ČAS

 

Otevřeme-li okno do budoucnosti, budeme vidět, že budoucnost je pouze vnějším rámem tohoto okna. Hypotéza astrologie tvrdí, že budoucnost je jednoduše naše nevědomost, proto jí říkáme „bu­doucnost". Kdybychom ji byli schopni vidět, pak by se nám bu­doucnost nemohla stát, už bychom ji znali zde a nyní.

 

V Mahavírově životě se stala jedna událost, která vyvolala mno­ho diskusí. Kvůli tomu ho jedna skupina žáků opustila. Těchto pět set Mahavírových mnichů pak vytvořilo oddělený řád. Maha­víra říkal, že všechno, co se děje, se už nějakým způsobem stalo: jdete-li někam, znamená to, že jste už někdy dosáhli cíle cesty, když stárnete, pak jste již jistým způsobem někdy zestárli. Maha­víra říkal, , co se děje, se už někdy stalo.

Během monzunu žil daleko od Mahavíry jeden jeho dlouholetý žák. Byl nemocný, proto řekl mladšímu žákovi, který byl u něho, aby pro něj rozložil rohož. Mladší žák začal rozkládat rohožku a právě, když ji rozmotával, starší žák si vzpomněl na Mahavírův výrok. Řekl: „Stůj! Mahavíra říká, že co se nyní odehrává, se už jednou stalo."

 

Rohož byla v procesu rozkládání, ale nebyla ještě úplně rozlo­žená. Mnicha napadlo, že Mahavíra řekl nesprávnou věc. Rohož byla z poloviny rozložená, ale v jakém smyslu byla rozložená úplně?

Nechal rohož tak. Po monzunu šel za Mahavírou a řekl: „Děláš chybu, když říkáš, že co se odehrává, se už jednou stalo, protože právě nyní je rohož na polovinu rozprostřená, začala se rozmotá­vat, ale není zcela rozbalená. Takže jsem dokázal, že tvůj výrok není pravdivý."

 

Mahavíra mu řekl, že ho nepochopil. Tento žák musel mít velmi dětinský rozum, jinak by tak nemluvil. Mahavíra řekl: „Ty jsi za­stavil proces. Ono se to uskutečňovalo, ale ty j si to přerušil. Rohož, jíž si zabránil, aby se rozprostřela, se aktualizovala v samotném procesu rozprostírání. Ve skutečnosti byla vždy aktualizovaná. Ty jsi viděl pouze rohož v procesu rozkládání, ale ještě jeden pro­ces se uskutečňoval a to je to, co se už stalo. Jak dlouho zůstane tvá rohož nerozložená? Rozkládá se a bude rozložená úplně. Vrať se nazpět."

 

Když se žák vrátil, uviděl, že rohož je rozložená, ležel na ní a odpočíval mladší žák. Tento člověk všechno narušil a pokazil celou mnichovu teorii.

 

Když Mahavíra říkal, že všechno, co se děje, se už stalo, říkal, že cokoliv se odehrává, je přítomnost a cokoliv může být, je bu­doucnost. Poupě, které bude někdy kvést, kdysi kvetlo, takže bude kvést, stane se květem. Právě nyní je poupě ve stádiu květu, prá­vě nyní je pouze poupětem, ale je-li nyní ve stádiu květu, pak bude květem. Jeho rozvití se už v jistém smyslu někde stalo.

Nyní bychom se na to měli podívat z jiného úhlu. Bude to tro­chu těžší. Většinou se na jevy díváme z pohledu minulosti. Poupě kvete, ale naše myšlení je orientováno na minulost. Říkáme, že poupě kvete, že se stává květem, že poupě se stane květem. Ale může to být i naopak. Jestliže vás zezadu tlačím, způsobím, že jde­te dopředu. Ale může to být i tak, že vás bude někdo tahat zepředu. Pohyb může být obojsměrný. Já vás tlačím zezadu a vy jdete do­předu. Může to být i tak, že vás někdo tahá zepředu a nikdo vás netlačí zezadu. V tom případě se také pohybujete dopředu.

 

Astrologie zná nedokonalost názoru, že minulost dává impuls a budoucnost je výsledkem. Když se na celý jev podíváte v jeho úplnosti, uvidíte, že minulost sice poskytuje impuls, ale budouc­nost také vyvíjí tlak a přitahuje. Poupě, které se stává květem, není všechno, dá se také říci, že květ vyzývá poupě, aby rozkvetlo a stalo se květem, vyvíjí tlak. Minulost je vzadu, budoucnost je vepředu. Nyní, v přítomnosti, je tu poupě. Celá minulost tlačí na poupě, aby se stalo květem a celá budoucnost také volá na poupě, aby se stalo květem.

 

Pod tímto obojstranným tlakem z minulosti i budoucnosti se pou­pě stává květem. Kdyby nebyla žádná budoucnost, minulost sama o sobě by nebyla schopna vytvořit květ, protože budoucnost musí poskytnout poupěti prostor, aby se stalo květem. V budoucnosti je zapotřebí místo, prostor. Pouze když budoucnost poskytne pro­stor, bude poupě schopné rozkvést. Kdyby nebyla žádná budouc­nost, pak bez ohledu na to, jak se bude minulost snažit, bez ohledu na to, jak velmi vás bude tlačit, bude všechno zbytečné. Nezáleží pouze na tom, jak vás zezadu tlačím, je-li před vámi zeď, nemohu vás posunou dopředu. Pohyb dopředu vyžaduje prostor. Zatlačím vás a prostor před vámi vás přijímá s pozváním: „Pojď, buď mým hostem." Pouze pak může mít mé tlačení smysl. Pro mé tlačení je v budoucnosti potřebný prostor. Minulost pracuje, budoucnost dává prostor.

 

Astrologie je toho názoru, že dívat se z pohledu minulosti není postačující a je to nevědecké. Po celou dobu nás volá a tahá bu­doucnost. My si to ani neuvědomujeme. Je to naše nedokonalost a krátkozrakost. O zítřku nevíme nic.

 

Podívejte se na Krišnamurtiho horoskop a budete překvapeni. Kdyby se Annie Besantová nebo Ledbeater podívali na Krišna­murtiho horoskop, viděli by, že pracovat s Krišnamurtim je ne­vhodné, protože jeho horoskop jasně ukazuje, že kterékoliv orga­nizaci bude Krišnamurti patřit, vždy bude jejím ničitelem. Viděli by tam, že v jakékoliv organizaci způsobí rozklad. S kteroukoliv organizací se spojí, ta zanikne.

 

Annie Besantová nebyla připrave­na přijmout takový fakt a nikoho by to ani nenapadlo. Ale tak to skutečně bylo.Teosofické hnutí se pokoušelo udělat Krišnamurtiho svým vůd­cem. Teosofie vyvíjela na Krišnamurtiho a v jeho jménu takový nátlak, až celé hnutí zaniklo. Annie Besantová vytvořila kvůli Kriš­namurtimu velkou organizaci nazvanou Hvězda Východu. A Kriš­namurti se jednoho dne od ní odtrhl. Annie Besantová věnovala celý svůj život tomu, aby tuto organizaci vedla a zničilo ji, když se Krišnamurti od ní odtrhl. Krišnamurtiho za to není možné vinit. Hvězda, pod jejímž vlivem byl narozen ukazovala, že bude de­struktivní a narušující silou v jakékoliv organizaci.

 

Budoucnost není až tak nejistá. Pouze naše poznání je nejisté. Zdá se, že budoucnost je pro nás vždy neznámá. Jsme slepí, vů­bec nic o budoucnosti nevíme. A protože se zdá, že nám nic není odhaleno, tvrdíme, že je to nejisté. Přece jen je nám o budoucnos­ti něco odhaleno: astrologie není pouze studium a pochopení toho, co říkají hvězdy a planety. To je pouze jedna dimenze astrologie.

 

Existují i jiné možnosti, jak poznat budoucnost. Lidé mají na dlaních čáry, na čele mají čáry, na chodidlech mají čáry, ale ani to není dokonalé. V lidském těle jsou ukryty čakry. Každá čakra má své vlastní speciální cítění, každá čakra po celou dobu zvláštním způsobem vibruje, má svou vlastní frekvencí. Existují způsoby, jak je číst. Lidské bytosti mají v sobě ukryty mentální dojmy nebo semena minulosti.

 

Ron Hubbard vymyslel nové slovo a přinesl Západu nový sys­tém. Pro Východ je to stará věc. Název tohoto systému je „časová stopa". Hubbard si myslí, že v jakékoliv podobě člověk žil, ať jako člověk nebo zvíře, nebo jako rostlina nebo kámen, celý ten nekonečný sled jeho životů je v něm, v jeho paměti stále uložen. K tomuto proudu se dá dostat a člověk může znovu prožít tyto vzpomínky.

 

To byl nejcennější Hubbardův objev. Hubbard řekl o časové stopě v člověku, že jsou to záznamy. Na jedné straně máme paměť, díky níž si můžeme vzpomenout, co se stalo včera a předevčírem. To je naše „pracovní" paměť, to je naše každodenní paměť. Stej­ně jako si každý obchodník nebo úředník vede denní záznamy, taková je i naše pracovní paměť. Působí pouze ze dne na den, není stálá. To je pracovní paměť, pomocí které děláme každý den stejné činnosti a pak ji znovu zahazujeme.

 

Hlubší než tato paměť je ta, která neslouží pouze k vykonávání práce. Je to paměť, která je naším životem, která je výslednicí všech našich zkušeností, akumulovaná podstata našeho prožívání během nespočetných životů na naší cestě. Hubbard to nazval „en­gram", protože je to v nás zakořeněno. Leží to tam, celé a neporu­šené, hluboce zasuté. Může to být i otevřené a když je to otevře­né, je to to, co Mahavíra nazval pamětí minulých životů. Hubbard to nazval časovou stopou, kterou je možné sledovat zpět do minu­losti. Když je to otevřené, zážitek není takový, jako při běžné vzpomínce. Není to stejné, jako kdybyste si něco pamatovali, ale vy znovu prožíváte tyto zážitky.

 

Když je časová stopa odemčená, necítíte to tak, že , já si to pa­matuji". Ne, vy to přímo prožíváte. Pokuste se to pochopit. Je-li vaše časová stopa odemčená, její prožívání není těžké. Ve skuteč­nosti je astrologie bez toho neúplná. Nejhlubší realizací astrolo­gie je otevření vaší minulosti, protože i když si uvědomíte celou vaši minulost, pak si uvědomíte celou vaši budoucnost. Vaše bu­doucnost se vynoří z vaší minulosti.

 

Bez poznání vaší minulosti nemůžete poznat vaši budoucnost, protože vaše budoucnost bude dítě vaší minulosti, vaše budouc­nost se zrodí z vaší minulosti. Takže nejdříve je nutné, aby byla odhalena celá vaše paměťová stopa. Když je odemčená vaše pa­měťová stopa - a k tomu jsou určeny jisté techniky a metody ­budete na omylu, jestliže si budete myslet, že si vzpomenete, jak vás otec fackoval, když vám bylo šest let. Nebudete si pamatovat, jaké to bylo v těch šesti letech, ale budete to znova prožívat.

 

Znovu prožijete událost. Když se vás zeptám: „Jak se jmenu­ješ?", odpovíte: ,Junior", ne „Wiliam Smith junior". Odpoví šes­tileté dítě. V té době budete událost prožívat, nebudete si ji pama­tovat. Wiliam Smith junior si nepamatuje na to, když mu bylo šest let. Ne.. . Wiliam Smith junior se stal šestiletým. Nyní odpo­ví: „Junior." Jakákoliv odpověď bude odpovědí šestiletého dítě­te.

 

Přenesete-li se zpět do minulých životů a dostanete se do vzpo­mínky na to, že jste byli lev, začnete řvát jako lev. Nemohli byste mluvit jako člověk. Je možné, že na někoho zaútočíte. Kdybyste si pamatovali, že jste byli kamenem a někdo by se vás na něco zeptal, zůstali byste zcela němí. Nebyli byste schopni mluvit, byli byste kamenem.

 

Hubbard pomohl tisícům lidí. Například, když člověk nemohl mluvit, Hubbard tvrdil, že tento člověk má někde ve své dětské paměti blok a nemůže se hnout. Uvedl by ho pak zpět do jeho časové stopy a rozlomil by jeho engram v okamžiku, kdy mu bylo šest let nebo v bodě, v němž se zablokoval jeho růst a on se ne­mohl dále vyvíjet. Návratem do tohoto bodu se vliv této paměti z dětství rozptýlí. Pak se tento člověk znovu vrátí do věku třinácti let a rozdíl dvaceti čtyř let zmizí.

 

Zajímavé je, že člověku žádné léky nepomohou k tomu, aby mluvil, ale když se vrátí po časové stopě zpět k zablokovaným místům, pak je schopen mluvit.

 

Mnoho nemocí pochází právě z této časové stopy. Mnoho ne­mocí patří do této kategorie: například senná rýma nebo astma. Pro pacienta, který trpí sennou rýmou, existuje fixní datum: každý rok, ve stejný den, ve stejnou dobu se mu vrací senná rýma. Proč? Protože senná rýma není ve skutečnosti tělesnou nemocí, je to nemoc časové stopy. Někde je paměť zafixována, někde je zablo­kována.

 

Například člověk má paměť napojenou na dvanáctý měsíc v období dešťů. Když nastane dvanáctý měsíc, když nastane ob­dobí dešťů, je člověk připraven a už se bojí, co se stane. Budete překvapení, ale senná rýma, která ho postihne, je něco, co znovu prožívá. Není to ve skutečnosti vůbec senná rýma. Ale on znovu prožívá něco, co se stalo ve dvanáctém měsíci minulého roku. Dáte-li mu lék, způsobíte mu ještě větší problémy.

 

Medicínská léčba je zbytečná, protože on už není stejným člověkem, kterým byl před rokem a který měl být léčen právě v té době. Zbytečně plýtváte léky, protože ty jdou do člověka, který existuje nyní, ne do člověka, který byl nemocný před rokem. Mezi nimi není žádné spojení, žádný vztah. Každý lék bude neúspěšný, každý lék pouze prohloubí sennou rýmu, takže osoba pak řekne, že nic nezabírá. Znovu je připraven opakovat to, co se stalo minulého roku. Sedm­desát procent našich nemocí pochází z této časové stopy. Jsou v nás tak pevně zachyceny a upevněny, že je musíme znovu a znovu prožívat.

 

Astrologie není pouze studium hvězd, i když je to její podstata. Mimo studia hvězd jsou tu i jiné, oddělené dimenze, pomocí nichž se pokouší astrologie zkoumat budoucnost člověka a jimiž může tuto budoucnost zachytit.

 

Abychom si uvědomili budoucnost, je nutné si uvědomit minu­lost. Jestliže si chceme uvědomit minulost, pak je potřeba dešif­rovat znamení umístěná na našem těle a v naší mysli. Existují znamení na těle i v mysli. Od té doby, kdy se astrologie stala po­sedlá tělesnými znameními, nemohla jít velmi hluboko, protože tělesná znamená jsou velmi povrchní.


 

Změnou vaší mysli se změní i čáry na vaší ruce. Když vám v hypnóze vsugerují, že za patnáct dní zemřete a každý den, bě­hem těchto patnácti dnů vás budou o tomto tvrzení přesvědčovat, tak ať už skutečně zemřete nebo ne, vaše čára života bude zlome­na v proporcionální délce k patnácti dnům. Na vaší čáře života se objeví mezera: tělo přijme informaci, že smrt je na cestě.

 

Čáry na těle jsou velmi povrchním jevem. Hluboko uvnitř je mysl. Ale ne ta mysl, kterou znáte. Hluboko uvnitř je mysl, kte­rou vůbec neznáte. Centra, která existují hluboko uvnitř těla, kte­ré jóga nazývá čakrami, jsou akumulované formy minulých živo­tů. Ten, kdo ví jak, může položením dlaně na určitou čakru zjistit, do jaké míry je aktivní. Dotknutím se sedmi čaker může být zjiš­těno, zda jste je přežili nebo ne.

 

Experimentoval jsem s čakrami u stovek osob a byl jsem pře­kvapen, když jsem zjistil, že se aktivuje nanejvýš jedna nebo dvě čakry, velmi vzácně tři, většina z nich spí. Nikdy jste je nepouží­vali, ale ony jsou vaší minulostí. Když ke mně člověk přijde a já vidím, že všech sedm čaker je skutečně aktivních, pak je možné říci, že to je jeho poslední zrození. Pak už nebude více dalších zrození, protože když jsou aktivní všechny čakry, není potřebné další zrození. Tento život bude nirvána, tento život bude osvobo­zením.

 

Když někdo přišel k Mahavírovi, zajímalo ho, kolik je čaker v tomto člověku aktivních, kolik práce je třeba s ním udělat, jaké jsou jeho možnosti, kdy a zda vůbec námaha přinese nějaké ovo­ce a kolik životů k tomu bude ještě potřebovat.

 

Astrologie je pokus, jak zkoumat budoucnost mnoha způsoby. Nejběžnějším způsobem je studium, jak hvězdy a planety ovliv­ňují člověka. V této oblasti narůstá každý den více a více vědec­kých důkazů. Výsledek je tento: život je pod vlivem hvězd a není možné se těmto vlivům vyhnout. Určit druhou část je už těžší: zda je každá osoba ovlivňována individuálně. Vědci se ptají: Je pět až šest miliard lidí na této planetě ovlivňováno jako individuality?

 

Příroda dává každému člověku otisk prstu, který je pouze jeho a je unikátní, který je individuální a neopakovatelný. Příroda má takovou zodpovědnost, že dává každému člověku otisk prstu, kte­rý nemůže patřit nikomu jinému, ani nyní, ani v budoucnosti.

 

Na Zemi mohlo žít několik bilionů lidí a další bilion může žít v budoucnosti, ale otisk mého prstu nemůže být nikdy zopako­ván. Možná budete překvapeni, ale dokonce i v případě jednova­ječných dvojčat jsou otisky prstů různé.

 

Příroda může udělit každému člověku tolik individuality, pokud jde o tak bezvýznamnou věc jako je prst. Když může příroda takovou jedinečnost dát prstu, proč by nemohla dát každému člo­věku jedinečný život a jedinečnou duši? Zdá se, že neexistuje žádný důvod, proč by to tak nemohlo být. Věda se hýbe kupředu jen velmi pomalu - a to je dobré! Je dobré, že věda postupuje tak pomalu. Pokud nejsou fakta zcela dokázána, není nutné se posou­vat dopředu ani o centimetr. Proroci takový skok udělat mohou. Mohou prohlásit, co se stane za tisíc nebo dokonce za sto tisíc let­právě nyní.

 

Věda se pohybuje dopředu centimetr za centimetrem. Vidí pou­ze fakta, která je možné dokázat. Snění je pro vědu neužitečné, ale proroci mohou objevit pravdu dokonce i ve snech. Pro ně je dokonce i budoucnost pouze expanzí přítomnosti.

 

Astrologie je v podstatě zkoumáním budoucnosti. Věda je v základech zkoumáním minulosti. Věda je zkoumání příčin vše­ho, co dnes existuje. Astrologie je zkoumání následků všeho, co dnes. existuje. Mezi vědou a astrologií je široká propast. Věda však každým dnem přijímá nové věci a teorie, které se předtím zdály být nemožné.

 

Jak jsem řekl, věda pouze nedávno přijala fakt, že každý člověk se rodí s vrozenou individualitou. Dlouhou dobu váhala přijmout vážnost této myšlenky. Astrologie to tvrdila vždy. Pokusme se to pochopit...

Například, vezměme si semeno mangovníku. Když zasadíme semeno mangovníku, musí v něm být už zabudován jistý druh programu, musí tam být plán. Kdyby to tak nebylo, semeno by bylo bezmocné.

 

Nepřijímá rady od odborníka, ani nestuduje na univerzitě... Jak se pak může z tohoto semene vyvinout strom mangovníku? Vytvoří se listy a pak také mangové plody. V semenu, které je jako kámen, musí být program úplný. Co by semeno děla­lo bez tohoto programu? Všechno už musí být v něm předem za­kódováno. To, jaký strom z něho vyroste, musí být nějakým způ­sobem v semenu ukryto. My to nemůžeme vidět. Musí to tam být, jinak by místo mangového stromu vyrostl nímový strom.

 

Zdá se, že chyba se nikdy nestane. Vyvine se pouze mangový strom. Všechno se správně opakuje. V tomto malém semeni je obsažena celá informace, co musí semeno dělat, jak musí vyklí­čit, jaký typ listů a větví má vytvářet, jak dlouho bude růst, jak bude strom vysoký. To všechno musí být v semeni ukryto. Kolik mangových plodů bude mít, jak budou sladké, zda dozrají nebo ne, všechno to musí být v semeni ukryto. Je-li toto všechno ukry­to v semenu stromu, pak přece musí být také vše zakódováno v semeni lidského zárodku.

 

Dnes vědci vědí, že už v tomto stádiu je dána barva vašich očí a vlasů, že je dána výška vašeho těla a předpoklady vašeho zdraví a nemocí, dokonce i vaše IQ. Jak jinak by se mohlo rozvíjet vaše tělo? Musíte mít v sobě dopředu zabudovaný program. Jak je možné, že se jisté kosti spojí a vytvoří ruku a jiné zase vytvoří nohu? Jedna část začne vidět, jiná slyšet. Jak se toto všechno může stát?

 

Vědci měli ve zvyku tvrdit, že je to všechno náhoda. Slovo ná­hoda zní velmi nevědecky. Náhoda znamená šance. Náhodou může noha začít vidět a ruka slyšet. Zdá se, že zde není mnoho náhod. Pravděpodobnější je, že všechno má zákonitost a je dopředu na­plánováno.

 

Astrologové tvrdí ještě vědečtější věc. Tvrdí, že všechno je ob­saženo v semeni. Astrologové tvrdí, že když studujeme semeno, pak můžeme rozšifrovat jazyk semene a kompletní program lid­ské bytosti. Vědci už začali načrtávat takové programy rostlin. Dosud jsme astrologii považovali za pověru, slepou víru, ale když věda začne programovat, stane se astrologií. V tomto směru už věda začala něco podnikat.

Astrologie hlásá, že ve chvíli, kdy budeme znát boží milost jako celek, pak budoucnost, jako taková, přestane existovat. Protože celek neznáme, budeme znát pouze malý fragment a to, co nezná­me, se stává budoucností. Jsme nuceni říci: „Možná to bude tak­to", protože toho ještě hodně nevíme. Pokud bychom znali celek, řekli bychom: „Bude to takto" - a bylo by to přesně tak.


 

Je-li všechno přítomno v lidském semeni, pak je to pouze záleži­tost studování semene. To, co vám dnes říkám, muselo v nějaké podobě existovat v mém semeni jako pravděpodobnost. Jak jinak bych o tom všem mohl vyprávět? Když se jednoho dne začne zkoumat lidské semeno, pak pozorováním mého semene může být nastíněn program naznačující, co řeknu v tomto životě, čím se stanu, čím se nestanu, co ze sebe udělám a co ze sebe nebudu moci udělat. Nebude překvapením, že zítra, ne-li dnes, budeme mít schopnost podívat se do lidské podstaty. První kroky v tomto směru už jste udělali.

 

Grafy narození -horoskopy, pouze pomáhají zkoumat tyto věci. Už tisíce let, když se narodí dítě, jsme se pokoušeli zjistit, čím se stane. Kdybychom mohli získat nějakou představu, pak bychom mohli vytvořit podmínky. Možná bychom mohli dát příležitost to­muto dítěti. Také bychom byli schopni přijmout jakýkoliv výsle­dek.

 

Ke konci života Mulla Nasredin řekl, že vždy trpěl, ale jednoho dne se stal šťastným. Všichni lidé ve vesnici byli šokováni zázra­kem, protože člověk, který byl vždy sklíčený, který vždy všechno viděl černě, se najednou stal veselý. Byl pořád pesimista, který všude viděl jenom překážky.

 

Jednou měl Nasredin v zahradě mimořádnou úrodu. Bylo tam tolik jablek, že se stromy úplně prohýbaly. Jeden soused byl zvě­davý, zda se bude Nasredin i nyní stěžovat. Řekl mu: „Tentokrát je taková úroda, jako kdyby padal zlatý déšť. Co myslíš, Nasredi­ne?"

Nasredin velmi smutně odpověděl: „Všechno je v pořádku, ale kde teď vezmu shnilá jablka, abych nakrmil zvěř?"

Tento člověk byl stále nešťastný: „Kde vezmu shnilá jablka na krmení zvířat?" Všechna jablka byla dobrá, žádné nebylo shnilé, a pro něj to byl problém.

A najednou se jednoho dne tento člověk stal šťastným. Lidi ve vesnici to přirozeně zajímalo. Ptali se: „Nasredine, jsi šťastný? Jaké je tvé tajemství?"

Nasredin odpověděl: „Naučil j sem se spolupracovat s nevyhnutelným. Po mnoha letech bojů jsem přece jen něco pochopil. Nyní jsem se rozhodl, že co musí být, to musí být. Nyní spolupracuji s nevyhnutelným, takže není žádný důvod být nešťastný. Nyní jsem šťastný."

 

Astrologie zkoumá mnoho věcí. Podává ruku ke spolupráci vše­mu, co je nevyhnutné. Nebojuje zbytečně proti něčemu, co má být. Nepožaduje nebo nesnaží se o něco, co nemá být.

 

Astrologie je prostředek, jak udělat člověka zbožným, přivést ho k přirozenosti a připravit ho k nejvyššímu poslání. Astrologie má hodně dimenzí a aspektů. Postupně budu hovořit o každé di­menzi. Ale zatím pouze tolik: vesmír je živým tělem, organickou jednotou. Není v něm nic izolováno, všechno je spojeno. Všech­no, i když je to daleko, je spojeno s tím, co je blízko a nic není od sebe odděleno.

 

Proto by nikdo neměl žít v omylu, že je izolovaným ostrovem, odděleným a osamoceným. Každý je spojen s celkem, a každý neustále působí na druhé a ostatní působí na něj. Dokonce, pře­jdete-li kolem kamene ležícího u cesty, i on vysílá své vibrace směrem k vám. A vy nejenže procházíte kolem, vy mu také pře­dáváte své vibrace.

 

Tvrdím, že jsme ovlivňováni Měsícem i hvězdami. Jiná myš­lenka, kterou hlásají astrologové, tvrdí, že Měsíc a hvězdy jsou ovlivňovány námi, protože vliv proudí oběma směry. Vždy, když se na Zemi narodí takový člověk jako Buddha, si Měsíc neuvědo­muje, že kvůli němu nevznikají na jeho povrchu bouřky, že kvůli Buddhovi se bouřky ztišily. Měsíc je tím ovlivněn, i Slunce je tím ovlivněno.

Když se na Slunci objeví skvrny a vznikají bouřky, na Zemi se šíří nemoci. Když se na Zemi narodí osoba jako Buddha, proudí tok klidu, pilíř vědomí roste, sílí a na celé Zemi se šíří hluboká krása meditace. To pak způsobuje, že na Slunci nevznikne bouř­ka, protože všechno je se vším propojeno.

 

Stéblo trávy působí na Slunce a Slunce působí na list trávy. Trá­va není tak tenká, aby Slunce mohlo říci: „Co může pro mne udě­lat tento list trávy?" Život je propojen. Nic není malé nebo velké, všechno je jednou organickou jednotou.

 

Život je celek. Astrologii pochopíte pouze tehdy, vnímáte-li tuto úplnost, jinak to není možné.


 

To je jeden aspekt, o němž jsem dnes hovořil. Zítra začneme mluvit o dalších dimenzích.

Stačí pro dnešek?

Hosted by www.Geocities.ws

1