Kapitalizam baš kao što to i sama reč kaže sve podređuje kapitalu dok
socijalizam kao što se to opet iz konstrukcije same reči da zaklučiti
sve podređuje društvu tj. socijali.
Tragi-komično je da u socijalizmu baš kao i u kapitalizmu najviše
uspeha ima isti tip ljudi. To su oni koji koračaju kroz život bez
ikakvih skrupula tj ne obazirući se na ljude oko sebe. U tu svrhu je i
smišljeno socijalističko samoupravljanje gde je vlast i upravljanje nad
svim resursima društva dato upravo narodu a ne njegovim najgorim tj.
onima koji su bezskurpuloznim delima uspeli da se dočepaju ma kakvog
privilegovanog položaja te su odatle svojim bezobzirnim delima
zagorčavali živote ostalim članovima društva.
Treba li boljeg dokaza za to od Tunguzije, zemlje u kojoj su
najistaknutiji i najprivilegovaniji članovi socijalističkog društava
zavadivši narod opljačkali isti i sada su najveći, najbogatiji i
najmoćniji članovi kapitalističkog društa. Do toga nikada ne bi došlo
da prethodno nisu ukinuli samoupravljanje a na upravljačke položaje
postavili svoje odane sluge koje su se svojski traudile da raznoraznim
prevarama i proneverama opljačkaju društvo i obogate se da bi potom u
tzv. procesu tranzicije tim opljačkanim novcem na prevaru “pokupovali”
preduzeća od njihovih kompanjona u pljački i postali vlasnici istih.
Narod tj. one koji su vlasnici svega što postoji u Tunguziji jer su oni
sami to svojim radom i izdvajanjem iz zarade koju su preduzeća u kojima
su radili i kojima su samostalno upravljali niko ništa nije pitao niti
mu je iko od lopova išta dao. Izuzetak od ovoga je jedino bila
Goršćanija jedna od republika Tunguzije koja je sve što je imala u
procesu privatizacije podelila svim svojim građanima podjednako te su
tako svi građani te republike postali mali kapitalisti tj. akcionari
svega što je ta republika imala. Pošteno da poštenije ne može biti.
U polu zbilji polu šali narod je počeo međ sobom govoriti kako će kad
završe sa pljačkom preduzeća početi prodavati i privatne kuće i stanove
koje su takođe bile u narodnom vlasništvu jer novim kapitalistima a
bivšim komunistima privatna svojina i vlasništvo nad imovinomnikada
nije bilo važno. Ta se lopovska banda svih ovih godina držala samo
jedne parole koja glasi ŠTO JE TVOJE TO JE I MOJE A ŠTO JE MOJE TO JE
SAMO MOJE! Kako je sve u državi stvoreno radom i samopregornim
odricanjem radnika i bilo je narodno a kako oni privilegovani lopovi
nikada nisu brinuli za tuđe vlasništvo već su sve smatrali svojom
ličnom prćijom pa su se tako prema narodu i narodnoj imovini i
odnoasili pa su je u celini uz pomoć raznoraznih tobož legalnih prevara
prisvojili. “Ovi kako su krenuli prodaće jedan drugom i moj
šporet pa će jednom doći neka žena da kuva na mome šporetu jer će
joj neko treći tako reći a to što skuva će odneti neko četvrti a ja
šporetu neću smeti ni prići jer će mi reći da to nije moj šporet.”
Govorila je jedna žena a na to se druga nadovezala “Ma ne ti ćeš kuvati
na tom šporetu al to što budeš skuvala nećete jesti ti i tvoja porodica
već će ga jesti neko drugi a ti ćeš samo platu dobijati za to što kuvaš
kad se i kolko se tom što ti je šporet popljačkao ćefne i ako mu se
ćefne.”
Gazde drže stoku il da im rade il da ih hrane a kako i narod gazdama
služi za to isto onda i narod, vala gazdama, dođe ko stoka.
I prvi a i rugi svetski rat su vodili najbogatiji kapitalisti
sveta ne bi li se još više obogatili a narod je ginuo ko stoka.
U drugom svetskom ratu gazde su se udružile i služile su onima koje je
narod zvao okupatorima i koji su došli iz drugih država da ga
pljačkaju. Tu se narod podelio jedan deo je video da ga sada pljačkaju
ne samo domaći bogataši već i strani (okupator) pa je reko: “E vala
dosta je bilo, nećete više ni jedni ni drugi”. Drugi deo naroda su
činili oni koji se rađaju i žive samo zato da bi imali svoga gospodara
to jest bili sluge drugome. Ti su nastavili verno da služe svoje gazde
a i nove gazde koje su došle (okupatora). Na sreću slobodarskog naroda
upeli su posle mnogih žrtava da na kraju ne samo oteraju okupatora već
da proteraju i potamane i dobar deo gazda i nihovih slugu. Taj se
proces zvao narodnooslobodilački rat i socijalistička revolucija.
50 godina posle toga najprivilegovaniji sloj naroda je uvideo da su
radnici u samoupravljanju uspeli da standard života u socijalističkoj
federativnoj republici Tunguziji uzdignu do nivoa kakav je vladao
najrazvijenijim kapitalističkim zemljama. Delegacije iz kapitalističkih
zemalja su dolazlile da se čude efektima samoupravljanja pa je
modifikovana verzija samoupravljanja implementirana i u nekim od
kapitalističkih preduzeća u kapitalističkim zemljama iz kojih su
posmatrači dolazili, jer je davala neverovatne rezultate u pogledu
produktivnosti i ekonomičnosti poslovanja. Krajem osamdesetih a
početkom devedesetih radničke plate su u SFR Tunguziji bile oko 1500 DM
dok su plate njihovih kolega u kapitalističkim zemljama bile 3000 DM s
tim da je kupovna moć domaćih proizvoda tj onih proizvoda koji su
stvarani u Tunguziji bila i trostruko veća od one koju su imali radnici
u kapitalističkim zemljama. Upotrebna vrednost (kvalitet) proizvoda sve
sem marketinga i estatskog izgleda je bio identičan onom kod proizvoda
koji su poticali iz kapitalističkih zemalja. Naprivilegovaniji članovi
socijalističkog samoupravnog društva su to znali pa im je dosadilo da
budu samo direktori (kojima su radnici preko radničkih saveta krojili
plate i pazili da ih ne prevare i pokradu) već su poželeli da budu i
gazde. U tu svrhu su pribegli nepograšivoj taktici, zavadi pa vladaj.
Najprivilegovaniji su skovali zaveru i postigli dogovor o međusobnom ne
napadanju već isključivoj pljački narodne imovine, ličnom bogaćenju i
prevođenju društva u kapitalizam. U skladu sa dogovorom koji su
potignut narod je obasut pričama o religiji, naciji, balijama,
četnicima, ustašama, partuzanima i onome što su radili ili nisu radili
pre pola veka i svemu tome je dat strašan marketinški efekt tako da
narod nije pričao o ničemu drugom sem o tome. U tu srhu su pored
klasičnih zabavljača sportista, glumaca i pevača smišljeni i novi
zabavljači tzv. političke partije i političari. Onda je neko opalio
prvi metak u narod je gurnut u bratoubilački rat.
NAROD SE UBIJAO I PLJAČKAO I PALIO I RUŠIO JE JEDAN DRUGOME KUĆE DOK SU
SE NJEGOVE VOĐE NA SVEMU TOME BOGATILE I ZIDALE SU SEBI PALATE I
PREUZIMALI SU NARODNE FABIKE U KOJIMA JE TAJ ISTI NAROD I DALJE SE
SVAĐAJUĆI MEĐUSOBOM RADIO BUDZAŠTO BOGATEĆI ONE KOJI SU GA ZAVADILI DA
BI LAKŠE SA NJIM VLADALI!
Narod je poverovao u sve pa i u to da fabrika vredi 3 paklice cigara
koliko su jedni lopovi plaćali drugima da bi ih treći uknjižili kao
nove vlasnike fabrika.
Cela ova prevara, neviđena pljačka naroda i svega što je narod stvorio
svesno i iz plemenitih pobuda se odričići dela profita kojeg je svojim
radom u socijalističkim fabrikama u vreme socijalističkog
samoupravljanja zaradio ulažući u izgradnju novih fabrika i otvaranje
novih radnih mesta u socijalne programe izgradnje i besplatnog deljenja
stanova svojim kolegama radnicima kojima su isti bili potrebni kao i
besplatnom lečenju onih kojima je lečenje zbog bolesti bilo potrebno
kao i besplatnog školovanja onih koji su želeli da stiču nova saznanja
i da se obrazuju u onolikoj meri koliko su to oni želeli i u zemlji i u
inostranstvu ne bi li na taj način podstakli razvoj i još više
unapredili samoupravno socijalističko društvo u kojem su odrasli,
živeli i stvarali je izvedena iz najnižih pobuda i smišljeno i u njoj
su neposredno učestvovali svi segmenti društa počev od obrazovanja pa
preko policije i sudstva.
Isto kao što su pre pedeset godina doneti zakoni kojima su popljačakne
gazde i sve je postalo narodno tako su i sada doneti zakoni po kojima
narodno više nije bilo narodno već državno a država su bili njihovi
klovnovi koje je narod zvao političarima i političkim partijama. Ti su
klovnovi po zakonima koje su pod diktatom svojih gazda donosili sve što
je bilo narodno dali u privatno vlasništvo a kome bi nego svojim
gazdama tj najprivilegovanijim članovima nekada socijalističkog a sada
kapitalističkog društva.
Neka starina je jednom prilikom rekao u redu za po ne zna se koji put
umanjivanu i onako mizernu penzijicu “E dođe mi da pošaljem unuka, jer
mi se rođeni sin, bruka moja neviđena, spanđo sa lopovima te ih služi
odanije od najodanijeg paščeta, da ode u šumu u hajduke pa da sa
družinom ubija i pljačka ovu fukaru što nas sve pokrade al ni šuma više
nema sve su posekli i prodali mater im izdajničku, lopovsku, ma gadnu
kapitalističku j....” Na to mu je sagovornik odgovorio:”E moj druže dok
smo mi pazili na predratne kapitaliste što smo im imovinu uzeli u
revoluciji i mazili i pazili naše profesore i akademike nismo ni svesni
bili da smu guju u njedrima držali što nas sad ovako mučki ujede”
“Ujede, ujede i nas i njih. Sav narod pokradoše a ni predratnim
kapitalistima ništa ne dadoše iako im stalno to obećavaše” odgovori
prvi. “E ovaki izdajnika, naci-fašista i lopova nikada i nigde nije
bilo ma ni kad je onaj moler Hitler ovde dolazio” završi razgovor
drugi. Neki treći su se kleli kako nikada više i ni za koga glasati
neće sve dok se ne pojave neki hrabri ljudi koji će se javno zakleti da
će kada dođu na vlast proterati sadašnje okupatore i pljačkaše naroda i
narodne imovine tj. gazde baš kao što su ih i pre 60 godina oni
proterali sve zajedno sa njihovim slugama onom služničkom fukarom koja
ništa na celome svetu više ne voli no da gazdi svome robuje i služi.
Neki su ogorčeno počeli pisati i novi manifest komunističke partije u
kojem se kaže da će se oduzeti svakome sva imovina koja prelazi 100 000
nekonvertabilnih evra a za koju ne može da se dokaže da je
stečena legalno i pošteno a da će se i bez dokazivanja o poreklu bez
ikakve nadoknade oduzimati sva ona imovina koja je i ranije bila u
vlasništvu naroda a koja je u procesu tzv. privatizacije postala
privatna kao i da će svi oni koji su u toj pljački narodne imovine
učestvovali biti bez prebijene pare u džepu il bankovnom računu
proterani iz zemlje pa nek probaju tamo gde in prime da vide može li se
tako bezočno narod pljačkati i ponovo će se uspostaviti sistem
socijalističkog samoupravljanja koji se i onako u praksi pokazao kao
najhumaniji i najuspešniji društveni sistem svih vremena pa će narod
(ovaj put savesnije i svesnije paziti šta radi i na šta ga kojekakvi
antinarodni elementi nagovaraju) nastaviti tamo gde je i stao u svom
civilizacijskom razvoju sada svestan laži i opasnosti koje sa sobom
nose zagovornici naci i klero-fašizma tj jednom rečju kapitalizma.
Tunguzija jeste mesto gde biva to što nigde ne biva valjda je zato i
tako interesantna za pisanje o njoj.
Kapitalizam ba{ kao
{to to i sama re~ ka`e sve podre|uje kapitalu dok socijalizam kao {to
se to opet iz konstrukcije same re~i da zaklu~iti sve podre|uje dru{tvu
tj. socijali.
Tragi-komi~no je da u socijalizmu ba{ kao i u kapitalizmu najvi{e
uspeha ima isti tip qudi. To su oni koji kora~aju kroz `ivot bez
ikakvih skrupula tj ne obaziru}i se na qude oko sebe. U tu svrhu je i
smi{qeno socijalisti~ko samoupravqawe gde je vlast i upravqawe nad svim
resursima dru{tva dato upravo narodu a ne wegovim najgorim tj. onima
koji su bezskurpuloznim delima uspeli da se do~epaju ma kakvog
privilegovanog polo`aja te su odatle svojim bezobzirnim delima
zagor~avali `ivote ostalim ~lanovima dru{tva.
Treba li boqeg dokaza za to od Tunguzije, zemqe u kojoj su
najistaknutiji i najprivilegovaniji ~lanovi socijalisti~kog dru{tava
zavadiv{i narod opqa~kali isti i sada su najve}i, najbogatiji i
najmo}niji ~lanovi kapitalisti~kog dru{ta. Do toga nikada ne bi do{lo
da prethodno nisu ukinuli samoupravqawe a na upravqa~ke polo`aje
postavili svoje odane sluge koje su se svojski traudile da raznoraznim
prevarama i proneverama opqa~kaju dru{tvo i obogate se da bi potom u
tzv. procesu tranzicije tim opqa~kanim novcem na prevaru “pokupovali”
preduze}a od wihovih kompawona u pqa~ki i postali vlasnici istih. Narod
tj. one koji su vlasnici svega {to postoji u Tunguziji jer su oni sami
to svojim radom i izdvajawem iz zarade koju su preduze}a u kojima su
radili i kojima su samostalno upravqali niko ni{ta nije pitao niti mu
je iko od lopova i{ta dao. Izuzetak od ovoga je jedino bila Gor{}anija
jedna od republika Tunguzije koja je sve {to je imala u procesu
privatizacije podelila svim svojim gra|anima podjednako te su tako svi
gra|ani te republike postali mali kapitalisti tj. akcionari svega {to
je ta republika imala. Po{teno da po{tenije ne mo`e biti.
U polu zbiqi polu {ali narod je po~eo me| sobom govoriti kako }e kad
zavr{e sa pqa~kom preduze}a po~eti prodavati i privatne ku}e i stanove
koje su tako|e bile u narodnom vlasni{tvu jer novim kapitalistima a
biv{im komunistima privatna svojina i vlasni{tvo nad imovinomnikada
nije bilo va`no. Ta se lopovska banda svih ovih godina dr`ala samo
jedne parole koja glasi [TO JE TVOJE TO JE I MOJE A [TO JE MOJE TO JE
SAMO MOJE! Kako je sve u dr`avi stvoreno radom i samopregornim
odricawem radnika i bilo je narodno a kako oni privilegovani lopovi
nikada nisu brinuli za tu|e vlasni{tvo ve} su sve smatrali svojom
li~nom pr}ijom pa su se tako prema narodu i narodnoj imovini i
odnoasili pa su je u celini uz pomo} raznoraznih tobo` legalnih prevara
prisvojili. "Ovi kako su krenuli proda}e jedan drugom i moj
{poret pa }e jednom do}i neka `ena da kuva na mome {poretu jer }e
joj neko tre}i tako re}i a to {to skuva }e odneti neko ~etvrti a ja
{poretu ne}u smeti ni pri}i jer }e mi re}i da to nije moj {poret."
Govorila je jedna `ena a na to se druga nadovezala "Ma ne ti }e{ kuvati
na tom {poretu al to {to bude{ skuvala ne}ete jesti ti i tvoja porodica
ve} }e ga jesti neko drugi a ti }e{ samo platu dobijati za to {to kuva{
kad se i kolko se tom {to ti je {poret popqa~kao }efne i ako mu se
}efne."
Gazde dr`e stoku il da im rade il da ih hrane a kako i narod gazdama
slu`i za to isto onda i narod, vala gazdama, do|e ko stoka.
I prvi a i rugi svetski rat su vodili najbogatiji kapitalisti
sveta ne bi li se jo{ vi{e obogatili a narod je ginuo ko stoka.
U drugom svetskom ratu gazde su se udru`ile i slu`ile su onima koje je
narod zvao okupatorima i koji su do{li iz drugih dr`ava da ga pqa~kaju.
Tu se narod podelio jedan deo je video da ga sada pqa~kaju ne samo
doma}i bogata{i ve} i strani (okupator) pa je reko: "E vala dosta je
bilo, ne}ete vi{e ni jedni ni drugi". Drugi deo naroda su ~inili oni
koji se ra|aju i `ive samo zato da bi imali svoga gospodara to jest
bili sluge drugome. Ti su nastavili verno da slu`e svoje gazde a i nove
gazde koje su do{le (okupatora). Na sre}u slobodarskog naroda upeli su
posle mnogih `rtava da na kraju ne samo oteraju okupatora ve} da
proteraju i potamane i dobar deo gazda i nihovih slugu. Taj se proces
zvao narodnooslobodila~ki rat i socijalisti~ka revolucija.
50 godina posle toga najprivilegovaniji sloj naroda je uvideo da su
radnici u samoupravqawu uspeli da standard `ivota u socijalisti~koj
federativnoj republici Tunguziji uzdignu do nivoa kakav je vladao
najrazvijenijim kapitalisti~kim zemqama. Delegacije iz kapitalisti~kih
zemaqa su dolazlile da se ~ude efektima samoupravqawa pa je
modifikovana verzija samoupravqawa implementirana i u nekim od
kapitalisti~kih preduze}a u kapitalisti~kim zemqama iz kojih su
posmatra~i dolazili, jer je davala neverovatne rezultate u pogledu
produktivnosti i ekonomi~nosti poslovawa. Krajem osamdesetih a po~etkom
devedesetih radni~ke plate su u SFR Tunguziji bile oko 1500 DM dok su
plate wihovih kolega u kapitalisti~kim zemqama bile 3000 DM s tim da je
kupovna mo} doma}ih proizvoda tj onih proizvoda koji su stvarani u
Tunguziji bila i trostruko ve}a od one koju su imali radnici u
kapitalisti~kim zemqama. Upotrebna vrednost (kvalitet) proizvoda sve
sem marketinga i estatskog izgleda je bio identi~an onom kod proizvoda
koji su poticali iz kapitalisti~kih zemaqa. Naprivilegovaniji ~lanovi
socijalisti~kog samoupravnog dru{tva su to znali pa im je dosadilo da
budu samo direktori (kojima su radnici preko radni~kih saveta krojili
plate i pazili da ih ne prevare i pokradu) ve} su po`eleli da budu i
gazde. U tu svrhu su pribegli nepogra{ivoj taktici, zavadi pa vladaj.
Najprivilegovaniji su skovali zaveru i postigli dogovor o me|usobnom ne
napadawu ve} iskqu~ivoj pqa~ki narodne imovine, li~nom boga}ewu i
prevo|ewu dru{tva u kapitalizam. U skladu sa dogovorom koji su
potignut narod je obasut pri~ama o religiji, naciji, balijama,
~etnicima, usta{ama, partuzanima i onome {to su radili ili nisu radili
pre pola veka i svemu tome je dat stra{an marketin{ki efekt tako da
narod nije pri~ao o ni~emu drugom sem o tome. U tu srhu su pored
klasi~nih zabavqa~a sportista, glumaca i peva~a smi{qeni i novi
zabavqa~i tzv. politi~ke partije i politi~ari. Onda je neko opalio prvi
metak u narod je gurnut u bratoubila~ki rat.
NAROD SE UBIJAO I PQA^KAO I PALIO I RU[IO JE JEDAN DRUGOME KU]E DOK SU
SE WEGOVE VO\E NA SVEMU TOME BOGATILE I ZIDALE SU SEBI PALATE I
PREUZIMALI SU NARODNE FABIKE U KOJIMA JE TAJ ISTI NAROD I DAQE SE
SVA\AJU]I ME\USOBOM RADIO BUD ZA[TO BOGATE]I ONE KOJI SU GA ZAVADILI DA
BI LAK[E SA WIM VLADALI!
Narod je poverovao u sve pa i u to da fabrika vredi 3 paklice cigara
koliko su jedni lopovi pla}ali drugima da bi ih tre}i ukwi`ili kao nove
vlasnike fabrika.
Cela ova prevara, nevi|ena pqa~ka naroda i svega {to je narod stvorio
svesno i iz plemenitih pobuda se odri~i}i dela profita kojeg je svojim
radom u socijalisti~kim fabrikama u vreme socijalisti~kog samoupravqawa
zaradio ula`u}i u izgradwu novih fabrika i otvarawe novih radnih mesta
u socijalne programe izgradwe i besplatnog deqewa stanova svojim
kolegama radnicima kojima su isti bili potrebni kao i besplatnom le~ewu
onih kojima je le~ewe zbog bolesti bilo potrebno kao i besplatnog
{kolovawa onih koji su `eleli da sti~u nova saznawa i da se obrazuju u
onolikoj meri koliko su to oni `eleli i u zemqi i u inostranstvu ne bi
li na taj na~in podstakli razvoj i jo{ vi{e unapredili samoupravno
socijalisti~ko dru{tvo u kojem su odrasli, `iveli i stvarali je
izvedena iz najni`ih pobuda i smi{qeno i u woj su neposredno
u~estvovali svi segmenti dru{ta po~ev od obrazovawa pa preko policije i
sudstva.
Isto kao {to su pre pedeset godina doneti zakoni kojima su popqa~akne
gazde i sve je postalo narodno tako su i sada doneti zakoni po kojima
narodno vi{e nije bilo narodno ve} dr`avno a dr`ava su bili wihovi
klovnovi koje je narod zvao politi~arima i politi~kim partijama. Ti su
klovnovi po zakonima koje su pod diktatom svojih gazda donosili sve {to
je bilo narodno dali u privatno vlasni{tvo a kome bi nego svojim
gazdama tj najprivilegovanijim ~lanovima nekada socijalisti~kog a sada
kapitalisti~kog dru{tva.
Neka starina je jednom prilikom rekao u redu za po ne zna se koji put
umawivanu i onako mizernu penzijicu "E do|e mi da po{aqem unuka, jer mi
se ro|eni sin, bruka moja nevi|ena, span|o sa lopovima te ih slu`i
odanije od najodanijeg pa{~eta, da ode u {umu u hajduke pa da sa
dru`inom ubija i pqa~ka ovu fukaru {to nas sve pokrade al ni {uma vi{e
nema sve su posekli i prodali mater im izdajni~ku, lopovsku, ma gadnu
kapitalisti~ku j...." Na to mu je sagovornik odgovorio:"E moj dru`e dok
smo mi pazili na predratne kapitaliste {to smo im imovinu uzeli u
revoluciji i mazili i pazili na{e profesore i akademike nismo ni svesni
bili da smu guju u wedrima dr`ali {to nas sad ovako mu~ki ujede"
"Ujede, ujede i nas i wih. Sav narod pokrado{e a ni predratnim
kapitalistima ni{ta ne dado{e iako im stalno to obe}ava{e" odgovori
prvi. "E ovaki izdajnika, naci-fa{ista i lopova nikada i nigde nije
bilo ma ni kad je onaj moler Hitler ovde dolazio" zavr{i razgovor
drugi. Neki tre}i su se kleli kako nikada vi{e i ni za koga glasati
ne}e sve dok se ne pojave neki hrabri qudi koji }e se javno zakleti da
}e kada do|u na vlast proterati sada{we okupatore i pqa~ka{e naroda i
narodne imovine tj. gazde ba{ kao {to su ih i pre 60 godina oni
proterali sve zajedno sa wihovim slugama onom slu`ni~kom fukarom koja
ni{ta na celome svetu vi{e ne voli no da gazdi svome robuje i slu`i.
Neki su ogor~eno po~eli pisati i novi manifest komunisti~ke partije u
kojem se ka`e da }e se oduzeti svakome sva imovina koja prelazi 100 000
nekonvertabilnih evra a za koju ne mo`e da se doka`e da je
ste~ena legalno i po{teno a da }e se i bez dokazivawa o poreklu bez
ikakve nadoknade oduzimati sva ona imovina koja je i ranije bila u
vlasni{tvu naroda a koja je u procesu tzv. privatizacije postala
privatna kao i da }e svi oni koji su u toj pqa~ki narodne imovine
u~estvovali biti bez prebijene pare u yepu il bankovnom ra~unu
proterani iz zemqe pa nek probaju tamo gde in prime da vide mo`e li se
tako bezo~no narod pqa~kati i ponovo }e se uspostaviti sistem
socijalisti~kog samoupravqawa koji se i onako u praksi pokazao kao
najhumaniji i najuspe{niji dru{tveni sistem svih vremena pa }e narod
(ovaj put savesnije i svesnije paziti {ta radi i na {ta ga kojekakvi
antinarodni elementi nagovaraju) nastaviti tamo gde je i stao u svom
civilizacijskom razvoju sada svestan la`i i opasnosti koje sa sobom
nose zagovornici naci i klero-fa{izma tj jednom re~ju kapitalizma.
Tunguzija jeste mesto gde biva to {to nigde ne biva vaqda je zato i
tako interesantna za pisawe o woj.
Kapitalizam bas kao sto to i sama rec kaze sve podredjuje kapitalu dok
socijalizam kao sto se to opet iz konstrukcije same reci da zakluciti
sve podredjuje drustvu tj. socijali.
Tragi-komicno je da u socijalizmu bas kao i u kapitalizmu najvise
uspeha ima isti tip ljudi. To su oni koji koracaju kroz zivot bez
ikakvih skrupula tj ne obaziruci se na ljude oko sebe. U tu svrhu je i
smisljeno socijalisticko samoupravljanje gde je vlast i upravljanje nad
svim resursima drustva dato upravo narodu a ne njegovim najgorim tj.
onima koji su bezskurpuloznim delima uspeli da se docepaju ma kakvog
privilegovanog polozaja te su odatle svojim bezobzirnim delima
zagorcavali zivote ostalim clanovima drustva.
Treba li boljeg dokaza za to od Tunguzije, zemlje u kojoj su
najistaknutiji i najprivilegovaniji clanovi socijalistickog drustava
zavadivsi narod opljackali isti i sada su najveci, najbogatiji i
najmocniji clanovi kapitalistickog drusta. Do toga nikada ne bi doslo
da prethodno nisu ukinuli samoupravljanje a na upravljacke polozaje
postavili svoje odane sluge koje su se svojski traudile da raznoraznim
prevarama i proneverama opljackaju drustvo i obogate se da bi potom u
tzv. procesu tranzicije tim opljackanim novcem na prevaru "pokupovali"
preduzeca od njihovih kompanjona u pljacki i postali vlasnici istih.
Narod tj. one koji su vlasnici svega sto postoji u Tunguziji jer su oni
sami to svojim radom i izdvajanjem iz zarade koju su preduzeca u kojima
su radili i kojima su samostalno upravljali niko nista nije pitao niti
mu je iko od lopova ista dao. Izuzetak od ovoga je jedino bila
Gorscanija jedna od republika Tunguzije koja je sve sto je imala u
procesu privatizacije podelila svim svojim gradjanima podjednako te su
tako svi gradjani te republike postali mali kapitalisti tj. akcionari
svega sto je ta republika imala. Posteno da postenije ne moze biti.
U polu zbilji polu sali narod je poceo medj sobom govoriti kako ce kad
zavrse sa pljackom preduzeca poceti prodavati i privatne kuce i stanove
koje su takodje bile u narodnom vlasnistvu jer novim kapitalistima a
bivsim komunistima privatna svojina i vlasnistvo nad imovinomnikada
nije bilo vazno. Ta se lopovska banda svih ovih godina drzala samo
jedne parole koja glasi STO JE TVOJE TO JE I MOJE A STO JE MOJE TO JE
SAMO MOJE! Kako je sve u drzavi stvoreno radom i samopregornim
odricanjem radnika i bilo je narodno a kako oni privilegovani lopovi
nikada nisu brinuli za tudje vlasnistvo vec su sve smatrali svojom
licnom prcijom pa su se tako prema narodu i narodnoj imovini i
odnoasili pa su je u celini uz pomoc raznoraznih toboz legalnih prevara
prisvojili. "Ovi kako su krenuli prodace jedan drugom i moj
sporet pa ce jednom doci neka zena da kuva na mome sporetu jer ce
joj neko treci tako reci a to sto skuva ce odneti neko cetvrti a ja
sporetu necu smeti ni prici jer ce mi reci da to nije moj sporet."
Govorila je jedna zena a na to se druga nadovezala "Ma ne ti ces kuvati
na tom sporetu al to sto budes skuvala necete jesti ti i tvoja porodica
vec ce ga jesti neko drugi a ti ces samo platu dobijati za to sto kuvas
kad se i kolko se tom sto ti je sporet popljackao cefne i ako mu se
cefne."
Gazde drze stoku il da im rade il da ih hrane a kako i narod gazdama
sluzi za to isto onda i narod, vala gazdama, dodje ko stoka.
I prvi a i rugi svetski rat su vodili najbogatiji kapitalisti
sveta ne bi li se jos vise obogatili a narod je ginuo ko stoka.
U drugom svetskom ratu gazde su se udruzile i sluzile su onima koje je
narod zvao okupatorima i koji su dosli iz drugih drzava da ga
pljackaju. Tu se narod podelio jedan deo je video da ga sada pljackaju
ne samo domaci bogatasi vec i strani (okupator) pa je reko: "E vala
dosta je bilo, necete vise ni jedni ni drugi". Drugi deo naroda su
cinili oni koji se radjaju i zive samo zato da bi imali svoga gospodara
to jest bili sluge drugome. Ti su nastavili verno da sluze svoje gazde
a i nove gazde koje su dosle (okupatora). Na srecu slobodarskog naroda
upeli su posle mnogih zrtava da na kraju ne samo oteraju okupatora vec
da proteraju i potamane i dobar deo gazda i nihovih slugu. Taj se
proces zvao narodnooslobodilacki rat i socijalisticka revolucija.
50 godina posle toga najprivilegovaniji sloj naroda je uvideo da su
radnici u samoupravljanju uspeli da standard zivota u socijalistickoj
federativnoj republici Tunguziji uzdignu do nivoa kakav je vladao
najrazvijenijim kapitalistickim zemljama. Delegacije iz kapitalistickih
zemalja su dolazlile da se cude efektima samoupravljanja pa je
modifikovana verzija samoupravljanja implementirana i u nekim od
kapitalistickih preduzeca u kapitalistickim zemljama iz kojih su
posmatraci dolazili, jer je davala neverovatne rezultate u pogledu
produktivnosti i ekonomicnosti poslovanja. Krajem osamdesetih a
pocetkom devedesetih radnicke plate su u SFR Tunguziji bile oko 1500 DM
dok su plate njihovih kolega u kapitalistickim zemljama bile 3000 DM s
tim da je kupovna moc domacih proizvoda tj onih proizvoda koji su
stvarani u Tunguziji bila i trostruko veca od one koju su imali radnici
u kapitalistickim zemljama. Upotrebna vrednost (kvalitet) proizvoda sve
sem marketinga i estatskog izgleda je bio identican onom kod proizvoda
koji su poticali iz kapitalistickih zemalja. Naprivilegovaniji clanovi
socijalistickog samoupravnog drustva su to znali pa im je dosadilo da
budu samo direktori (kojima su radnici preko radnickih saveta krojili
plate i pazili da ih ne prevare i pokradu) vec su pozeleli da budu i
gazde. U tu svrhu su pribegli nepograsivoj taktici, zavadi pa vladaj.
Najprivilegovaniji su skovali zaveru i postigli dogovor o medjusobnom
ne napadanju vec iskljucivoj pljacki narodne imovine, licnom bogacenju
i prevodjenju drustva u kapitalizam. U skladu sa dogovorom koji
su potignut narod je obasut pricama o religiji, naciji, balijama,
cetnicima, ustasama, partuzanima i onome sto su radili ili nisu radili
pre pola veka i svemu tome je dat strasan marketinski efekt tako da
narod nije pricao o nicemu drugom sem o tome. U tu srhu su pored
klasicnih zabavljaca sportista, glumaca i pevaca smisljeni i novi
zabavljaci tzv. politicke partije i politicari. Onda je neko opalio
prvi metak u narod je gurnut u bratoubilacki rat.
NAROD SE UBIJAO I PLJACKAO I PALIO I RUSIO JE JEDAN DRUGOME KUCE DOK SU
SE NJEGOVE VODJE NA SVEMU TOME BOGATILE I ZIDALE SU SEBI PALATE I
PREUZIMALI SU NARODNE FABIKE U KOJIMA JE TAJ ISTI NAROD I DALJE SE
SVADJAJUCI MEDJUSOBOM RADIO BUDZASTO BOGATECI ONE KOJI SU GA ZAVADILI
DA BI LAKSE SA NJIM VLADALI!
Narod je poverovao u sve pa i u to da fabrika vredi 3 paklice cigara
koliko su jedni lopovi placali drugima da bi ih treci uknjizili kao
nove vlasnike fabrika.
Cela ova prevara, nevidjena pljacka naroda i svega sto je narod stvorio
svesno i iz plemenitih pobuda se odricici dela profita kojeg je svojim
radom u socijalistickim fabrikama u vreme socijalistickog
samoupravljanja zaradio ulazuci u izgradnju novih fabrika i otvaranje
novih radnih mesta u socijalne programe izgradnje i besplatnog deljenja
stanova svojim kolegama radnicima kojima su isti bili potrebni kao i
besplatnom lecenju onih kojima je lecenje zbog bolesti bilo potrebno
kao i besplatnog skolovanja onih koji su zeleli da sticu nova saznanja
i da se obrazuju u onolikoj meri koliko su to oni zeleli i u zemlji i u
inostranstvu ne bi li na taj nacin podstakli razvoj i jos vise
unapredili samoupravno socijalisticko drustvo u kojem su odrasli,
ziveli i stvarali je izvedena iz najnizih pobuda i smisljeno i u njoj
su neposredno ucestvovali svi segmenti drusta pocev od obrazovanja pa
preko policije i sudstva.
Isto kao sto su pre pedeset godina doneti zakoni kojima su popljacakne
gazde i sve je postalo narodno tako su i sada doneti zakoni po kojima
narodno vise nije bilo narodno vec drzavno a drzava su bili njihovi
klovnovi koje je narod zvao politicarima i politickim partijama. Ti su
klovnovi po zakonima koje su pod diktatom svojih gazda donosili sve sto
je bilo narodno dali u privatno vlasnistvo a kome bi nego svojim
gazdama tj najprivilegovanijim clanovima nekada socijalistickog a sada
kapitalistickog drustva.
Neka starina je jednom prilikom rekao u redu za po ne zna se koji put
umanjivanu i onako mizernu penzijicu "E dodje mi da posaljem unuka, jer
mi se rodjeni sin, bruka moja nevidjena, spandjo sa lopovima te ih
sluzi odanije od najodanijeg pasceta, da ode u sumu u hajduke pa da sa
druzinom ubija i pljacka ovu fukaru sto nas sve pokrade al ni suma vise
nema sve su posekli i prodali mater im izdajnicku, lopovsku, ma gadnu
kapitalisticku j...." Na to mu je sagovornik odgovorio:"E moj druze dok
smo mi pazili na predratne kapitaliste sto smo im imovinu uzeli u
revoluciji i mazili i pazili nase profesore i akademike nismo ni svesni
bili da smu guju u njedrima drzali sto nas sad ovako mucki ujede"
"Ujede, ujede i nas i njih. Sav narod pokradose a ni predratnim
kapitalistima nista ne dadose iako im stalno to obecavase" odgovori
prvi. "E ovaki izdajnika, naci-fasista i lopova nikada i nigde nije
bilo ma ni kad je onaj moler Hitler ovde dolazio" zavrsi razgovor
drugi. Neki treci su se kleli kako nikada vise i ni za koga glasati
nece sve dok se ne pojave neki hrabri ljudi koji ce se javno zakleti da
ce kada dodju na vlast proterati sadasnje okupatore i pljackase naroda
i narodne imovine tj. gazde bas kao sto su ih i pre 60 godina oni
proterali sve zajedno sa njihovim slugama onom sluznickom fukarom koja
nista na celome svetu vise ne voli no da gazdi svome robuje i sluzi.
Neki su ogorceno poceli pisati i novi manifest komunisticke partije u
kojem se kaze da ce se oduzeti svakome sva imovina koja prelazi 100 000
nekonvertabilnih evra a za koju ne moze da se dokaze da je
stecena legalno i posteno a da ce se i bez dokazivanja o poreklu bez
ikakve nadoknade oduzimati sva ona imovina koja je i ranije bila u
vlasnistvu naroda a koja je u procesu tzv. privatizacije postala
privatna kao i da ce svi oni koji su u toj pljacki narodne imovine
ucestvovali biti bez prebijene pare u dzepu il bankovnom racunu
proterani iz zemlje pa nek probaju tamo gde in prime da vide moze li se
tako bezocno narod pljackati i ponovo ce se uspostaviti sistem
socijalistickog samoupravljanja koji se i onako u praksi pokazao kao
najhumaniji i najuspesniji drustveni sistem svih vremena pa ce narod
(ovaj put savesnije i svesnije paziti sta radi i na sta ga kojekakvi
antinarodni elementi nagovaraju) nastaviti tamo gde je i stao u svom
civilizacijskom razvoju sada svestan lazi i opasnosti koje sa sobom
nose zagovornici naci i klero-fasizma tj jednom recju kapitalizma.
Tunguzija jeste mesto gde biva to sto nigde ne biva valjda je zato i
tako interesantna za pisanje o njoj.