Draga Ivana,
ustao sam iz očaja. Pokušao sam da
stresem nepokretnost sa sebe. Pri ustajanju mi se desna ruka zaglavila
između ormana i kreveta, i ja sam pao nazad na krevet. Krevet me neda,
uortačio se sa masivnim ormanom i sad me drže zarobljenog. Ima li snage u
ovom telu da pobegne iz zamke, hoće li mi ko pomoći? Gledam oko sebe,
stolica odbija da mi pomogne, sto odbija da mi pomogne, kompjuter pušta muziku
ignorišući moje vapaje, televizor neću ni da pitam. Drugom rukom
napipavam knjigu, knjiga će mi pomoći, dobra knjiga će mi
pomoći da zaboravim svoj problem. Knjiga mi nudi rešenje, kaže " Ma
šta će tebi desna ruka". Tačno. Šta će meni desna ruka, ja
to mogu i levom.
Očistio sam cipele i izašao da se
prošetam. Ja volim da se šetam sa rukama u džepovima. Neki ljudi kada se šetaju
užasno mlataraju rukama, ali ja ne, ja ih tople držim u džepovima. Gledam te
ljude kako mlataraju rukama, kako nose u rukama cegere, cegerljudi, kako drže u
rukama cigarete, cigaretljudi, kako nose kišobrane, kišobranljudi, kako ne
znaju da voze kišobrane, kako kišobranima pokušavaju oči da mi izvade,
kako se guraju, kako pokušavaju da me munu u bubrege, a kada oni mene pogledaju
oni vide mladića sa rukama u džepovima, i ne znaju da je meni džep
probušen i da ja lagano češkam muda šetajući polako ulicom. Šetam ja
tako kad primetim da svi ljudi drugom stranom ulice idu, a ja sam na ovoj
strani. Pređem ja ulicu, međutim ljudi ko do mene da beže, brzo svi
na drugu stranu ulice. Opet ja pređem kod njih a oni opet na drugu stranu.
Tada im ja doviknem:
- Ma ljudi što bežite od mene
- Mi se bojimo čoveka koji razmišlja -
dovikuju mi.
- Braćo, pa onda se mene
nemate šta bojati
- Znamo, znamo,
ali se mi to u stvari samo šalimo sa tobom - dovikuju mi.
Pa dobro, šale
se veseli ljudi. Tada
pred mene stupa devojka Marija. Ja je rukama dohvatim za sise
pa je pitam:
- Čije su sad
ovo sise?
- Pa moje.
- Kako tvoje kad
ih evo u mojim rukama.
- Ja sam ti ih samo posudila
da ih razgledaš. To se ja samo hvalim svojim posedstvom, ti mi dođeš samo
kao drag kritičar.
- Ali ja ih volim više od tebe.
- Ali one će sa mnom
kući odšetati
Tu do nas
doskakuta žaba.
- Vidi žaba -
pokaza Marija.
- Ajde da je
ubijemo - predložih.
- Ma pusti jadnu
malu žabu.
I mi pustismo žabu da odskakuće
dalje. Jadna mala žaba. Šetamo mi tako dalje i došetamo do prodavnice.
- Ajde da ukrademo pivo - predloži Marija.
- Imam ja pare.
- Ma ne, ajde da
ga ukrademo, zabavnije je
- Zar se sada
krade zabave radi?
- Kada je strašno
dosadno i krađa je odlična zabava. Nama treba uzbuđenje, treba
nešto da se dešava u našim životima, krađa je odličan način da
se dobije malo adrenalina. Jel imaš pametniji predlog?
- Retko.
Ukradosmo pivo
i izlazeći iz prodavnice Marija se osvrnu, za nama je išao čovek sa
veknom hleba u ruci.
- Neko nas prati -
reče
- Ma to je ona
žaba, jel' sam ti rekao da treba da je ubijemo.
Seli smo u
parku na neku klupu i krenuli da pijemo pivo. Marija otpi gutalj, a ja zapalih
cigaretu. Onda se Marija počeša iza uva i odveza mi pertle, a ja sam joj
uzeo flašu. U sred gutljaja Marija mi ote flašu i navrnu je sebi u grlo. Ja joj
brzo uzeh flašu i pobegoh na drugu klupu gde sam navrnuo flašu. Marija
dotrča ote mi flašu i otrča nazad na svoju klupu, ja potrčah za njom
ali sam se zapleo u svoje pertle i pao sam. Marija dođe do mene,
čučnu i reče:
- Pivo je moje
- A čije su
ove sise? - zgrabih je za sise i upitah.
- Moje. Pusti.
- Daj mi pivo!
- Neću.
- Neću ni ja
da pustim tvoje sise ako mi ne daš pivo
- Pivo je moje.
- Pivo je naše,
zajedno smo ga ukrali, a ove sise koje držim na tebi, u ovom trenutku su isto
zajedničke i mi smo zajedno u ovom parku
- A ona klupa jel'
i ona zajedno sa nama.
- Ma to je ona
žaba, jesam ti reko da treba da je ubijemo.
- Nismo mi
zajedno, ja čuvam svoje jedno čak i u tvom prisustvu. Kvadriraj me
koliko hoćeš ja idalje ostajem jedna.
I ja krenuh da
kvadriram Mariju. Kvadriram je jednom i ona poraste, kvadriram je ja još jednom
i ona još više poraste.
- Jel vidiš da sam
ostala jedna. Puko si -kaže mi pobednički
- Ma to je
nemoguće nisam pukao, da sam pukao bilo bi me na više mesta, moja
unutrašnjost bi se našla van mene, to je poenta pucanja, postojati na više
mesta van sebe.
Marija se nagnu
i dunu mi u usta topli ugljen dioksid, ja uzvratih duvanjem ugljen dioksida. I
sada je moj vazduh bio u njoj, a njen vazduh se našao u meni, i mi zadržavamo
dah što duže možemo ne bili barem za kratko neko drugi bili, ali to sam ja i
dalje bio ja sa njenim vazduhom.
- Sada smo biljke
i prerađujemo jednom drugom vazduh -reče Marija ispuštajući
vazduh.
- To je sigurno,
jesmo biljke koje piju, biljke koje hodaju, biljke koje su isto tako i tegle,
prazne tegle.
- Duk-duk- duk
-reče Marija
- Idem ja da kupim
još piva -rekoh
- Duk -reče
Marija
- Vidi što je
divan zalazak sunca- pokaza mi Marija kad sam se vratio.
- Ma to je ona
žaba, jesam ti rekao da treba da je ubijemo.
- Vidi ptice, lete
u toplije krajeve, ajdemo i mi na jug, ovde postaje hladno.
- U Keniju? Idemo u Keniju.
- Ajdemo prvo u Zanzibar.
- Put će biti dug, trebaće nam još
piva
- Ukrašćemo ga, niko nas neće
tražiti u Zanzibaru.
- Sada krademo da bi obezbedili zalihe za put,
krademo ne samo puke zabave radi
- A ja sam jedno veliko P, vidi - reče
Marija oblikujući se u latinično P.
Pijući usput pivo nađosmo smo se pored velike reke. Uzeo sam
jedan kamenčić i bacio ga daleko u vodu, onda se pored mene našao još
jedan kamenčić i ja ga isto tako bacih u vodu. Onda sam video da tu
ima još jako puno kamenja i krenuo sam da ih grabim rukama i bacam u vodu.
Marija uze da pravi žabice. Iz vode pred nas iskoči žaba.
- Evo to je ona žaba, ajde da je ubijemo -
rekoh uzbuđeno.
- Da li si siguran da je to ona
izta žaba?
- Što se mene
tiče to je ona ista žaba, noge, telo, usta koja se naduvavaju, to je ta
žaba.
- Da li i sa
ljudima tako rezonuješ?
- Uglavnom.
Razlikujem kineze od crnaca, muškarce od žena.
- Znači ja bi
mogla biti bilo koja?
- Otprilike, ali
ti nisi bilo koja, tebe znam, razlikujem ljude sa kojima provodim više vremena,
mislim da kognitivna psihologija tu dolazi do izražaja, a kako ćeš
primeniti psihologiju na ovoj žabi.
- Opovrgnula bi te
da više znam psihologiju, ali opet ne znači da si u pravu ako ne postoji
neko ko bi ti dokazao suprotno.
- Ali kako ovde
nema nekog ko poznaje psihologuju žaba, nije pogrešno ako ovu žabu hoću da
ubijem. Kako ne znamo da li ću pri tome pogrešiti ne znamo ni da li
ću učiniti dobro delo. Znaš, kajao bi se posle da znam da sam mogao
da učinim uslugu ovoj žabi, a da to nisam uradio.
- Kre - reče
žaba.
- Eto vidiš da
hoće da je ubijem, vidiš da shvata uzaludnost svog života - rekoh Mariji.
- Kaži mu žabo da
nećeš da te ubije - reče Marija žabi.
- Kre - odgovori
žaba.
- Eto vidiš da
neće da je ubiješ
- A ti kao poznaješ jezik
žaba.
- Isto koliko i ti.
- Kada žaba kaže kre, ona hoće da je neko
ubije.
- Kada kaže kre znači da je gladna -
uhvati me za ruku Marija - a ionako da hoće da se ubije ubila bi se sama.
- Kako? Udaraće glavom o
kamenje sve dok je ne smrska, ne, plaši se ona tolikog bola. Ubićemo je i
skuvati, ješćemo fine žablje batake, prepustiću tebi zvanje glavnog
kuvara.
- Nisi sasvim
čist. Zašto vi muškarci posle malo više alkohola postajete ubilački
nastrojeni.
- In vino veritas.
- A u pivu?
- Kre - reče žaba.
- Marija, ova žaba me proziva!
- Pio i ostao glup -reče Marija i odšeta
malo dalje.
Ja dotrčah do nje i uhvatih je za
sise.
- Čije su ovo sise? - upitah
- Tvoje - bezvoljno odgovori.
- Šta ti je?
- Bolesna sam, hladno je i u ovom Zanzibaru,
dosadno je i u ovom Zanzibaru.
- Blago tebi, ti si bolesna, ja
nisam ništa na b.
- Bradat?
- Ne.
- Baksuz?
- Da - odgovorih
spuštene glave
- Popilo nas je
ovo pivo - rekoh
- Guc po guc.
Ajde, idem ja kući da se lečim.
- Meni leka nema.
- Pa dobro javi se
onda neki dan.
- 3728856?
Marija mi
zapisa broj na autobuskoj karti i ode. Sedeo sam još neko vreme, gledajući
u vodu, a onda sam ustao, bacio još jedan kamen u vodu i krenuo. A onda sam se vratio i
krenuo sumanuto da bacam svo kamenje na koje sam naišao u vodu. Pljus čulo bi se a ja bi
bacao još. Pljus, pljas - još. Pljus,
pljus, pljas, dosta je bilo.
Kada sam se
vratio kući pozvonio je telefon. Pomislio sam da to mene neko zove,
međutim tražili su cimera.
- Nije tu -rekoh.
Posle nekog
vremena neko je pokucao na vratima, opet sam pomislio da to meni možda neko
dolazi, međutim došli su kod cimera.
-Nije tu -rekoh.
Posle je opet
par puta zazvonio telefon a ja se više nisam ni javljao. Ja sam sedeo, slušao muziku
i pušio. Dosta dugo sam tako sedeo, sedeo, a onda sam razmestio krevet, skinuo
se, ugasio svetlo i legao. A onda mi je pala na pamet pesma, i ja sam ustao,
upalio svetlo i zapisao:
Cveće
je zeznulo stočić.
Miris je
pojeo pasulj,
Udesno
krivi se vreme.
Napolje, beži iz mene
Govoriš
ti sa cigarom,
A mene
već nema u tebi,
Nema ni
meda u tegli.
Onda sam ugasio svetlo i
legao. Ležao sam neko vreme bez sna i na pamet mi je pao nastavak pesme, ustao
sam, upalio svetlo i zapisao:
O, kako
je pošao jutros
Daleko
posuđen dan.
Nisu svi
kuvari isti!
Nisu svi
tanjiri čisti!
Opet sam ugasio svetlo i
legao, međutim bio sam žedan, ustao sam, otišao da popijem vode, vratio
se, legao. A onda mi je na pamet pala misao, ustao sam, upalio svetlo i
zapisao: " Topla plima je uštinula srce dečaka". Nisam znao šta
bi to moglo da znači, ugasio sam svetlo, legao. Tada mi je na pamet pala
Barouzova knjiga snova, ustao sam i zapisao: " knjiga sova". Nasmejao
sam se, baš bi bilo dobro napisati knjigu sova, sa slikama i opisima svih tih
sova: Buljousta sova, sova koja kaže huuu, imigraciona sova, sova
glavookretuša, žalosna sova...
Voli
Goya