|
Distributia :
Tosca : Patricia
Ciobanu
Cavaradossi : George
Dragomir
Scarpia : Leonard
Martiniuc
Angelotti : Robert
Stefanescu
Sacristanul : Teodor
Crisan
Sciarrone : Costin
Sebuila
Temnicierul : Mihai
Pelin
Pastorul : Rodica Neagu
Aceasta a fost
distributia spectacolului din data de 14 decembrie , insa va exista o
modificare facuta pe ultima suta de metrii , in ceea ce priveste rolul
Floria Tosca realizat de soprana Mihaela Floarea din Timisoara .
Soprana timisoreanca a
incantat publicul si a construit un rol care desi e in ca in rodaj , a
stralucit destul de bine . A fost binevenita aceasta schimbare . Tanara
Patricia Ciobanu este inca o voce nematurizata si neformata pentru acest
gen , si probabil iata motivele pentru care soprana Patricia Ciobanu nu
mai este membra a ITM - este un pas bun . Nu doresc a fi rau , dar ,
acum nu putem aduca toate ciurucurile . Intelegem ca este nevoie si de
voci mai mici pentru roluri ca Pastorul din Tosca spre exemplu , sau
Pajul din Rigoletto etc , insa avem nevoie de valori , de voci
contralate bine , in acest ITM cat si pe scenele profesioniste .
Soprana Floria Tosca a
crescut in interpretare - ceea ce ne-a oferit este putin probabil a mai
asculta in urmatoarele luni sau montari - in opera a tipa , a canta tare
, nu inseamna a fi bun . Peferam voci medii care sa creasca prin
interpretare , joc scenic . Ezitari a avut tocmai spre final odata cu
acuta de la Parlami ancora , unde probabil nu a luat suficient aer si nu
s-a concentrat . In rest ezitari am mai putea numi , cateva intrari
gresite datorita dirijorului Andrei Bitanescu , in momentele de dupa
aria celebra Vissi D arte , Vissi D Amor ! Per total a fost o Floria
Tosca superba atat prin voce , cat si prin joc scenic , interpretare .
Este o soprana care desi este mult prea tanara are un accent dramatic
fantastic si care canta lejer un rol greu . A fost cireasa de pe tort a
spectacolului .
Putin sub Mihaela s-a
aflat si Scarpia - baritonul Martiniuc care din pacate nu a mai realizat
nici un progres fata de anul trecut - desi nu a mai cantat la ITM un an
, ma asteptam dupa toate interventiile facute aici acum mult timp , sa
vina mult mai proaspat si imbogatit - nu pot spune ca nu a fost un
Scarpia excelent , dar l-a cantat exact ca si acum un an - ma asteptam
la cateva diferente vocale , scenice . A dovedit ca a inteles acest rol
- a dovedit ca Scarpia este un rol nu tocmai usor de jucat si
interpretat .Ezitarile sale au fost la cele cateva strigate - Mia - din
partea Tosca Finalmente Mia , unde s-a rupt vocea - doza trebuie mereu
gandita - a luat acele acute fara insa a fi gandite . Muzica trebuie
mereu gandita si toate suntele componente unei piese gandite foarte bine
, inainte de emiterea lor .A fost totusi un Scarpia de nota 9 , putin
sub Tosca , careia ii acord calificativul cel mai performant , acela de
9,50 .
Asa cum ne-am obisnuit
, un bariton care intra perfect in Scarpia care din pacate nu mai face
parte organizatiei ITM , este Mircea Ardeleanu , care desi avea o voce
mai dreapta si nu foarte supla , intra in acest rol perfect . Era unul
dintre rolurile manusa , care erau putine la numar .Scarpia a fost
pentru Mircea punctul culminant al vocii si al cunoasterii sale . Putem
enumera si alti baritoni care fac exceptional acest rol : unul dintre ei
, membru ITM este Andrei Dumitrescu , care , vocal se afla la mare pret
, insa nu se prezinta niciodata cu rolul bine pus la punct - intrari
gresite foarte des - probabil este lipsa de studiu in constructia
acestui rol . Pot afirma ca e singurul rol unde parca nu stie destul de
bine partea lui ...nu ne-a obinuit asa in roluri de anvergura precum
Nabucco , sau Rigoletto . As putea afirma ca o alta Floria Tosca
perfecta ar fi soprana Magdalena Cristescu . Putin sub ea s-ar afla
Gabriela Argherescu , urmata de Mariana Zarau si Liliana Munteanu .
Rolul Cavaradossi a
fost interpretat de George Dragomir - aici am avea multe de impartasit :
vocea lui George Dragomir ne face sa ne punem intrebari deosebite .
Este un caz aparte ce trebuie urmarit . Eu ca specialist il voi clasa
momentan pe George Dragomir nu ca si tenor , si nici ca si contratenor .
Il voi clasa pe George Dragomir ca fiind vocea de Falsetti . Acestia ,
cei cu vocea de Falsetti nu trebuie sa fie confundati cu castratii !
Sunt pur si simplu voci masculine non-evoluate care-si conserva toate
caracteristicile vocilor de soprana sau contaalta - putem numi asta un
caz patologic . Mai as putea incadra vocea lui George Dragomir in cea
de Mannweiber , adica voce de femeie care are timbru de bariton cu 2
tesaturi : cea de soprana si cea de bariton , insa la el vocea cu care
canta la ITM este una de mijloc , intre cele 2 . Este vorba nu e un
falset obisnuit . Este un fel de mezzavoce , deci putem spune ca George
nu canta cu toata vocea desi in anumite momente tinde a utliza cat mai
mult . A construit un rol frumos , fara multe grave , insa cu acute
splendide , cu un volum destul de echilibrat si bine gandit , in functie
de cerintele din partitura .Ezitari a avut chiar la inceput la aria
Recondita Armonia , unde acel si bemol a fost gatuit . Pana la actul III
a mers asa si asa , cand mai bine , cand mai rau , adica nu a fost
uniform . As acorda calificativul de 7,50 pentru actele I si II ale
tenorasului George Dragomir . Actul III , insa parca ne-am fi intalnit
cu un alt tenor . In actul III a devenit foarte activ si interpretarea a
fost foarte reusita .Aria E Lucevan le stelle , desi nu s-au auzit
destul de bine gravele , a fost punctul sau culminant - a fost aria si
actul unde a demonstrat ca poate canta si putin spre voce , decat pe un
falset , sau tehnica de contratenor asa cum afirma si domnul Florin
Balzac , care are intentii bune in ceea ce scrie , insa totusi nu
intelege foarte bine vocea lui . As acorda pentru Cavaradossi , nota
9,50 pentru prestatia sa din actul III . Am afirmat ca nota Toscai a
fost de 9,50 , urmata de 9 pentru baritonul Scarpia , iar nota pentru
rolul Cavaradossi este de 8 . Daca George ar fi fost activ asa cum a
demonstrat in actul ultim , ar fi avut sansa , la cum canta in general
Tosca , rolul sau , sa ia nota 8,50 .
Rolul lui Angelotti a
fost interpretat de Robert Stefanescu care a intrat foarte bine in rol .
As avea de adaugat ca acest tanar este in mutatia a II a , adica in
plina schimbare de voce . Mereu am considerat prestatia sa de bas in cea
buffa , deoarece vocea sa este de bas comic , insa este unul din tinerii
care nu intelege ca este in profunda schimbare de voce - atunci sau
moment in care nu canti ! Insa am auzit ca a abordat si roluri ca
Ferrando - nu pot intelege asa ceva ! Spre deosebire de Crisan Teodor ,
vocea sa e mult mai ampla si mult mai sclipitoare - este o voce cu
deosebite efecte . Nota acordata pentru Robert este de 9,50 .
Sacristanul a fost
interpretat binisor de basul comic Tedor Crisan care din pacate nu prea
are resurse vocale , desi gandeste foarte bine un rol , in general , si
reuseste a fura aplauzele pentru jocul scenic si interpretarea sa -
rolul Bartolo din Barbierul spune totul !
Nota acordata lui
Teodor este 9 . In rolul lui Sciarrone ne-a amuzat baritonul daca ii
putem spune asa , Costin Sebuila . Acesta este rebutul ITM-ului si este
tanarul care nu a stiut in ce sa isi pretuiasca vocea de baritonel comic
- maxim ca rol Tonio din Paiate . O voce care trebuia trecuta prin
Mozart , Rossini , etc ...nicidecum Rigoletto , Nabucco , Scarpia etc
Dar din pacate sunt multi tineri care canta roluri care vocal nu ii
prind . Nota acordata lui Costin Sebuila este 8 .
O surpriza neplacuta
mi-a facut Temnicierul care a fost interpretat de baritonul tenoral
Pelin Mihai , care crede ca este si bas . Asta nu inteleg tinerii : ei
cred ca pot canta orice , oricum , oricand ! Cum poti pune un bariton ,
si asa cum este el , deoarece este un bariton fara grave deosebite sau
normale - el este de fapt un tenor neevoluat - un bariton tenoral !
Nicidecum bas . Nota mea acordata lui este de 8 .
In rolul Pastorului ,
am avut in sfarsit o mezzosoprana buna , o voce care a stiut sa imite
vocea unui copilas . S-a auzit destul de echilibrat vocea Rodicai Neagu
. Nota pe care i-o acord este 9 .
Spectacolul a mai avut
cateva defecte : interventii gresite ale orchestrei - datorita
dirijorului bineinteles ! Din pacate nu a fost un spectacol dirijat de
Daniel Coman sau Arman Catalin . Astfel nu am fi avut probleme cu
orchestra si solistii totodata cu ea !
|