Cantec de lebada de Klara Losonczy


 

Flaut si orga de haos: tacere.

Neuroni si clepsidre in zbor

Arcuiesc corzi vocale de morti

Si doresc sa devina margele.

 

Ironic, hidrargiliul zambeste.

De ce se zbat? Sunt doar nimic.

Nicicand nu vor fi altceva:

Nimicul se-ntoarce-n nimic.

 

Si chiar atunci au disparut…

Dar, imediat, plasma si eterul

Le-au luat locul, plangand.

Unde-i iubirea, adevarul?

 

Sugrumandu-le lacrimile,

Cristalul de cianura sulfurica

Se arunca in vid trosnind,

Si le purta cu el departe…

 

Acum ma indoiesc de realitate.

Ei nu aveau dreptate: materia,

Asa cum o numesc ei, nu exista.

E doar un inger cu pene lungi, grele.

 

Stau si ms intreb daca argintul

Nu mai era indreptatit sa spere.

Acum nu i-a mai ramas decat moartea,

Si ce-ar putea face cu ea?..

 

Curcubeul si gheata s-au razvratit.

Ei nu vor mai accepta imobilitatea,

Ei se vor preschimba in lebede

Si vor pluti pe oceane de neant.

 

Era parca mai frumos inainte!

De ce s-au schimbat cu totii?

Atunci era o ordine, o armonie;

Acum nu e decat dezintegrare…

 

Flautul si orga –ei au inceput!

Cum de au avut puterea?

In locul lor, as fi preferat somnul,

Dar ei au vrut sa cante….

(25.06.1999)

 

Back to My verses

 

 

 

 

 

Hosted by www.Geocities.ws

1