Draga Ivana,
kako mi nedostaješ, o draga Ivana, ti sa
tvojim, ali dosta o tebi, tu sam i ja- žut. Kažu da u žutoj boji nemaš
problema sa nesanicom, ali ja eto imam,
ne mogu da zaspim, ujutru ne mogu da se probudim, ne mogu šta ćeš. Ali,
zato mogu da pišem, pišem o predivnim stvarima koje mi se dešavaju i ta pisma
šaljem tebi.
Juče, eto, iz sobe nisam izašao ali
sam društvene aktivnosti nadoknađivao gledanjem kroz prozor. Pored mog
prozora prolaze skoro svi studenti iz prvog i drugog bloka koji idu u menzu
gladni, brzim korakom, i oni koji se siti lagano iz menze vraćaju. Prolaze
oni, prolaze a ja im mašem, neki uzvrate mahanjem, neki me ignorišu, drugi opet
me ni ne primete, a ima i onih koji me opsuju. Išo bi i ja u menzu ali me je
nešto boleo stomak, stoga sam ja kuvao čajeve, prvo sam skuvao čaj od
nane, potom čaj od kamilice, zatim crni i na kraju od lipe. Stomak je i
dalje zaokupljao moje misli, bol nije jenjavao i ja sam se zgrčio. Tako
zgrčenom mi je bilo bolje. Moj cimer se u međuvremenu probudio i
krenuo da radi sklekove. Tada meni sinu da su neki ljudi u boljoj fizičkoj
spremi od drugih, uzeh da objašnjavam cimeru genijalni tok mojih misli a on uze
da broji.
- Ti si vidiš snažniji od mene i radiš
sklekove - objašnjavam mu
- 8,9,10 - broji on
- A ja slabiji evo ležim zgrčen na
krevetu
- 14,15,16
- Ti ćeš najverovatnije posle i u menzu
da ideš, jer trebaće ti snaga za još sklekova, a ja ću i dalje ležati
zgrčen na krevetu, meni snaga nije potrebna
- 19,20, 21, 22
- Ti tako snažniji trošiš više energije od
mene iz prostog razloga jer imaš više energije od mene, meni ovako
zgrčenom energija nije potrebna
- 27,28,29,30
Tu on prestade da broji a nedostatak brojeva
izaziva neku nelagodu u meni, baca me u depresiju, bez brojeva nauka ne bi
imala smisla, dobro nauka i onako nema smisla, ali Ivana bez brojeva. Bez
brojeva nastali bi problemi u komunikaciji, eto recimo treba ti dve kile soli,
ti uđeš u prodavnicu i kažeš:
- Dajte mi dovoljno soli za kućne potrebe
moje porodice u narednom semestru
- Da li je velika vaša porodica? -
prodavačica ne zna koliko soli da ti da.
- Pa tu smo moj otac, majka, sestra, baka i ja
- Da li baka voli više da posoli od majke? - i
dalje je neodlučna prodavačica
- Pa onako - prebireš ti po sećanju - ma
evo ja ću sama da uzmem koliko mi treba. Koliko to košta?
- Isto koliko jabuka, sweet, i čipsi
milenijum
- Aha, a koliko vam koštaju jabuke?
- Jeftine su
- Gde su ti oni afrikanci? Daj da ih malo
slušamo - prekinu me cimer rečima prebirajući po mojim diskovima
- U Africi - odgovorih a on me preko pogleda,
a onda uputi isto tako prek pogled kroz prozor i reče:
- Pada kiša
- Da, oko ekvatora padne dosta kiše
- Ma ne, ovde pada kiša
Tu ja skočim, jer svi znaju koliko volim
kišu, međutim stomak, stomak me prikova za krevet, ali dosetio sam se vrlo
brzo i rekao cimeru:
- Ti si jak, a ja imam sedamdeset kila, ti me
možeš lako podići i prineti me prozoru, tu ja mogu videti kako kiša pada
po studentima, pada po njihovim licima stvarajući na tim kamenim licima
sliku suza.
Cimer me uze u naručje i priđe
prozoru. Gladni studenti su tu i dalje prolazili put menze, a ja opet uzeh da
im veselo mašem zgrčen u cimerovom naručju dok im je on upućivao preke poglede.
Studenti su nas nekako čudno gledali, oni koji veruju u Boga su se
krstili, tu ja podignem pogled ka cimeru i upitam ga " Da li ti veruješ u
Boga?", a on mi ništa nije odgovorio nego samo spusti pogled ka meni,
gledali smo se tako nekoliko trenutaka a onda me on pusti da zgrčen padnem
na prašnjavi pod.
- Trebalo bi da oribamo pod - primetih, ali
cimer nije čuo moje reči jer je već bio otišao do kupatila. Iz
kupatila čuh šum vode, žubor takoreći, a žubor opuštajuće deluje
na nas ljude, te se ja malo opustih i uzeh da gledam šta to na podu pored prašine
ima. Video sam da ispod mog krevete leže dve hemijske i upaljač, video sam
kablu crne boje, kako iz priključka za telefon ide do kućišta mog
kompjutera a odatle kabla bele boje ide put telefona, a pored telefona
papuče, u tim papučama noge a na njima moj cimer - Idem ja u menzu
-reče.
Ležim ja tako zgrčen na podu kad eto ti
ga neko kuca.
- Ajde - viknuh ja pitajući se ko bi to
mogao da bude sada u vreme ručka, vrata su zaškripela, koraci su jedan za
drugim uveli Žikić Nemanju u sobu, mog prijatelja.
- Šta radiš bre to na podu, debilu? - radoznao
je Žikić.
- Opuštam se, da li možeš molim te da u
kupatilu pustiš vodu sa česme da ide.
Žikić odvrnu česmu drage volje a
potom sede na stolicu ispred komjutera, uze miša u desnu ruku i krenu da
klikće po ekranu. Sobu ubrzo ispuni težak zvuk benda My Dying Bride,
nadglašavajući žubor vode iz kupatila.
- Žiko, aj smanji malo muziku
Žikić ustade sa svoje stolice i eleganto
me šutnu u stomak pojačavajući i ovako nesnošljiv bol, a onda opet
sede i upita me:
- Dal radi internet? - i nastavi da
klikće mišem ne sačekavši odgovor
- Žiko, a da li ti veruješ u Boga?
Žikić ustade sa svoje stolice i još
jedared me šutnu. Bolje je ništa ga ne pitati kad je nervozan. Tu opet neko
pokuca na vrata sobe 167.
- C'mon - viknuh a zatvarajuću vrata za
sobom u sobi se otelotvori Ana Perić, tvoja sestra, koja
"zdravo" reče.
Njih dvoje su me potpuno ignorisali, skuvali
su sebi kafe, ne pitajući me da možda i ja ne želim kafe. Nisam hteo kafu
ali ipak treba pitati. Srčući svoje napitke oni su živo razgovarali,
uspeo sam da uhvatim samo jedan deo razgovora pre nego što su moje misli
skrenule u sasvim trećem pravcu.
- Kad sam bila mala ja sam imala astmu - Ana
je čini mi se rekla.
- Ja kad sam bio mali imao sam kombi na baterije,
a kad sam imao voz polomio sam šine - rekao je Žikić - kad god imam nešto
na navijanje to mora da se pokvari - dodao je.
Mene su misli odvele kroz moj prozor, preko
mokrih ulica suzama napotpljenim, sve do neke od usamljenih klupica na kojoj bi
verovatno sad sedeo da nije mog bolnog stomaka. Tu bi ja sedeo i kisnuo dugo,
dugo, a posle bih verovatno do menze otišao. Vrata se u tom trenutku naglo
otvoriše, ja pretpostavih da je to cimer, i ono jeste bio on, uhranjen iz menze
došao pozdravljajući pridošle goste. Razgovor između njih se okrenu
ka svim tim divnim jelima koja u plastičnim tanjirima stoje po linijama u
menzi. Cimer je jeo grašak i pire sa bečkom, tvoja sestra nešto posno, a
Žikić pasulj sa dosta bibera naravno. Još neko je pokucao na vrata, pošto
se cimer vratio nisam imao potrebe da reagujem. U sobu je užurbano ušao
čovek poznatiji kao G. Moja soba se
jako brzo napunila ljudima, neki su stajali, neki sedeli, svi živo
pričali, a jedini ja na podu ležao. Tada na moju radost se pojavi momak, preko
ramena noseći devojku sa bolnim izrazom lica i baci je pored mene na pod.
Njeno lice se nađe pored mog i ja primetih da je jako lepa.
- Jako si lepa - rekoh joj eto to.
- Boli me stomak - ona divnim glasom odgovori
- I mene boli stomak
- I ti si lep
Izvijajući svoje glave mi se
poljubismo, što je revoltiralo momka koji ju je doneo te on poče da nas
šutira. Cimer nije dozvoljavao nasilje u sobi, prekorio je momka, a zatim su
nas izneli u hodnik gde je momak mogao nikom ne smetajući da nas šutira. E
sad, moja soba je na kraju hodnika i tu na kraju hodnika prostire se sve od
poda do plafona veliki prozor koji gleda na ulicu kojom prolaze 45, 71 i 82. Tu
smo mi mogli mirno ležati i gledati kako se saobraćaj po kiši odvija.
Šutirajući nas, momak naše glave sasvim približi prozoru tako da smo nas
dvoje jasno mogli videti skoro sve putnike po autobusima. Pogled je donekle
kvario nesrećno postvaljeni erkondišn sa druge strane stakla.
- Bilo bi divno kada bi i mi otputovali negde
- reče devojka
- Jako divno - složih se
- Ti nas tako možeš i povrediti - skrenuo sam
pažnju momku koji postade razumniji, uze devojku, stavi je na rame i odnese niz
hodnik.
- Stani, vrati je - dovikivao sam za njim, ali
on se nije obazirao na moje vapaje pa sam morao da dopuzim do vrata svoje sobe
i pokucam. Otvorio je cimer a ja sam viknuo:
- Onaj momak mi je odneo devojku - tu su se
svi u sobi slatko nasmejali, sažalili se na mene, postavili me na krevet i
pokrili peckajućim domskim ćebetom. Zatim se dogovoriše da odu do G-a
u sobu i puste me da se odmorim malo i oporavim. Meni tužnom je prijala
samoća, tu na krevetu sam proveo ostatak dana razmišljjući o svojoj
usamljenosti. Ali ne, pa ja imam puno prijatelja, a i ona devojka zasigurno
sada misli na mene, pa zar sam onda ja tu neki usamljen čovek.
Ne, ne, ne.
Da, da, da.
Voli Goya