Teroristi su svuda oko nas iako mediji selektivnim izveštavanjem i
korištenom terminologijom pojam terorizma vezuju uglavnom u onom
kontekstu u kojem im ga servira oficijelna politička misao.
Prema Vujakliji Teror je reč latinskog porekla (Terror) i znači užas,
strah, strah i trepet, vladavina zastrašivanjem, strahovlada; političko
nasilje. Terorizam je vladavina zastrašivanjem, način vladanja
ulivanjem straha i nasiljem; politička borba putem individualnog
terora. Terorisati znači ispunjavati strahom, zadavati strah i trepet,
zastrašivati; vladati pomoću zastrašivanja i nasilja; nasilno
sprečavati slobodu mišljenja. Terorist je prema istom autoru pristalica
vladavine zastrašivanjem; pristalica onih koji misle da će
individualnom akcijom, pojedinačnom radnjom zastrašivanje (ubistvima i
sl. istaknutih lica suprotnog shvatanja i rada) doći do ostvarenja
svojih političko-socijalnih ciljeva. Teroristički znači zastrašan, koji
zastrašuje, zastrašujući, nasilnički; teroristička akcija je delanje
onih koji bi hteli da zastašivanjem (pretnjama, ubistvima i sl.) dođu
do ostvarenja svojih političko-socijalnih ciljeva.
Iz ovoga proizilazi da svako ko se bavi zastrašivanjem može biti
smatran teroristom a zastrašivanja ima raznih od plašenja dece u cilju
njihovog vaspitavanja pa do ubistava ljudi u cilju zastrašivanja drugih
ljudi.
Ja moje komšije koji žive u stanu iznad našeg smatram teroristima jer
nas non stop terorišu budeći nas iz sna lupom u stanu tako da mislim da
ću se šlogirati. Lepo ne sme čovek da zaspe do u sitne jutarnje sate
dok se komšija terorista ne iz divlja da se ne bi trgo’ iz sna sa
lupanjem srca i bolom u levoj ruci. Bezbroj puta sam mu skretao
pažnju na to ali šta to vredi kad je naše terorisanje upravo
njegov cilj i on to radi smišljeno i planski. Ali zakon to ne smatra
terorizmom iako je reč i o zastrašivanju i o pretnji po život. Drugi
jedan komšija je tako odlazio do svoje napuštene kuće u gluvo doba noći
i onda bi udarao u bubnjeva terorišući komšiluk. Moja baba se jednom
prilikom toliko uplašila da se šlogirala. Kada je baba nedugo zatim
umrla otac mladog teroriste bubnjara je došao da me pita da prodam
kuću. Par godina kasnije u seriji terorističkih napada u kojima
su odnošene mahom starudije iz babine kuće koja se sastojala u nizu
uzastopnih provala koje niko od komšija nije hteo da čije iako su
ulazna vrata razvaljivana sekirama a nameštaj je rušen i prevrtan i to
zid do zida sa prostorijom u kojoj komšije spavaju i čuje se i kada se
isti nakašlju milicija nije želela u pojedinim slučajevima ni uviđaj da
izvrši a jedino što ih je zanimalo je bilo to hoću li da prodam kuću.
Sve ovo je uz pričinjenu materijalnu štetu i zbog sekiracije imalo za
posledicu doživljeni infrakt miokada moje majke. Počinioci dela
terorizma nikada nisu bili kažnjeni. Policija je okrivila jedno lice (i
to ne za delo terorizma već provale i to samo za jednu od pričinjene 4
provale negirajući pri tom postojanje inače uredno prijavljenih provala
na koje njihovi radnici nisu želeli da izađu i naprave uviđaj) tobož na
osnovu izjave drugog lica bez ličnog broja, broja lične karte i drugih
podataka a na nepostojećoj adresi a onda je sudija pošto kako je
izjavio nije mogao da sasluša svedoka doneo odluku o obustavi postupka.
Kada sam se na ovo žalio u to vreme aktuelnoj garnituri političara na
vlasti (DOS) umesto kažnjavanja terorista početo je prisluškivanje mog
telefona koje traje do dana današnjeg iako DOSa već odavno nema. Da li
bi ste vi ovo shvatili kao delo zastrašivanja i da li bi ste
zastrašivače tada smeli da nazovete i teroristima s obzirom da bi to
kako je reč o državnim institucijama vlasti (sud, policija, špijuni i
zaštićeni teroristi) značilo da država stoji iza dela terorizma tj. da
je država teroristička organizacija. Da li je moj slučaj izdvojen? Ne
bih rekao, na osnovu ličnih iskustava, razgovora sa ljudima i u
krajnjoj instanci slušajući samo ono što mediji izveštavaju da se sa
lakoćom zaključiti da su teroristi svuda oko nas jedino se pitam zašto
ih onda ne nazivamo pravim imenima. Da li je to zato što smo u
dovoljnoj meri zastrašeni (terorisani) pa se plašimo da to i učinimo?
Lako je Čečene ili Al Kaidu nazivati teroristima kad su oni daleko od
nas i nemaju ama baš nikakvog uticaja na naše živote u smislu da
postoji opasnost da počnu nas da terorišu ali šta je sa onima koji nas
stvarno terorišu na različite načine? Hoće li se uvrediti što im ne
tepamo već ih ružimo nazivajući ih samo onako kako ih doživljavamo u
skladu sa pravim značenjima jezičkih termina koje koristimo i hoće li u
cilju osvete nastaviti još odlučnije da nas šikaniraju i terorišu?
Nismo li na taj način priznajući zastrašenost od novih i/ili još žešćih
terorističkin napada znanih nam terorista priznali da smo postali
žrtvama njihovog terora?
Teroristi su svuda oko nas
Teroristi su svuda oko
nas iako mediji selektivnim izve{tavawem i kori{tenom terminologijom
pojam terorizma vezuju uglavnom u onom kontekstu u kojem im ga servira
oficijelna politi~ka misao.
Prema Vujakliji Teror je re~ latinskog porekla (Terror) i zna~i u`as,
strah, strah i trepet, vladavina zastra{ivawem, strahovlada; politi~ko
nasiqe. Terorizam je vladavina zastra{ivawem, na~in vladawa ulivawem
straha i nasiqem; politi~ka borba putem individualnog terora.
Terorisati zna~i ispuwavati strahom, zadavati strah i trepet,
zastra{ivati; vladati pomo}u zastra{ivawa i nasiqa; nasilno spre~avati
slobodu mi{qewa. Terorist je prema istom autoru pristalica vladavine
zastra{ivawem; pristalica onih koji misle da }e individualnom akcijom,
pojedina~nom radwom zastra{ivawe (ubistvima i sl. istaknutih lica
suprotnog shvatawa i rada) do}i do ostvarewa svojih
politi~ko-socijalnih ciqeva. Teroristi~ki zna~i zastra{an, koji
zastra{uje, zastra{uju}i, nasilni~ki; teroristi~ka akcija je delawe
onih koji bi hteli da zasta{ivawem (pretwama, ubistvima i sl.) do|u do
ostvarewa svojih politi~ko-socijalnih ciqeva.
Iz ovoga proizilazi da svako ko se bavi zastra{ivawem mo`e biti smatran
teroristom a zastra{ivawa ima raznih od pla{ewa dece u ciqu wihovog
vaspitavawa pa do ubistava qudi u ciqu zastra{ivawa drugih qudi.
Ja moje kom{ije koji `ive u stanu iznad na{eg smatram teroristima jer
nas non stop terori{u bude}i nas iz sna lupom u stanu tako da mislim da
}u se {logirati. Lepo ne sme ~ovek da zaspe do u sitne jutarwe sate dok
se kom{ija terorista ne iz divqa da se ne bi trgo’ iz sna sa lupawem
srca i bolom u levoj ruci. Bezbroj puta sam mu skretao pa`wu na
to ali {ta to vredi kad je na{e terorisawe upravo wegov ciq i on
to radi smi{qeno i planski. Ali zakon to ne smatra terorizmom iako je
re~ i o zastra{ivawu i o pretwi po `ivot. Drugi jedan kom{ija je tako
odlazio do svoje napu{tene ku}e u gluvo doba no}i i onda bi udarao u
bubweva terori{u}i kom{iluk. Moja baba se jednom prilikom toliko
upla{ila da se {logirala. Kada je baba nedugo zatim umrla otac mladog
teroriste bubwara je do{ao da me pita da prodam ku}u. Par godina
kasnije u seriji teroristi~kih napada u kojima su odno{ene mahom
starudije iz babine ku}e koja se sastojala u nizu uzastopnih provala
koje niko od kom{ija nije hteo da ~ije iako su ulazna vrata razvaqivana
sekirama a name{taj je ru{en i prevrtan i to zid do zida sa prostorijom
u kojoj kom{ije spavaju i ~uje se i kada se isti naka{qu milicija nije
`elela u pojedinim slu~ajevima ni uvi|aj da izvr{i a jedino {to ih je
zanimalo je bilo to ho}u li da prodam ku}u. Sve ovo je uz pri~iwenu
materijalnu {tetu i zbog sekiracije imalo za posledicu do`ivqeni
infrakt miokada moje majke. Po~inioci dela terorizma nikada nisu bili
ka`weni. Policija je okrivila jedno lice (i to ne za delo terorizma ve}
provale i to samo za jednu od pri~iwene 4 provale negiraju}i pri tom
postojawe ina~e uredno prijavqenih provala na koje wihovi radnici nisu
`eleli da iza|u i naprave uvi|aj) tobo` na osnovu izjave drugog lica
bez li~nog broja, broja li~ne karte i drugih podataka a na nepostoje}oj
adresi a onda je sudija po{to kako je izjavio nije mogao da saslu{a
svedoka doneo odluku o obustavi postupka. Kada sam se na ovo `alio u to
vreme aktuelnoj garnituri politi~ara na vlasti (DOS) umesto ka`wavawa
terorista po~eto je prislu{kivawe mog telefona koje traje do dana
dana{weg iako DOSa ve} odavno nema. Da li bi ste vi ovo shvatili kao
delo zastra{ivawa i da li bi ste zastra{iva~e tada smeli da nazovete i
teroristima s obzirom da bi to kako je re~ o dr`avnim institucijama
vlasti (sud, policija, {pijuni i za{ti}eni teroristi) zna~ilo da dr`ava
stoji iza dela terorizma tj. da je dr`ava teroristi~ka organizacija. Da
li je moj slu~aj izdvojen? Ne bih rekao, na osnovu li~nih iskustava,
razgovora sa qudima i u krajwoj instanci slu{aju}i samo ono {to mediji
izve{tavaju da se sa lako}om zakqu~iti da su teroristi svuda oko nas
jedino se pitam za{to ih onda ne nazivamo pravim imenima. Da li je to
zato {to smo u dovoqnoj meri zastra{eni (terorisani) pa se pla{imo da
to i u~inimo? Lako je ~e~ene ili Al Kaidu nazivati teroristima kad su
oni daleko od nas i nemaju ama ba{ nikakvog uticaja na na{e `ivote u
smislu da postoji opasnost da po~nu nas da terori{u ali {ta je sa onima
koji nas stvarno terori{u na razli~ite na~ine? Ho}e li se uvrediti {to
im ne tepamo ve} ih ru`imo nazivaju}i ih samo onako kako ih do`ivqavamo
u skladu sa pravim zna~ewima jezi~kih termina koje koristimo i ho}e li
u ciqu osvete nastaviti jo{ odlu~nije da nas {ikaniraju i terori{u?
Nismo li na taj na~in priznaju}i zastra{enost od novih i/ili jo{ `e{}ih
teroristi~kin napada znanih nam terorista priznali da smo postali
`rtvama wihovog terora?
Teroristi su svuda oko nas
Teroristi su svuda oko nas iako mediji selektivnim
izvestavanjem i koristenom terminologijom pojam terorizma vezuju
uglavnom u onom kontekstu u kojem im ga servira oficijelna politicka
misao.
Prema Vujakliji Teror je rec latinskog porekla (Terror) i znaci uzas,
strah, strah i trepet, vladavina zastrasivanjem, strahovlada; politicko
nasilje. Terorizam je vladavina zastrasivanjem, nacin vladanja
ulivanjem straha i nasiljem; politicka borba putem individualnog
terora. Terorisati znaci ispunjavati strahom, zadavati strah i trepet,
zastrasivati; vladati pomocu zastrasivanja i nasilja; nasilno
sprecavati slobodu misljenja. Terorist je prema istom autoru pristalica
vladavine zastrasivanjem; pristalica onih koji misle da ce
individualnom akcijom, pojedinacnom radnjom zastrasivanje (ubistvima i
sl. istaknutih lica suprotnog shvatanja i rada) doci do ostvarenja
svojih politicko-socijalnih ciljeva. Teroristicki znaci zastrasan, koji
zastrasuje, zastrasujuci, nasilnicki; teroristicka akcija je delanje
onih koji bi hteli da zastasivanjem (pretnjama, ubistvima i sl.) dodju
do ostvarenja svojih politicko-socijalnih ciljeva.
Iz ovoga proizilazi da svako ko se bavi zastrasivanjem moze biti
smatran teroristom a zastrasivanja ima raznih od plasenja dece u cilju
njihovog vaspitavanja pa do ubistava ljudi u cilju zastrasivanja drugih
ljudi.
Ja moje komsije koji zive u stanu iznad naseg smatram teroristima jer
nas non stop terorisu budeci nas iz sna lupom u stanu tako da mislim da
cu se slogirati. Lepo ne sme covek da zaspe do u sitne jutarnje sate
dok se komsija terorista ne iz divlja da se ne bi trgo’ iz sna sa
lupanjem srca i bolom u levoj ruci. Bezbroj puta sam mu skretao
paznju na to ali sta to vredi kad je nase terorisanje upravo
njegov cilj i on to radi smisljeno i planski. Ali zakon to ne smatra
terorizmom iako je rec i o zastrasivanju i o pretnji po zivot. Drugi
jedan komsija je tako odlazio do svoje napustene kuce u gluvo doba noci
i onda bi udarao u bubnjeva terorisuci komsiluk. Moja baba se jednom
prilikom toliko uplasila da se slogirala. Kada je baba nedugo zatim
umrla otac mladog teroriste bubnjara je dosao da me pita da prodam
kucu. Par godina kasnije u seriji teroristickih napada u kojima
su odnosene mahom starudije iz babine kuce koja se sastojala u nizu
uzastopnih provala koje niko od komsija nije hteo da cije iako su
ulazna vrata razvaljivana sekirama a namestaj je rusen i prevrtan i to
zid do zida sa prostorijom u kojoj komsije spavaju i cuje se i kada se
isti nakaslju milicija nije zelela u pojedinim slucajevima ni uvidjaj
da izvrsi a jedino sto ih je zanimalo je bilo to hocu li da prodam
kucu. Sve ovo je uz pricinjenu materijalnu stetu i zbog sekiracije
imalo za posledicu dozivljeni infrakt miokada moje majke. Pocinioci
dela terorizma nikada nisu bili kaznjeni. Policija je okrivila jedno
lice (i to ne za delo terorizma vec provale i to samo za jednu od
pricinjene 4 provale negirajuci pri tom postojanje inace uredno
prijavljenih provala na koje njihovi radnici nisu zeleli da izadju i
naprave uvidjaj) toboz na osnovu izjave drugog lica bez licnog broja,
broja licne karte i drugih podataka a na nepostojecoj adresi a onda je
sudija posto kako je izjavio nije mogao da saslusa svedoka doneo odluku
o obustavi postupka. Kada sam se na ovo zalio u to vreme aktuelnoj
garnituri politicara na vlasti (DOS) umesto kaznjavanja terorista
poceto je prisluskivanje mog telefona koje traje do dana danasnjeg iako
DOSa vec odavno nema. Da li bi ste vi ovo shvatili kao delo
zastrasivanja i da li bi ste zastrasivace tada smeli da nazovete i
teroristima s obzirom da bi to kako je rec o drzavnim institucijama
vlasti (sud, policija, spijuni i zasticeni teroristi) znacilo da drzava
stoji iza dela terorizma tj. da je drzava teroristicka organizacija. Da
li je moj slucaj izdvojen? Ne bih rekao, na osnovu licnih iskustava,
razgovora sa ljudima i u krajnjoj instanci slusajuci samo ono sto
mediji izvestavaju da se sa lakocom zakljuciti da su teroristi svuda
oko nas jedino se pitam zasto ih onda ne nazivamo pravim imenima. Da li
je to zato sto smo u dovoljnoj meri zastraseni (terorisani) pa se
plasimo da to i ucinimo? Lako je Cecene ili Al Kaidu nazivati
teroristima kad su oni daleko od nas i nemaju ama bas nikakvog uticaja
na nase zivote u smislu da postoji opasnost da pocnu nas da terorisu
ali sta je sa onima koji nas stvarno terorisu na razlicite nacine? Hoce
li se uvrediti sto im ne tepamo vec ih ruzimo nazivajuci ih samo onako
kako ih dozivljavamo u skladu sa pravim znacenjima jezickih termina
koje koristimo i hoce li u cilju osvete nastaviti jos odlucnije da nas
sikaniraju i terorisu? Nismo li na taj nacin priznajuci zastrasenost od
novih i/ili jos zescih teroristickin napada znanih nam terorista
priznali da smo postali zrtvama njihovog terora?