Na internet stranici nekog od lokalnih provajdera u fantomskoj
Tunguziji je jednog jutra osvanuo tekst kojeg vam prenosim u celini
zbog neverovatne poplave osećanja koje je u meni probudio dok sam ga
čitao.
Ceo svet možda ne zna šta je to socijalističko samoupravljanje jer je
pojava bila strogo lokalnog karaktera i trajala je relativno kratko
mada je bila utemeljena na vekovnim filozofskim razmišljanjima
najpoznatijih mislilaca koje je planeta ikada imala ipak je propala jer
je narod kome je bilo povereno da uživa u njenim plodovima bio isuviše
primitivan i/ili zao da bi umeo da ceni šta je dobio na poklon od
najplemenitijih koje je ikada u svom veku imao.
Socijalističko Samoupravljanje je predstavljalo vrhunac demokratije jer
je svu upravljačku vlast nad svime što je jedno društvo imalo davalo
onima koji su u njemu živeli tj. Narodu. Narod je neposredno (lično; iz
prve ruke) upraljao i odlučivao o svemu. Narod je stvojim radom stvarao
profit pa je onda bilo logično da on i odlučuje šta će sa tim profitom
da čini, hoće li sav profit da pretvori u plate ili će davati i na
cocijalne programe, kulturu, obrazovanje, izgradnju infrastrukture,
novih proizvodnih pogona zarad upošljavanja novih radnika i td.
Posledice socijalističkog samoupravljanja su bile sledeće:
- Ma kako paradoksalno neupućenima zvučalo ali
kapitalizam i kapitalistička preduzeća su postojala i sasvim uspešno
poslovala i u vreme socijalističkog samoupravljanja ali to su bila
pitoma (od strane državnih organa kontrolisana) kapitalistička
preduzeća koja su morala izmirivati sve obaveze prema društvu i
podmirivati i poštovati prava svojih zaposlenih za razliku od sadašnjih
divljih kapitalističkih preduzeća u kojima kapitalisti imaju svu vlast
i moć a radnička prava su u celini nezaštićena
- Stalna izgradnja novih stanova koji su besplatno
deljeni radnicima, penzionerima i njihovim porodicama na neograničeno
korišćenje koje je bezmalo bilo izjednačeno sa pravom vlasništva.
- Odobravani su krediti za izgradnju porodičnih kuća u
privatnom vlasništvu gde su rate kredita bile simbolične i znosile su
koliko i paklica cigareta mesečno.
- Stalna izgradnja novih fabrika u svim pa i
najnerazvijenijim delovima zemlje što je uslovilo skoro potpunu
zaposlenost stanovništva.
- Svi troškovi oko zdravstvene zaštite počev od nabavke
najobičnijeg C-vitamina su padali na teret socijalnog osiguranja tj.
bili su besplatni.
- Omogućeno je besplatno lečenje građana u inostranstvu
za slučajeve koji se nisu mogli lečiti u zemlji
- Radnici su besplatno odlazili na letovanja i zimovanja
a članovi njihovih porodica su plaćali tek simbolične iznose sa
višemesečnim odloženim plaćanjem
- Građani (radnici, penzineri i deca) su besplatno i po
savetu lekara bila upućivana na višemesečna banjska i druga lečenja na
moru i planinama.
- Obrazovanje je bilo potpuno besplatno i ohrabrivani su
svi da se obrazuju u onolikoj meri koliko žele bez ikakvih ograničenja.
Knjige su u osnovnim i srednjim školama deljene besplatno a kupovane su
samo olovke, sveske i vežbanke. Knjige za fakultete su imale simboličnu
cenu potrebnu da se kupi recimo flaša piva ili kutija najjeftinijih
cigareta.
- Sve što danas vidite oko sebe su nazidali radnici od
profita koji su ostvarili u sopstvenim fabrikama u vreme
socijalističkog samoupravljanja.
- Država se zaduživala u inostranstvu ali niko nije
tražio otplatu dugova niti je uslovljavao davanje novih zaduženja
otplatom starih dugova jer su svi bili svesni da je socijalistička
država solventna. Pa najzaduženija država na svetu je SAD i niko ni
njoj nikad nije uslovljavao davanje novih kredita jer se zna da je i
ona solventna. Priče o zaduženosti su čista demagogija onih koji su
POPLJAČKALI NAROD I PRETVORILI GA U ROBLJE NA SOPSTVENOJ IMOVINI U
SOPSTVENOJ ZEMLJI.
- Troškovi stanovanja, struje i telefona su bili
simbolični i nisu predstavljali skoro nikakvu stavku u porodičnom
budžetu.
- Hrana i to kvalitetna a ne konzervirana i sumljivog
porekla takođe nije predstavljala značajniju stavku u porodičnom
budžetu.
- Odeća i obuća je kupovana sezonski 3 do 4 puta
godišnje. Narod je imao para da tera najnoviju svetsku modu ali sa
proizvodima proizvedenim u domaćim fabrikama i pristupačnim cenama.
Skuplja je bila jedino roba iz uvoza koja i nije bila mnogo
kvalitetnija od domaće osim što je imala tu magičnu privlačnost da je
bila iz uvoza i da je bila skuplja te je predstavljala svojevrstan
statusni simbol luxuzne robe.
- Kriminal je bio na minimumu a broj pljački i ubistava
je bio simboličan. Narodna milicija je pronalazila za svega nekoliko
dana ukraden i najobičniji bicikl a da ne govorim o drugom. Ljudi nisu
ni danju ni noću zaključavali vrata od stanova u kojima su stanovali
izuzetak je bio jedino ako bi odlazili negde na duže vreme (na
letovanje ili na selo kod rodbine i sl)
Danas u čisto lopovskom kapitalizmu koji je širenjem najbezočnijih laži
i propagiranjem najratnohuškačkijih parola o rasnoj, nacionalnoj i
verskoj netrpeljivosti doveo do buđenja najnižih pobuda i
bratoubilačkog rata sa ciljem prevođenja društva iz socijalističkog u
kapitalističko uz plačkanje naroda u celini zarad bogaćenja i apsolutne
vlasti nad svime u zemlji najkrvožednijih zveri koje su ikada na ovoj
planeti rođene skoro ništa više nije besplatno sa tendencijom u
najskorijoj budućnosti ukidanja svih socijalnih davanja koje treba da
predstavi uvod u kompletni fašizam u kojem moraju izumreti sve
socijalno ugrožene kategorije društva na najsvirepiji način u
najgorim mukama samo zato što usled bolesti ne mogu platiti ni stan ni
hranu ni lekove.
Ultranacifašističke šovinističkoterorističke kapitalističke zveri su
ukinule sve što je socijalističko samoupravljanje kao najhumanije
društveno uređenje svih vremena na planeti davalo narodu i preveli su
društvo u stanje potpune anarhije i vladavine najgoreg šljama koji se
poistovetio sa mitskim bogovima i koji tretira narod kao stoku koju
uzgja za sopstvene potrebe vođenja ratova, rada u ropskim uslovima bez
plate ili za simboličnu nadnicu koja nije dovoljna za podmirenje
najosnovnijih ljudskih potreba. Narod se uzgaja i kolje po volji
samodeklarisanih bogova kapitalizma. Sve su institucije drušva
kriminalizovane a bezbednost nije svedena na najnižu meru, nje više
nema!
Za održavanje naroda u pokornosti ponovo su u javni i politički život
društva uvedeni klerofašisti. Tobožnji profesilonalni i nezasluženo
visoko plaćeni i od naroda i od kapitalista tobožnji samoproglašeni
zagovornici hrišćanskih vrednosti (vrednosti koje se u bibliji –tekstu
koji predstavlja alfu i omegu njihovog teoretskog delovanja- pripisuju
Isusu Hristu, njihovom idulu i po njima božijem sinu koji je živeo među
ljudima) veličanjem kapitalističkog društvenog uređenja pričama o
božjoj volji i pokornosti prema svojim bogatašima, dobro plaćeni o
istih, drže narod u pokornosti i nadi da će večnaju pravdu dobiti kada
umre i na nebu gde će naravno tada biti prokleti oni koji sada dobro
žive na njihovoj grbači tj. kapitalisti.
Isus hrist je po životu kojeg je živeo bio verovatno najpoznatiji prvi
pravi iskreni komunista a čudno je kako onda oni koji tobož zagovaraju
njegovu volju veličajući njegov život i delo tako verno služe
kapitalistima tj. onima koji su Isusa i ubili baš zato što je
biohumanista odnosno po delima koje je činio komunista.
Ima li ičeg licemernijeg od tih sluga stvarnih antihrista i đavola koji
se bezsramno izdaju za hristove sledbenike!?
Propaću socijalizma i ljudske nade u svtliju budućnost otelotvoreno
preko koncepta socijalističkog samoupravljanja je došlo do opšte
degradacije ljudskog društva na čitavoj planeti. Posledice su stravične
i nema mesta na ovoj planeti na kojoj se ne osećaju.
Globalizacija kao ideja ujedinjenja i globalnog upravljanja planetom je
pozitivna jedino je loše to što realizacija te ideje ne vodi
poboljšanju već pogoršanju života na planeti jer se odvija u
neravnopravnim uslovima i bez uvažavanja specifičnosti pojedinih
regiona, država pa i kontinenata u krajnjoj liniji. Posledica
globalizacije je i opšti pad cene rada na svetskom tržištu te time
produbljivanje jaza između bogatih i siromašnih i u najrazvijenijim
državama. Povežana je i nezaposlenost jer dolazi do odumiranja malih
preduzeća koja ne mogu ravnopravno da se nose sa multinacionalnim
kompanijama.
Nada čovečansta je ubijena. Kapitalisti se više ne plaše
socijalističkih revolucija u svojim zemljama pa je prestala potreba da
se dodvoravaju sopstvenim radnicima obezbeđivanjem im pristojnog
životnost standarda te je došlo do pada kupovne moći i u njihovim
državama. Pad kupovne moći je za posledicu imao bujanje nekvalitetne
ali zato jeftime robe koja osim privlačne ambalaže i atraktivnih
reklama nema ničeg zajedničkog sa kvalitetom koji je tu istu robu
pratio u prošlosti.
Posledice globalizacije su isključivo ekonomske i posredno vojne
prirode dok bi trebalo da su dominantno ekološke i humanističke. Umesto
da se odluke vezane za sudbinu života na planeti odnose isključivo na
očuvanje i poboljšanje života na planeti one se donose samo zarad
povećanja kapitala najbogatijih pojedinaca a na štetu sveg ostalog
živog sveta. Globalne odluke bi trebalo da se odnose na ekološka
pitanja poput smanjenja emisije štetnih i zagađujućih materija koje
ljudskom aktivnošću dospevaju u eko sistem i koje dovode do promena u
njemu. Na primer, trebalo bi da se na globalnom nivou ljudi dogovore da
prestanu da se preterano razmnožavaju i stalno uvećavaju svoj broj a da
se umesto toga dogovore o poboljšanju kvaliteta života jer
hiperpopulacija ne dovodi do ničeg drugog sem do još gladnih usta,
daljnjeg pada cene rada i pritiska na neobnovljive raspoložive resurse
planete. Do klimatskih promena koje su iz godine u godinu sve
izraženije jer su smene toplih i hlanih dana kao i kišnih i sušnih
intervala na globalnom nivou sve drastičnija je došlo prevashodno zbog
preterane upotrebe foslnih goriva u prvom redu nafre i njenih
prerađevina. Imalo bi smisla na globalnom nivou zabraniti recimo
upotrebu vozila sa benzinskim i dizel motorima u gradovima i ograničiti
ih isključivo na električni (baterijski) pogon dok bi ista mogla ostati
u upotrebi u međumesnom saobraćaju. Za kratke razdaljine koje se
prevaljuju i male brzine saobraćaja koje se ostvaruju u gradovima
električni automobili bi bili sasvim zadovoljavajući. Veliki parkinzi
na obodima gradova bi služili za parkiranje eletričnih automobila i
preuzimanje benzinskih i dizel automobila ako bi se odlazilo na put van
grada odnosno za preuzimanje istih ako bi se ulazilo u grad. Na taj
način bi se za nekih 80 do 90 % smanjila proidukcija zagađujućih
materija koje nastaju u transportu ljudi i roba.
Pored ekoloških pitanja ljudi bi trebalo da se na globalnom nivou bave
i pitanjima sprečavanja ratova i zaštite ljudskih prava i građanskih
sloboda koja se od zemlje do zemlje stravično razlikuju.
Kada bi društveno uređenje koje preovlađuje na ovoj planeti bilo
prevashodno samoupravno i socijalističko tada bi se globalne odluke
vezane za poboljšanje kvaliteta života na plnati lakše donosile jer je
to u interesu svih ljudi na ovoj planeti i jedino se nalazi u direktnoj
suprotnosti sa ekstremnim povećanjem kapitala i enormnim bogaćenjem
koje nastaje od raubovanja ono malo raspoloživih prirodnih resursa koje
planeta još ima da pruži. Kapitalizam kao i pre njega feudalizam i
robovlasničko društvo su se bazirale jedino na povećanju moći i
kapitala pojedinaca a na štetu čitavog društva. Humanistički principi
su potpuno strani takvim društvenim sistemima pa se zato globalizacija
i ne bavi pitanjima očuvanja i poboljšanja života na planeti već
isključivo pitanjima uvećanja kapitala najbogatijih pojedinaca na štetu
sveg ostalog živog sveta.
Baš je čudna zemlja ova Tunguzija. Puna je baš svakakvog sveta i
svakakvih neverovatnih nama neshvatljivih i teško svarljivih ljudi i
priča.
Socijalisti~ko Samoupravqawe
Na internet stranici
nekog od lokalnih provajdera u fantomskoj Tunguziji je jednog jutra
osvanuo tekst kojeg vam prenosim u celini zbog neverovatne poplave
ose}awa koje je u meni probudio dok sam ga ~itao.
Ceo svet mo`da ne zna {ta je to socijalisti~ko samoupravqawe jer je
pojava bila strogo lokalnog karaktera i trajala je relativno kratko
mada je bila utemeqena na vekovnim filozofskim razmi{qawima
najpoznatijih mislilaca koje je planeta ikada imala ipak je propala jer
je narod kome je bilo povereno da u`iva u wenim plodovima bio isuvi{e
primitivan i/ili zao da bi umeo da ceni {ta je dobio na poklon od
najplemenitijih koje je ikada u svom veku imao.
Socijalisti~ko Samoupravqawe je predstavqalo vrhunac demokratije jer je
svu upravqa~ku vlast nad svime {to je jedno dru{tvo imalo davalo onima
koji su u wemu `iveli tj. Narodu. Narod je neposredno (li~no; iz prve
ruke) upraqao i odlu~ivao o svemu. Narod je stvojim radom stvarao
profit pa je onda bilo logi~no da on i odlu~uje {ta }e sa tim profitom
da ~ini, ho}e li sav profit da pretvori u plate ili }e davati i na
cocijalne programe, kulturu, obrazovawe, izgradwu infrastrukture, novih
proizvodnih pogona zarad upo{qavawa novih radnika i td.
Posledice socijalisti~kog samoupravqawa su bile slede}e:
- Ma
kako paradoksalno neupu}enima zvu~alo ali kapitalizam i kapitalisti~ka
preduze}a su postojala i sasvim uspe{no poslovala i u vreme
socijalisti~kog samoupravqawa ali to su bila pitoma (od strane dr`avnih
organa kontrolisana) kapitalisti~ka preduze}a koja su morala izmirivati
sve obaveze prema dru{tvu i podmirivati i po{tovati prava svojih
zaposlenih za razliku od sada{wih divqih kapitalisti~kih preduze}a u
kojima kapitalisti imaju svu vlast i mo} a radni~ka prava su u celini
neza{ti}ena
- Stalna
izgradwa novih stanova koji su besplatno deqeni radnicima, penzionerima
i wihovim porodicama na neograni~eno kori{}ewe koje je bezmalo bilo
izjedna~eno sa pravom vlasni{tva.
- Odobravani
su krediti za izgradwu porodi~nih ku}a u privatnom vlasni{tvu gde su
rate kredita bile simboli~ne i znosile su koliko i paklica cigareta
mese~no.
- Stalna
izgradwa novih fabrika u svim pa i najnerazvijenijim delovima zemqe {to
je uslovilo skoro potpunu zaposlenost stanovni{tva.
- Svi
tro{kovi oko zdravstvene za{tite po~ev od nabavke najobi~nijeg
C-vitamina su padali na teret socijalnog osigurawa tj. bili su
besplatni.
- Omogu}eno
je besplatno le~ewe gra|ana u inostranstvu za slu~ajeve koji se nisu
mogli le~iti u zemqi
- Radnici
su besplatno odlazili na letovawa i zimovawa a ~lanovi wihovih porodica
su pla}ali tek simboli~ne iznose sa vi{emese~nim odlo`enim pla}awem
- Gra|ani
(radnici, penzineri i deca) su besplatno i po savetu lekara bila
upu}ivana na vi{emese~na bawska i druga le~ewa na moru i planinama.
- Obrazovawe
je bilo potpuno besplatno i ohrabrivani su svi da se obrazuju u
onolikoj meri koliko `ele bez ikakvih ograni~ewa. Kwige su u osnovnim i
sredwim {kolama deqene besplatno a kupovane su samo olovke, sveske i
ve`banke. Kwige za fakultete su imale simboli~nu cenu potrebnu da se
kupi recimo fla{a piva ili kutija najjeftinijih cigareta.
- Sve
{to danas vidite oko sebe su nazidali radnici od profita koji su
ostvarili u sopstvenim fabrikama u vreme socijalisti~kog samoupravqawa.
- Dr`ava
se zadu`ivala u inostranstvu ali niko nije tra`io otplatu dugova niti
je uslovqavao davawe novih zadu`ewa otplatom starih dugova jer su svi
bili svesni da je socijalisti~ka dr`ava solventna. Pa najzadu`enija
dr`ava na svetu je SAD i niko ni woj nikad nije uslovqavao davawe novih
kredita jer se zna da je i ona solventna. Pri~e o zadu`enosti su ~ista
demagogija onih koji su POPQA~KALI NAROD I PRETVORILI GA U ROBQE NA
SOPSTVENOJ IMOVINI U SOPSTVENOJ ZEMQI.
- Tro{kovi
stanovawa, struje i telefona su bili simboli~ni i nisu predstavqali
skoro nikakvu stavku u porodi~nom buyetu.
- Hrana
i to kvalitetna a ne konzervirana i sumqivog porekla tako|e nije
predstavqala zna~ajniju stavku u porodi~nom buyetu.
- Ode}a
i obu}a je kupovana sezonski 3 do 4 puta godi{we. Narod je imao para da
tera najnoviju svetsku modu ali sa proizvodima proizvedenim u doma}im
fabrikama i pristupa~nim cenama. Skupqa je bila jedino roba iz uvoza
koja i nije bila mnogo kvalitetnija od doma}e osim {to je imala tu
magi~nu privla~nost da je bila iz uvoza i da je bila skupqa te je
predstavqala svojevrstan statusni simbol luxuzne robe.
- Kriminal
je bio na minimumu a broj pqa~ki i ubistava je bio simboli~an. Narodna
milicija je pronalazila za svega nekoliko dana ukraden i najobi~niji
bicikl a da ne govorim o drugom. Qudi nisu ni dawu ni no}u zakqu~avali
vrata od stanova u kojima su stanovali izuzetak je bio jedino ako bi
odlazili negde na du`e vreme (na letovawe ili na selo kod rodbine i sl)
Danas u ~isto lopovskom kapitalizmu koji je {irewem najbezo~nijih la`i
i propagirawem najratnohu{ka~kijih parola o rasnoj, nacionalnoj i
verskoj netrpeqivosti doveo do bu|ewa najni`ih pobuda i bratoubila~kog
rata sa ciqem prevo|ewa dru{tva iz socijalisti~kog u kapitalisti~ko uz
pla~kawe naroda u celini zarad boga}ewa i apsolutne vlasti nad svime u
zemqi najkrvo`ednijih zveri koje su ikada na ovoj planeti ro|ene skoro
ni{ta vi{e nije besplatno sa tendencijom u najskorijoj budu}nosti
ukidawa svih socijalnih davawa koje treba da predstavi uvod u kompletni
fa{izam u kojem moraju izumreti sve socijalno ugro`ene kategorije
dru{tva na najsvirepiji na~in u najgorim mukama samo zato {to
usled bolesti ne mogu platiti ni stan ni hranu ni lekove.
Ultranacifa{isti~ke {ovinisti~koteroristi~ke kapitalisti~ke zveri su
ukinule sve {to je socijalisti~ko samoupravqawe kao najhumanije
dru{tveno ure|ewe svih vremena na planeti davalo narodu i preveli su
dru{tvo u stawe potpune anarhije i vladavine najgoreg {qama koji se
poistovetio sa mitskim bogovima i koji tretira narod kao stoku koju
uzgja za sopstvene potrebe vo|ewa ratova, rada u ropskim uslovima bez
plate ili za simboli~nu nadnicu koja nije dovoqna za podmirewe
najosnovnijih qudskih potreba. Narod se uzgaja i koqe po voqi
samodeklarisanih bogova kapitalizma. Sve su institucije dru{va
kriminalizovane a bezbednost nije svedena na najni`u meru, we vi{e
nema!
Za odr`avawe naroda u pokornosti ponovo su u javni i politi~ki `ivot
dru{tva uvedeni klerofa{isti. Tobo`wi profesilonalni i nezaslu`eno
visoko pla}eni i od naroda i od kapitalista tobo`wi samoprogla{eni
zagovornici hri{}anskih vrednosti (vrednosti koje se u bibliji –tekstu
koji predstavqa alfu i omegu wihovog teoretskog delovawa- pripisuju
Isusu Hristu, wihovom idulu i po wima bo`ijem sinu koji je `iveo me|u
qudima) veli~awem kapitalisti~kog dru{tvenog ure|ewa pri~ama o bo`joj
voqi i pokornosti prema svojim bogata{ima, dobro pla}eni o istih, dr`e
narod u pokornosti i nadi da }e ve~naju pravdu dobiti kada umre i na
nebu gde }e naravno tada biti prokleti oni koji sada dobro `ive na
wihovoj grba~i tj. kapitalisti.
Isus hrist je po `ivotu kojeg je `iveo bio verovatno najpoznatiji prvi
pravi iskreni komunista a ~udno je kako onda oni koji tobo` zagovaraju
wegovu voqu veli~aju}i wegov `ivot i delo tako verno slu`e
kapitalistima tj. onima koji su Isusa i ubili ba{ zato {to je
biohumanista odnosno po delima koje je ~inio komunista.
Ima li i~eg licemernijeg od tih sluga stvarnih antihrista i |avola koji
se bezsramno izdaju za hristove sledbenike!?
Propa}u socijalizma i qudske nade u svtliju budu}nost otelotvoreno
preko koncepta socijalisti~kog samoupravqawa je do{lo do op{te
degradacije qudskog dru{tva na ~itavoj planeti. Posledice su stravi~ne
i nema mesta na ovoj planeti na kojoj se ne ose}aju.
Globalizacija kao ideja ujediwewa i globalnog upravqawa planetom je
pozitivna jedino je lo{e to {to realizacija te ideje ne vodi poboq{awu
ve} pogor{awu `ivota na planeti jer se odvija u neravnopravnim
uslovima i bez uva`avawa specifi~nosti pojedinih regiona, dr`ava pa i
kontinenata u krajwoj liniji. Posledica globalizacije je i op{ti pad
cene rada na svetskom tr`i{tu te time produbqivawe jaza izme|u bogatih
i siroma{nih i u najrazvijenijim dr`avama. Pove`ana je i nezaposlenost
jer dolazi do odumirawa malih preduze}a koja ne mogu ravnopravno da se
nose sa multinacionalnim kompanijama.
Nada ~ove~ansta je ubijena. Kapitalisti se vi{e ne pla{e
socijalisti~kih revolucija u svojim zemqama pa je prestala potreba da
se dodvoravaju sopstvenim radnicima obezbe|ivawem im pristojnog
`ivotnost standarda te je do{lo do pada kupovne mo}i i u wihovim
dr`avama. Pad kupovne mo}i je za posledicu imao bujawe nekvalitetne ali
zato jeftime robe koja osim privla~ne ambala`e i atraktivnih reklama
nema ni~eg zajedni~kog sa kvalitetom koji je tu istu robu pratio u
pro{losti.
Posledice globalizacije su iskqu~ivo ekonomske i posredno vojne prirode
dok bi trebalo da su dominantno ekolo{ke i humanisti~ke. Umesto da se
odluke vezane za sudbinu `ivota na planeti odnose iskqu~ivo na o~uvawe
i poboq{awe `ivota na planeti one se donose samo zarad pove}awa
kapitala najbogatijih pojedinaca a na {tetu sveg ostalog `ivog sveta.
Globalne odluke bi trebalo da se odnose na ekolo{ka pitawa poput
smawewa emisije {tetnih i zaga|uju}ih materija koje qudskom aktivno{}u
dospevaju u eko sistem i koje dovode do promena u wemu. Na primer,
trebalo bi da se na globalnom nivou qudi dogovore da prestanu da se
preterano razmno`avaju i stalno uve}avaju svoj broj a da se umesto toga
dogovore o poboq{awu kvaliteta `ivota jer hiperpopulacija ne dovodi do
ni~eg drugog sem do jo{ gladnih usta, daqweg pada cene rada i pritiska
na neobnovqive raspolo`ive resurse planete. Do klimatskih promena koje
su iz godine u godinu sve izra`enije jer su smene toplih i hlanih dana
kao i ki{nih i su{nih intervala na globalnom nivou sve drasti~nija je
do{lo prevashodno zbog preterane upotrebe foslnih goriva u prvom redu
nafre i wenih prera|evina. Imalo bi smisla na globalnom nivou zabraniti
recimo upotrebu vozila sa benzinskim i dizel motorima u gradovima i
ograni~iti ih iskqu~ivo na elektri~ni (baterijski) pogon dok bi ista
mogla ostati u upotrebi u me|umesnom saobra}aju. Za kratke razdaqine
koje se prevaquju i male brzine saobra}aja koje se ostvaruju u
gradovima elektri~ni automobili bi bili sasvim zadovoqavaju}i. Veliki
parkinzi na obodima gradova bi slu`ili za parkirawe eletri~nih
automobila i preuzimawe benzinskih i dizel automobila ako bi se
odlazilo na put van grada odnosno za preuzimawe istih ako bi se ulazilo
u grad. Na taj na~in bi se za nekih 80 do 90 % smawila proidukcija
zaga|uju}ih materija koje nastaju u transportu qudi i roba.
Pored ekolo{kih pitawa qudi bi trebalo da se na globalnom nivou bave i
pitawima spre~avawa ratova i za{tite qudskih prava i gra|anskih sloboda
koja se od zemqe do zemqe stravi~no razlikuju.
Kada bi dru{tveno ure|ewe koje preovla|uje na ovoj planeti bilo
prevashodno samoupravno i socijalisti~ko tada bi se globalne odluke
vezane za poboq{awe kvaliteta `ivota na plnati lak{e donosile jer je to
u interesu svih qudi na ovoj planeti i jedino se nalazi u direktnoj
suprotnosti sa ekstremnim pove}awem kapitala i enormnim boga}ewem koje
nastaje od raubovawa ono malo raspolo`ivih prirodnih resursa koje
planeta jo{ ima da pru`i. Kapitalizam kao i pre wega feudalizam i
robovlasni~ko dru{tvo su se bazirale jedino na pove}awu mo}i i kapitala
pojedinaca a na {tetu ~itavog dru{tva. Humanisti~ki principi su potpuno
strani takvim dru{tvenim sistemima pa se zato globalizacija i ne bavi
pitawima o~uvawa i poboq{awa `ivota na planeti ve} iskqu~ivo pitawima
uve}awa kapitala najbogatijih pojedinaca na {tetu sveg ostalog `ivog
sveta.
Ba{ je ~udna zemqa ova Tunguzija. Puna je ba{ svakakvog sveta i
svakakvih neverovatnih nama neshvatqivih i te{ko svarqivih qudi i pri~a.
Socijalisticko Samoupravljanje
Na internet stranici nekog od lokalnih provajdera u fantomskoj
Tunguziji je jednog jutra osvanuo tekst kojeg vam prenosim u celini
zbog neverovatne poplave osecanja koje je u meni probudio dok sam ga
citao.
Ceo svet mozda ne zna sta je to socijalisticko samoupravljanje jer je
pojava bila strogo lokalnog karaktera i trajala je relativno kratko
mada je bila utemeljena na vekovnim filozofskim razmisljanjima
najpoznatijih mislilaca koje je planeta ikada imala ipak je propala jer
je narod kome je bilo povereno da uziva u njenim plodovima bio isuvise
primitivan i/ili zao da bi umeo da ceni sta je dobio na poklon od
najplemenitijih koje je ikada u svom veku imao.
Socijalisticko Samoupravljanje je predstavljalo vrhunac demokratije jer
je svu upravljacku vlast nad svime sto je jedno drustvo imalo davalo
onima koji su u njemu ziveli tj. Narodu. Narod je neposredno (licno; iz
prve ruke) upraljao i odlucivao o svemu. Narod je stvojim radom stvarao
profit pa je onda bilo logicno da on i odlucuje sta ce sa tim profitom
da cini, hoce li sav profit da pretvori u plate ili ce davati i na
cocijalne programe, kulturu, obrazovanje, izgradnju infrastrukture,
novih proizvodnih pogona zarad uposljavanja novih radnika i td.
Posledice socijalistickog samoupravljanja su bile sledece:
- Ma kako paradoksalno neupucenima zvucalo ali
kapitalizam i kapitalisticka preduzeca su postojala i sasvim uspesno
poslovala i u vreme socijalistickog samoupravljanja ali to su bila
pitoma (od strane drzavnih organa kontrolisana) kapitalisticka
preduzeca koja su morala izmirivati sve obaveze prema drustvu i
podmirivati i postovati prava svojih zaposlenih za razliku od sadasnjih
divljih kapitalistickih preduzeca u kojima kapitalisti imaju svu vlast
i moc a radnicka prava su u celini nezasticena
- Stalna izgradnja novih stanova koji su besplatno
deljeni radnicima, penzionerima i njihovim porodicama na neograniceno
koriscenje koje je bezmalo bilo izjednaceno sa pravom vlasnistva.
- Odobravani su krediti za izgradnju porodicnih kuca u
privatnom vlasnistvu gde su rate kredita bile simbolicne i znosile su
koliko i paklica cigareta mesecno.
- Stalna izgradnja novih fabrika u svim pa i
najnerazvijenijim delovima zemlje sto je uslovilo skoro potpunu
zaposlenost stanovnistva.
- Svi troskovi oko zdravstvene zastite pocev od nabavke
najobicnijeg C-vitamina su padali na teret socijalnog osiguranja tj.
bili su besplatni.
- Omoguceno je besplatno lecenje gradjana u inostranstvu
za slucajeve koji se nisu mogli leciti u zemlji
- Radnici su besplatno odlazili na letovanja i zimovanja
a clanovi njihovih porodica su placali tek simbolicne iznose sa
visemesecnim odlozenim placanjem
- Gradjani (radnici, penzineri i deca) su besplatno i po
savetu lekara bila upucivana na visemesecna banjska i druga lecenja na
moru i planinama.
- Obrazovanje je bilo potpuno besplatno i ohrabrivani su
svi da se obrazuju u onolikoj meri koliko zele bez ikakvih ogranicenja.
Knjige su u osnovnim i srednjim skolama deljene besplatno a kupovane su
samo olovke, sveske i vezbanke. Knjige za fakultete su imale simbolicnu
cenu potrebnu da se kupi recimo flasa piva ili kutija najjeftinijih
cigareta.
- Sve sto danas vidite oko sebe su nazidali radnici od
profita koji su ostvarili u sopstvenim fabrikama u vreme
socijalistickog samoupravljanja.
- Drzava se zaduzivala u inostranstvu ali niko nije
trazio otplatu dugova niti je uslovljavao davanje novih zaduzenja
otplatom starih dugova jer su svi bili svesni da je socijalisticka
drzava solventna. Pa najzaduzenija drzava na svetu je SAD i niko ni
njoj nikad nije uslovljavao davanje novih kredita jer se zna da je i
ona solventna. Price o zaduzenosti su cista demagogija onih koji su
POPLJACKALI NAROD I PRETVORILI GA U ROBLJE NA SOPSTVENOJ IMOVINI U
SOPSTVENOJ ZEMLJI.
- Troskovi stanovanja, struje i telefona su bili
simbolicni i nisu predstavljali skoro nikakvu stavku u porodicnom
budzetu.
- Hrana i to kvalitetna a ne konzervirana i sumljivog
porekla takodje nije predstavljala znacajniju stavku u porodicnom
budzetu.
- Odeca i obuca je kupovana sezonski 3 do 4 puta
godisnje. Narod je imao para da tera najnoviju svetsku modu ali sa
proizvodima proizvedenim u domacim fabrikama i pristupacnim cenama.
Skuplja je bila jedino roba iz uvoza koja i nije bila mnogo
kvalitetnija od domace osim sto je imala tu magicnu privlacnost da je
bila iz uvoza i da je bila skuplja te je predstavljala svojevrstan
statusni simbol luxuzne robe.
- Kriminal je bio na minimumu a broj pljacki i ubistava
je bio simbolican. Narodna milicija je pronalazila za svega nekoliko
dana ukraden i najobicniji bicikl a da ne govorim o drugom. Ljudi nisu
ni danju ni nocu zakljucavali vrata od stanova u kojima su stanovali
izuzetak je bio jedino ako bi odlazili negde na duze vreme (na
letovanje ili na selo kod rodbine i sl)
Danas u cisto lopovskom kapitalizmu koji je sirenjem najbezocnijih lazi
i propagiranjem najratnohuskackijih parola o rasnoj, nacionalnoj i
verskoj netrpeljivosti doveo do budjenja najnizih pobuda i
bratoubilackog rata sa ciljem prevodjenja drustva iz socijalistickog u
kapitalisticko uz plackanje naroda u celini zarad bogacenja i apsolutne
vlasti nad svime u zemlji najkrvozednijih zveri koje su ikada na ovoj
planeti rodjene skoro nista vise nije besplatno sa tendencijom u
najskorijoj buducnosti ukidanja svih socijalnih davanja koje treba da
predstavi uvod u kompletni fasizam u kojem moraju izumreti sve
socijalno ugrozene kategorije drustva na najsvirepiji nacin u
najgorim mukama samo zato sto usled bolesti ne mogu platiti ni stan ni
hranu ni lekove.
Ultranacifasisticke sovinistickoteroristicke kapitalisticke zveri su
ukinule sve sto je socijalisticko samoupravljanje kao najhumanije
drustveno uredjenje svih vremena na planeti davalo narodu i preveli su
drustvo u stanje potpune anarhije i vladavine najgoreg sljama koji se
poistovetio sa mitskim bogovima i koji tretira narod kao stoku koju
uzgja za sopstvene potrebe vodjenja ratova, rada u ropskim uslovima bez
plate ili za simbolicnu nadnicu koja nije dovoljna za podmirenje
najosnovnijih ljudskih potreba. Narod se uzgaja i kolje po volji
samodeklarisanih bogova kapitalizma. Sve su institucije drusva
kriminalizovane a bezbednost nije svedena na najnizu meru, nje vise
nema!
Za odrzavanje naroda u pokornosti ponovo su u javni i politicki zivot
drustva uvedeni klerofasisti. Toboznji profesilonalni i nezasluzeno
visoko placeni i od naroda i od kapitalista toboznji samoproglaseni
zagovornici hriscanskih vrednosti (vrednosti koje se u bibliji –tekstu
koji predstavlja alfu i omegu njihovog teoretskog delovanja- pripisuju
Isusu Hristu, njihovom idulu i po njima bozijem sinu koji je ziveo
medju ljudima) velicanjem kapitalistickog drustvenog uredjenja pricama
o bozjoj volji i pokornosti prema svojim bogatasima, dobro placeni o
istih, drze narod u pokornosti i nadi da ce vecnaju pravdu dobiti kada
umre i na nebu gde ce naravno tada biti prokleti oni koji sada dobro
zive na njihovoj grbaci tj. kapitalisti.
Isus hrist je po zivotu kojeg je ziveo bio verovatno najpoznatiji prvi
pravi iskreni komunista a cudno je kako onda oni koji toboz zagovaraju
njegovu volju velicajuci njegov zivot i delo tako verno sluze
kapitalistima tj. onima koji su Isusa i ubili bas zato sto je
biohumanista odnosno po delima koje je cinio komunista.
Ima li iceg licemernijeg od tih sluga stvarnih antihrista i djavola
koji se bezsramno izdaju za hristove sledbenike!?
Propacu socijalizma i ljudske nade u svtliju buducnost otelotvoreno
preko koncepta socijalistickog samoupravljanja je doslo do opste
degradacije ljudskog drustva na citavoj planeti. Posledice su stravicne
i nema mesta na ovoj planeti na kojoj se ne osecaju.
Globalizacija kao ideja ujedinjenja i globalnog upravljanja planetom je
pozitivna jedino je lose to sto realizacija te ideje ne vodi
poboljsanju vec pogorsanju zivota na planeti jer se odvija u
neravnopravnim uslovima i bez uvazavanja specificnosti pojedinih
regiona, drzava pa i kontinenata u krajnjoj liniji. Posledica
globalizacije je i opsti pad cene rada na svetskom trzistu te time
produbljivanje jaza izmedju bogatih i siromasnih i u najrazvijenijim
drzavama. Povezana je i nezaposlenost jer dolazi do odumiranja malih
preduzeca koja ne mogu ravnopravno da se nose sa multinacionalnim
kompanijama.
Nada covecansta je ubijena. Kapitalisti se vise ne plase
socijalistickih revolucija u svojim zemljama pa je prestala potreba da
se dodvoravaju sopstvenim radnicima obezbedjivanjem im pristojnog
zivotnost standarda te je doslo do pada kupovne moci i u njihovim
drzavama. Pad kupovne moci je za posledicu imao bujanje nekvalitetne
ali zato jeftime robe koja osim privlacne ambalaze i atraktivnih
reklama nema niceg zajednickog sa kvalitetom koji je tu istu robu
pratio u proslosti.
Posledice globalizacije su iskljucivo ekonomske i posredno vojne
prirode dok bi trebalo da su dominantno ekoloske i humanisticke. Umesto
da se odluke vezane za sudbinu zivota na planeti odnose iskljucivo na
ocuvanje i poboljsanje zivota na planeti one se donose samo zarad
povecanja kapitala najbogatijih pojedinaca a na stetu sveg ostalog
zivog sveta. Globalne odluke bi trebalo da se odnose na ekoloska
pitanja poput smanjenja emisije stetnih i zagadjujucih materija koje
ljudskom aktivnoscu dospevaju u eko sistem i koje dovode do promena u
njemu. Na primer, trebalo bi da se na globalnom nivou ljudi dogovore da
prestanu da se preterano razmnozavaju i stalno uvecavaju svoj broj a da
se umesto toga dogovore o poboljsanju kvaliteta zivota jer
hiperpopulacija ne dovodi do niceg drugog sem do jos gladnih usta,
daljnjeg pada cene rada i pritiska na neobnovljive raspolozive resurse
planete. Do klimatskih promena koje su iz godine u godinu sve
izrazenije jer su smene toplih i hlanih dana kao i kisnih i susnih
intervala na globalnom nivou sve drasticnija je doslo prevashodno zbog
preterane upotrebe foslnih goriva u prvom redu nafre i njenih
preradjevina. Imalo bi smisla na globalnom nivou zabraniti recimo
upotrebu vozila sa benzinskim i dizel motorima u gradovima i ograniciti
ih iskljucivo na elektricni (baterijski) pogon dok bi ista mogla ostati
u upotrebi u medjumesnom saobracaju. Za kratke razdaljine koje se
prevaljuju i male brzine saobracaja koje se ostvaruju u gradovima
elektricni automobili bi bili sasvim zadovoljavajuci. Veliki parkinzi
na obodima gradova bi sluzili za parkiranje eletricnih automobila i
preuzimanje benzinskih i dizel automobila ako bi se odlazilo na put van
grada odnosno za preuzimanje istih ako bi se ulazilo u grad. Na taj
nacin bi se za nekih 80 do 90 % smanjila proidukcija zagadjujucih
materija koje nastaju u transportu ljudi i roba.
Pored ekoloskih pitanja ljudi bi trebalo da se na globalnom nivou bave
i pitanjima sprecavanja ratova i zastite ljudskih prava i gradjanskih
sloboda koja se od zemlje do zemlje stravicno razlikuju.
Kada bi drustveno uredjenje koje preovladjuje na ovoj planeti bilo
prevashodno samoupravno i socijalisticko tada bi se globalne odluke
vezane za poboljsanje kvaliteta zivota na plnati lakse donosile jer je
to u interesu svih ljudi na ovoj planeti i jedino se nalazi u direktnoj
suprotnosti sa ekstremnim povecanjem kapitala i enormnim bogacenjem
koje nastaje od raubovanja ono malo raspolozivih prirodnih resursa koje
planeta jos ima da pruzi. Kapitalizam kao i pre njega feudalizam i
robovlasnicko drustvo su se bazirale jedino na povecanju moci i
kapitala pojedinaca a na stetu citavog drustva. Humanisticki principi
su potpuno strani takvim drustvenim sistemima pa se zato globalizacija
i ne bavi pitanjima ocuvanja i poboljsanja zivota na planeti vec
iskljucivo pitanjima uvecanja kapitala najbogatijih pojedinaca na stetu
sveg ostalog zivog sveta.
Bas je cudna zemlja ova Tunguzija. Puna je bas svakakvog sveta i
svakakvih neverovatnih nama neshvatljivih i tesko svarljivih ljudi i
prica.