Draga
Ivana,
juče je jedan čovek pao na
autobuskoj stanici, ja sam mu se smejao, kako sam mu se samo slatko smejao.
Čovek je došao i udario me rekavši "Smej se sad". A ja se tad
nisam smejao, ja sam plakao, plakao sam Ivana a čovek se smejao. Onda sam
ja njega udario, i toliko sam ga jako ja ojačali udario, da je on
zaplakao, on sad plače a ja se smejem, i mislim se da ti samo jedan
čovek pored tebe treba kako bi se silno zabavljao. Ali tada se taj
čovek iznenadno pretvorio u šest glavica kupusa, a meni ne treba šest
glavica kupusa, ali ja sam ipak pokupio tih šest glavica kupusa, stavio ih u
džak, a džak na leđa. I hodam ja tako po beogradskim brdima sa džakom na
leđima, kad iz jutarnje rose izleti najezda skakavaca i saleti onaj moj
džak, saleti kupus u džaku. Trudio sam se da odbranim svoj kupus, da odbranim
svog čoveka u kupusu, ali skakavci su to, kad oni vide kupus, oni taj
kupus hoće da pojedu, pojeli su moj kupus.
Znaš ti mene, ja ne odustajem, otišao sam
na bajlonijevu pijacu, i kupio novih šest glavica kupusa. Ali to nije bilo to,
kad kupiš drugih šest glavica kupusa, to je kao kad kupuješ novu ljubav samo da
prežališ staru. Tada se desilo nešto neverovatno, toliko neverovatno da ja u to
ne mogu da poverujem, mene je Ivana kupus poljubio, poljubio me tako da su mi
noge zadrhtale, ja sam poljubac uzvratio, zavukao sam svoj jezik među
njegove listove. Kupus mi tada reče -" bez jezika", i ja se
zamislih: Bože kako je pametan ovaj moj kupus. I ponesoh ja svoj kupus tražeći
neko skriveno mesto, ne bi li bio sam sa njim, međutim u Beogradu ima jako
puno ljudi, u svakoj ulici, na svakom ćošku jako puno ljudi, tako da sam
se tražeći to mesto umorio. Od umora sam ogladneo, seo na neku klupu i
pojeo jednu glavicu kupusa. A onda sam shvatio, kakav sam ja to gad, pa ja
svoju ljubav jedem, pa ja to radim svim dragim osobama - ja ih proždirem, i
zato ja sedim sam na klupi sa pet glavica kupusa. Onda sam ustao,
ostavljajući kupus na klupi, jer ja sam jači od toga, jači od
prizemne ljubavi.
Jedna
devojka tada protči pored mene i ja potrčah za njom, jer ja volim
zdrave devojke koje trče. Devojka je izgleda u kondiciji i pobeže mi, a ja
pomislih: Zašto trčati za devojkama, zašto one same do mene ne dođu.
I stajao sam tako, čekajući da devojke dođu do mene, stajao sam
pola sata, stajao sam sat vremena, ali nijedna devojka meni da priđe. A
onda mi je prišla neka ciganka tražeći neki dinar i ja sam joj dao devet
dinara. A onda je neko kuče dotrčalo do mene, omirisalo me i otišlo.
Zamisli ja samo stojim a svet od mene odlazi, udaljiše se od mene i niske klupe
i lepi platani i autobuske stanice i sve uopšteno govoreći ide a ja
stojim. I jedan radnik idući prođe pored mene i kaže mi : " Ja
peške idem na šljaku". I eto on peške na šljaku ide, a ja stojim. I što da
stojim za džaba, rekoh sebi i tu beše neki red, i priđoh i stadoh u red. I
eto ja sada stojim u redu, ja opasna kontrasexualna životinja. Ta ista opasna
kontrasexualna životinja dođe na red, pristupi šalteru, a sa one strane
stakla čovek - Izvolite - reče.
A
ako je sa jedne strane stakla čovek, sa druge strane mora biti odraz ili
bar predeo ili pak mašta. Ja mu rekoh svoja zapažanja, a on meni kaže da ja
rasipam njegovo vreme,
- To je nemoguće - kažem ja - ja samo
ulepšavam tvoje postojanje.
- Ma ti si selja -reče mi
on.
I ja pogledah i vidim pod
mojim nogama maslačak, i taj maslačak me jako zainteresovao, jer
naime i on stoji, i on je kao ja, i ja sam kao on, ja maslačak. I tada
podigoh svoje ruke i podigoh glas:
- Ljudi ja sam maslačak koji vaše noge
gaze.
A ljudi su me čudno
gledali. I ja njih čudno pogledah, i taj moj čudan pogled je uzrok
cele ove priče, jer se ljudi rasuše. Rasuli su se ljudi po zelenoj travi i
svi mali, malecki, a ja veliki, najveći. I tako veliki, najveći,
krenuo sam da i ja jednom gazim po ljudima, i to mi je bilo prijatno neko
vreme, a onda sam otišao, kupio martinke, i vratio se da gazim po njima sada u
martinkama, i to mi je bilo prijatno neko vreme, a onda sam obuo fine meke
papučice i lagano gazio po njima. Tu se odnekud stvori isto tako jedan
veliki čovek, Franc Kafka. Njegova veličina me nekako iznervira i ja
njega isto onako čudno pogledah i rekoh mu:
- Kafka ja sam
maslačak koje tvoje noge gaze.
A Kafka mi
reče:
- Ja jašem na
kofici uglja.
Ja ga pogledam.
- PPa Kafka, da li si ti normalan. To sam
rekao grickajući usne, sa mojih usana poteče krv, iz mojih očiju
sevnu munja i ubi Kafku. Eto mu kad nije normalan.
Dalje sam rešio
da se napijam u svom životu, jer nekako alkohol se meni čini najrealnijim,
najobjektivnijim. Odmah sam kupio pivo, iz piva poteče ječam,
poteče ječam pravo u mene, ovaj svet dobi boju, dobi neki smisao, i
šta ti ja znam uživam u njemu.
Voli
Goya