Draga Ivana,
sagledao sam sebe, lepo sam se video, stojao
sam žiletom u ruci, sa rukom pod vratom, i opet sam se posekao pri brijanju.
Moja ruka je ugledavši krv ispustila žilet, moje grlo je uzviknulo " Šta
to radiš čoveče". Uznemiren uzeo sam da mrvim svoje postojanje o
zidove kupatila, moje bivstvovanje
pretvoreno u prah palo je u zapadni deo večnosti gde gladan i beo stojim
na sunčevoj svetlosti. Jedini koji postoji na toj livadi. Livada i mala i
srednja i velika.
Ne volim livadu ja više volim šumu, na
livadi mi ne dozvaljavaju da koristim visinu pa hodam pogrbljen po livadi, uvek
hodam pogrbljen po livadi.
Mogu ja da budem radostan a mogu da budem i
tužan. Mogu da budem i čaroban ako ima dovoljno bistre bele svetlosti. U
beloj boji ja projektujem ali crna se projektuje u mene. Bela boja me tera na
uživanje ali u crnoj ja uživam.
Ka meni ide narandžasta devojka. Ne, nisam
spreman da na livadu stavim narandžastu, ka meni ide prijatna devojka.
- Imaš burnu maštu -
kaže mi
- Budnu mašnu?
- Maštu
- Masnu?
- Maštu. Š.
- A! Maštu.
- Da! Možeš da se
tripuješ loše, možeš da se tripuješ dobro, zavisi od toga kako počneš da
se tripuješ.
- A ti me podsećaš
na nebo.
- Na nebo?
- Na plavo nebo. Na lepo
nebo. Na mirišljavo nebo. Na ono nebo ispod koga ću ja biti.
Znala je to njena dojka i pružila se
trudeći se da dohvati moju ruku. Pronalazeći najkraći put do
željenog cilja, pravolinskom putanjom nađe se njena dojka u mojoj ruci.
Numenalan trenutak prekinu bolni jauk iz devojčinog grla i ja primetih da
se onaj isti žilet i dalje nalazio u mojoj ruci i da je taj isti žilet koji je
mene posekao, posekao i dojku prijatne devojke. Snažno sam zamahnuo bacivši
žilet daleko od sebe. Ni devojka ni ja nismo videli gde je žilet pao pa
krenusmo da tražimo žilet ne bi li izmerili koliko sam ga daleko bacio.
Traganje u radijusu od trideset metara nije dalo nikakve rezultate.
- Evo ga! I dalje je u
tvojoj ruci - viknu devojka, i ja brzo reagujući zavitlah žilet u vazduh,
međutim kao zalepljen žilet je još uvek nemo obitavao u mojoj ruci. Probao
sam da ga otresem ali bez efekta. Tužno sam pogledao u devojku.
- Nema veze pa valjda
imaš i drugu ruku - reče devojka.
Tačno. Imam i drugu ruku, o kako je to
tačno, pa ja uvek na to zaboravim. Evo i moje druge ruke, evo je, vidi,
ona može da skupi prste u pesnicu, može
i da maše, i da psuje, i da negoduje, i da se pruža i da dodiruje, oh
da, da dodiruje. A dodir je savršenstvo pokreta, dodir je savršenstvo
reči. Rečitiji od Hemingveja, dodir u svakom od nas.
- Mogli bi sad i da
zaplešemo - reče devojka i ja je zagrlih zaboravljajući da je u
jednoj mojoj ruci žilet.
- Opet si me posekao -
primeti devojka
- Pa ti izgleda znaš sve
o meni
- Da. Ja sam tvoja
ženska priča.
- A ko je ovaj
čovek ovde? - pokazao sam na čoveka koji se odnekud stvorio tu kod
nas.
- To je Ralf on je
karnivor
- Meni, pošto ništa ne
želim ništa ne mogu uskratiti - reče Ralf
- Fino, vidimo se Ralf
idemo sad mi - rekoh mu nakon rukovanja
- Jel mogu ja sa vama? -
upita Ralf
- Ne Ralf. Ti to ne
želiš.
I uzesmo tako ta prijatna devojka i ja da
šetamo šumama i livadama.
- Vidi kako je staro ovo
drvo - pokaza devojka i ono stvarno to je bilo jedno jako staro drvo.
- Pomiriši, baš lepo
miriše ova ruža - malo kasnije pokaza devojka i ono stvarno ta ruža je zanosno
mirisala.
- Eno i
potočića, u njemu ću ti oprati noge - reče zatim.
Dok mi je prala noge prijatna devojka
reče - "Možeš li da zamisliš jedan veliki veliki debeli zid, ali ne
zid zid, nego zid živu ogradu" - ja zamislih takav zid -" e sad
zamisli da si ti jedna radoznala gusenica na tom velikom zidu" - vrlo lako
sam projektovao sebe u gusenicu. - "Tebe kao radoznalu gusenicu jako
interesuje šta je sa druge strane zida i ti krećeš da polako grickaš taj
zid". I grickam ja tako zid grickam, grickam, grickam, vrlo lako mi kao
gusenici ide grickanje, ali onda sam se pretvorio u leptira i nerado
grickajući pomišljao kako mi je samo bilo lepo dok sam kao mlada gusenica
još voljno grickao, sada ne mogu da raširim krila , međutim i dalje
grickam, grickam. Možda bi mogao i da se vratim na obod zida i barem jednom
raširim krila na sunčevoj svetlosti, jer tamo sam barem bio na svetlosti,
a ovde se prosto nalazim zaglavljen u jednoj rupi, ali ne ja grickam, i eto šta
radim ja ceo svoj život, grizem, proždirem i serem u jednoj rupi, sve dok
jednog dana cap i gotovo. Izgubio sam već i volju za daljim grickanjem i
samo kad me glad na to primora ja otkinem još po koji listić. A onda me
iznenada dok sam otkidao tako jedan list, obasja svetlost i preda mnom se ukaza
lice one prijatne devojke koja me dodirnu vlažnim rukama i - Eto gotovo -
reče.
Voli Goya