Пълна мъгла за целокупния български народ
На последните парламентарни избори спечели НДСВ, без да има съдебна регистрация. Друг е въпросът, имаше или не нагласяване на резултатите от изборите. Просто българинът искаше нещо ново в политиката, което не се оказа ново, а добре позабравено старо.По стара традиция българинът чака някой отвън да му помогне, да му свърши работата.
Та от НДСВ бяха какви ли не обещания: депутатите няма да се занимават със страничен бизнес; да има нов морал в политиката; да бъдат дадени 5000 лева безлихвен кредит на всеки, който желае да се занимава с бизнес; подобряване веднага и чувствително жизненото равнище на народа; увеличаване на работните места; прозрачност във всички действия и др.
И това на фона на "Вервайте ми!"
Народът - обезверен, отчаян повярва. Но всеки иска хубавото, особено ако е придобито по лесен начин. И то се започна . . .
Първата работа на депутатите беше да излязат в отпуск, за да имат време да оправят своя личен бизнес и да подновят връзките със силните на деня, да се включат в управителни съвети и т.н.
За нов морал не може и да се мисли - че кой ще се откаже от кокошката, която снася златни яйца?
Продължи сдушването с тъмните сили. Е, един-два пъти се хвърли прах в очите на простолюдието. И то остана с пръст в устата.
За петте хиляди лева излязоха някакви мъглявини от рода: "Абе МВФ не щат . . . Ами чакахме някой да даде пък то . . . " В крайна сметка излезе да се дава на доказани бизнесмени и то с почти символична лихва от 10%.
Затова пък веднага и чувствително се увеличиха цените на ел. енергия, на въглищата, на течните горива, на лекарствата, данъците, таксите смет, на водата, на телефонните разговори и на какво ли още не. Увеличи се и броя на безработните, извърши се 10% съкращаване на администрацията. Увеличиха се новогодишно данъците и таксите.
Дейността на правителството вече повече от шест месеца е пълна мъгла за целокупния български народ.
Получи се пълно разминаване между думи и дела. Или на въпроса към селския поп: "Абе дядо попе, сега са пости, защо ядеш месо? - Ти не гледай какво правя, а слушай какво ти говоря".
Издръжките за храна се увеличават наред с останалите - за отопление, осветление, телефон и др. За ремонт на жилища, строителство, дрехи, почивка и др. не може да става и дума. Необходими са 1100 лева за четиричленно семейство на месец, а доходите са поне 5 пъти по-малки.
Характерно за нашия народ е доверието. Иска му се на българина обещанията веднага да станат дела. Вярва на сладките приказки, без да мисли за последствията. Така и сега . . .
За символ на НДСВ беше избран жълтия цвят. Никой не разбра защо. Някои го свързват със златото - символ на царизма. Едва по-късно се разбра, че ще ни управляват хора с жълто около устата. Е, българино, не им се сърди като им пожълтеят и гащите - ти си ги избра.
По-рано често се чуваха думи, които сега вече много рядко се произнасят: "Те, комунистите крадоха-крадоха . . ."
Анализът от изминалите години показва, че през времето 1944 - 1989 г. комунистите не само, че не са крали, но са работили и активно за подобряване състоянието на страната и народа. Примерите са много известни и се виждат. Ако комунистите не строиха, какво щяха да крадат и да продават новите "демократи"?
Ренегатите, предателите и контрареволюционерите, които не желаеха и не можеха да управляват този съзидателен процес, си позволиха да го провалят и да заграбят народното богатство. Те даже не си направиха труда да обяснят на народа, че вече не са комунисти. Те никога не са били такива.
Поредното хвърляне прах в очите на избирателя беше отлагането на учередяването на партията на Симеон. Самият той се яви пред телевизора и с прискърбие съобщи, че не е доволен от министрите си, че са работили за собственото си благо.
Ами бай Симеоне, що толкоз се чудиш бе? Я си виж депутатите - всички са сменили поне две партийни бои. А шефът на канцеларията ти ни беше един от най-активните дейци на СДС. Ами министрите? С трима се запозна, когато полагахте клетва. Не ги обвинявай, че са забравили защо са тук. Те знаят много добре защо са тук и не забравят нито за миг своя интерес.
Българи и българки, гледайте и запомнете действията им. Знайте, че вашата съдба е във ваши ръце. Как ще живеете днес, утре и за в бъдеще зависи само от вас и от никой друг!
(в. "Комунистическо дело" 16-31 март)