ČAS
Otevřeme-li
okno do budoucnosti, budeme vidět, že budoucnost je pouze vnějším
rámem tohoto okna. Hypotéza astrologie tvrdí, že budoucnost je jednoduše naše
nevědomost, proto jí říkáme „budoucnost". Kdybychom ji byli
schopni vidět, pak by se nám budoucnost nemohla stát, už bychom ji znali
zde a nyní.
V
Mahavírově životě se stala jedna událost, která vyvolala mnoho
diskusí. Kvůli tomu ho jedna skupina žáků opustila. Těchto
pět set Mahavírových mnichů pak vytvořilo oddělený
řád. Mahavíra říkal, že všechno, co se děje, se už nějakým
způsobem stalo: jdete-li někam, znamená to, že jste už někdy
dosáhli cíle cesty, když stárnete, pak jste již jistým způsobem někdy
zestárli. Mahavíra říkal, , co se děje, se už někdy stalo.
Během
monzunu žil daleko od Mahavíry jeden jeho dlouholetý žák. Byl nemocný, proto
řekl mladšímu žákovi, který byl u něho, aby pro něj rozložil
rohož. Mladší žák začal rozkládat rohožku a právě, když ji
rozmotával, starší žák si vzpomněl na Mahavírův výrok. Řekl:
„Stůj! Mahavíra říká, že co se nyní odehrává, se už jednou
stalo."
Rohož
byla v procesu rozkládání, ale nebyla ještě úplně rozložená. Mnicha
napadlo, že Mahavíra řekl nesprávnou věc. Rohož byla z poloviny
rozložená, ale v jakém smyslu byla rozložená úplně?
Nechal
rohož tak. Po monzunu šel za Mahavírou a řekl: „Děláš chybu, když
říkáš, že co se odehrává, se už jednou stalo, protože právě nyní je
rohož na polovinu rozprostřená, začala se rozmotávat, ale není zcela
rozbalená. Takže jsem dokázal, že tvůj výrok není pravdivý."
Mahavíra
mu řekl, že ho nepochopil. Tento žák musel mít velmi dětinský rozum,
jinak by tak nemluvil. Mahavíra řekl: „Ty jsi zastavil proces. Ono se to
uskutečňovalo, ale ty j si to přerušil. Rohož, jíž si zabránil,
aby se rozprostřela, se aktualizovala v samotném procesu rozprostírání. Ve
skutečnosti byla vždy aktualizovaná. Ty jsi viděl pouze rohož v
procesu rozkládání, ale ještě jeden proces se uskutečňoval a to
je to, co se už stalo. Jak dlouho zůstane tvá rohož nerozložená? Rozkládá
se a bude rozložená úplně. Vrať se nazpět."
Když se
žák vrátil, uviděl, že rohož je rozložená, ležel na ní a odpočíval
mladší žák. Tento člověk všechno narušil a pokazil celou mnichovu
teorii.
Když
Mahavíra říkal, že všechno, co se děje, se už stalo, říkal, že
cokoliv se odehrává, je přítomnost a cokoliv může být, je budoucnost.
Poupě, které bude někdy kvést, kdysi kvetlo, takže bude kvést, stane
se květem. Právě nyní je poupě ve stádiu květu, právě
nyní je pouze poupětem, ale je-li nyní ve stádiu květu, pak bude
květem. Jeho rozvití se už v jistém smyslu někde stalo.
Nyní
bychom se na to měli podívat z jiného úhlu. Bude to trochu těžší.
Většinou se na jevy díváme z pohledu minulosti. Poupě kvete, ale naše
myšlení je orientováno na minulost. Říkáme, že poupě kvete, že se stává
květem, že poupě se stane květem. Ale může to být i naopak.
Jestliže vás zezadu tlačím, způsobím, že jdete dopředu. Ale
může to být i tak, že vás bude někdo tahat zepředu. Pohyb
může být obojsměrný. Já vás tlačím zezadu a vy jdete dopředu.
Může to být i tak, že vás někdo tahá zepředu a nikdo vás
netlačí zezadu. V tom případě se také pohybujete dopředu.
Astrologie
zná nedokonalost názoru, že minulost dává impuls a budoucnost je výsledkem.
Když se na celý jev podíváte v jeho úplnosti, uvidíte, že minulost sice
poskytuje impuls, ale budoucnost také vyvíjí tlak a přitahuje.
Poupě, které se stává květem, není všechno, dá se také říci, že
květ vyzývá poupě, aby rozkvetlo a stalo se květem, vyvíjí tlak.
Minulost je vzadu, budoucnost je vepředu. Nyní, v přítomnosti, je tu
poupě. Celá minulost tlačí na poupě, aby se stalo květem a
celá budoucnost také volá na poupě, aby se stalo květem.
Pod tímto
obojstranným tlakem z minulosti i budoucnosti se poupě stává květem.
Kdyby nebyla žádná budoucnost, minulost sama o sobě by nebyla schopna
vytvořit květ, protože budoucnost musí poskytnout poupěti
prostor, aby se stalo květem. V budoucnosti je zapotřebí místo,
prostor. Pouze když budoucnost poskytne prostor, bude poupě schopné
rozkvést. Kdyby nebyla žádná budoucnost, pak bez ohledu na to, jak se bude
minulost snažit, bez ohledu na to, jak velmi vás bude tlačit, bude všechno
zbytečné. Nezáleží pouze na tom, jak vás zezadu tlačím, je-li
před vámi zeď, nemohu vás posunou dopředu.
Pohyb dopředu vyžaduje prostor. Zatlačím vás a prostor před vámi
vás přijímá s pozváním: „Pojď, buď mým hostem." Pouze pak
může mít mé tlačení smysl. Pro mé tlačení je v budoucnosti
potřebný prostor. Minulost pracuje, budoucnost dává prostor.
Astrologie
je toho názoru, že dívat se z pohledu minulosti není postačující a je to
nevědecké. Po celou dobu nás volá a tahá budoucnost. My si to ani
neuvědomujeme. Je to naše nedokonalost a krátkozrakost. O zítřku
nevíme nic.
Podívejte
se na Krišnamurtiho horoskop a budete překvapeni. Kdyby se Annie Besantová
nebo Ledbeater podívali na Krišnamurtiho horoskop, viděli by, že pracovat
s Krišnamurtim je nevhodné, protože jeho horoskop jasně ukazuje, že
kterékoliv organizaci bude Krišnamurti patřit, vždy bude jejím
ničitelem. Viděli by tam, že v jakékoliv organizaci způsobí
rozklad. S kteroukoliv organizací se spojí, ta zanikne.
Annie
Besantová nebyla připravena přijmout takový fakt a nikoho by to ani
nenapadlo. Ale tak to skutečně bylo.Teosofické hnutí se pokoušelo
udělat Krišnamurtiho svým vůdcem. Teosofie vyvíjela na Krišnamurtiho
a v jeho jménu takový nátlak, až celé hnutí zaniklo. Annie Besantová
vytvořila kvůli Krišnamurtimu velkou organizaci nazvanou Hvězda
Východu. A Krišnamurti se jednoho dne od ní odtrhl. Annie Besantová
věnovala celý svůj život tomu, aby tuto organizaci vedla a
zničilo ji, když se Krišnamurti od ní odtrhl. Krišnamurtiho za to není
možné vinit. Hvězda, pod jejímž vlivem byl narozen ukazovala, že bude destruktivní
a narušující silou v jakékoliv organizaci.
Budoucnost
není až tak nejistá. Pouze naše poznání je nejisté. Zdá se, že budoucnost je
pro nás vždy neznámá. Jsme slepí, vůbec nic o budoucnosti nevíme. A
protože se zdá, že nám nic není odhaleno, tvrdíme, že je to nejisté. Přece
jen je nám o budoucnosti něco odhaleno: astrologie není pouze studium a
pochopení toho, co říkají hvězdy a planety. To je pouze jedna dimenze
astrologie.
Existují
i jiné možnosti, jak poznat budoucnost. Lidé mají na dlaních čáry, na
čele mají čáry, na chodidlech mají čáry, ale ani to není
dokonalé. V lidském těle jsou ukryty čakry. Každá čakra má své
vlastní speciální cítění, každá čakra po celou dobu zvláštním
způsobem vibruje, má svou vlastní frekvencí. Existují způsoby, jak je
číst. Lidské bytosti mají v sobě ukryty mentální dojmy nebo semena
minulosti.
Ron
Hubbard vymyslel nové slovo a přinesl Západu nový systém. Pro Východ je
to stará věc. Název tohoto systému je „časová stopa". Hubbard si
myslí, že v jakékoliv podobě člověk žil, ať jako
člověk nebo zvíře, nebo jako rostlina nebo kámen, celý ten
nekonečný sled jeho životů je v něm, v jeho paměti stále
uložen. K tomuto proudu se dá dostat a člověk může znovu prožít
tyto vzpomínky.
To byl
nejcennější Hubbardův objev. Hubbard řekl o časové
stopě v člověku, že jsou to záznamy. Na jedné straně máme
paměť, díky níž si můžeme vzpomenout, co se stalo včera a
předevčírem. To je naše „pracovní" paměť, to je naše
každodenní paměť. Stejně jako si každý obchodník nebo
úředník vede denní záznamy, taková je i naše pracovní paměť.
Působí pouze ze dne na den, není stálá. To je pracovní paměť,
pomocí které děláme každý den stejné činnosti a pak ji znovu
zahazujeme.
Hlubší
než tato paměť je ta, která neslouží pouze k vykonávání práce. Je to
paměť, která je naším životem, která je výslednicí všech našich
zkušeností, akumulovaná podstata našeho prožívání během nespočetných
životů na naší cestě. Hubbard to nazval „engram", protože je to
v nás zakořeněno. Leží to tam, celé a neporušené, hluboce zasuté.
Může to být i otevřené a když je to otevřené, je to to, co Mahavíra
nazval pamětí minulých životů. Hubbard to nazval časovou stopou,
kterou je možné sledovat zpět do minulosti. Když je to otevřené,
zážitek není takový, jako při běžné vzpomínce. Není to stejné, jako
kdybyste si něco pamatovali, ale vy znovu prožíváte tyto zážitky.
Když je
časová stopa odemčená, necítíte to tak, že , já si to pamatuji".
Ne, vy to přímo prožíváte. Pokuste se to pochopit. Je-li vaše časová
stopa odemčená, její prožívání není těžké. Ve skutečnosti je
astrologie bez toho neúplná. Nejhlubší realizací astrologie je otevření
vaší minulosti, protože i když si uvědomíte celou vaši minulost, pak si
uvědomíte celou vaši budoucnost. Vaše budoucnost se vynoří z vaší
minulosti.
Bez
poznání vaší minulosti nemůžete poznat vaši budoucnost, protože vaše
budoucnost bude dítě vaší minulosti, vaše budoucnost se zrodí z vaší
minulosti. Takže nejdříve je nutné, aby byla odhalena celá vaše
paměťová stopa. Když je odemčená vaše paměťová stopa
- a k tomu jsou určeny jisté techniky a metody budete na omylu, jestliže
si budete myslet, že si vzpomenete, jak vás otec fackoval, když vám bylo šest
let. Nebudete si pamatovat, jaké to bylo v těch šesti letech, ale budete
to znova prožívat.
Znovu
prožijete událost. Když se vás zeptám: „Jak se jmenuješ?", odpovíte:
,Junior", ne „Wiliam Smith junior". Odpoví šestileté dítě. V té
době budete událost prožívat, nebudete si ji pamatovat. Wiliam Smith
junior si nepamatuje na to, když mu bylo šest let. Ne.. . Wiliam Smith junior
se stal šestiletým. Nyní odpoví: „Junior." Jakákoliv odpověď
bude odpovědí šestiletého dítěte.
Přenesete-li
se zpět do minulých životů a dostanete se do vzpomínky na to, že
jste byli lev, začnete řvát jako lev. Nemohli byste mluvit jako
člověk. Je možné, že na někoho zaútočíte. Kdybyste si pamatovali,
že jste byli kamenem a někdo by se vás na něco zeptal, zůstali
byste zcela němí. Nebyli byste schopni mluvit, byli byste kamenem.
Hubbard
pomohl tisícům lidí. Například, když člověk nemohl mluvit,
Hubbard tvrdil, že tento člověk má někde ve své dětské
paměti blok a nemůže se hnout. Uvedl by ho pak zpět do jeho
časové stopy a rozlomil by jeho engram v okamžiku, kdy mu bylo šest let
nebo v bodě, v němž se zablokoval jeho růst a on se nemohl dále
vyvíjet. Návratem do tohoto bodu se vliv této paměti z dětství
rozptýlí. Pak se tento člověk znovu vrátí do věku třinácti
let a rozdíl dvaceti čtyř let zmizí.
Zajímavé
je, že člověku žádné léky nepomohou k tomu, aby mluvil, ale když se
vrátí po časové stopě zpět k zablokovaným místům, pak je
schopen mluvit.
Mnoho
nemocí pochází právě z této časové stopy. Mnoho nemocí patří do
této kategorie: například senná rýma nebo astma. Pro pacienta, který trpí
sennou rýmou, existuje fixní datum: každý rok, ve stejný den, ve stejnou dobu
se mu vrací senná rýma. Proč? Protože senná rýma není ve skutečnosti
tělesnou nemocí, je to nemoc časové stopy. Někde je
paměť zafixována, někde je zablokována.
Například
člověk má paměť napojenou na dvanáctý měsíc v období
dešťů. Když nastane dvanáctý měsíc, když nastane období dešťů,
je člověk připraven a už se bojí, co se stane. Budete
překvapení, ale senná rýma, která ho postihne, je něco, co znovu
prožívá. Není to ve skutečnosti vůbec senná rýma. Ale on znovu
prožívá něco, co se stalo ve dvanáctém měsíci minulého roku. Dáte-li mu
lék, způsobíte mu ještě větší problémy.
Medicínská
léčba je zbytečná, protože on už není stejným člověkem,
kterým byl před rokem a který měl být léčen právě v té
době. Zbytečně plýtváte léky, protože ty jdou do
člověka, který existuje nyní, ne do člověka, který byl
nemocný před rokem. Mezi nimi není žádné spojení, žádný vztah. Každý lék
bude neúspěšný, každý lék pouze prohloubí sennou rýmu, takže osoba pak
řekne, že nic nezabírá. Znovu je připraven opakovat to, co se stalo
minulého roku. Sedmdesát procent našich nemocí pochází z této časové
stopy. Jsou v nás tak pevně zachyceny a upevněny, že je musíme znovu
a znovu prožívat.
Astrologie
není pouze studium hvězd, i když je to její podstata. Mimo studia
hvězd jsou tu i jiné, oddělené dimenze, pomocí nichž se pokouší
astrologie zkoumat budoucnost člověka a jimiž může tuto
budoucnost zachytit.
Abychom
si uvědomili budoucnost, je nutné si uvědomit minulost. Jestliže si
chceme uvědomit minulost, pak je potřeba dešifrovat znamení
umístěná na našem těle a v naší mysli. Existují znamení na těle
i v mysli. Od té doby, kdy se astrologie stala posedlá tělesnými
znameními, nemohla jít velmi hluboko, protože tělesná znamená jsou velmi
povrchní.
Změnou
vaší mysli se změní i čáry na vaší ruce. Když vám v hypnóze vsugerují,
že za patnáct dní zemřete a každý den, během těchto patnácti
dnů vás budou o tomto tvrzení přesvědčovat, tak ať už
skutečně zemřete nebo ne, vaše čára života bude zlomena v
proporcionální délce k patnácti dnům. Na vaší čáře života se
objeví mezera: tělo přijme informaci, že smrt je na cestě.
Čáry
na těle jsou velmi povrchním jevem. Hluboko uvnitř je mysl. Ale ne ta
mysl, kterou znáte. Hluboko uvnitř je mysl, kterou vůbec neznáte.
Centra, která existují hluboko uvnitř těla, které jóga nazývá čakrami,
jsou akumulované formy minulých životů. Ten, kdo ví jak, může
položením dlaně na určitou čakru zjistit, do jaké míry je
aktivní. Dotknutím se sedmi čaker může být zjištěno, zda jste
je přežili nebo ne.
Experimentoval
jsem s čakrami u stovek osob a byl jsem překvapen, když jsem
zjistil, že se aktivuje nanejvýš jedna nebo dvě čakry, velmi
vzácně tři, většina z nich spí. Nikdy jste je nepoužívali, ale
ony jsou vaší minulostí. Když ke mně člověk přijde a já
vidím, že všech sedm čaker je skutečně aktivních, pak je možné
říci, že to je jeho poslední zrození. Pak už nebude více dalších zrození,
protože když jsou aktivní všechny čakry, není potřebné další zrození.
Tento život bude nirvána, tento život bude osvobozením.
Když
někdo přišel k Mahavírovi, zajímalo ho, kolik je čaker v tomto
člověku aktivních, kolik práce je třeba s ním udělat, jaké
jsou jeho možnosti, kdy a zda vůbec námaha přinese nějaké ovoce
a kolik životů k tomu bude ještě potřebovat.
Astrologie
je pokus, jak zkoumat budoucnost mnoha způsoby. Nejběžnějším
způsobem je studium, jak hvězdy a planety ovlivňují
člověka. V této oblasti narůstá každý den více a více vědeckých
důkazů. Výsledek je tento: život je pod vlivem hvězd a není
možné se těmto vlivům vyhnout. Určit druhou část je už těžší:
zda je každá osoba ovlivňována individuálně. Vědci se ptají: Je
pět až šest miliard lidí na této planetě ovlivňováno jako
individuality?
Příroda
dává každému člověku otisk prstu, který je pouze jeho a je unikátní,
který je individuální a neopakovatelný. Příroda má takovou
zodpovědnost, že dává každému člověku otisk prstu, který
nemůže patřit nikomu jinému, ani nyní, ani v budoucnosti.
Na Zemi
mohlo žít několik bilionů lidí a další bilion může žít v
budoucnosti, ale otisk mého prstu nemůže být nikdy zopakován. Možná
budete překvapeni, ale dokonce i v případě jednovaječných
dvojčat jsou otisky prstů různé.
Příroda
může udělit každému člověku tolik individuality, pokud jde
o tak bezvýznamnou věc jako je prst. Když může příroda takovou
jedinečnost dát prstu, proč by nemohla dát každému člověku
jedinečný život a jedinečnou duši? Zdá se, že neexistuje žádný
důvod, proč by to tak nemohlo být. Věda se hýbe kupředu jen
velmi pomalu - a to je dobré! Je dobré, že věda postupuje tak pomalu.
Pokud nejsou fakta zcela dokázána, není nutné se posouvat dopředu ani o
centimetr. Proroci takový skok udělat mohou. Mohou prohlásit, co se stane
za tisíc nebo dokonce za sto tisíc letprávě nyní.
Věda
se pohybuje dopředu centimetr za centimetrem. Vidí pouze fakta, která je
možné dokázat. Snění je pro vědu neužitečné, ale proroci mohou
objevit pravdu dokonce i ve snech. Pro ně je dokonce i budoucnost pouze
expanzí přítomnosti.
Astrologie
je v podstatě zkoumáním budoucnosti. Věda je v základech zkoumáním
minulosti. Věda je zkoumání příčin všeho, co dnes existuje.
Astrologie je zkoumání následků všeho, co dnes. existuje. Mezi vědou
a astrologií je široká propast. Věda však každým dnem přijímá nové
věci a teorie, které se předtím zdály být nemožné.
Jak jsem
řekl, věda pouze nedávno přijala fakt, že každý člověk
se rodí s vrozenou individualitou. Dlouhou dobu váhala přijmout vážnost
této myšlenky. Astrologie to tvrdila vždy. Pokusme se to pochopit...
Například,
vezměme si semeno mangovníku. Když zasadíme semeno mangovníku, musí v
něm být už zabudován jistý druh programu, musí tam být plán. Kdyby to tak
nebylo, semeno by bylo bezmocné.
Nepřijímá
rady od odborníka, ani nestuduje na univerzitě... Jak se pak může z
tohoto semene vyvinout strom mangovníku? Vytvoří se listy a pak také
mangové plody. V semenu, které je jako kámen, musí být program úplný. Co by
semeno dělalo bez tohoto programu? Všechno už musí být v něm
předem zakódováno. To, jaký strom z něho vyroste, musí být
nějakým způsobem v semenu ukryto. My to nemůžeme vidět.
Musí to tam být, jinak by místo mangového stromu vyrostl nímový strom.
Zdá se,
že chyba se nikdy nestane. Vyvine se pouze mangový strom. Všechno se
správně opakuje. V tomto malém semeni je obsažena celá informace, co musí
semeno dělat, jak musí vyklíčit, jaký typ listů a větví má
vytvářet, jak dlouho bude růst, jak bude strom vysoký. To všechno
musí být v semeni ukryto. Kolik mangových plodů bude mít, jak budou
sladké, zda dozrají nebo ne, všechno to musí být v semeni ukryto. Je-li toto
všechno ukryto v semenu stromu, pak přece musí být také vše zakódováno v
semeni lidského zárodku.
Dnes
vědci vědí, že už v tomto stádiu je dána barva vašich očí a
vlasů, že je dána výška vašeho těla a předpoklady vašeho zdraví
a nemocí, dokonce i vaše IQ. Jak jinak by se mohlo rozvíjet vaše tělo?
Musíte mít v sobě dopředu zabudovaný program. Jak je možné, že se
jisté kosti spojí a vytvoří ruku a jiné zase vytvoří nohu? Jedna
část začne vidět, jiná slyšet. Jak se toto všechno může
stát?
Vědci
měli ve zvyku tvrdit, že je to všechno náhoda. Slovo náhoda zní velmi
nevědecky. Náhoda znamená šance. Náhodou může noha začít
vidět a ruka slyšet. Zdá se, že zde není mnoho náhod.
Pravděpodobnější je, že všechno má zákonitost a je dopředu naplánováno.
Astrologové
tvrdí ještě vědečtější věc. Tvrdí, že všechno je obsaženo
v semeni. Astrologové tvrdí, že když studujeme semeno, pak můžeme
rozšifrovat jazyk semene a kompletní program lidské bytosti. Vědci už
začali načrtávat takové programy rostlin. Dosud jsme astrologii
považovali za pověru, slepou víru, ale když věda začne
programovat, stane se astrologií. V tomto směru už věda začala
něco podnikat.
Astrologie
hlásá, že ve chvíli, kdy budeme znát boží milost jako celek, pak budoucnost,
jako taková, přestane existovat. Protože celek neznáme, budeme znát pouze
malý fragment a to, co neznáme, se stává budoucností. Jsme nuceni říci:
„Možná to bude takto", protože toho ještě hodně nevíme. Pokud
bychom znali celek, řekli bychom: „Bude to takto" - a bylo by to
přesně tak.
Je-li všechno
přítomno v lidském semeni, pak je to pouze záležitost studování semene.
To, co vám dnes říkám, muselo v nějaké podobě existovat v mém
semeni jako pravděpodobnost. Jak jinak bych o tom všem mohl vyprávět?
Když se jednoho dne začne zkoumat lidské semeno, pak pozorováním mého
semene může být nastíněn program naznačující, co řeknu v
tomto životě, čím se stanu, čím se nestanu, co ze sebe
udělám a co ze sebe nebudu moci udělat. Nebude překvapením, že
zítra, ne-li dnes, budeme mít schopnost podívat se do lidské podstaty. První
kroky v tomto směru už jste udělali.
Grafy
narození -horoskopy, pouze pomáhají zkoumat tyto věci. Už tisíce let, když
se narodí dítě, jsme se pokoušeli zjistit, čím se stane. Kdybychom
mohli získat nějakou představu, pak bychom mohli vytvořit
podmínky. Možná bychom mohli dát příležitost tomuto dítěti. Také
bychom byli schopni přijmout jakýkoliv výsledek.
Ke konci
života Mulla Nasredin řekl, že vždy trpěl, ale jednoho dne se stal
šťastným. Všichni lidé ve vesnici byli šokováni zázrakem, protože
člověk, který byl vždy sklíčený, který vždy všechno viděl
černě, se najednou stal veselý. Byl pořád pesimista, který všude
viděl jenom překážky.
Jednou
měl Nasredin v zahradě mimořádnou úrodu. Bylo tam tolik jablek,
že se stromy úplně prohýbaly. Jeden soused byl zvědavý, zda se bude
Nasredin i nyní stěžovat. Řekl mu: „Tentokrát je taková úroda, jako
kdyby padal zlatý déšť. Co myslíš, Nasredine?"
Nasredin
velmi smutně odpověděl: „Všechno je v pořádku, ale kde
teď vezmu shnilá jablka, abych nakrmil zvěř?"
Tento
člověk byl stále nešťastný: „Kde vezmu shnilá jablka na krmení
zvířat?" Všechna jablka byla dobrá, žádné nebylo shnilé, a pro
něj to byl problém.
A
najednou se jednoho dne tento člověk stal šťastným. Lidi ve
vesnici to přirozeně zajímalo. Ptali se: „Nasredine, jsi
šťastný? Jaké je tvé tajemství?"
Nasredin
odpověděl: „Naučil j sem se spolupracovat s nevyhnutelným. Po
mnoha letech bojů jsem přece jen něco pochopil. Nyní jsem se
rozhodl, že co musí být, to musí být. Nyní spolupracuji s nevyhnutelným, takže
není žádný důvod být nešťastný. Nyní jsem šťastný."
Astrologie
zkoumá mnoho věcí. Podává ruku ke spolupráci všemu, co je nevyhnutné.
Nebojuje zbytečně proti něčemu, co má být. Nepožaduje nebo
nesnaží se o něco, co nemá být.
Astrologie
je prostředek, jak udělat člověka zbožným, přivést ho
k přirozenosti a připravit ho k nejvyššímu poslání. Astrologie má
hodně dimenzí a aspektů. Postupně budu hovořit o každé dimenzi.
Ale zatím pouze tolik: vesmír je živým tělem, organickou jednotou. Není v
něm nic izolováno, všechno je spojeno. Všechno, i když je to daleko, je
spojeno s tím, co je blízko a nic není od sebe odděleno.
Proto by
nikdo neměl žít v omylu, že je izolovaným ostrovem, odděleným a
osamoceným. Každý je spojen s celkem, a každý neustále působí na druhé a
ostatní působí na něj. Dokonce, přejdete-li kolem kamene
ležícího u cesty, i on vysílá své vibrace směrem k vám. A vy nejenže
procházíte kolem, vy mu také předáváte své vibrace.
Tvrdím,
že jsme ovlivňováni Měsícem i hvězdami. Jiná myšlenka, kterou
hlásají astrologové, tvrdí, že Měsíc a hvězdy jsou ovlivňovány
námi, protože vliv proudí oběma směry. Vždy, když se na Zemi narodí
takový člověk jako Buddha, si Měsíc neuvědomuje, že
kvůli němu nevznikají na jeho povrchu bouřky, že kvůli
Buddhovi se bouřky ztišily. Měsíc je tím ovlivněn, i Slunce je
tím ovlivněno.
Když se
na Slunci objeví skvrny a vznikají bouřky, na Zemi se šíří nemoci.
Když se na Zemi narodí osoba jako Buddha, proudí tok klidu, pilíř
vědomí roste, sílí a na celé Zemi se šíří hluboká krása meditace. To
pak způsobuje, že na Slunci nevznikne bouřka, protože všechno je se
vším propojeno.
Stéblo
trávy působí na Slunce a Slunce působí na list trávy. Tráva není tak
tenká, aby Slunce mohlo říci: „Co může pro mne udělat tento
list trávy?" Život je propojen. Nic není malé nebo velké, všechno je
jednou organickou jednotou.
Život je
celek. Astrologii pochopíte pouze tehdy, vnímáte-li tuto úplnost, jinak to není
možné.
To je
jeden aspekt, o němž jsem dnes hovořil. Zítra začneme mluvit o
dalších dimenzích.
Stačí
pro dnešek?