Тези, които искат, да си идат

 

Тези, които искат, нека да си идат.

Не бива да ги молим да останат.

Да останат само тези, които няма къде да идат.

Как може да задържим този,

който всъщност иска да си иде?

Хората, които са в обсада,

не могат да задържат никого.

Но и в по-добри времена

те не бива да задържат никого, когато иска да си иде.

Защото може да дойдат и лоши времена.

В борбата редом с нас ще тръгнат само тези,

които като нас са застрашени.

Каква е ползата, ако лицата ни

допаднат на ония, другите?

На тях все пак ще кажем: днес

все още е свободна улицата,по която

може да си идете от нас.

Кръгът около нас не е затворен още.

Всеки, който иска да се скрие в миша дупка, може да си иде.

А който има свой приятел при врага,

той може да си иде незабавно.

За да останем най-подир сами, и само хора,

които няма да мръднат оттук.

Бертолт Брехт 1932 г.

Hosted by www.Geocities.ws

1