Ma mint si ard
Dar adevarul ma ingheata.
Spre cine sa privesc
Adanc, stand fata-n fata?
Ridic ochii spre cer,
Dar cine sa-mi raspunda?
Sangele fierbe, plange,
Ochiu-n orbita se afunda.
Nimeni nu spune.
Tacerea se sparge-n tacere,
Iar umbra-n lumina difuza.
Din cine raspuns sa pot cere?
Nu vad nimic,
Privirea mi-e de gheata.
De ce sa tac?
Eu strig plangand o viata.
E viata mea, e viata lor?
Si nimeni nu se-aude…
E viata celor ce o vor,
A celor ce-s morminte.
(5.06.1999)