Alexandru Andrieş  - Ochii tăi

 

Şi lumina parcă se pregătea,

Aduna toţi norii şi-i atârna

Departe la orizont,

Pe frânghie,

Să se-usuce încet...

 

Astă-seară a fost cald şi senin,

Toate stelele aveau pahare de vin

Şi-mi dădeau să gust puţin

Şi mie...

Între timp, tu dormeai...

 

Spune-mi despre tine

Lucruri cât mai puţine,

Lasă-mă să le ghicesc,

Să le inventez,

Să le potrivesc...

 

Dacă mai crezi cât de cât în minuni,

Să te văd trei zile, să nu te văd trei luni,

Şi s-o luăm iar şi iar

De la capăt...

Spune-mi, cum ţi s-ar părea?

 

Eu te vreau mereu

În colţişorul meu,

Să fii lângă mine

Şi să-ţi fie bine...

 

Am cunoscut o fată frumoasa,

Are maşină, are şi casă

Şi vorbim la telefon

O grămadă...

 

Însă n-are ochii tăi...

 

George Topârceanu  - Gelozie

 

Dacă nu ne-am fi-ntâlnit

(Absolut din întâmplare),

Tu pe altul oarecare

Tot aşa l-ai fi iubit.

 

Dacă nu-ţi ieşam în drum

Ai fi dat cu bucurie

Altuia străin, nu mie,

Mângâierile de-acum.

 

Ai avea şi vreun copil

Care, poate (idiotul!),

Ar fi semănat în totul

Cu-acel tată imbecil.

 

Şi aşa... ce lucru mare

Că-ntr-o zi ne-am intâlnit

şi că-s foarte fericit, --

Absolut din întâmplare!

 

 George Topârceanu  - Noapte de toamnă

 

Murmur lung de streşini, risipite şoapte

Cresc de pretutindeni şi se pierd în noapte.

Rareori prin storuri o lumină scapă

De-mi aprinde-n cale reci oglinzi de apă

Şi-mi trimite-n faţă raza ei răsfrântă...

 

Ploaia bate-n geamuri, streşinile cântă.

Dar treptat, cu larma potolită scade

Cântecul acestui tremur de cascade.

Tot mai des în preajma umbre vii răsar,

Ploaia peste case pică tot mai rar

 

Şi-n grămezi de neguri apele se strâng...

 

Lumea-ntreagă doarme, streşinile plâng.

Până când o rază de argint în zare,

Lămurind pe boltă straturi de ninsoare,

Lin desface umbra şi de crengi anină

Scânteieri albastre, boabe de lumină.

Iar acum din taina cerului deschis,

Peste firea mută cad lumini de vis

Şi-n troiene albe norii se desfac...

 

Dar când iese luna, streşinile tac.

 

Dormi, iubire dulce!...

Numai eu întârziu, singur pe cărare,

Farmecul acestei clipe călătoare...

Gândurile mele vin să te deştepte,

Din pridvorul tainic să cobori pe trepte.

Să cobori în toamna limpede şi rece

Şi, visând cu mine clipa care trece,

Să-mi sporeşti tristeţea ceasului târziu

Când, străin de tine, sufletu-mi pustiu

Va porni zadarnic, rătăcind pe drum,

Să sărute urma paşilor de-acum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

George Topârceanu  - Odă sobei mele (cum ar face-o un student sărac…)

 

Păstrând intactă adormita spuză

In colţul tău, stai rece şi ursuză

O, inutilă mobilă, pesemne

Te-ai supărat ca nu-ţi mai cumpăr lemne?

 

Tu nu-ţi dai seama că, deşi regret

Nu te-am putut prevede in buget

Dar hai să facem amândoi bilanţul

Să vezi şi tu cât valorează sfanţul:

 

Sunt 40 la birt,

30 chiria

sunt 7 şi 80 spălătoria

5 franci e vinul (fără amanunte)

3 gazul

4 cheltuieli mărunte

sunt 10 franci şi 20 tutunu

1 franc pomana

fac 101

plus 6 franci pe luna şvarţ cu lapte

107 (una sută şapte)

 

scăzând acum din leafa de … student

rămâne o băncuţă – excedent …

 

şi, vezi, de tine nu mă mir deloc

c-ai stat o iarnă-ntreagă fără foc

dar m-aş mira de mine să trăiesc

o săptămână, fără să iubesc.

 

Deci, pân’ să cumpăr lemne cu căruţa

Eu totdeauna cheltuiesc băncuţa

Şi-abia atunci constat c-ar fi posibil

Să faci căldură – fără combustibil!

 

 

Ion Minulescu  - Celei care minte

 

Eu ştiu c-ai să mă-nşeli chiar mâine...

Dar fiindcă azi mi te dai toată,

Am să te iert -

E vechi păcatul

Şi nu eşti prima vinovată!...

 

În cinstea ta,

Cea mai frumoasă din toate fetele ce mint,

Am ars miresme-otrăvitoare în trepieduri de argint,

În pat ţi-am presărat garoafe

Şi maci -

Tot flori însângerate -

Şi cu parfum de brad pătat-am dantela pernelor curate,

Iar în covorul din perete ca şi-ntr-o glastră am înfipt

Trei ramuri verzi de lămâiţă

Şi-un ram uscat de Eucalipt.

 

Dar iată,

Bate miezul nopţii...

E ora când amanţii,-alt'dată,

Sorbeau cu-amantele-mpreună otrava binecuvântată...

Deci vino,

Vino şi desprinde-ţi din pieptenul de fildeş părul,

Înfinge-ţi în priviri Minciuna

Şi-n caldul buzei Adevărul

Şi spune-mi:

Dintre câţi avură norocul să te aibă-aşa

Câţi au murit

Şi câţi blesteamă de-a nu te fi putut uita?...

 

Eu ştiu c-ai să mă-nşeli chiar mâine...

Dar fiindcă azi mi te dai toată.

Am să te iert -

E vechi păcatul

Şi nu eşti prima vinovată!...

 

Deci nu-ţi cer vorbe-mperecheate de sărutări,

Nu-ţi cer să-mi spui

Nimic din tot ce-ai spus la alţii,

Ci tot ce n-ai spus nimănui.

Şi nu-ţi cer patima nebună şi fără de sfârşit,

Nu-ţi cer

Nimic din ce poetul palid

Cerşeşte-n veci de veci, stingher,

Voi doar să-mi schimbi de poţi o clipa

Din şirul clipelor la fel,

Să-mi torni în suflet infinitul unui pahar de hidromel,

În păr să-mi împleteşti cununa de laur verde

Şi în priviri

Să-mi împietreşti pe veci minciuna neprihănitelor iubiri.

Şi-aşa tăcuţi -

Ca doua umbre, trântiţi pe maldărul de flori -

Să-ncepem slujba-n miez de noapte

Şi mâine s-o sfârşim în zori!

 

 

 

 

 

 

 

Ion Minulescu  - Celei care pleacă

 

Tu crezi c-a fost iubire-adevărată...

Eu cred c-a fost o scurtă nebunie...

Dar ce anume-a fost,

Ce-am vrut să fie

Noi nu vom şti-o poate niciodată...

 

A fost un vis trăit pe-un ţărm de mare.

Un cântec trist, adus din alte ţări

De nişte păsări albe - călătoare

Pe-albastrul răzvrătit al altor mări

Un cântec trist, adus de marinarii

Sosiţi din Boston,

Norfolk

Şi New York,

Un cântec trist, ce-l cânta-ades pescarii

Când pleacă-n larg şi nu se mai întorc.

Şi-a fost refrenul unor triolete

Cu care-alt'dată un poet din Nord,

Pe marginile albului fiord,

Cerşea iubirea blondelor cochete...

 

A fost un vis,

Un vers,

O melodie,

Ce n-am cântat-o, poate, niciodată...

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Tu crezi c-a fost iubire-adevărată?...

Eu cred c-a fost o scurtă nebunie!

 

Stefan Augustin Doinaş - Astăzi ne despărţim

 

Astăzi nu mai cântăm, nu mai zâmbim.

Stând la început de anotimp fermecat,

astăzi ne despărţim

cum s-au despărţit apele de uscat.

 

Totul e atât de firesc în tăcerea noastră.

Fiecare ne spunem: - Aşa trebuie să fie ...

Alături, umbra albastră

pentru adevăruri gândite stă mărturie.

 

Nu peste mult tu vei fi azurul din mari,

eu voi fi pământul cu toate păcatele.

Păsări mari te vor căuta prin zări

ducând în guşă mireasma, bucatele.

 

Oamenii vor crede că suntem duşmani.

Între noi, lumea va sta nemişcată

ca o pădure de sute de ani

plină de fiare cu blana vărgată.

 

Nimeni nu va şti că suntem tot atât de aproape

şi că, seara, sufletul meu,

ca ţărmul care se modelează din ape,

ia forma uitată a trupului tău ...

 

Astăzi nu ne sărutăm, nu ne dorim.

Stând la început de anotimp fermecat,

astăzi ne despărţim

cum s-au despărţit apele de uscat.

 

Nu peste mult tu vei fi cerul răsfrânt,

eu voi fi soarele negru, pământul.

Nu peste mult are să bată vânt.

Nu peste mult are să bată vântul ...

 

*************************************

 

Sunt tânăr, Doamnă, vinul mă ştie pe de rost

şi ochiul sclav îmi cară fecioarele prin sânge,

cum aş putea întoarce copilul care-am fost

când carne-mi înfloreşte şi doar uitarea plânge.

 

Sunt tânăr, Doamnă, lucruri am aşezat destul

ca să pricep căderea din somn spre echilibru,

dar bulgări de lumină dac-aş mânca, sătul

nu m-aş încape încă în pielea mea de tigru.

 

Sunt tânăr, Doamnă, tânăr cu spatele frumos

şi vreau drept hrană lapte din sfârcuri de cometă,

să-mi crească ceru-n suflet şi stele în os

şi să dezmint zăpada pierdut in piuretă.

 

Sunt tânăr, Doamnă, încă aripile mă ţin

chiar de ating pământul pe aproape cu genunchii ,

această putrezire mă-mbată ca un vin

căci simt curgând printr-insa bunicile şi unchii.

 

Sunt tânăr, Doamnă, tânăr, de-aceea nu te cred,

oricât mi-ai spune, timpul nu-şi ascute gheara

deţi arcaşi ceţii spre mine îşi reped

săgeţile vestirii, sunt tânăr.

Bună dimineaţa!

Hosted by www.Geocities.ws

1