GEORGE VALENTIN DRAGOMIR  

Artist liric al Instituţiei Tinerilor Muzicieni

Solist titular al Instituţiei Tinerilor Muzicieni

HOMEBIOGRAFIEISTORIC  ITSPECTACOLE  ITTABEL SOLISTI AI  ITARHIVAINREGISTRARIFORUMCONTACT

 

Critică Tosca 14 Decembrie 2006

    

Distributia :

Tosca : Patricia Ciobanu

Cavaradossi : George Dragomir

Scarpia : Leonard Martiniuc

Angelotti : Robert Stefanescu

Sacristanul : Teodor Crisan

Sciarrone : Costin Sebuila

Temnicierul : Mihai Pelin

Pastorul : Rodica Neagu

 

Aceasta a fost distributia spectacolului din data de 14 decembrie , insa va exista o modificare facuta pe ultima suta de metrii , in ceea ce priveste rolul Floria Tosca realizat de soprana Mihaela Floarea din Timisoara .

Soprana timisoreanca a incantat publicul si a construit un rol care desi e in ca in rodaj , a stralucit destul de bine . A fost binevenita aceasta schimbare . Tanara Patricia Ciobanu este inca o voce nematurizata si neformata pentru acest gen , si probabil iata motivele pentru care soprana Patricia Ciobanu nu mai este membra a ITM - este un pas bun . Nu doresc a fi rau , dar , acum nu putem aduca toate ciurucurile . Intelegem ca este nevoie si de voci mai mici pentru roluri ca Pastorul din Tosca spre exemplu , sau Pajul din Rigoletto etc , insa avem nevoie de valori , de voci contralate bine , in acest ITM cat si pe scenele profesioniste .

Soprana Floria Tosca a crescut in interpretare - ceea ce ne-a oferit este putin probabil a mai asculta in urmatoarele luni sau montari - in opera a tipa , a canta tare , nu inseamna a fi bun . Peferam voci medii care sa creasca prin interpretare , joc scenic . Ezitari a avut tocmai spre final odata cu acuta de la Parlami ancora , unde probabil nu a luat suficient aer si nu s-a concentrat . In rest ezitari am mai putea numi , cateva intrari gresite datorita dirijorului Andrei Bitanescu , in momentele de dupa aria celebra Vissi D arte , Vissi D Amor ! Per total a fost o Floria Tosca superba atat prin voce , cat si prin joc scenic , interpretare . Este o soprana care desi este mult prea tanara are un accent dramatic fantastic si care canta lejer un rol greu . A fost cireasa de pe tort a spectacolului .

Putin sub Mihaela s-a aflat si Scarpia - baritonul Martiniuc care din pacate nu a mai realizat nici un progres fata de anul trecut - desi nu a mai cantat la ITM un an , ma asteptam dupa toate interventiile facute aici acum mult timp , sa vina mult mai proaspat si imbogatit - nu pot spune ca nu a fost un Scarpia excelent , dar l-a cantat exact ca si acum un an - ma asteptam la cateva diferente vocale , scenice . A dovedit ca a inteles acest rol - a dovedit ca Scarpia este un rol nu tocmai usor de jucat si interpretat .Ezitarile sale au fost la cele cateva strigate - Mia - din partea Tosca Finalmente Mia , unde s-a rupt vocea - doza trebuie mereu gandita - a luat acele acute fara insa a fi gandite . Muzica trebuie mereu gandita si toate suntele componente unei piese gandite foarte bine , inainte de emiterea lor .A fost totusi un Scarpia de nota 9 , putin sub Tosca , careia ii acord calificativul cel mai performant , acela de 9,50 .

Asa cum ne-am obisnuit , un bariton care intra perfect in Scarpia care din pacate nu mai face parte organizatiei ITM , este Mircea Ardeleanu , care desi avea o voce mai dreapta si nu foarte supla , intra in acest rol perfect . Era unul dintre rolurile manusa , care erau putine la numar .Scarpia a fost pentru Mircea punctul culminant al vocii si al cunoasterii sale . Putem enumera si alti baritoni care fac exceptional acest rol : unul dintre ei , membru ITM este Andrei Dumitrescu , care , vocal se afla la mare pret , insa nu se prezinta niciodata cu rolul bine pus la punct - intrari gresite foarte des - probabil este lipsa de studiu in constructia acestui rol . Pot afirma ca e singurul rol unde parca nu stie destul de bine partea lui ...nu ne-a obinuit asa in roluri de anvergura precum Nabucco , sau Rigoletto . As putea afirma ca o alta Floria Tosca perfecta ar fi soprana Magdalena Cristescu . Putin sub ea s-ar afla Gabriela Argherescu , urmata de Mariana Zarau si Liliana Munteanu .

Rolul Cavaradossi a fost interpretat de George Dragomir - aici am avea multe de impartasit : vocea lui George Dragomir ne face sa ne  punem  intrebari deosebite . Este un caz aparte ce trebuie urmarit . Eu ca specialist il voi clasa momentan pe George Dragomir nu ca si tenor , si nici ca si contratenor . Il voi clasa pe George Dragomir ca fiind vocea de Falsetti . Acestia , cei cu vocea de Falsetti nu trebuie sa fie confundati cu castratii ! Sunt pur si simplu voci masculine non-evoluate care-si conserva toate caracteristicile vocilor de soprana sau contaalta - putem numi asta un caz patologic  . Mai as putea incadra vocea lui George Dragomir in cea de Mannweiber , adica voce de femeie care are timbru de bariton cu 2 tesaturi : cea de soprana si cea de bariton , insa la el vocea cu care canta la ITM este una de mijloc , intre cele 2 . Este vorba nu e un falset obisnuit . Este un fel de mezzavoce , deci putem spune ca George nu canta cu toata vocea desi in anumite momente tinde a utliza cat mai mult . A construit un rol frumos , fara multe grave , insa cu acute splendide , cu un volum destul de echilibrat si bine gandit , in functie de cerintele din partitura .Ezitari a avut chiar la inceput la aria Recondita Armonia , unde acel si bemol a fost gatuit . Pana la actul III a mers asa si asa , cand mai bine , cand mai rau , adica nu a fost uniform . As acorda calificativul de 7,50 pentru actele I si II ale tenorasului George Dragomir . Actul III , insa parca ne-am fi intalnit cu un alt tenor . In actul III a devenit foarte activ si interpretarea a fost foarte reusita .Aria E Lucevan le stelle , desi nu s-au auzit destul de bine gravele , a fost punctul sau culminant - a fost aria si actul unde a demonstrat ca poate canta si putin spre voce , decat pe un falset , sau tehnica de contratenor asa cum afirma si domnul Florin Balzac , care are intentii bune in ceea ce scrie , insa totusi nu intelege foarte bine vocea lui . As acorda pentru Cavaradossi , nota 9,50 pentru prestatia sa din actul III . Am afirmat ca nota Toscai a fost de 9,50 , urmata de 9 pentru baritonul Scarpia , iar nota pentru rolul Cavaradossi este de 8 . Daca George ar fi fost activ asa cum a demonstrat in actul ultim , ar fi avut sansa , la cum canta in general Tosca , rolul sau , sa ia nota 8,50 .

Rolul lui Angelotti a fost interpretat de Robert Stefanescu care a intrat foarte bine in rol . As avea de adaugat ca acest tanar este in mutatia a II a , adica in plina schimbare de voce . Mereu am considerat prestatia sa de bas in cea buffa , deoarece vocea sa este de bas comic , insa este unul din tinerii care nu intelege ca este in profunda schimbare de voce - atunci sau moment in care nu canti ! Insa am auzit ca a abordat si roluri ca Ferrando - nu pot intelege asa ceva ! Spre deosebire de Crisan Teodor , vocea sa e mult mai ampla si mult mai sclipitoare - este o voce cu deosebite efecte . Nota acordata pentru Robert este de 9,50 .

Sacristanul a fost interpretat binisor de basul comic Tedor Crisan care din pacate nu prea are resurse vocale , desi gandeste foarte bine un rol , in general , si reuseste a fura aplauzele pentru jocul scenic si interpretarea sa - rolul Bartolo din Barbierul spune totul !

Nota acordata lui Teodor este 9 . In rolul lui Sciarrone ne-a amuzat baritonul daca ii putem spune asa , Costin Sebuila . Acesta este rebutul ITM-ului si este tanarul care nu a stiut in ce sa isi pretuiasca vocea de baritonel comic - maxim ca rol Tonio din Paiate . O voce care trebuia trecuta prin Mozart , Rossini , etc ...nicidecum Rigoletto , Nabucco , Scarpia etc Dar din pacate sunt multi tineri care canta roluri care vocal nu ii prind . Nota acordata lui Costin Sebuila este 8 .

O surpriza neplacuta mi-a facut Temnicierul care a fost interpretat de baritonul tenoral Pelin Mihai , care crede ca este si bas . Asta nu inteleg tinerii : ei cred ca pot canta orice , oricum , oricand ! Cum poti pune un bariton , si asa cum este el , deoarece este un bariton fara grave deosebite sau normale - el este de fapt un tenor neevoluat - un bariton tenoral ! Nicidecum bas . Nota mea acordata lui este de 8 .

In rolul Pastorului , am avut in sfarsit o mezzosoprana buna , o voce care a stiut sa imite vocea unui copilas . S-a auzit destul de echilibrat vocea Rodicai Neagu . Nota pe care i-o acord este 9 .

Spectacolul a mai avut cateva defecte : interventii gresite ale orchestrei - datorita dirijorului bineinteles ! Din pacate nu a fost un spectacol dirijat de Daniel Coman sau Arman Catalin . Astfel nu am fi avut probleme cu orchestra si solistii totodata cu ea !

 

Hosted by www.Geocities.ws

1