Интервю
По повод организираното почиствне в град Добрич Дарик радио интервюира член на Революционно Младежко Движение "Че Гевара" (Любомир Марков - 23 г.), който се включи със следната идея:
- За утрешното почистване (22.03) сме подготвили малка изненада, за да помогнем и ние по някакъв начин за това начинание, защото нас не ни спонсорира никой както другите организации. Те имат стабилна финансова помощ. Ние се включвме в почистването със собствени сили. Поддържаме страница в Интернет (www.geocities.com/lim_medium) .
- Какво конкретно подготвяте за 22.03?
- Направили сме двайсетина табелки с надпис ''ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА!''. Смятаме, че с това свое начинание ще накараме младите да се замислят за това, че средата, в която живеят трябва да бъде малко в по-добро състояние.
- Къде ще поставяте табелите?
- Нашата идея е те да бъдат закачени на дърветата. Ще се опитаме да ги разпределим максимално, защото сме забелязали, че чистят в началото на градината, а навътре всичко е разрушено. Трябва може би мисленето на хората да се промени.
- Освен с поставянето на табели ще се включите ли в почистването и с колко човека?
- Още броя на хората, които ще участват, не е уточнен, защото сме много малко, може би 2-3 най-много.
- Вие лично ще участвате ли?
- Да, аз ще присъствам.
- Каква е идеологията не движението "Че Гевара'' и какво те привлича в него?
- Основата на това движение е борбата срещу капитализма и изграждането на едно хармонично общесвто на базата на промените, които трябва да се извършат
- В каква посока?
- Естествено в еволюционно развитие, защото обществените системи се променят и ще се променят, както виждате, винаги. Минали сме през робовладелски строй, през феодализъм, през капитализъм, социализъм, после комунизъм и така нататък докато обществото така се организира, че да се получи една хармония.
- А как си я представяте тази хармония във вашето движение?
- Пълна заетост, на хората да се осигури работа, защото трудът е направил човека човек и е грозно просто да има хора, които да са с висше образование и да ровят по кофите. Това е позорно.
- Смущава това, обаче, че вие сте революционно младежко движение. Не отмина ли времето на революциите?
- Революциите са нещо безкрайно, те винаги се извършват и смятам, че без революция просто няма как да се промени сегашното положение, защото тези хора, които са на власт и които ограбват хората, няма да си отидат само с думи, защото никога няма от богати да станат бедно по свое желание.
- Да, но революция значи и насилие┘
- Насилието се използва за вземането на властта, в смисъл властта да премине в пролетариата. Целта е диктатура на пролетариата на трудещите се хора .
- Не минахме ли вече през такъв период, в който имаше диктатура на пролетариата?
- Не се получи, защото обхвана само няклоко държави, а процесът трябва да е световно изразен, трябва на цялата планета да стане това нещо.
- Вярвате ли в това, което казвате?
- Да, вярвам. И си мисля, че това че СССР рухна не беше, защото системата беше грешна,а защото просто не се извърши в целия свят и имаше антагонизъм между другите държави, които събориха самата система отвън.
- Свързваме движението "Че Гевара" със скандалните прояви по време на национални чествания, последното на трети март, когато излязохте със свастики. Каква е ролята на свастиките във вашето движение?
- Ами ние искахме да покажем, че НАТО е една терористична оргнизация, която цели да прави само локални войни и по този начин зад тези средства да се промъква бавно на изток. Ние искахме да покажем каква е същността на тази организация, а те погрешно ни разбраха и ни заклеймиха като фашисти, което беше смешно.
- Разбират ли ви вашите връстници в убежденията ви, споделят ли ги?
- Човек трябва да израстне много, за да разбере тези идеи. Аз много се радвам, че има младежи, които ат малки са видяли, че нещо куца в този свят и се опитват да разберат къде е истината и смятам, че при нас могат да намерят този отговор.
- А има ли хора, които изобщо не ви разбират?
- Болшинството от хората гледат с насмешка на нашите идеи, но ние няма да се предадем, защото когато човек знае бедата си и какво е решението й, никога не се предава.
Дарик радио гр. Добрич 21.03.02