava
ona napetost, koja je danima podrhtavala na dnu Zrinkinih osjećaja, poput
užarene lave u vulkanu, odjednom izbije na površinu. Zrinka se uspravi, isprsi
i konačno progovori, gledajući majku pravo u oči.
- Da, mama! -
reče glasno - Cura je u pitanju.
Očekivala je sve, ali zaprepaštenju joj nije bilo kraja, kad
primijeti tračak smijeha na majčinskom licu, koji za čas
preraste u smijeh.
- Znala sam! -
slavodobitno klikne majka.
- Znala si? -
začudi se Zrinka. - Kako?
- Pa nikad
nisi dovela ni jednog dečka u kuću - reče joj majka. - Slagala
sam, malo po malo komadiće i konačno uspjela složiti sliku. Shvatila
sam.
- I?
- Što i? -
upita majka grleći je. - Ti si i dalje moja mala koju mnogo volim. Zar si
očekivala nešto drugo.
- A tata? -
upita Zrinka, uživajući u majčinom zagrljaju, po prvi puta osjetivši
kako joj se tuga ublažuje: može govoriti o svojoj ljubavi. Konačno! - Što
će tata reći?
- Ništa
neće reći - odgovori joj majka. - Iz prostog razloga što neće
znati. Nećemo mu reći. Doznati će kad za to dođe vrijeme.
Sad si važna samo ti. Odmori se. Izliječi dušu. Postani ponovo vesela moja
djevojčica. A ostalo ... pa, za sve ostalo ima vremena.
Copyright © 2007. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.