Krug
Evelina. Ne
napušta me ni trenutak. Nije pored mene i neće više ni biti, a opet, kao
da se čitava omotala oko mene i stišće me, stišće, svojim dugim i
glatkim i pohotnim rukama i ne da mi disati. Grabim zrak kao riba na suhom,
vjerojatno sam i oči izbuljio, sve me boli, čitav treperim. A za sve
je kriva Evelina.
- Odlazim -
reče mi sinoć, kasno, nazvavši me mobitelom i iznenadivši me: nije
njen običaj telefonirati poslije deset navečer, a bila je već
blizu ponoć. - Nisam htjela otići, a da ti ne kažem.
- Odlaziš? -
pitam začuđeno. - A gdje? Zašto ...
- Odlazim -
mirno govori ona dalje, kao da nisam ni riječi rekao, mirno i bez
uzbuđenja, što nikako ne mogu shvatiti. - Od tebe!
- Od mene?
Ali mislio sam ...
Veza se sa
druge strane prekida i sa nevjericom buljim u zid. Gotovo? Sa Evelinom. Gotovo?
Zar je nikad više neću vidjeti? Nikada? I na tu pomisao podivljam, pa
počnem bjesomučno nazivati. Uzalud! Nakon nekog vremena
isključila je mobitel. Brzinom munje prilazim telefonu. Isto.
Isključen. Na sve je mislila, podigla zid oko sebe, neprobojan. Barem za
mene.
Čitavu
se noć motam po stanu, ne mogu spavati, ne mogu ništa osim misliti na Evelinu.
Što joj je? Zašto tako iznenada? Pa još jučer je sve bilo u redu ...
... Smije se
dok hodamo ulicama i držimo se za ruke: njena je mala i topla i suha u mojoj
šaci i osjećam njenu toplinu i volim je osjećati. Povremeno mi stisne
ruku, samo na jedan jedva primjetan trenutak, brzo, brzo, da gotovo i nisam
siguran kako se to dogodilo, njen stisak. Ali joj odmah zatim bacam pogled na
lice i sjajne oči i vidim osmijeh kako joj titra u kutu vlažnih usnica i
znam da je bila istina, stisnula mi je ruku, poručujući mi tim
stiskom ... Zastajem i okrećem Evelinu prema sebi i ljubim je na sred
ulice, dok oko nas prolaze naši sugrađani i gledaju nas i smiju se, neki i
komentiraju. Nije me briga, pijem nektar sa njenih usnica i želim zaustaviti
vrijeme: neka ovaj trenutak ostane zamrznut u vječnosti, neka ...
Jutro se sivo
prikralo kroz prozor, a da nisam ni usnuo. Nisam ni u krevet legao. Neću
ni leći. Nemir me goni van, na ulice, u pokret. Sve je bolje nego biti
usamljen u sobi i razmišljati, sjećati se ...
Lutam ulicama
i želim otići do Eveline, ali mi se odmah, čim je ta misao zatitrala
u jutru, iznad sivog asfalta, budi ponos, ono malo što je od njega ostalo. Pa
neću se valjda potpuno predati! Ne idem ispred Evelinine zgrade, neću
je čekati, neću je moliti, neću ...
Sati prolaze
i umoran sam i želim sjesti, odmoriti bolne noge. U tom trenutku ugledam
Valenta, prijatelja, poduža mu se kosa vijori, dugim koracima grabi prema meni
i osmjehuje se široko: drago mu je što me vidi. I meni je drago što vidim svog
prijatelja Valenta, neću više biti usamljen, sa svojim crnim i teškim
mislima, a što je najvažnije, moći ću sa njim razgovarati o Evelini i
onom što mi čini. Izjadati se prijatelju, kojemu je stalo do mene i koji
će mi pružiti riječ utjehe, razumijevanja.
- Ha! -
viče on već izdaleka. - Koga se to vidi u ovo vrijeme na ulicama
grada? Imam ti krasnu novost reći, prijatelju stari, i baš mi je milo što
sam naletio na tebe. Zaljubio sam se! Zamisli, zaljubio sam se! Ja, Valent,
zbilja sam se zaljubio!
Očito mu
se ta riječ jako dopada. Gledam ga i pokušavam se raspoloženo nasmiješiti
i nadam se kako mi to polazi za rukom.
- Pa to je
sjajna vijest! - uzvikujem, drmam mu ruku i udaram ga po ramenu, a on se ne
prestaje osmjehivati. - Hajde, častim te pićem! Još je rano za
piće, ali do vraga, ne zaljubljujemo se tako često, zar ne?
- Tako je! -
viče on sretan, nasmijan, gejzir energije pršti iz njega.
Prebacivši
ruke jedan drugome preko ramena, iste smo visine, ulazimo u lokal: dva
nasmijana i sretna prijatelja.
Copyright © 2007. by misko-nearh - zabranjeno korištenje
objavljenih radova bez pristanka autora.