Sa trecem prin neant,
Sa ne-trupam visarea.
Sa credem in ceva!
Poate-n iertarea noastra,
Ce ne priveste ascunsa
Dar vie, de-undeva,
Din negurile noptii.
Dar si-atunci ce castigi?
Obtii minciuna, renegarea,
Si nicidecum iertarea
Celorlalti n-o vei primi!
Sa trecem prin neant,
Sa ne-trupam visarea.
La ce bun?
Exista oare ceva sacru
Ce ar putea fi demn
De-aceasta lume ucigasa,
In care ne vom zbate
Dupa ce ne vom fi nascut?
Daca exista, unde este?
De ce idei adanci, adevarate
Nu au gasit raspuns?
(noiembrie 1998)998)