Интервю

 

По повод организираното почиствне в град Добрич Дарик радио интервюира член на Революционно Младежко Движение "Че Гевара" (Любомир Марков - 23 г.), който се включи със следната идея:

- За утрешното почистване (22.03) сме подготвили малка изненада, за да помогнем и ние по някакъв начин за това начинание, защото нас не ни спонсорира никой както другите организации. Те имат стабилна финансова помощ. Ние се включвме в почистването със собствени сили. Поддържаме страница в Интернет (www.geocities.com/lim_medium) .

- Какво конкретно подготвяте за 22.03?

- Направили сме двайсетина табелки с надпис ''ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА!''. Смятаме, че с това свое начинание ще накараме младите да се замислят за това, че средата, в която живеят трябва да бъде малко в по-добро състояние.

- Къде ще поставяте табелите?

- Нашата идея е те да бъдат закачени на дърветата. Ще се опитаме да ги разпределим максимално, защото сме забелязали, че чистят в началото на градината, а навътре всичко е разрушено. Трябва може би мисленето на хората да се промени.

- Освен с поставянето на табели ще се включите ли в почистването и с колко човека?

- Още броя на хората, които ще участват, не е уточнен, защото сме много малко, може би 2-3 най-много.

- Вие лично ще участвате ли?

- Да, аз ще присъствам.

- Каква е идеологията не движението "Че Гевара'' и какво те привлича в него?

- Основата на това движение е борбата срещу капитализма и изграждането на едно хармонично общесвто на базата на промените, които трябва да се извършат

- В каква посока?

- Естествено в еволюционно развитие, защото обществените системи се променят и ще се променят, както виждате, винаги. Минали сме през робовладелски строй, през феодализъм, през капитализъм, социализъм, после комунизъм и така нататък докато обществото така се организира, че да се получи една хармония.

- А как си я представяте тази хармония във вашето движение?

- Пълна заетост, на хората да се осигури работа, защото трудът е направил човека човек и е грозно просто да има хора, които да са с висше образование и да ровят по кофите. Това е позорно.

- Смущава това, обаче, че вие сте революционно младежко движение. Не отмина ли времето на революциите?

- Революциите са нещо безкрайно, те винаги се извършват и смятам, че без революция просто няма как да се промени сегашното положение, защото тези хора, които са на власт и които ограбват хората, няма да си отидат само с думи, защото никога няма от богати да станат бедно по свое желание.

- Да, но революция значи и насилие┘

- Насилието се използва за вземането на властта, в смисъл властта да премине в пролетариата. Целта е диктатура на пролетариата на трудещите се хора .

- Не минахме ли вече през такъв период, в който имаше диктатура на пролетариата?

- Не се получи, защото обхвана само няклоко държави, а процесът трябва да е световно изразен, трябва на цялата планета да стане това нещо.

- Вярвате ли в това, което казвате?

- Да, вярвам. И си мисля, че това че СССР рухна не беше, защото системата беше грешна,а защото просто не се извърши в целия свят и имаше антагонизъм между другите държави, които събориха самата система отвън.

- Свързваме движението "Че Гевара" със скандалните прояви по време на национални чествания, последното на трети март, когато излязохте със свастики. Каква е ролята на свастиките във вашето движение?

- Ами ние искахме да покажем, че НАТО е една терористична оргнизация, която цели да прави само локални войни и по този начин зад тези средства да се промъква бавно на изток. Ние искахме да покажем каква е същността на тази организация, а те погрешно ни разбраха и ни заклеймиха като фашисти, което беше смешно.

- Разбират ли ви вашите връстници в убежденията ви, споделят ли ги?

- Човек трябва да израстне много, за да разбере тези идеи. Аз много се радвам, че има младежи, които ат малки са видяли, че нещо куца в този свят и се опитват да разберат къде е истината и смятам, че при нас могат да намерят този отговор.

- А има ли хора, които изобщо не ви разбират?

- Болшинството от хората гледат с насмешка на нашите идеи, но ние няма да се предадем, защото когато човек знае бедата си и какво е решението й, никога не се предава.

Дарик радио гр. Добрич 21.03.02

Hosted by www.Geocities.ws

1