Put u raj
Gledam je, a
ona ne zna kako je gledam, pa je prirodna, da prirodnija ne može biti. Što
znači sasvim neprirodna. Svoju je prirodnost odavno izgubila i prestala sa
ponašati poput žene ili majke i samo se ponaša kao što se Jehovin svjedok treba
ponašati. Ili točnije, kako ona misli da se Jehovin svjedok mora ponašati.
Prije nekoliko me minuta pozvala na ručak, a ja se naravno, kao i svaki
put, zadržao na kompu, pa stižem malo kasnije. Nečujno hodam onih nekoliko
metara do kuhinje i odjednom mi ona ulazi u vidno polje.
Stara sjedi
za stolom, dlanove priljubila jedan uz drugi, oči zatvorene, izraz lica
... pa, ne znam kako ga opisati. Čudno, blago, grčevito, mirno, napeto,
sve se to na njenom naboranom licu čita. Usnice joj se nečujno
miču: izgovara molitvu. Tko zna koju po redu ovog dana. Bogomoljka. To je
postala, i nikako se ne mogu pomiriti sa time. U meni i dalje tinja tračak
nade, doduše slabašne, kako će se stara jednom osvrnuti, progledati,
konačno priznati kako postoji i nešto drugo osim Jehovinih svjedoka. I
služenja Jehovi, koje tako revno provodi, zapostavljajući sve ostalo.
- Samo se ti
moli - kažem joj podrugljivo prilazeći stolu na kojem se hladi jelo, a
stara se uplašeno trgne: uvijek se trza, baš kao da se nalazi negdje vani, na
opasnom terenu, a ne u stanu, u sigurnosti. - Kakav je to bog, koga moraš
zamoliti za dopuštenje da bi jeo ono što si sam kupio i spremio?
- Šuti! -
kaže ona i gleda me onim svojim pogledom koji i te kako dobro poznajem: pogled
kojim poručuje da se argumenti ne primaju na znanje, još manje uvažavaju.
- Ništa ti ne znaš.
- Dovoljno je
da jedno od nas dvoje sve zna - odgovorim sarkastično, ali se to odbija od
nje, naravno: uvjerena je da je to istina i da je ona ta koja sve zna. Ja sam,
naravno, budala.
- Jadan ti -
odgovori ona. - Ne znaš što govoriš. Samo se ti izruguj, vidjeti ćeš da
će ti biti žao.
- Kada? -
pitam posprdno. - Kad odapnem i odem?
- Svi
dođemo ispred jedinog Jehove - melje ona ne gledajući me, a crne joj
se oči fanatično sjaje. - Onda ćeš se kajati zbog svojih
riječi.
- Kakav je to
bog, koji od vas traži neprekidnu molitvu? - pitam je: neraspoložen sam i
izazivam namjerno. - Ako je toliko dobar, zašto mu moraš po čitave dane
služiti?
- Mene moj
Jehova ni na što ne tjera - odgovori ona, a na licu joj onaj tupi izraz koji
već sasvim dobro prepoznajem. - Ja mu sa veseljem služim.
- To radiš
jer se bojiš smrti.
- Ničega
se ja uz svog Jehovu ne bojim! - odgovara podbodena. - Jedva čekam smrt.
- Je li? -
pitam i kesim se podrugljivo prema njoj. - A tko je ono jaukao i plakao kad si
trebala u bolnicu, na operaciju?
- Nisam
plakala - laže ona gledajući me uči, uvjerena kako govori čistu
istinu, svetu istinu. - Ne bojim se doći pred lice Jehove.
- To ti
pričaj drugom - nemilosrdno nastavljam: prezirem njen fanatizam i ne mogu
se suzdržati. - Jaukala si i plakala i bila si presretna kad je onaj hrabri
liječnik rastjerao sve tvoje jehovce i naredio da te odvezu u operacijsku
dvoranu. Odahnula si, jer na taj način misliš kako nisi kriva što si
dobila krv, a znaš da tvoj dragi Jehova brani uzimati tuđu krv. Ali jesi
kriva! Da zbilja to nisi htjela, mogla si se derati, bacakati na nosilima,
protestirati na sav glas i pustili bi te kući bez operacije.
- Ti si lud!
- uzvikne stara ustajući od stola, povvukavši svoj najjači i
najbesmisleniji argument. - Sa tobom se ne može razgovarati.
- Gdje
ćeš sad? - pitam za njom. - U sobu na još jedan sat molitve?
Gunđajući, stara odlazi, a ja sretan zbog besmislene pobjede,
počinjem jesti. Po čitav se dan moli i čita Bibliju i one
časopise koje nasrtljivi Jehovini svjedoci trpaju ljudima u ruke.
Prisjećam se, kako sam prije nekoliko mjeseci, prolazeći pored
spavaće sobe stare na putu u kupaonicu, začuo iz njene sobe neke
sasvim čudne zvukove, koje nikad prije nisam čuo. Osluškivao sam pred
vratima, zaustavio sam dah, prislonio uho na vrata, ali nisam mogao odgonetnuti
što to čujem.
I onda pomislim,
kako možda stara umire. Ipak je ona prevalila osamdesetu i može svakog dana
preseliti kod svog voljenog Jehove. Možda je to što čujem neko posebno,
umiruće cviljenje. Hropac. Čudan me nemir obuzeo i polako sam otvorio
vrata, nagnuo gornji dio tijela i ugledao svoju staru, osamdesetogodišnju
staricu, koja vječito kuka zbog bolova, kako kleči na sredini sobe,
na golom parketu, dlanova sastavljenih u beskonačnoj molitvi.
Okrenula je
glavu prema meni i pogled koji sam vidio u njenim očima nije bio pogled
moje majke.
- Izađi!
- naredila mi je. - I više nikad ne ulazi nnepozvan.
I nisam od
onda ušao u njenu sobu, nemam ni želje. Posvuda po sobi joj je razbacana
literatura koja slavi Jehovu. Njega slavi, a sve drugo prezire. Čudna neka
ljubav u njoj, ako je to ljubav, rezervirana samo za odabrane, za one koji to
"zaslužuju". U tu kategoriju svakako ne spadam.
Nekoliko dana
kasnije, perem zube u kupaonici, večer se proljetna i topla spušta, kad
odjednom osjetim nelagodu. Okrećem se oko sebe, ali ne vidim ništa što bi
mi trebalo prouzročiti nelagodu koja me ne napušta. I onda
primjećujem: sjaj na podu privlači mi pažnju i ne vjerujući
vlastitim očima promatram žarku, blještavo-bijelu svijetlost, koja dopire
iz spavaće sobe stare. Ispod vrata ima malo prostora i svjetlost
prodire nezadrživo i sve je jača,
sve više blještava i nekako podrhtavajuća.
Ne
shvaćam što se to događa, ali znam, moram to ispitati, otkriti. Briga
me za zabranu koju mi je nametnula stara! Moram vidjeti što to prouzrokuje ovakvu
žarko-bijelu svijetlost, kakvu nikad prije nisam imao prilike vidjeti. Koga
vraga, ili da kažem boga, stara vještica izvodi u svojoj sobi? Polako i tiho
otvoriti ću vrata i virnuti, baciti radoznali pogled u njenu sobu.
Otvaram vrata
sa obje ruke čvrsto držeći kvaku, ne bih li na taj način
izbjegao i najmanji šum. Vrata polako, krajnje oprezno, guram i naginjem se i
bacam radoznali pogled u sobu.
Čitava
je soba okupana blještavom svjetlošću, a stara, u položaju klečanja,
nagnuta prema naprijed, sljubljenih dlanova, mrmlja molitvu i nije mi to ništa
novo ni čudno. Čudno je i sasvim novo to, što stara ne kleči na
uglancanim parketima, već lebdi na metar od njih, a između njenih
koljena i parketa nema ničeg, samo svjetlost blješti, prosipa zrake na sve
strane.
Razrogačenih očiju gledam prizor koji ni u snu nisam vidio.
Levitacija! Stara lebdi. Uzdiže se prema svom voljenom Jehovi.
Ustreptao,
naježen, kosa mi se podigla na glavi, zatvaram vrata i tada se dogodi: kvaka mi
klizne, pobjegne ispod od uzbuđenja oznojenog dlana i začuje se
metalni i glasni zveket.
Lebdeći
u sredini sobe, stara baci pogled prema zvuku, nestane svjetlosti: u tom
trenutku zatvaram vrata. I začujem snažan udarac. Je li to stara pala?
Sletjela? Nema više levitacije?
Napeto
osluškujem i uskoro začujem bolno ječanje i želim otvoriti vrata, ali
ovog puta poštujem zapovijed stare i ne otvaram ih.
- Zašto ne
uđeš?! - viče ona iznutra. - Treba mi pomoć!
Ulazim. Soba
sad normalno izgleda, ako se tako može reći, jer posvuda po sobi nalaze se
brošure Jehovinih svjedoka, napasti nad napastima. Vidim staru kako leži na
sredini sobe i jauče.
- Što se
dogodilo? -pitam je.
- Ne znam -
jeca ona uplašeno. - Odjednom sam se osvijestila ovdje. Na podu.
- Što si
radila?
- Ne znam -
ponovi ona. - Ne sjećam se. O, zašto mi Jehova ne da umrijeti? Ne mogu
više ovako.
- To te
Jehova kažnjava - kažem joj i u mislima je ponovo gledam kako lebdi, a
čega se ona uopće ne sjeća.
- Šuti
nesretniče - govori stara, dok joj pomažem ustati i smještam je u krevet.
- A tako mi je lijepo bilo. Blaženo! Kao daa letim.
- Ne vidim da
su ti izrasla krila - kažem joj. - Buncaš kao i uvijek: šenula si od neprestane
molitve. Htjela bi poletjeti!
- Bila sam
blizu - bunca ona. - Bila sam ...
Slušam njeno
nesuvislo mrmljanje, sliježem ramenima, izlazim iz sobe i čvrsto zatvaram
vrata za sobom. Bila je pozvana, svjedočio sam pozivu, ali nije
prihvaćena. Na putu ka raju, omeo je jedva čujni šum. I vratio je
među nas grešnike. Nije joj vjera baš toliko čvrsta.
Copyright © 2007. by misko-nearh - zabranjeno
korištenje objavljenih radova bez pristanka autora.