Ma simt greoi
Mii de dureri m-apasa.
Vreau, vreau sa plec acasa!
Vreau nopti cu stele, ploi,
Vreau sa fiu iar cu voi…
Plecati mereu departe,
Dar nu mai reveniti,
Catati minuni desarte
Si-apoi imbatraniti…
De ce, de ce nu mai veniti?
Drumul e lung si greu,
Ma-ntreb: De ce chiar eu?
Dar alta cale nu-i:
Ma-mpac si nu tangui!
Dar gustu-i atat de amarui…
Unde sunt toti, unde-au plecat?
Sunt singur si de toti uitat!
Ma simt nesigur si insingurat
In fata unui drum atat de zbuciumat.
In minte doar un gand: Am sufletu-mpacat!
La capat: doar lumina!
Lumina surda-a umbrelor.
Cuget pasind si ma-nfior:
A cui a fost deci vina?
A fost a mea? A fost a lor?
Degeaba ma intreb:
Raspunsul nu mai e.
A fost doar o himera
A zilelor de ieri.
Ma-ndrept astfel spre cer si cred.
Cred? In ce cred?..
Cred in iubire, cred in foc,
Renasc incet si ma intorc.
Privesc-napoi si nu ma vad.
Am transmigrat, nu mai incerc...
(octombrie 1998)