Nož
Zašto sad?
Pitam se za vrijeme jutarnjeg brijanja i zurim u svoje neispavano lice, koje mi
uzvraća pogled nemira. Primjećujem kako ogledalo nije sasvim čisto,
ali nije me briga. Zašto sad? Pitanje se uporno ponavlja ovog jutra. Ne napušta
me. Steže mi grudi.
Napustila me
je prije nekoliko mjeseci i sasvim sam dobro podnio njeno napuštanje. Tako sam
mislio. Do sada. Ali jutros, istog trena kad sam nakon kratkog sna otvorio
oči, ošine me spoznaja poput groma: nema je uz mene. Nije ta misao bila
najgora. O, ne! Slijedeća koja mi se prikrala i zarila mi crne kandže
duboko u dušu, doslovno me utopila u sivu kaljužu bola. Leži pored drugog, u
naručju je drugog!
Zurio sam u
tamu i osluškivao bolno treperenje svakog živca. A bol se penjala, polako
penjala i osvajala me, sve dok i sam nisam postao jedna velika vrišteća
bol. Drhtava. I plakalo mi se. Ali nisam. Nekako sam se suzdržao, stisnuo zube,
po tko zna koji put i ustao. Odlučan preživjeti pakao dana. Misleći
na nju, kako grli drugog. Jer znam da grli drugog. Ne znam kako znam, ali
duboko sam siguran u tu neumoljivu i bolnu istinu. Nije ova oštra bol u mojim
grudima uzaludna. Grli drugog!
Brijem se i pitam
se zbog čega se brijem. Nema smisla! Pa nema nje da me zagrli, poljubi,
prekori zbog blage strnjike. Voljela je glatkoću mog lica rano ujutro, dok
bi se strastveno privijala uz mene.
- Divan si -
govorila bi mi ranim jutrom. - Ustaješ se prije mene da bi se obrijao. Tolika
me pažnja iznenađuje. I godi mi, priznajem.
Možda sam
trebao biti manje pažljiv? Pomalo grub? Kažu da žene ponekad vole grubost. Ali
mi je ona ličila na malu ptičicu ispalu iz gnijezda, drhtavu i
uplašenu i nisam mogao spojiti grubost sa njom. Nije se moglo miješati, kao što
se ni ulje i voda ne mogu miješati. I bio sam nježan i neizmjerno pažljiv.
Možda je zbog moje prevelike pažnje pomislila kako sam mekušac? Koji nije
vrijedan njene pažnje, njenog interesa, njenih zagrljaja? Volio sam biti
pažljiv prema njoj, na neki me način to usrećivalo. Privijanje njenog
tijela uz moje dizalo me u nebo, lebdio bi kroz polupijani san, omamljen, lagan
poput slatkog daha, jer nije to mogla biti stvarnost, ne postoji toliko
prijatna stvarnost.
Ali je
postojala. Uz nju. Jedinu. I zato je sad bol narasla toliko, da mi se čini
kako je neću moći podnijeti. Bol sa zadrškom. Čekala je
pritajena, a ja sam mislio kako sam čvrst momak i kako me uopće nije
pogodio rastanak od nje. U stvari, istine radi, njeno napuštanje mene. Ah, što,
mislio sam lažući samog sebe bezočno, bilo je dobro i bilo je lijepo
i moralo je završiti. Pa što? Idemo dalje, zar ne? Biti će još žena, zar
ne? Pa svijet je prepun lijepih žena. Kud god pogledaš, njihova ljepota sjaji.
Nevolja je u
tome, što mi nije stalo do takve ljepote. Stalo mi je samo do njene ljepote. A
ona je otišla. Odjednom, kad sam mislio da smo se popeli na vrhunac sreće.
Znam dobro: kad se popneš na vrh brda, jedino ti preostaje silazak. Ali nadao
sam se, kako ćemo neko vrijeme biti na vrhu brda uživanja i uživati jedno
u drugome, grliti se, dok nam vjetrovi strasti glade užarena tijela.
- Nemamo
budućnosti - rekla mi je - i zbog toga odlazim.
Poput groma
iz vedra nema. Nisam reagirao, nisam mogao. Glupo sam je pustio otići, a
da se nisam ni borio zadržati je. Neka ide. Mogu sam. Uvijek mogu sam. Naravno
da mogu. Ali kako?
Ova jutrošnja
misao me opsjeda, ne napušta i njena slika, kako ona, onako lijepa i gola leži
pored drugog, nikako mi ne izlazi iz glave, okreće mi nož bola u grudima i
boli me sve jače i jače i jače. Želim urlikati. Želim plakati.
Želim razbijati. Ali ništa ne činim. Tupo buljim u svoje beživotne
oči koje mi ravnodušno uzvraćaju pogled. Nikada me više ona neće
gledati, onim njenim pogledima, toliko lijepim i toliko raznovrsnim.
Sjećam se njenog plavog jutarnjeg pogleda: nasmijan je i radostan, pomalo
upitan. Kao da pita: je li ti bilo lijepo noćas sa mnom? I
poslijepodnevnog pogleda. Oh, kako smo divno jelo smazali: voljela bih
prošetati na kavu sa tobom, govorio bi taj pogled. Posebno sam volio
večernji pogled, pogled obećavajućeg dozivanja. Dok bi stajali
nemarno naslonjeni na šank, pijuckali večernja pića, pogled njen me
nije ni trena napuštao. Zurila je toplim plavetnilom u mene i obećavala
nasladu i činila me sretnim, sretnim.
Nema više
sreće. Samo nož bola. Dugačkog i hladnog sječiva, koje se duboko
zabilo u moju dušu. Nema radosti. Nema iščekivanja večeri. Ali zašto
tek sada? Zašto ne ranije? Je li moguće kako sam odbijao shvatiti istinu?
Bojeći se bola? Za koji sam podsvjesno znao da će kad-tad isplivati
na površinu, samo naizgled mirnu.
Završavam sa
brijanjem: spreman sam za izlazak na ulicu, u kafić na prvu kavu. Ali
zašto? Što ću tamo? Osjećam nož u grudima i plače mi se.
Plače mi se. Nikad nisam plakao. Ne znam plakati. Nož se okreće u
meni i plače mi se sve više i više. Odolijevam, ne puštam suzu, ali pogled
mi se blago zamućuje. Svijet je mutan oko mene, sve je postalo mutno, osim
boli, koja vrišti crvenom snagom.
Skidam cipele
sa nogu i onako obučen, bacam se na kauč. Nema smisla izlaziti.
Čemu? Više ništa nema smisla. Usredotočujem pažnju na nož bola. I
počinjem uživati u njemu.
Copyright © 2007. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.