| VIS DE PRIMAVARA (Mircea Vintila, Florian Pittis) O camera micuta, dar de prieteni plina, Ce-aveau si foc in suflet si-n ochi aveau lumina, Idei musteau in aer, sa stai si sa tot stai Si asta a fost totul in acea zi de mai... Stiam ce-i rau si bine in lumea de afara, Vorbeam de poluare, ce bine e la tara, Ca banii nu conteaza, dar e grozav sa-i ai Si asta a fost totul in acea zi de mai... Aveam muzica buna, fumam dintr-o tigara, In camera doar zambet, afara cer si soare Si de erai acolo, pierdut si tu erai Uitai de tot si toate in acea zi de mai... S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa, Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa, Traiesc, mai rad, fac glume, sunt sanatosi, dar, vai, Acum nimic nu este ca-n acea zi de mai... Si cat as vrea acuma sa fim iar impreuna, Pierdut intre prieteni ce visul si-l aduna Si as da totul, totul si locul meu din rai Ca viata mea intreaga sa fie-o zi de mai... |