Борба
В тъги, в неволи младост минува,
кръвта се ядно в жили вълнува,
погледът мрачен, умът не види
добро ли, зло ли насреща иде . . .
На душа лежат спомени тежки,
злобна ги памет често повтаря,
в гърди ни любов, ни капка вяра,
нито надежда от съм мъртвешки
да можеш свестен човек събуди!
Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, пък го не пита:
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи.
И на обществен тоя мъчител
и поп, и черква с вяра слугуват ;
нему се кланя дивак учител,
и с вестникарин зайдно мъдруват,
че стах от бога било начало
на всяка мъдрост . . . Туй е казало
стадо от вълци във овчи кожи,
камък основен за да положи
на лъжи святи, а ум човешки
да скове навек в окови тежки!
Соломон, тоя тиран развратен,
отдавна в раят нейде запратен,
със свойте притчи между светците,
казал е глупост между глупците,
и нея светът до днес повтаря -
"Бой се от бога, почитай царя!"
Свещена глупост! Векове цели
разум и совест с нея се борят ;
борци са в мъки, в неволи мрели,
но кажи що са могли да сторят!
Светът привикнал хомот да влачи,
тиранство и зло и днес тачи ;
тежка желязна ръка целува,
лъжливи уста целува с вяра:
мълчи, моли се, кога те бият,
кожата да ти одере звярът
и кръвта да ти змии изпият, -
на бога само ти се надявай:
"Боже помилуй - грешен съм ази",
думай, моли се и твърдо вярвай -
бог не наказва, когото мрази . . .
Тъй върви светът! Лъжа и робство
на тая пуста земя царува !
И като залог из род в потомство
ден и нощ - вечно тук преминува.
И в това царсрво кърваво, грешно,
царство на подлост, разврат и сълзи,
царство на сълзи - зло безконечно -
кипи борбата и с стъпки бързи
върви към своят свещен конец . . .
Ще викнем ние: "Хляб или свинец!"
Христо Ботев 1871 г