"W południe
myślę, że jest wspaniały, o północy wydaje mi się do kitu. Czasami mam
wrażenie, że to najlepszy film jaki kiedykolwiek powstał. Ale jeśli będzie
tylko dobry i tak będę usatysfakcjonowany."
- producent David O. Selznick
~~~~
"On będzie wiecznie żywy i to jest
fascynujące. On żyje swoim życiem, swoim uniwersalnym życiem." - Olivia de
Havilland
~~~~
"Żaden film o wojnie secesyjnej nie zarobił ani centa." - I. Thalberg, 1937
~~~~
"Przeminęło z Wiatrem jest nowym szczytem filmowych możliwości,
premiera w Atlancie swoim hollywoodzkim stylem przebiła Hollywood." -
krytyk w roku 1939
~~~~
"Ludzkie oczy nie widziały dotąd nic co mogłoby się z tym równać." -
reklama na premierze
~~~~
"Była
to kraina wielkich plantacji bawełny, w której mieszkali ludzie szlachetni.
Nazywano ją Starym Południem..."
~~~~
GWTW to film
legenda.
Powstał w czasach wielkich hollywoodzkich wytwórni; to znaczy w czasach gdy
produkowano film za filmem, gdy nazwisko gwiazdy liczyło się więcej niż
treść; w czasach czarno-białych filmów, kiedy w całym filmowym mieście
istniało tylko 7 kolorowych kamer, a przeciętny film trwał niewiele ponad
godzinę.
"Przeminęło z wiatrem" było od początku przypadkiem szczególnym;
punktem wyjścia był fakt, że miała zostać sfilmowana powieść, którą
uwielbiała cała Ameryka. Twórcy GWTW zdawali sobie sprawę, że nie będzie
łatwo ale rzucili się w wir pracy bo zaczęli wierzyć, że z tego przedsięwzięcia
może wyjść coś wyjątkowego. I bynajmniej nie mylili się.
Stronę tę dedykuję wszystkim fanom, którzy mimo upływu lat dostrzegają
magię tego filmu.
|
|
P.S.
Stworzyłam tą stronę by podzielić się z innymi swoją wiedzą na temat
tworzenia filmu. Wszelkie informacje pochodzą z mojej kolekcji a zdjęcia zostały
zeskanowane przez mnie. Proszę, doceń moją pracę i nie kopiuj bezpardonowo
materiałów z tej strony. Celem sieci jest wymiana informacji, lecz nie jest
fajnie gdy na innych stronach trafia się na własną radosną twórczość bez
cienia stosownej adnotacji. Dzięki za zrozumienie! K.