Mormant strain   de Klara Losonczy


 

Nu, nu sunt ucisa de-ntuneric,

Sunt doar tradata de insingurare.

Ma simt indepartata de placere,

Indepartata de-orice gand extatic.

 

Plang fara lacrimi sau durere,

Plang pentru lume si umanitate.

Incerc sa sting pe aparate

Convulsiile. Dar o fac in tacere!

 

Sternul mi se despica  in nuclee,

Coastele si vertebrele plutesc alegoric

Intr-un lichid verzui, citoplasmatic.

Toracele tot mi se zbate-n fiori si camee.

 

Nu pot sa ignor suferinta si ura,

Caci fuzioneaza, ma absorb, ma dizolva.

Degeaba rezist, pecetea-i pusa pe slova,

Iar alveolele difuza, decantand carbura.

 

Ma închid ermetic in interior,

Si sper ca nicicand a mea pace

Sa nu fie stearsa de ganduri opace.

Mai cred intr-un inger izbavitor!

Dar el se lasa asteptat tremurand.

Pe pervaz, norii se joaca cu luna,

Iar clipele isi iau adio din spuma

Trecutului si-a viitorului, coaguland.

 

Pene lungi, sfasiate-n trepte mate

Mi se preling pe brate si pe spate.

De unde si-ncotro? Vreau sa ajung

In cristalul de cristal cu suflet bland.

 

Da, poate e prea tarziu pentru speranta,

Si totusi nu pot sa regret o sansa

Ce nicicand nu mi-a fost redata

Prin lacrimi, zambete, iubire desarta.

 

Si daca plec, unde voi trece?

Vor fi camelii si crini cu seva rece?

Nu. Voi spune adio lumii si iertarii,

Voi redeveni mormantul de cear-al tacerii…

(28.06.1999)

 

Back to My Verses

Hosted by www.Geocities.ws

1