Kis Göncöl Csillagda
Ursa Minor Observatory
***
Fényszennyezés / Light pollution
Bár a Csillagdát azért telepítettem Bocskaikertbe, hogy meneküljek Debrecen fényszennyezése elől, az -ha enyhébb mértékben is- itt is utólér.
A mellékelt képek mutatják a fényszennyezést, amit el kell szenvednem.
A legnagyobb probléma a déli égen a  kb.15 km-re lévő Debrecen fénybúrája. Szerencsére a helyzet nem olyan súlyos, mint a képen, hiszen itt az a felhős égről tükröződik, tiszta égen csak halvány narancssárgás derengés látszik.
Mint látható a többi irány viszonylag jónak mondható, a horizont környéke kivételével a szabadszemes hmg akár a 5,5 mg-t is eléri.
A képek Canon EOS 300D-vel, alapoptikával, azonos, 30s expozícióval készültek.

Egyébként a fényszennyezés ellenes 2004-es debreceni konferencia egyik fő szervezőjeként különösen szívemen viselem a kérdést.
Lásd még a MCSE
fényszennyezés honlapját.
Keleti irányban csak az utcai fények szűrődnek át, egyébként az ég meglehetősen sötét. (A képen látszik a kelő Arcturus).
Délkelet felé szintén csak néhány ház fénye látszik, nem különösen zavaró (épp a kelő Jupiter látszik). A kép sarkában már látszik Debrecen fénybúrája.
A déli irány fényszennyezése -melyet a 15 km-re lévő Debrecennek "köszönhetek" ezen a képen igazán riasztó. Szerencsére csak a felhős ég és a hosszú expozíció miatt ilyen, tiszta égnél sokkal jobb, de azért akkor is elég kellemetlen.
A nyugati ég az előzőhöz képest egészen üdítő, sajnos nem ez az észlelés fő iránya. A halvány derengés valószínűleg a szintén kb. 15 km-re lévő Hajdúböszörmény fénye.
Az északi ég sem túl rossz. A  rózsaszínes derengésért a kb. 5 km-re lévő Hajdúhadház a felelős.
Hosted by www.Geocities.ws

1