Zajednički
Nakon
dugačkih tri mjeseca i dva dana ponovo je sretnem. A gdje drugdje, nego na
kompu. Sve nas je spojila ta kutija. Sjednem za monitor, kliknem na ikonicu
"Messenger" i ugledam njezin nadimak. "Tree" piše, a ja se
ukočim gledajući u ta slova. Znam, kako sa "druge strane",
sjedi ona, Adria, moja zabranjena ljubav. Znam da i ona zuri u moj nadimak i
isto se tako osjeća. Ili slično. Poznajem je.
Ah, k vragu,
mislim se, dok gledam u monitor, pa ne mogu se ponašati dječje i
pretvarati se da ne vidim kako je i ona prisutna. Poslati ću joj
poruku-pozdrav.
"Halo" napišem joj. "Jesi dobro?"
"Pa i
nisam baš" odgovori ona odmah.
Tu smo. To
sam i očekivao. I nisam očekivao. Prije će biti da sam se nadao.
I nisam nadao. Osjećaji su u meni potpuno podijeljeni. Rastrzan sam njima.
Odlazak Adrie mi je teško pao, ako se može govoriti o odlasku, jer živi ni
petsto metara zračne linije dalje od mene. Nije to odlazak u pravom smislu
te riječi, već zajednička odluka da se više ne viđamo. Kao da je na Marsu, što se mene tiče.
Odlučio sam je prežaliti, preboljeti, zaboraviti, jer moram zaboraviti. Nemamo
budućnosti, nemamo ništa, osim osude društva i stida ... i ne mogu! Misli
mi se neprekidno vraćaju na nju i na sve ono što smo zajedno činili.
I što bih i sada volio činiti. Sa njom. A ne smijem, ne smijemo!
"Što
je?" napišem i pošaljem.
Ništa. Ne
odgovara. I upravo u trenutku kad sam pomislio kako je razgovor gotov, kako
će se ponovo okružiti šutnjom, kao što smo se bili dogovorili prije više
od tri mjeseca, zazvoni mobitel i znam da zove ona, Adria. Ne može izdržati
šutnju. Postalo joj preteško breme.
- Jesi
bolesna? - pitam je, nakon što sam munjevitim pokretom zgrabio malu i urlajući
spravu.
- Nisam -
kaže ona jedva čujno.
Osluškujem
joj disanje i želja za njom se budi u meni. Nastojim je prigušiti, ali ne
uspijevam. Nikad ni nisam.
Kad je
zaigrala iskra i spojila nas munjom strasti, ni za što nismo marili. Hranili
smo svoju glad jedno za drugim pomamnim zagrljajima i zabranjivali misliti o
bilo čemu. Jedino na što smo mislili, bilo je to koliko se želimo i kako
ništa drugo nije važno i za ništa nas nije briga. Rastapali smo se u
zagrljajima, gubili sasvim. Ali otrežnjenje je došlo. Moralo je doći! Primjećivao
sam tu i tamo poneki skriveni i zamišljeni i tužni pogled i znao sam o
čemu razmišlja moja Adria, koja nije smjela biti moja, jer sam i ja o
istome razmišljao i osjećao krivnju, krivnju do neba. Koja me boljela,
bacala u ludilo i od koje sam nastojao pobjeći, ali nisam mogao. Jedini
način bježanja, bio mi je stapanje sa njom, sa Adriom, jer u tim trenutcima
nisam razmišljao, a nije ni ona. Gubili smo se u svojim svjetovima, koji su nas
povezivali, dok bi nam se tijela njihala, zajednički, zajednički. A
to nam zajedništvo bilo uskraćeno. Pa smo ga krali i grabili potajno i vječno
ga bili gladni. Ne razmišljati postalo nam je nedostižan san, cilj prema kojemu
smo trčali, a na nogama smo imali olovne čizme. U trčanju se
nismo pomakli sa mjesta.
- Morala sam
ti čuti glas - javi se nakon podužeg čekanja.
- Znaš da to
nije dobro - kažem tiho, utučeno.
- Znam -
potvrđuje ona i zamišljam njen tužan smeđi pogled. - Ali nisam mogla
odoljeti.
- Moramo
odoljeti, Adria - kažem joj tiho, sugestivno, a želim je i znam da je ne smijem
željeti, a želja u meni usprkos tome raste. - Ne smijemo se viđati.
Jednostavno ne smijemo.
- Ne mogu! -
zajeca ona i njen se plač prospe po meni i umota me oblakom tuge. -
Usprkos razumu, volim te. I ne mogu ništa promijeniti. Ne mogu! Pokušala sam,
kunem se da sam pokušala!
- Smiri se,
molim te, Adria - tiho je molim.
- Lako je
tebi ... - reče ona plačno.
- Nemoj tako,
Adria ...
- Ti si jak,
a ja ... stalno plačem ... ne mogu prestati plakati ...
- Adria ...
- Ne
ponavljaj mi ime! - uzvikne ona. - Boli me!
- Molim te,
smiri se!
- A ja tebe
molim, još samo jednom, još samo ...
- Ne! -
prekidam je grubo, namjerno grubo. - Ne! Nema više ni jednog puta! Gotovo je,
Adria! Gotovo! Mora biti gotovo!
Njen
plač dopire do mene i budi se želja koja se savila u meni, želja da je
pozovem k sebi, zagrlim još jednom, još samo jednom ...
- Odlazim,
Adria - kažem joj, jer jednom joj moram reći. - Odlazim za koji dan.
- Gdje
odlaziš? - pita brzo, vičući.
- Nije važno!
Neću ti reći. Stan sam prodao i uskoro me neće biti u gradu.
Molim te, ne otežavaj nam, dovoljno nam je teško. Izdrži još nekoliko dana,
molim te.
- Mislio si
otići bez riječi - optuži me ona: šutim jer nemam što reći, to
je, naravno, istina. - Odlučio si?
-
Odlučio sam - odgovorim. - To nam je jedini izlaz.
- Hoćeš
li se javiti?
- Hoću.
Jednom. Kad prođe neko vrijeme.
- Neće
vrijeme zaliječiti rane - reče ona.
- Znam,
Adria.
- Braco -
reče ona tiho, potišteno. - Želim ti sreću.
- I ja tebi,
Adria - kažem, jer nisam jak poput nje i ne mogu je nazvati "sekom".
- Budi sretna. Zbogom.
- Zbogom -
dahne ona.
Ne znam jesam
li čuo ili samo naslutio njen pozdrav. Nije mi sestra, već samo
polusestra. Zajednički otac ... ali ipak dovoljno zajedničkog da naš
san bude nemoguć, neodrživ.
Copyright © 2007. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.