Срещу обективните

 

Когато борците срещу безправието

покажат своите разранени лица,

тези, които се радват на своята сигурност,

стават нетърпеливи.

"Защо се измъчвате? - питат те. -

Вие се борихте срещу безправието!

Сега то ви победи.

И, значи - трябва да си траете тогава."

Който се бори, трябва да знае да губи!

Който влиза в борба, се намира в опасност.

Който дава урок на насилието

няма право да търси вината у него!

Ах, приятели, вие,

които живеете в безопасност,

защо сте толкова враждебни?

Не сме ли ваши приятели - ние,

които сме врагове на безправието?

И макар ,че борците срещу безправието са победени,

въпреки това безправието няма право!

Пораженията ни доказват именно,

че са твърде малко хората,

които днес воюват срещу подлостта.

Затова от почитаемата публика очакваме

най-малкото да се засрами!

Бертолт Брехт 1933 г.

Hosted by www.Geocities.ws

1