Az MTA Doktori Tanácsa tagjainak

Budapest

 

 

Tisztelt Professzor Asszony/Professzor Úr!

 

A Doktori Tanács valamelyik következő ülésén Önöknek dönteniük kell az én doktori eljárásom eredménytelen lezárása vagy folytatása ügyében. Minthogy a pillanatnyi állás szerint az illetékes Osztály nem javasolja az eljárás folytatását, ám erre az álláspontra merőben szabálytalan úton jutottak, és a Doktori Tanácshoz eljutatott előterjesztés formailag sem megfelelő - tisztelettel kérem, hogy gondolja át: szabad-e tetézni az igazságtalanul hozott ítéletet annak jóváhagyásával.

2007 szeptemberében benyújtottam doktori értekezésemet és a megfelelő mellékleteket az MTA Doktori Tanács Titkárságához. 2008. április elején az MTA Irodalomtudományi Bizottsága megtárgyalta a doktori eljárás megindítására vonatkozó kérelmemet, és 83%-os többséggel a kedvező elbírálás mellett döntött.

2008. április 28-án az MTA I. Osztálya úgy határozott, hogy értekezésemet nem bocsátja nyilvános vitára. Az osztályülésen jelenlevők közül többen egybehangzóan elmesélték, hogy mi történt. A kifogások egyike az volt, hogy valamikor vagy öt éve olyan rosszul láttam el az Irodalomtudományi Bizottság titkári (adminisztratív) teendőit, hogy le kellett váltani engem, a másik pedig az a tény, hogy napvilágot látott néhány publicisztikám, amelyben bíráltam az MTA-t és vezetőit; ezek közül kettőt (állítólag azok közül, amelyek honlapomon hozzáférhetőek) az ülésen szét is osztottak az Osztály tagjai között.

Az Osztály Állásfoglalása megerősítette a híreket: noha az indoklás azzal kezdődik, hogy a pályázó „tudományos munkássága alapján - a titkos szavazás eredményében megnyilvánuló testületi vélemény szerint - nem alkalmas a doktori cím megszerzésére”, a részletezésből kiderül, hogy korántsem tudományos munkásságomról, hanem valóban publicisztikai műveimről és valamikori titkári szereplésemről van szó.

Az indoklás már csak ezért sem elfogadható; bármilyen széles értelemben vegyük is a „habitus” kifejezést (az Akadémia különféle ügyrendjei és szabályzatai szerint ez azonos tartalmú a tudományos és oktatási tevékenységgel), nem tartozhat bele az, ami teljességgel tudományon kívüli. Abban biztos vagyok, hogy publicisztikáim nem részei tudósi habitusomnak, amelynek vizsgálata mind a Bizottság, mind az Osztály hatásköre volna. A Magyar Tudományos Akadémia Doktori Szabályzata 36 (1) pontja szerint "A kérelmező tudományos munkásságának értékelése során - ügyrendjének megfelelően, tudománymetriai szempontok figyelembevételével is - értékeli a kérelmező közleményeit, különös tekintettel az önálló és a társszerzőkkel készített közleményekre, és az azokra történt hivatkozásokat. Vizsgálja továbbá a kérelmezőnek a tudományos utánpótlás képzésében és a hazai tudományos közéletben betöltött szerepét..." Tehát az Osztály tudományon kívüli indokokkal talált alkalmatlannak.

Másfelől a megállapítások tartalmilag is tévesek. A kifogások egyike az, hogy „nem etikus egy olyan címre pályázni, amelynek létrehozása ellen a jelölt indulatos írásban szólt” – holott az akadémiai doktori címre pályázom; ennek „létrehozása” idején én nem írtam még publicisztikát; és soha eszem ágában sem volt – ennek megfelelően – a létrehozása ellen szólni. Ráadásul közönséges tévedésről van szó: soha nem írtam a (már létrejött) akadémiai doktori cím ellen. A másik kifogás szerint az MTA Irodalomtudományi Bizottság titkári tevékenységéről le kellett mondanom, mert „nem az elvártaknak megfelelően” láttam el ezt a munkát. A valóság ezzel szemben az, hogy én magam mondtam le a funkcióról. Voltak kifogások, kritikai észrevételek, amelyeket jogosnak éreztem, nem is vitattam őket – lemondtam. Magamtól. Soha, senki nem szólított fel erre. (Egyébként pályázatom mellékleteiből kitűnik, hogy intézeti tudományos titkár meg tanszékvezető is voltam, külföldi és belföldi konferenciákat szerveztem vagy vettem részt szervezésükben, több folyóirat szerkesztőjeként valóban aktív szervező munkát végzek. Ezek nem ellensúlyoznak egy viszonylag gyengébb szereplést az adminisztráció frontján?)

Az előterjesztők (Szegedy-Maszák Mihály és Kulcsár Szabó Ernő akadémikusok) az Állásfoglalás szerint igen kedvezően nyilatkoztak, egybehangzóan a Bizottság és a bizottsági előterjesztők véleményével.

A megítélés az I Osztály ügyrendje szerint (Ügyrend az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának az MTA doktora tudományos cím megszerzéséért indított eljárásban való közreműködéséről) a következőképpen kell, hogy történjen( 9.(D.Sz. 2, 16. pont)): „(1) Az osztály ülésén az előterjesztő arról nyilatkozik, hogy írásbeli előterjesztését fenntartja-e. (2) Az előterjesztő nyilatkozata után az osztály elnöke a vitát megnyitja. Először az osztály tagjainak kérdéseire válaszol az előterjesztő. Ezt követi az érdemi vélemény kifejtése a kérelmező tudományos munkásságáról. A megbeszélés addig tart, amíg érdemi hozzászóló már nincs. (3) Az előterjesztés tárgyalását követően az osztály elnöke szavazást rendel el. A tudományos munkásság érdemi megítéléséről az osztály a Doktori Szabályzat 2. pontjának (3) bekezdése szerinti akadémikusai és köztestületi tagjai titkos szavazással 0-1-2-3 pontértékű szavazatokkal foglalnak állást. […] (4) Az előterjesztés tárgyalásáról nem kell jegyzőkönyvet felvenni; az állásfoglalást és annak érdemi indokait írásba kell foglalni. A szavazás után az állásfoglalás indokait az osztály elnöke szóban összefoglalja. Az állásfoglalás tartalmát és az indoklást - a megbeszélés során elhangzottak alapján - az osztály tudományos titkára foglalja írásba, s azt az osztály elnöke hagyja jóvá.”

Minthogy tehát nem tudósi habitusom, publikációim, nemzetközi elismertségem stb., hanem tudományos teljesítményemhez nem sorolható publicisztikai munkásságom volt a megítélés alapja – az előbbiről ugyanis szó sem esett - , az Osztály döntése nyilván elfogult, és szabálytalan eljáráson alapul. Korántsem tekintem azt sem mellékesnek, hogy az Osztály eljárása a véleménynyilvánítás szabadságának durva korlátozása; azt torolja meg rajtam, hogy bírálni merészeltem az Akadémia egyes szerkezeti-fukcionális hibáit és némely vezetőjét.

Kérem tehát Önt, fontolja meg, hozzájárul-e az Osztály döntéséhez, amely a tudományos meritumot holmi intézményes-politikai megfontolások mögé sorolja.

 

 

Tisztelettel:

 

 

 

Kálmán C. György

 

 

2008. május 26.

Hosted by www.Geocities.ws

1