Degeaba ceasuri reci, sculptate
Vor sa prefaca orele,
Caci clipa veacului din urma
Incepe drumu-exilului.
Nu stiu de-i vis, de-i o himera,
Stiu doar ca e astral.
As vrea… De ce sa vrem in fapt?
Vointa e ceva carnal…
Un glob din picaturi de ploaie
Pluteste peste flori,
Dar nimeni nu mai vrea sa stie
De ce pe cer nu-s nori!
Ce-nseamn-a scrie, a crea?
Inseamn-eliberare.
Doar cei ce nu cred, nu gandesc
Vor scrie-n disperare.
(15.10.1999)